Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Alldaynews θα το ξαναπώ ότι οι 8370 έχουν πολύ καλύτερο bining και μπορούν με λιγότερο ρεύμα να ανέβουν πιο ψηλά και αυτό είναι μια πολύ θετική κίνηση της amd παρόλο που έχει μείνει στάσιμη σε αυτή την αρχιτεκτονική. Επίσης πρέπει να σου έχει κάτσει και πολύ πολύ καλό κομμάτι και πιστεύω πως αν είχες custom υδρόψυξη θα μπορούσες με 1.5v να πατήσεις τα 5.3-5.4 ghz άνετα και ίσως και παραπάνω. Golden fx 8370 is owned by allwaynews :D.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις θέμα throttle.. Θερμοκρασίας κάπου. Τι μητρική έχεις ?

Ναι το έχω καταλάβει, το θέμα είναι που οφείλεται...

Gigabyte XA990-UD3

Θέμα θερμοκρασίας δε νομίζω ότι ειναι γιατί οπως είπα μου το κάνει και όταν ειναι χαμηλά η θερμοκρασία+ οτι μεγιστη στους 54-55 δε νομίζω ότι ειναι πολύ μεγαλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alldaynews θα το ξαναπώ ότι οι 8370 έχουν πολύ καλύτερο bining και μπορούν με λιγότερο ρεύμα να ανέβουν πιο ψηλά και αυτό είναι μια πολύ θετική κίνηση της amd παρόλο που έχει μείνει στάσιμη σε αυτή την αρχιτεκτονική. Επίσης πρέπει να σου έχει κάτσει και πολύ πολύ καλό κομμάτι και πιστεύω πως αν είχες custom υδρόψυξη θα μπορούσες με 1.5v να πατήσεις τα 5.3-5.4 ghz άνετα και ίσως και παραπάνω. Golden fx 8370 is owned by allwaynews :D.

Τελικά θέλει 1.45 ρεύμα τάση για να δουλεύει σταθερά.Οχι stress και bench βέβαια.Σίγουρα θέλει υδρόψυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θέλει 1.45 ρεύμα τάση(την τάση πειράζεις,όχι το ρεύμα-τάση σε V ρεύμα σε A) για να δουλεύει σταθερά.Οχι stress και bench βέβαια.Σίγουρα θέλει υδρόψυξη

fixed

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Storm σου έχω κάνει λίγο off το θέμα βάζοντας εδώ για τον 8370.Δεν θα ξαναγίνει!!!

 

Όχι φίλε μου.

 

Πιστεύω πως πολύ καλά έχεις κάνει!

 

Οτιδήποτε γράφεται εδώ, εφαρμόζεται σε όλη την 83ΧΧ (αλλά παιθανότατα και στην 63ΧΧ) σειρά.

 

Είναι χρήσιμες συμβουλές κι απόψεις, για όλους μας.

 

Καιρός είναι, όπως ζητά ο Storm, να "γυαλιστεί" λίγο το νήμα και να γίνει sticky ως "Δε ΑΜΔ ΦΧ 63-83 σιρις Ο/Κ χαου του οφισιαλ θρεντ" (ο τίτλος, μπορεί να αλλάξει...λίγο όμως).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ανεβάσω και φωτογραφίες απο το bios με τις ρυθμίσεις και για τα 4.6 που είμαι τώρα και στο 5,10 που έφτασα αλλα χωρις να στρεσάρω βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 παντως απο temps τωρα με το occt,μια χαρα θα την παλεψει ο δικος σου αρκετα ψηλα με μια υδροψυξη AIO.

ενδεικτικα μολις τωρα το δοκιμασα παλι με την nepton 280L (εχουν αλλες 800 στροφες οι ανεμιστηρες :P) βεβαια ειναι ''μονο'' στα 4.9ghz.

occt_4_9ghz_1.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάλατε λίγο στην πρίζα και είπα να δω τί ψάρια πιάνει  δικός μου...αλλά πάπαλα!

 

Στα 5100 μπήκα άνετα, όπως και παλιότερα, με 1.404V αν δεν κάνω λάθος (LLC=Extreme).

 

Στα 5200, δεν έφτασα με κανένα τρόπο!

 

Έδωσα μέχρι 1.452V, LLC=Ultra High (offset@+0.206250) αλλά μετά τη σημαιούλα, στη γαλάζια οθόνη με τα λουλουδάκια, "πάγωμα".

 

Παραπάνω, σήμερα, δεν τόλμησα.

 

Είτε βρήκα ταβάνι, είτε θέλει "μεγάλα" νούμερα στην τάση και ψιλοανησυχώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* βρηκα λυση για το θέμα μου τελικα

Έπρεπε να έχω ενεργό το HPC (high performance computer

Και HPC που έβαλες θα ξαναεμφανιστεί... έχουν θέμα αυτές οι μητρικές όπως και η δική μου,λόγος ? μεγάλες θερμοκρασίες σε chipset. Λύση, να βάλεις έναν ανεμιστήρα να βαράει πάνω τους ή απο πίσω τους.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...