Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθέτω ότι σ' αυτή την κατηγορία θεμάτων κολλάει. Αν το παρακάτω είχε παρουσιαστεί κάμποσο καιρό νωρίτερα, πιθανότατα δε θα είχα ελαφρύνει την τσέπη μου κατά μερικά κατοστάρικα, αλλά τέλος πάντων! Επί τής ουσίας:

 

Βρήκα σε κατάστημα ενός φίλου μου εδώ, μία μητρική ίδια με την παλιά μου (Asus P5Q), ένα cpu intel Q9650 μαζί με την εργοστασιακή ψήκτρα και τρεις ddr2 του 1gb, όλα σε πλήρως λειτουργική - όπως τουλάχιστον ισχυρίζεται - κατάσταση. Αν υποθέσουμε ότι αυτό επιβεβαιώνεται με κάποια τεστ (τα οποία δεν έχω ιδέα ποια είναι, αλλά βασίζομαι στη ...σοφία σας!), πιστεύετε ότι αξίζει να τα χτυπήσω, στα €130 που θέλει και για όλα μαζί, για να στήσω ένα δεύτερο μηχανηματάκι;

 

Κουτί έχω το παλιό μου (no name, αλλά ανεκτό), υπάρχει περίσσευμα ένας σκληρός sata 1TB στις 7200, πληκτρολόγιο, ποντίκι υπάρχουν και για οθόνη θα χρησιμοποιηθεί μια 40άρα τηλεόραση samsung. Μια φθηνή (κάνα εικοσάρικο max) συμβατή καρτούλα γραφικών (απλά για ταινίες, καθόλου gaming) θα βρω επίσης από τον ίδιο και μένει ένα τροφοδοτικό (Εδώ, από «επώνυμα», μπορώ να βρω εύκολα μόνο thermaltake, αλλά χρειάζομαι συμβουλές για το ποιο μοντέλο θα ήταν κατάλληλο).

 

Η σκέψη είναι να το στήσω σ' ένα μικρό καθιστικό, για ταινίες, μουσική και internet. Έχω πλήρη επίγνωση ότι πρόκειται για προδιαγραφές ...jurassic park, αλλά το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής, πωλείται αρκετά ακριβά στα μεταχειρισμένα, σε συνδυασμό με τη μη απαιτητική χρήση για την οποία προορίζεται το μηχάνημα, με κάνουν να το σκέφτομαι...Τι λέτε, αξίζει; Ο άνθρωπος είναι διατεθειμένος να μου τα κρατήσει μέχρι να του δώσω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι, ο Q9650 έχει ακόμα αρκετό ψωμί, η P5Q είναι ποιοτική μητρική.

 

Τα 3GB RAM επαρκούν για χρήση HTPC.

 

Απλά, για τη χρήση που το θες, ίσως να μπορούσες να βρεις κάτι που να καταναλώνει λιγότερο.

Απ' την άλλη, πόσες ώρες θα το έχεις ανοιχτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι, ο Q9650 έχει ακόμα αρκετό ψωμί, η P5Q είναι ποιοτική μητρική.

 

Τα 3GB RAM επαρκούν για χρήση HTPC.

 

Απλά, για τη χρήση που το θες, ίσως να μπορούσες να βρεις κάτι που να καταναλώνει λιγότερο.

Απ' την άλλη, πόσες ώρες θα το έχεις ανοιχτό..

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Η ιστορία είναι ότι, μέχρι να δω τη συγκεκριμένη περίπτωση, δε σκεφτόμουν για δεύτερο μηχάνημα. Αν είχα σκοπό ούτως ή άλλως να στήσω ένα htpc, προφανώς θα κοιτούσα κάποια καινούργια parts, «χαμηλότερης» κατηγορίας από τη σημερινή «αντίστοιχη» του Q9650. Η κατανάλωσή του, για 3-4 ώρες την ημέρα, δε φαντάζομαι να είναι πρόβλημα.

 

Ο λόγος που το σκέφτομαι τώρα, είναι η εντύπωσή μου (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής είναι σε σημαντικά φθηνότερη τιμή, απ' όσο τον βρίσκεις συνήθως σε ebay και τα σχετικά. Οπότε ένα multimedia συστηματάκι βγαίνει χαλαρότατα και παράλληλα, αν χρειαστεί να κάνω και καμιά πιο δύσκολη δουλειά μ' αυτό, ο επεξεργαστής δε θα μου βγάζει την πίστη.

 

Τα λεφτά που ζητάει λοιπόν για τα συγκεκριμένα κομμάτια, τα θεωρείς λογικά; Κανένας τρόπος να «τσεκάρω» την υγεία του επεξεργαστή υπάρχει, ή οι επεξεργαστές ανήκουν στα parts που «ή δουλεύουν, ή όχι»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μια χαρά είναι τα χρήματα, αρκετά καλά.

 

2. Τον επεξεργαστή μπορείς να τον τσεκάρεις αν τρέξεις test σταθερότητας αρχικά στη stock συχνότητά του. Γενικά οι επεξεργαστές δεν παθαίνουν τίποτα, μόνο από πολύ κλοκάρισμα ή θα καούν ή θα φάνε degrade, δηλαδή θα απαιτούν μεγαλύτερη τάση για να λειτουργούν σε μια συγκεκριμένη συχνότητα. Αν δε σε απασχολεί το κλοκάρισμα, απλά τρέχεις test σταθερότητας στη stock ταχύτητα και είσαι κομπλέ.

 

Αλλά σου είπα, είναι πολύ σπάνιο να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με κάποιον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το πρωί θα πάω να τα πάρω. Καμιά πρόταση για ένα κατάλληλο τροφοδοτικό (κατά προτίμηση thermaltake τα οποία, όπως ανέφερα νωρίτερα, είναι σχεδόν τα μόνα γνωστά που μπορώ να βρω εύκολα στα εδώ μαγαζιά) υπάρχει; Κάτι απλά αξιόπιστο και επαρκές. Όχι να τα γλιτώσω από cpu/ram/motherboard και να τα «χώσω» στο τροφοδοτικό. Είπες βέβαια ότι ο 9650 είναι μάλλον ενεργοβόρος - αν το κατάλαβα καλά - οπότε δίνουμε έμφαση στο «επαρκές».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά θέλω να πουλήσω την MSI GTX560ti Hawk version (http://www.msi.com/product/vga/N560GTX-Ti-Hawk.html#?div=Specification) είναι μεταχειρισμένη από τον μάιο και έχει 2 χρονια εγγύηση έχω απόδειξη και κουτί και δεν είναι πολύ χρησιμοποιημένη. Πόσο περίπου να την δώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

επεξεργαστη,

AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz Quad Core Socket AM3 125W Box Black Edition

Τον είχα αγοράσει πριν 14 μήνες στα 107.37 €

 

 κάρτα γραφικών

ATI Randeon HD6850 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP(Sapphire)

Την είχα αγοράσει πριν 14 μήνες στα 150.64 €

 

τροφοδοτικό.

Corsair Power Supply 500W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-500CXV2EU Active-PFC Retail

Τον είχα αγοράσει πριν 14 μήνες στα 58.36 €

 

Πόσο να τα πουλήσω το καθένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νο hard feelings αλλα οι 14 μηνες ειναι σημαδιακοι

 

 

Δεν αντεξα ρε μπλε πανθηρα :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=Qm7bmRifklk

 

ειδικα αν ειχες λιωσει και σε κανενα MMORPG αστα να πανε :)

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

προσωπικά δεν θα την έπαιρνα, είχε παρουσιάσει κάποια προβληματάκια με Tinting νομίζω το συγκεκριμένο μοντέλο, άσε που έχουν μείνει μόλις 4 μήνες εγγύηση...

 

η τιμή δεν είναι άσχημη πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...