Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το revision 3 έχω με το προτελευταίο BIOS (το τελευταίο είναι beta και δεν δοκίμασα να το περάσω). Με όλα τα ενεργά εκτός του boost, η συχνότητα μένει σταθερή με load στα 4.2 GHz και πέφτει στα 1.4 GHz όταν είναι idle, αλλά μου παρουσιάζει το θέμα με το ξεκίνημα. Αν ενεργοποιήσω το boost με multiplier 21 (ίδιο δηλαδή με του OC), η συχνότητα όταν έχει load είναι μεταξύ 3.7 και 4.2 με συνεχή σκαμπανεβάσματα (σαν να θεωρεί ότι δεν μπορεί να τρέχει ολα τα cores με boost), αλλά ο υπολογιστής ξεκινάει χωρίς αυτό το αρχικό κλείσιμο.

 

APM δεν βλέπω κάπου στο BIOS, έχει ένα setting HPC (High Perfomance Mode) όμως που το έχω ενεργό -δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει αυτό.

 

Να πω ότι έχω 4 DIMMs των 4GB / 1600MHz / 1.65v (default ρυθμίσεις με ενεργό XMP) -αν παίζει κάποιο ρόλο και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 μήνες μετά...

Ποιά ψύκτρα έχεις για τον 8320? Το 50άρι στο package είναι πολύ για 4,2 με 1,27 ρεύμα! Κατά τα άλλα με τόσο λίγο ρεύμα παίζει να έπεσες σε κορυφή κομμάτι! Για τον 8320 το μάξ ασφαλές είναι 63 βαθμοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες μήπως δεν έκατσε καλά η ψύκτρα ή μήπως ξεράθηκε η πάστα να την αλλάξεις?

Αν πάς για αλλαγή θέλεις μόλις μια σταγόνα στο κέντρο του επεξεργαστή στο μέγεθος ενός μεγάλου κόκου ρυζιού και όχι παραπάνω.

Άλλη λύση, custom profile στους ανεμιστήρες από το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να καθαρίσουμε το υπάρχον σε συνεργασία με έναν mod, να του αλλάξω τον τίτλο σε κάτι παραπλήσιο και να το κάνουμε sticky για να μαζευτούν όλα όσα ξέρουμε γενικά σε ένα μέρος? 

Σας φαίνεται καλή σαν ιδέα? Το υπάρχον έχει αρκετό trial & error για 8320 και διάφορες μητρικές όπως επίσης αν θυμάμαι καλά και για 8350 κάποια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια,να σας κανω μερικες ερωτησεις γιατι η μητρικη μου θα με τρελανει.Gigabyte 970 UD3P μαζι με 8320.Δινει απο default  1.3375,δοκιμασμενος με καρφωτο 1.344 σταθερος στα 4.4.Δινω απο offset +0.0364 περιπου 1.356 με κλειστα τα παντα(states,CnQ,Turbo),LLC στο Extreme,σταθερος με ρευμα under load 1.356-1.368 και θερμοκρασια 42 max.Ανοιγω states,CnQ, και βλεπω το ρευμα under load να φτανει μεχρι και 1.424 χωρις να πειραξω τιποτα απο ρευμα-LLC.Βαζω LLC Medium (οι επιλογες που εχει με την σειρα ειναι:Auto,Normal,Extreme,Medium,Low,Standar) χωρις να πειραξω offset και βλεπω κανονικα το ρευμα οσο εχω δωσει αλλα under load πεφτει στο 1.164 και στο δευτερολεπτο BSOD.Τα ιδια κανει με ολες τις ρυθμισεις που δοκιμασα.Αν αφησω LLC Medium και βαλω offset - 0.0125 πχ ή εστω +0.0000,δεν μπαινει καν windows.Με λιγα λογια ή θα δινει παρα πολυ ρευμα ή παρα πολυ λιγο.Πως στο καλο θα την κανω να δωσει under load ακριβως οσο θελω?

 

Τωρα που το σκεφτομαι πολυ παραξενο,ξερω ακριβως ποσο ρευμα θελει ο επεξεργαστης μου αλλα δεν μπορω να κανω την μητρικη να το δωσει,δινει οτι της καπνισει.Μονο με LLC Extreme γινεται δουλεια αλλα αν δωσω + offset δινει πολυ στο στρεσσαρισμα,αν δωσω - δινει πολυ λιγο.Τοσο μπαναna ειναι οι Gigabyte 970 ή εγω τοσο ασχετος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχω πετυχει το χειροτερο κομματι 8320 που υπαρχει ή η Gigabyte 970 UD3P ειναι τοσο μαπα οσο διαβαζα πριν την παρω αλλα δυστηχως την πηρα.Ολα στο auto,κλειστο μονο το Turbo,παει στα 4.2 με ρευμα 1.332.Θερμοκρασιες αστειες,37 βαθμοι νομιζω.

 

Πανω απο 4.2 δεν παει με τιποτα.Εκλεισα τα παντα απο states,εδωσα μεχρι 1.412-1.424,εδωσα μεχρι 1.22 στο ΝΒ(στο auto δινει νομιζω 1.1875) και δεν ειναι σταθερος ουτε για 2 λεπτα στο Prime.Θερμοκρασιες μεχρι 54 ο επεξεργαστης,55 το ΝΒ.Τεσπα,τον αφηνω στα 4.2,θα δω μηπως ξεφορτωθω την Gigabyte να παρω καμια Asrock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχω πετυχει το χειροτερο κομματι 8320 που υπαρχει ή η Gigabyte 970 UD3P ειναι τοσο μαπα οσο διαβαζα πριν την παρω αλλα δυστηχως την πηρα.Ολα στο auto,κλειστο μονο το Turbo,παει στα 4.2 με ρευμα 1.332.Θερμοκρασιες αστειες,37 βαθμοι νομιζω.

 

Πανω απο 4.2 δεν παει με τιποτα.Εκλεισα τα παντα απο states,εδωσα μεχρι 1.412-1.424,εδωσα μεχρι 1.22 στο ΝΒ(στο auto δινει νομιζω 1.1875) και δεν ειναι σταθερος ουτε για 2 λεπτα στο Prime.Θερμοκρασιες μεχρι 54 ο επεξεργαστης,55 το ΝΒ.Τεσπα,τον αφηνω στα 4.2,θα δω μηπως ξεφορτωθω την Gigabyte να παρω καμια Asrock.

Έλα από την γειτονιά μας αδελφέ και προτείνεται η φρέσκια Extreme6 ή η λίγο παλιότερη Fatallity!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...