Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1,28 ήμουν Θάνο με κλειστό το Turbo. Θα δω πόσο παραπάνω πάει με το 1.32 και αναλόγως θα ανεβάσω. πάντως για 4,4 με 1.32 καλά με βλέπω από άποψης κομματιού νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1,28 ήμουν Θάνο με κλειστό το Turbo. Θα δω πόσο παραπάνω πάει με το 1.32 και αναλόγως θα ανεβάσω. πάντως για 4,4 με 1.32 καλά με βλέπω από άποψης κομματιού νομίζω.

 

 

Εσυ μην μας λες τι κανεις στα 1,28v αλλά τι κανεις στα 1,5V :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 4.6+ "ξεχωρίζουν" τα περισσότερα κομμάτια. Επίσης στα FX-9ΧΧΧ έχουν κάνει πραγματικά καλό binning, τρία έχω δει, και τα τρία έχουν 5GHz 24/7 με hydro/seidon...!

 

Εντάξει, με τις αντίστοιχες καταναλώσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να σχολασω να παω για δοκιμες παλι.ως τωρα ειμαι 4.6 με 1.40.σταθερος δειχνει.διαβαζω για το ht frequency που ειναι 2600 και το cpu_nb που ειναι 2200.αυτα λεει ειναι καλο να ειναι στα ιδια με sweet spot 2500.ισχυει τιποτα τετοιο η μπα????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ε ναι, υπάρχει και πάλι το silicon lottery, απλά το 5GHz δεν ήταν δεδομένο σε όλους τους 8320/8350 :)

 

 

Το θεμα ειναι και με ποσα τα πιανει ... ετσι ?

 

Εχουν περασει 10 κομματια 8350 και 8320  ολοι καλυτεροι απο τον δικο μου.

αντε να σχολασω να παω για δοκιμες παλι.ως τωρα ειμαι 4.6 με 1.40.σταθερος δειχνει.διαβαζω για το ht frequency που ειναι 2600 και το cpu_nb που ειναι 2200.αυτα λεει ειναι καλο να ειναι στα ιδια με sweet spot 2500.ισχυει τιποτα τετοιο η μπα????

 

 

Εγω δεν εχω δει διαφορα.

 

Λενε παντως να κατεβαζεις το NB στα 2200 για να έχεις καλύτερο κλόκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαφώς, απλά αυτό που λέω είναι ότι στις αρχές του spin των 83ΧΧ υπήρχαν κομμάτια που τα 5GHz δεν τα έπιαναν με την καμία, όση τάση και να έδινες σε ambient θερμοκρασίες.

Πλέον οι περισσότεροι 83ΧΧ τα πλησιάζουν/πιάνουν και οι FX-9ΧΧΧ τα έχουν σχεδόν σίγουρα. Βελτιώθηκαν σαφώς τα yield, which is nice :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω εδώ μιας και είναι σχετικό (OC fx6350).

Μέχρι τώρα έκανα OC μέσω του AMD OverDrive, είπα να το σουτάρω και να το κάνω μέσω Bios, αλλά κάπου εκεί αρχίσαν τα προβλήματα.

1. Βλέπω ότι ενώ έχει Vcore ανεβασμένο(έβαλα χειροκίνητα +0.075), τα CPU# VID δεν ανεβαίνουν αντίστοιχα αλλά μένουν σε στοκ ρύθμιση (1.337).

2. Από τα Advanced CPU features, τι μπορώ να αφήσω ενεργό και τι είναι απαραίτητο να απενεργοποιήσω; Ξεκίνησα κλείνοντας μόνο το τούρμπο, από τα άλλα τι επιρρεάζει;

Πχ CoolnQuiet μπορώ να το αφήσω για να εκμεταλλευτώ τα powerstates ή πρέπει υποχρεωτικά να το κλείσω;

Επίσης, το High Performance Computing τι κάνει ακριβώς;

 

Το Vcore LLC έχει Auto-Regular-Extreme και από όσο δοκίμασα δεν είδα διαφορές, αλλά το άφησα Extreme.

 

Με το AMD Overdrive είχα 4.8 στα 1.41 σταθερός σε stability test τόσο του OverDrive όσο και με IntelBurnInTest. Τώρα είμαι 50-50 να βγάλω ένα Cinebench και δεν θέλω να τον ζορίσω λόγω undervolting(Είναι λίγο too much 4.8 στα 1.337v :P).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μην παίζετε με τα software. OC μόνο από την μητρική! Ορίστε που έφτασε ο δικός μου 8320 http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-575?do=findComment&comment=52768455 με πολύ πείραγμα από το bios και μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου πέσει και κανένα τέτοιο λαχείο με την 290 και να ξεκλειδώνει κιόλας, μάμησετα Millenium, θα πάω να παίξω τζόκερ!   :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα με trollάρει ανελέητα ο 8320 προς το παρόν...

 

Stock συχνότητα@1.25V(CPU-Z) 1.26max(HWInfo 64).

 

CnQ=On, Turbo=Off, Όλα τα υπόλοιπα auto εκτός από τις ρυθμίσεις στις μνήμες (7-7-7-24, 1.6V, @1600).

 

Τα παραπάνω ρεύματα είναι σε prime95.

 

Σε οτιδήποτε CPU, είμαι σταθερός.

 

Μόλις μπλέκει η GPU. τρώω κολλήματα το ένα πίσω απο το άλλο, μέχρι παγώματος του συστήματος.

 

Είμαι τεμπέλης, δεν πέρασα τα 7 ή έστω οδηγούς από την αρχή.

 

Σιχτιρίστε ελεύθερα (περιμένετε το "worklog", για πλήρη κατανόηση καφρίλας), αλλά πείτε και κάποια γνώμη.

 

Περιμένω να πιάσει 1 ώρα το prime για να μπω σε BIOS να δω τι σκ@τά γίνεται.

 

Sabertooth R2.0@latest BIOS

 

εδιτ: @@, τελικά.

 

Το prime βάρεσε καμπάνες στα 15 λεπτά...λογικό.

 

Επανεκκίνηση, ρεύμα χειροκίνητα στο 1.35 (το κανόνικό, όπως αντιλαμβάνομαι), τα υπόλοιπα απείραχτα, windows, και...Πάρτα άρρωστε (κυριολεκτικά, με πυρετό είμαι).

 

Από HWinfo Vcore=1.36-1.39 (όλα καλά), αλλά θερμοκρασία...50-55-58-μπαμ!

 

Βάζω το OCCT, ξεκινάει, ξεκινάνε τα φουρφούρια του ψυγείου στο τέρμα...50-53-55...μπαμ (αυτόματη διακοπή)!

 

Ερωτήσεις: Να βγάλω το iLink και να βάλω τους 2 ανεμιστήρες πάνω στο CPUFan & CPUFan Aux της μητρικής με κάποιο μαγικό τρόπο?

 

Να βγάλω το iLink αλλά να αφήσω τους ανεμιστήρεςως έχουν (πάνω στο block/αντλία δλδ)?

 

Να το αφήσω και να σπάσω το κεφάλι μου να το ρυθμίσω?

 

Πιστεύω πως το block πατάει καλά...Άντε να το σφίξω λίγο ακόμα αλλά οι βίδες πρακτικά έχουν καργάρει.

 

"Πάστα" έβαλα την AS5, αφού φυσικά έβγαλα την "τσίχλα".

 

Οι γνώστες τη βοήθειά σας, παρακαλώ.

 

Ταυτόγχρονα, στείλτε και κανένα txt με τις ρυθμίσεις σας στο BIOS οι "γνωστοί", αν θέλετε.

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...