Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

max post 8320@5442

asus m5a990fxa rev 2.0 με αερα prolimatech genesis 2x12 φαν

 

Άκυρο Link/show_oc.php?id=2779799

attachicon.gifΚαταγραφήrrrytrtyrtrtrt.JPG

 

 max clock 200@350

Άκυρο Link/show_oc.php?id=2843545

attachicon.gifΚαταγραφήfassdafsdsd.JPG

 

max mem 2133@2612

Άκυρο Link/show_oc.php?id=2741157

 

attachicon.gifΚαταγραφήyertrtyrt.JPG

5442ghz τι ? μόνο μπούταρε ? γτ με τέτοια ρεύματα δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

max post 8320@5442

asus m5a990fxa rev 2.0 με αερα prolimatech genesis 2x12 φαν

 

Άκυρο Link/show_oc.php?id=2779799

attachicon.gifΚαταγραφήrrrytrtyrtrtrt.JPG

 

 max clock 200@350

Άκυρο Link/show_oc.php?id=2843545

attachicon.gifΚαταγραφήfassdafsdsd.JPG

 

max mem 2133@2612

Άκυρο Link/show_oc.php?id=2741157

 

attachicon.gifΚαταγραφήyertrtyrt.JPG

Πωωωω, τον ξεχείλωσες τον καημένο!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5442ghz τι ? μόνο μπούταρε ? γτ με τέτοια ρεύματα δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο 

 

 

Πωωωω, τον ξεχείλωσες τον καημένο!  :P

το αναφερω παιδες τα νουμερακια ειναι μονο max post για καταταξη !!! :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και δεν τον πήρες στο χέρι τον 8320 :-D; Άσε ξέχασα είναι amd όσο ρεύμα και να δώσεις θα σου πει και ευχαριστώ. Διψάνε οι άτιμοι για δόξα και ρεύμα  :devil:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε το bios και σύγκρινε της θερμοκρασίες που σου δίνει με αυτές του hw monitor. Η κοντινότερη ή όμοια μεταξύ bios και hw monitor είναι η σωστή του επεξεργαστή (ας πούμε 30 bios και 30 hw monitor, τελείως γενικά και απλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέχεις 46.2 βαθμούς μέχρι το όριο θερμοκρασίας, δεν έχεις 46.2 βαθμούς σε idle ;). Btw έχεις πολύ χαμηλό voltage, φοβερό binning ο 8370. Εμένα ο a8 6600k στα 3.9 έχει 1.272v στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να προβληματίζομαι και να εξηγήσω γιατί.Με την msi-gd80 είχα στο prime μέχρι 55 βαθμούς με τον 8370.Με την Asus sabertooth έχω 65 με ελάχιστο overclock.Ιδια ψύξη και πολύ λιγότερο overclock απ`ότι στην msi αλλα παραπάνω θερμοκρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες δεν μαζεύουμε ολα τα stable  setting απο τον καθενα σε ενα θεμα να εχουμε ενα μπουσουλα για οποιον εχει 8320 8350 να ξερουμε τι μας γινεται;;;

 

πχ 8320 τοσα γηζ με αυτη την μητρικη και απο κατο τα setting που εχει ο καθενας και με τι ψυξη;;;;

 

ενα τετοιο θεμα ειχα δει στο ovecklockers για τον 1090Τ και με βοηθήσει πολυ να τον παω για δοκιμες στα 4 γηζ

 

 

δεν θα ειναι ενα καλο θεμα για εμας τους AMDαδες;;;; :) :) :) :) :) :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με στοκ ρευμα και να τρέχει το prime.Τελικά πιστεύω πως πέτυχα καλό κομμάτι :-D.Μόλις μπεί και η υδρόψυξη το 5 ο έχω σίγουρο.Προς το παρών σταματάμε φυσικά γιατι δεν μας παίρνει με την ψύξη που έχω.Η διαφορά σε ρεύμα πάντως σε σχέση με την msi-gd80 είναι μεγάλη

post-244051-0-57279600-1422805504_thumb.jpg

post-244051-0-82254900-1422806105_thumb.jpg

post-244051-0-29767400-1422818630_thumb.jpg

Επεξ/σία από alldaynews
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι γιατί έχω ένα θέμα, το έχω ψάξει και δεν έχω βρει άκρη

κλοκάρω τον επεξεργαστή και συγκεκριμένα τον fx8320, και στα τεστ στρεσαρίσματος, σε συχνή βάση υπάρχει μια πτώση της συχνότητας από τα 4.8ghz στα 2913mhz (την πτώση την παρουσιάζει και με μικρότερο κλοκάρισμα)

πριν μου πείτε για απενεργοποίση CnQ, turbo boost και όποιες άλλες επιλογές εξοικονόμησης ενέργειας τις έχω απενεργοποιήσει όλες από το BIOS

κάπου διάβασα ότι οφείλεται στο ΑPM και ότι πρέπει να απενεργοποιηθεί, αλλά επειδή στις gigabyte μητρικές δεν υπάρχει αυτή η επιλογή, από διάφορα φορουμ είδα ότι απενεργοποιείται, άμα απενεργοποιήσεις το turbo mode μέσα από το πρόγραμμα AMD overdrive

το δοκίμασα και αυτό δεν είδα να αλλάζει κάτι

θέμα θερμοκρασιών δεν πρέπει να είναι γιατί μου το κάνει και στην αρχή του stress που είναι στους 45 βαθμούς ας πούμε

τροφοδοτικό έχω το thermaltake berlin 630w

 

Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι γιατί έχω ένα θέμα, το έχω ψάξει και δεν έχω βρει άκρη

κλοκάρω τον επεξεργαστή και συγκεκριμένα τον fx8320, και στα τεστ στρεσαρίσματος, σε συχνή βάση υπάρχει μια πτώση της συχνότητας από τα 4.8ghz στα 2913mhz (την πτώση την παρουσιάζει και με μικρότερο κλοκάρισμα)

πριν μου πείτε για απενεργοποίση CnQ, turbo boost και όποιες άλλες επιλογές εξοικονόμησης ενέργειας τις έχω απενεργοποιήσει όλες από το BIOS

κάπου διάβασα ότι οφείλεται στο ΑPM και ότι πρέπει να απενεργοποιηθεί, αλλά επειδή στις gigabyte μητρικές δεν υπάρχει αυτή η επιλογή, από διάφορα φορουμ είδα ότι απενεργοποιείται, άμα απενεργοποιήσεις το turbo mode μέσα από το πρόγραμμα AMD overdrive

το δοκίμασα και αυτό δεν είδα να αλλάζει κάτι

θέμα θερμοκρασιών δεν πρέπει να είναι γιατί μου το κάνει και στην αρχή του stress που είναι στους 45 βαθμούς ας πούμε

τροφοδοτικό έχω το thermaltake berlin 630w

 

Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη

Ευχαριστώ

έχεις θέμα throttle.. Θερμοκρασίας κάπου. Τι μητρική έχεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...