Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα vrm τι θερμοκρασιες πιανουν?(αν και δεν θα επρεπε να πιανουν πολλες γιατι εισαι σε εργοστασιακη συχνοτητα).

 

post-50176-0-67729000-1387059785_thumb.png

 

Idle.

 

Περιμένω με αγωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καταρχην εισαι με idle πολυ ψηλα στα vrm 1 (vcore τελος παντων οπως στο λεει).

δηλαδη με το τεστ ποσο φτανει?

δευτερον,παιζεις με καρφωτο ρευμα γιαυτο και δεν στο ριχνει το coolnquiet.μονο την συχνοτητα σου ριχνει.

οποτε παιξε με offset και βαλε το ιδιο ρευμα για να πεφτει και αυτο μετα μαζι με την συχνοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι,μονο τοσο λιγο ανεβαινει Under load?σιγα τις διαφορες.και παλι εισια μεσα στα ορια.δεν κανεις κατι λαθος αλλα απορω.

βεβαια δεν εχεις τοσο καλη κυκλοφορια αερα εκει με την υδροψυξη.δοκιμασε να βαλεις το ανεμιστηρακι απο την ψυχτρα του επεξεργαστη(το ανεμιστηρακι μονο) να φυσαει στα vrms.ξερεις,εκει αριστερα απο το cpu socket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι,μονο τοσο λιγο ανεβαινει Under load?σιγα τις διαφορες.και παλι εισια μεσα στα ορια.δεν κανεις κατι λαθος αλλα απορω.

βεβαια δεν εχεις τοσο καλη κυκλοφορια αερα εκει με την υδροψυξη.δοκιμασε να βαλεις το ανεμιστηρακι απο την ψυχτρα του επεξεργαστη(το ανεμιστηρακι μονο) να φυσαει στα vrms.ξερεις,εκει αριστερα απο το cpu socket.

 

Κάτσε, να συνεννοηθούμε.

 

Το ανεμιστήρι που έχω πίσω στο κουτί, θα το γυρίσω ώστε να βάζει, οκ.

 

Βέβαια, έχω κι ένα 14ρι στο πλαϊνό κάλυμμα που τώρα δεν είναι κουμπωμένο, αν και ρίχνει πιο χαμηλά.

 

Στο BIOS, πάντως, το μόνο που έκανα ήταν να βάλω: C1-C6-APM Master = off, και στο CPU, από manual ->offset και να το αφήσω στην 1η σκάλα, όχι στο auto (λάθος?).

 

Με LLC δεν έχω παίξει καθόλου ακόμα, προσπαθώ να βγάλω άκρη τί γίνεται εδώ.

 

Ρεύμα στον επεξεργαστή, γιατί έχω 1.2-1.28(4) το κέρατό μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις LLC για κλοκάρισμα .... Διφορετικά θα πρέπει να δίνεις κάθε φορά παραπάνω τάση για να τον σταθεροποιείς σε load  !!!

Μην ανησυχείς...

 

Ο πυρετός μου, παραμένει, οπότε όλη μέρα στο σπίτι θα είμαι.

 

Ξεκινούν τα restart.

 

Για αρχή, με "μαμά" ρεύμα, λέω να τον στείλω στα 4.2, να δω πως συμπεριφέρεται.

 

Αντιρρήσεις?

 

Μια διευκρίνιση, μόνο... Το offset μένει ως έχει (1η σκάλα) ή το γυρνάω σε auto (ή καρφωτά ρεύματα?)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαμβάνω το νήμα, ελπίζω να μην υπάρχει αντίρρηση.

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

 

CPU LLC@75%, offset@+0.1125 (με base 1.28!!!), 4.2GHz (σταθερός πιστεύω πως ήμουν και πολύ πιο χαμηλα, απλά τεστάρω και την ψύξη ταυτόγχρονα).

 

RAM LLC@Full, 1.6V@1600 (8-8-8-24)

 

Phase...something@Full

 

Σε "γενική" χρήση (mmedia, BF4 30', Hearthstone>2h, net, dling etc) κανένα πρόβλημα.

 

Σε benches (Unigine, 3dMark13, MetroLL, Frybench, Cinebench, Adrenaline Sniper/Hitman), όλα καλά.

 

Ξεκινάω prime95 να δω τι ψάρια θα πιάσω.

 

Αλλά: Επειδή η μητρική διαβάζει άλλα γι'άλλα, δε μπορώ με κανένα τρόπο να στήσω σωστά την υδρόψυξη...

 

Δλδ: Σε φορτίο 100%, Coretemp 35-45oC, HWinfo64 CPU:52-55oC Vcore-1: 58-61oC, Corsair Link τα ίδια περίπου με core temp.

 

To αποτέλεσμα είναι πως δε μπορώ να ρυθμίσω τα φουρφούρια του ψυγείου να ανεβαίνουν αντίστοιχα με τη θερμοκρασία, εκτός κι αν φτιάξω δική μου καμπύλη στην οποία θα προσπαθώ να αντιστοιχίσω θερμοκρασίες που "βλέπει" το ένα πρόγραμμα με αυτές που "βλέπει" το άλλο κι όλα αυτά σε κάποια τυχαία συνάρτηση με τις πραγματικές.

 

Αν κάποιος γνωρίζει...να βάλω τους ανεμιστήρες στη μητρική (κι όχι στον έλεγχο της αντλίας...να την κάνω Η100δλδ) και να ρυθμίζω από εκεί τις στροφές? Η αντλία έτσι κι αλλιώς, στο 100% είναι μόνιμα και δεν ενοχλεί κανέναν.

 

edit: Διά του λόγου το αληθές...

 

post-50176-0-94385100-1387130125_thumb.png

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να τις βάλεις στην μητρική και ξανακάνε τον κόπο να τρέξεις το occt. να δούμε που θα φτάσει αλλά και η τάση είναι παρα πολύ, εγώ έπιανα 4.4 με 1,38.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τα πολυπαίρνεις τις μετρητοίς...

 

Η τάση είναι εκεί (και) λόγω του offset που έβαλα. Πιθανότατα θα είμαι σταθερός εδώ με χαμηλότερη, ή ανεβαίνω κι άλλο με αυτά τα ρεύματα και δεν το έχω ψάξει.

 

Προς το παρόν, θα ασχοληθώ λίγο να φτιάξω καμια καμπύλη της προκοπής στο Link, αντιστοιχίζοντας θερμοκρασίες από HwMonitor/HWinfo με αυτές που βλέπει το πρόγραμμα, ώστε και να είμαι ήσυχος χαμηλά, αλλά και να αντιδρά πιο άμεσα όταν αρχίζει να ζεσταίνει.

 

Σοβαρές δοκιμές και αλλαγές, από Σ/Κ.

 

Ιδού:

 

post-50176-0-31771500-1387217391_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Link στήθηκε, ρυθμίστηκε, φτιάχτηκε, δοκιμάστηκε και...πετάχτηκε.

 

Custom Profiles, NO GO!

 

Λειτουργούν όταν θέλουν, όποτε θέλουν, για όσο θέλουν.

 

Άλλες φορές 1000rpm@55+oC, άλλες 1600@30oC.

 

Εναλλαγές μεταξύ των προφίλ, κλείσιμο/άνοιγμα του προγράμματος, επανεκκινήσεις...τα ίδια.

 

Κλοτσιά (όπως ενθέρμως υποστηρίχτηκε σε ότι fora μπήκα, αφού κανείς δεν μπόρεσε να αποδείξει πως λειτουργεί πάντα, σωστά) και οι ανεμιστήρες στο CPU&CPUopt της μητρικής.

 

Πιο θορυβώδες από το "quiet"@Corsair (με min rpm 40% από το Qfan στο BIOS), αλλά συνεπές, αξιόπιστο και αποτελεσματικό.

 

Περισσότερα, από Παρασκευή πια. Όσοι έχετε όρεξη, προτείνετε λύσεις σχετικά με o/c και ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Link στήθηκε, ρυθμίστηκε, φτιάχτηκε, δοκιμάστηκε και...πετάχτηκε.

 

Custom Profiles, NO GO!

 

Λειτουργούν όταν θέλουν, όποτε θέλουν, για όσο θέλουν.

 

Άλλες φορές 1000rpm@55+oC, άλλες 1600@30oC.

 

Εναλλαγές μεταξύ των προφίλ, κλείσιμο/άνοιγμα του προγράμματος, επανεκκινήσεις...τα ίδια.

 

Κλοτσιά (όπως ενθέρμως υποστηρίχτηκε σε ότι fora μπήκα, αφού κανείς δεν μπόρεσε να αποδείξει πως λειτουργεί πάντα, σωστά) και οι ανεμιστήρες στο CPU&CPUopt της μητρικής.

 

Πιο θορυβώδες από το "quiet"@Corsair (με min rpm 40% από το Qfan στο BIOS), αλλά συνεπές, αξιόπιστο και αποτελεσματικό.

 

Περισσότερα, από Παρασκευή πια. Όσοι έχετε όρεξη, προτείνετε λύσεις σχετικά με o/c και ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ.

Εμ δεν σου είπα να τους βάλεις στην μητρική? Η άλλη λύση θα ήταν να αγόραζες έναν controller και να τους κούμπωνες πάνω του!

Ότι ρυθμίσεις θες, δες και στις προηγούμενες σελίδες του τοπικ και θα κατατοπιστείς πιστεύω αν και έχουμε διαφορετική μητρική! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ιφχαριστού!

 

Δεσμεύομαι να το μελετήσω και από Παρασκευή που θα ξαναείμαι σπίτι να το εφαρμόσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...