Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίος B). Είσαι στο όριο από θέμα θερμοκρασιών ή είναι ιδέα μου ; Πάντως όχι να το παινευτώ αλλά νομίζω πως ο 8350 με μια καλύτερη ψύκτρα μπορεί να πάει και 5.2-5.3 ghz με 1.550v  B).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, στα 5 bencharo και παίζω και κανένα παιχνίδι για αυτό και το παραπάνω ρεύμα. Στα 5 κάθεται και με 1,5 μια χαρά ίσως και με 1,49V.

Απλά idle είμαι 15-20 βαθμούς κάτω από το όριο και σε full load 3-5 από το όριο πάντα με αυτό το ρεύμα! Αν το ρίξω στα 1,50 το ρεύμα υπολόγισε +5 βαθμούς κάτω σε αυτά που είπα.

Τώρα που μιλάμε είμαι στα 5  με 1,5 απλά βαριέμαι να το επανεκινήσω για να το επαναφέρω στα 4,6 με 1,37-1,39 που το έχω 24/7 και ανάλογες βέβαια θερμοκρασίες! :P  

Ο συγκεκριμένος έχει ποστάρει στα 5,3!

 

post-166174-0-35161000-1422389074_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαύματα κάνει η extreme 9 και νεκρούς ανασταίνει με το 12+2 power phase  :-D. Η sabertooth σηκώνει τα χέρια ψηλά και ίσως και τα πόδια μπροστά σε τέτοιες συχνότητες  B).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι δεν την έχω κοσκινίσει την μητρική να δω μέχρι που πάει. Εκτός της συχνότητας, έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις για το κάθε τι που ακόμη δεν τις έχω πολυ δουλέψει.

Για παράδειγμα με λίγο σφίξιμο στις μνήμες έβγαλα καλύτερο αποτέλεσμα στα 4.7 ghz στο c4d 15 παρά στα 5 με αυτόματες ρυθμίσεις. 

Εννοείται αν είχα καλύτερη ψύξη θα πήγαινα παραπάνω. Έχω δει 5.5 με αέρα!

Στα κοντά θα έρθει ένα τέρας για ψύξη- δωράκι από φίλους και εκεί θα δούμε που μπορεί να φτάσει το θεριό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέκτησα πρόσφατα την Sabertooth.Πριν είχα την msi gd80 είχα φτάσει τον 8370 με ρεύμα 1.50 στα 4,9.Με την asus είμαι στο 4,5 me 1,31 και έχω την εντύπωση ότι θα πάει πολύ καλά μόλις όμως μπεί η υδρόψυξη που περιμένω.Φαίνεται πολύ στιβαρή μητρική πολύ αναλυτικό bios με πολλές ρυθμίσεις που θέλει ψάξιμο.Σίγουρα η extreme 9 που έχει ο Storm είναι κορυφή για overclock.Ηταν να πάρω την ίδια αλλα βρήκα στα 140 την Asus και έτσι πήγα εκεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου τι να πει που με το ζόρι 4.6ghz στα 1.480 στα full load!! Έχω παίξει μόνο με multiplier  23X, στο 23.5 με τίποτα δεν πάει... αν παίξω με fsb λέτε να πάρω τπτ ή μόνο το μακρύτερο? Έβαλα την Fractal Kelvin s24 σήμερα και από θερμοκρασίες είμαι πολύ καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο πράγμα οι φάσεις τελικά.

Με την Asus m5a99x evo r2.0 (6+2) είμαι στα 4,6Ghz με 1,44 Vcore.Στα 5ghz δέν κάνει κάν post ...και δοκίμασα μέχρι 1,55Vcore.

Θα μπορούσα να δώσω ακόμα παραπάνω ρεύμα,οι θερμοκρασίες είναι αστείες πλέον με την υδρόψηξη,άλλα θα σκοτώσω άδικα το h/w.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο πράγμα οι φάσεις τελικά.

Με την Asus m5a99x evo r2.0 (6+2) είμαι στα 4,6Ghz με 1,44 Vcore.Στα 5ghz δέν κάνει κάν post ...και δοκίμασα μέχρι 1,55Vcore.

Θα μπορούσα να δώσω ακόμα παραπάνω ρεύμα,οι θερμοκρασίες είναι αστείες πλέον με την υδρόψηξη,άλλα θα σκοτώσω άδικα το h/w.

Ας κάτσουμε στα αυγά μας λέω εγώ :P αλλά είναι γλυκό αυτό το νούμερο 5... Εγώ με (8+2) και πάπαλα ! η rev 1.0 που είχα όμως ήταν γαϊδούρι αυτή ειναί.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, στα 5 bencharo και παίζω και κανένα παιχνίδι για αυτό και το παραπάνω ρεύμα. Στα 5 κάθεται και με 1,5 μια χαρά ίσως και με 1,49V.

Απλά idle είμαι 15-20 βαθμούς κάτω από το όριο και σε full load 3-5 από το όριο πάντα με αυτό το ρεύμα! Αν το ρίξω στα 1,50 το ρεύμα υπολόγισε +5 βαθμούς κάτω σε αυτά που είπα.

Τώρα που μιλάμε είμαι στα 5  με 1,5 απλά βαριέμαι να το επανεκινήσω για να το επαναφέρω στα 4,6 με 1,37-1,39 που το έχω 24/7 και ανάλογες βέβαια θερμοκρασίες! :P  

Ο συγκεκριμένος έχει ποστάρει στα 5,3!

 

attachicon.gif5300.jpg

ρε γατακι ρε γατακι......κατσε να παω σπιτι να ανοιξω τον παπαδακη στην tv και τα λεμε που ποσταρες κιολας στα 5.3......(ενω αλλοι βγαζουν benches με την sabertooth στα 5.3ghz :P :P :P.

αντε,δωσε λιγο ακομα στην asrock.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhano αν δεν βαριέσε στείλε μου με έν pm τα setting στο bios να δοκιμάσω και γω για τα 5 :-D :-D

ασε μη ρωτας τον Θανο.

αυτος για σου πει τις ρυθμισεις του πρεπει πρωτα να του λαστιχαρεις την Mustang.  :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πάρεις την υδρόψυξη alldaynews εύχομαι να χτυπήσεις 5 ghz, από ότι βλέπω μέχρι στιγμής σου έχει κάτσει καλό κομμάτι και επίσης η sabertooth είναι αστέρι. 4.5 με 1.31v είναι κάτι παραπάνω από σούπερ. Τώρα, για να πίασεις τα 5ghz θα πρέπει να κάνεις παιχνίδι με την μητρική, έχει αρκετές ρυθμίσεις και καλό θα είναι να την κατανοήσεις όσοτο δυνατόν καλύτερα πριν κλοκάρεις περισσότερο. Πρέπει να έχει κάνει φοβερό bining στους 8370 η amd, 1.31v είναι φοβερό για 4.5 ghz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 πολύ ωραία και κατατοπιστικά θέματα για OC 83xx & 63xx (το παρόν και το αντίστοιχο του Χρηστάρα ), με αρκετές συμβουλές, προβλήματα και απαντήσεις & λύσεις...

 

Κάθε φορά, κάποιος πρέπει είτε να ανοίγει καινούριο, είτε να ψάχνει...

 

Άμα δεν είναι Intel ο επεξεργαστής, sticky δεν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

max post 8320@5442

asus m5a990fxa rev 2.0 με αερα prolimatech genesis 2x12 φαν

 

Άκυρο Link/show_oc.php?id=2779799

post-238528-0-73600000-1422610413_thumb.jpg

 

 max clock 200@350

Άκυρο Link/show_oc.php?id=2843545

post-238528-0-11903400-1422610566_thumb.jpg

 

max mem 2133@2612

Άκυρο Link/show_oc.php?id=2741157

 

post-238528-0-29609000-1422610744_thumb.jpg

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...