Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι το δοκίμασα αρκετα, δεν ξαναεμφανίστηκε drop...

Απο θερμομακρασιες πάω σχετικά καλα, και δη στο chipset, όπου εχω τη noctua nc14 και 2 14αρηδες φυσανε στην περιοχή γυρω απο τη cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ το λέω καιρό τώρα να το καθαρίσουμε το θέμα και να αλλάξω και τον τίτλο σε κάτι ποιο γενικό για να μπει sticky έτσι ώστε όποιος θέλει με λίγο διάβασμα να βρίσκει σχεδόν τα πάντα σε σχέση με τους AMD FX και το κλοκάρισμα τους.

Κάποιος mod αν μπορούσε να βοηθήσει θα ήταν πολύ καλά.

Alldaynews don't worry, το θέμα το είχα ανοίξει όταν είχα τον 8320 αλλά από τότε έχουν γραφτεί πολλά και για σχεδόν όλους τους FX από τον 4100 και πάνω που έχει γίνει ένα κατατοπιστικότατο thread για αυτούς!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βάζω 5200 1.48 vcore μπουτάρει βγάζει το welcome και εκεί κολλάει.Γιατί????????????????????Ανεβάζει θερμοκρασίες.Αφού μόλις μπαίνω bios δείχνει 52 βαθμούς.Λογικό βέβαια με την ψύξη που έχω φαντάζομαι πως με υδρόψυξη και 1.50vcore νομίζω τα έχω τα 5300


Ναι συμφωνώ ας γίνει AMD FX και το κλοκάρισμα τους  για να μπουνε αρκετά που θα μας βοηθήσουν όλους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το δοκίμασα αρκετα, δεν ξαναεμφανίστηκε drop...

Απο θερμομακρασιες πάω σχετικά καλα, και δη στο chipset, όπου εχω τη noctua nc14 και 2 14αρηδες φυσανε στην περιοχή γυρω απο τη cpu

Τότε γι'αυτό είσαι καλά, αλλιώς θα είχες πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια θεωρητική ερώτηση

Ενα καλό κομμάτι FX8XXX σε μια καλή μητρική για oc πχ Asrock 970 performance με μια καλή αερόψυκτρα μπορεί να πιάσει τα 4.5ghz;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια θεωρητική ερώτηση

Ενα καλό κομμάτι FX8XXX σε μια καλή μητρική για oc πχ Asrock 970 performance με μια καλή αερόψυκτρα μπορεί να πιάσει τα 4.5ghz;

Με μια μικρή επιφύλαξη για το πόσο καλό κύκλωμα τροφοδοσίας έχει η μητρική...άνετα πιστεύω.

 

Καλό κομμάτι, δεν χρειάζεται. Οποιοδήποτε φτάνει μέχρι τα 4.4-4.6, αν μπορείς να το ψύξεις αξιοπρεπώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια μικρή επιφύλαξη για το πόσο καλό κύκλωμα τροφοδοσίας έχει η μητρική...άνετα πιστεύω.

 

Καλό κομμάτι, δεν χρειάζεται. Οποιοδήποτε φτάνει μέχρι τα 4.4-4.6, αν μπορείς να το ψύξεις αξιοπρεπώς.

 

 

Ειναι μητρικη με πιστοποιηση για 220Watt TDP ! Δηλαδή μπορεί να παροχετεύσει σταθερά ρεύμα για τον FX 9590  που παίζει στα 4,7Ghz/5Ghz !

Πιστεύω πως άνετα έχει με αυτή και με μια καλή ψύκτρα , κάποιος τα 4,8Ghz  !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μητρικη με πιστοποιηση για 220Watt TDP ! Δηλαδή μπορεί να παροχετεύσει σταθερά ρεύμα για τον FX 9590  που παίζει στα 4,7Ghz/5Ghz !

Πιστεύω πως άνετα έχει με αυτή και με μια καλή ψύκτρα , κάποιος τα 4,8Ghz  !

 

Α, είδα μόνο το chipset και δεν είδα τις πιστοποιήσεις.

 

Χαλαρά, όντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το ξεκαθάρισμα των posts, όπως έχει ακουστεί προσθέστε και ο καθένας τις ρυθμίσεις BIOS στα σημεία που είναι Stable το σύστημα σας.Σαν άσχετος που είμαι θα με βοηθούσε να υπάρχει μια ιεραρχία, μερικές γενικές οδηγείες και κανά 2 παραδείγματα BIOS. Αντί να είναι διασκορπισμένα(χωρίς παρεξήγηση).Δεν ξέρω αν ζητάω πολλά :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια θεωρητική ερώτηση

Ενα καλό κομμάτι FX8XXX σε μια καλή μητρική για oc πχ Asrock 970 performance με μια καλή αερόψυκτρα μπορεί να πιάσει τα 4.5ghz;

Όλοι οι FX εδώ και καιρό τα έχουν άνετα ακόμη και σε όχι και τόσο καλές μητρικές τα 4.5ghz. Τα καλά κομμάτια είναι που ανεβαίνουν και πάνω από 5ghz και ποιο εύκολα με νεράκι και όχι τόσο με αέρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω της ρυθμίσεις του bios της Sabertooth για τον 8370


Κάτι παράξενο συμβαίνει.Οσο ανεβάζω συχνότητα στον επεξεργαστή πέφτουν τα νούμερα στα benchmarks.Περίεργο δεν είναι ????

post-244051-0-11331200-1423171799_thumb.jpg

post-244051-0-34295900-1423171803_thumb.jpg

post-244051-0-49506800-1423171807_thumb.jpg

post-244051-0-56481300-1423171811_thumb.jpg

post-244051-0-34900400-1423171817_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως άνετα έχει με αυτή και με μια καλή ψύκτρα , κάποιος τα 4,8Ghz  !

 

Με αέρα μπορεί να ανέβει τόσο ψηλά; :shock:

Νόμιζα για 4,5ghz+ θες νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...