Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Mπορει καποιος να βρεθει ταυτοχρονα με 3 ενεργες αγγελιες?

 

Μπορεί κάποιος να βρεθεί ταυτόχρονα και με 103 ενεργές αγγελίες - διάβασε τι σου απάντησα παραπάνω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φοβαμαι οτι δεν καταλαβα. Μπορεις μονο να μου πεις πως μπορω κι εγω να εχω 3 ή περισσοτερες ενεργες αγγελιες την ιδια στιγμη? 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βαζεις σημερα την Αγγελια Χ και την Αγγελια Ψ. Περιμενεις μια εβδομαδα διχως να κλειδωσεις καμια και αποφασιζεις να φτιαξεις μια νεα αγγελια την Αγγελια Ω. 

 

Την επομενη εβδομαδα λοιπον θα εχεις ενεργες τις εξης 3 αγγελιες: Χ,Ψ και Ω. :)

 

Ακομα και να ανανεωσεις την Αγγελια Χ, θα σου μεινει την επομενη εβδομαδα η Αγγελια Χ (που ανανεωσες), η Αγγελια Ψ (ενεργη απο την προηγουμενη) και η δυνατοτητα δημιουργιας της Αγγελιας Ω για να αποκτησεις τις 3 που θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανανέωση, ή πιο σωστά «Νέα Υποβολή», μετράει ως δημοσιεύση νέας αγγελίας. Και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, διότι αλλάζει η ημερομηνία της στην τρέχουσα ημερομηνία και έρχεται ψηλά-ψηλά στη λίστα των αγγελιών.

 

Αν έχεις ήδη δημοσιεύσει δύο αγγελίες στις τελευταίες 7 ημέρες (υποπτεύομαι πως αυτό εννοείς όταν λες «έχω δύο ενεργές»), τότε δε μπορείς να δημοσιεύσεις και τρίτη. Ούτε μπορείς να κάνεις «Νέα Υποβολή» μιας παλιότερης, γιατί μετράει ως δημοσίευση τρίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπως δεν μπορει να εχει κανεις 3  αγγελιες μεσα στην ιδια βδομαδα.

Μπορει ομως να εχει συνολικα 52x2 αγγελιες μεσα σε ενα χρονο, σωστα?

Το θεμα ειναι ομως οτι αν δε κανεις ανανεωση η αγγελια θαβεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συνεπως δεν μπορει να εχει κανεις 3  αγγελιες μεσα στην ιδια βδομαδα.

Μπορει ομως να εχει συνολικα 52x2 αγγελιες μεσα σε ενα χρονο, σωστα?

Το θεμα ειναι ομως οτι αν δε κανεις ανανεωση η αγγελια θαβεται :)

Καταρχήν μην υπολογίζεις τις δυο αγγελίες ανά εβδομάδα αλλά ανά επτά ημέρες - αν το σκεφτείς, είναι διαφορετικό.

Υπολόγιζε επίσης οτι κάθε ανανέωση μιας αγγελίας μετράει ως "νέα" αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, αυτο εγινε κατανοητο, γιαυτο ειπα οτι ανευ ανανεωσης η αγγελια θαβεται.

 


Καταρχήν μην υπολογίζεις τις δυο αγγελίες ανά εβδομάδα αλλά ανά επτά ημέρες - αν το σκεφτείς, είναι διαφορετικό.
Υπολόγιζε επίσης οτι κάθε ανανέωση μιας αγγελίας μετράει ως "νέα" αγγελία.

 

7 μερες δεν εχει μια βδομαδα? Αρα το χρονο βγαινει 104 αγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

[...]

 

7 μερες δεν εχει μια βδομαδα? Αρα το χρονο βγαινει 104 αγγελιες.

 

Απλώς τονίζω ότι είναι επτά ημερολογιακές ημέρες. Αν δηλαδή βάλω μια αγγελία την Πέμπτη και μία την Παρασκευή, δεν σημαίνει ότι τη Δευτέρα (οπότε αρχίζει και η καινούργια εβδομάδα) θα μπορώ να βάλω νέα αγγελία. Πρέπει να περάσουν επτά ημέρες από την παλαιότερη δημοσίευση αγγελίας για να μπορέσω να δημοσιεύσω εκ νέου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυρηνική φυσική έγινε το θέμα. :P

 

Θα πρότεινα να εισαχθούν κάποιες επιλογές στις αγγελίες σχετικά με την αναγραφή του τρόπου συναλλαγής που επιθυμεί ο πωλητής, καθώς και τον τόπο διαμονής του. Χωρίς τη συμπλήρωση των οποίων να μη δύναται να ποσταριστεί η αγγελία, να είναι δλδ υποχρεωτικά. Κάτι τέτοιο θα βοηθήσει πολύ τον υποψήφιο αγοραστή, βλέποντας αυτές τις επιλογές δε θα είναι αναγκασμένος να στέλνει συνέχεια πμ για να ρωτήσει αν κάνει συναλλαγές χέρι-χέρι, αν στέλνει με ελτα/αντικαταβολές κτλ. Πολλοί δεν το αναφέρουν στις αγγελίες τους και καταντάει κουραστικό πια να επικοινωνείς για το αυτονόητο.

 

Ίσως θα πρέπει επίσης να γίνει υποχρεωτική και η αναγραφή τιμής, ώστε να πάψει αυτό το πανηγυράκι του στυλ "στείλτε προσφορές, θα προτιμηθεί η καλύτερη" κτλ... Και δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω επειδή το έκανα κι εγώ μια φορά και κατάλαβα πόσο χαζό & ανούσιο είναι. Ο καθένας αρχίζει να στέλνει τρολλοπροσφορές ζητώντας το προϊόν για ένα κομμάτι ψωμί, κι ακόμα & αν σου κάνει κάποιο παιδί μια αξιοπρεπή προσφορά χωρίς να το παίξει πονηρίδης, μέχρι να περιμένεις ενδεχόμενη καλύτερη προσφορά επόμενου, έχει χάσει το ενδιαφέρον του ο προηγούμενος. Πέραν αυτών, προξενείς και αλγεινή εντύπωση στην τελευταία περίπτωση, έτσι και αλλιώς εις βάρος του πωλητή είναι αυτή η συμπεριφορά. Οπότε, υποχρεωτική τιμή και τελειώνει το θέμα.

 

Το αναφέρω ξανά γιατί το θεωρώ σημαντικό, στην ενότητα των Pc Hardware πρέπει να μπει κατηγορία για Πληκτρολόγια/Ποντίκια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα πρέπει επίσης να γίνει υποχρεωτική και η αναγραφή τιμής, ώστε να πάψει αυτό το πανηγυράκι του στυλ "στείλτε προσφορές, θα προτιμηθεί η καλύτερη" κτλ... Και δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω επειδή το έκανα κι εγώ μια φορά και κατάλαβα πόσο χαζό & ανούσιο είναι. Ο καθένας αρχίζει να στέλνει τρολλοπροσφορές ζητώντας το προϊόν για ένα κομμάτι ψωμί, κι ακόμα & αν σου κάνει κάποιο παιδί μια αξιοπρεπή προσφορά χωρίς να το παίξει πονηρίδης, μέχρι να περιμένεις ενδεχόμενη καλύτερη προσφορά επόμενου, έχει χάσει το ενδιαφέρον του ο προηγούμενος. Πέραν αυτών, προξενείς και αλγεινή εντύπωση στην τελευταία περίπτωση, έτσι και αλλιώς εις βάρος του πωλητή είναι αυτή η συμπεριφορά. Οπότε, υποχρεωτική τιμή και τελειώνει το θέμα.

 

Δηλαδη ειναι πονηρο να προτιμησει ο πωλητης αυτον που θα του κανει τη καλυτερη προσφορα?

Οι διαδικτυακοι πλειστηριασμοι που υπαρχουν θεωρεις οτι ειναι απαραδεκτοι?

 

Και αλλη μια ερωτηση για τους mods,

αν καποιος κλεισει την αγγελια μεσοβδομαδα(πχ. γιατι το πουλησε), μπορει να υποβαλει μια αλλη για το υπολοιπο της εβδομαδας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

Και αλλη μια ερωτηση για τους mods,

αν καποιος κλεισει την αγγελια μεσοβδομαδα(πχ. γιατι το πουλησε), μπορει να υποβαλει μια αλλη για το υπολοιπο της εβδομαδας?

 

Όχι, δεν μπορεί να υποβάλλει νέα αγγελία πρίν περάσουν οι επτά ημέρες από την παλαιότερη δημοσίευση αγγελίας (όχι εβδομάδα είπαμε!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...