Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τη λογική σου όσοι καρφώνονται στη βιτρίνα μου πρέπει να στείλω σφίχτη να τους μαντρώσει με το ζόρι μέσα.

Not;

υποθετικό σενάριο.

πουλάς κάτι.

το θέλω.

σου στελνω πμ, 1ος απο 4 ατομα.

κανονίζουμε τιμή, και ραντεβού, στο κέντρο αθήνας.

εσυ ριχνεις ακυρο στους αλλους 3.

κατεβαινεις, και εγω δεν ερχομαι ποτέ, ούτε ειδοποιώ ότι κάτι (ανθρώπινο) μου έτυχε.

Εσυ, θεωρείς ότι είμαι χρήστης αξιόπιστος, ή οφείλεις να ενημερώσεις τον επόμενο συναλλασόμενό μαζί μου, ότι είμαι πλήρως αναξιόπιστος?

 

Προσωπικά, δε βρίσκω ΚΑΜΙΑ διαφορά, με το να σου πουλούσα κάτι χαλασμένο, εν γνώση μου,και μετα να χανόμουν. Και τα 2 σημα΄νουν αναξιοπιστία, και πρέπει να προστατευθεί ο επόμενος συναλλασόμενος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε θα με ρώταγες κάτι τέτοιο αν έριχνες μια ματιά στο αντίστοιχο topic που υπάρχει για το forum. Εκεί θα δεις ότι πολλές από τις προτάσεις των μελών όλα αυτά τα χρόνια έγιναν πραγματικότητα και ετοιμάζονται και άλλες. Βέβαια υπάρχει το εξής θέμα που με απασχολεί. Εσύ με αυτό σου το μήνυμα αλλά και άλλοι παλαιότερα, νομίζουν ότι γενικά αγνοούμε τις προτάσεις επειδή είτε δεν γίνεται διάλογος για αυτές είτε επειδή δεν μπορούμε να πούμε άμεσα στο μέλος ότι το τάδε χαρακτηριστικό που προτείνει, θα προστεθεί στο site. Λογικό αφού δε ξέρεις τα περιορισμένα μέσα που υπάρχουν στο site ή γενικά το τι μπαίνει σε προτεραιότητα και τι όχι. 

 

Άλλος πχ θα θεωρούσε τα mobile apps ως μεγαλύτερη προτεραιότητα και άλλος την επίλυση κάποιου συγκεκριμένου bug που του δημιουργεί πρόβλημα. Προκειμένου να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, μελλοντικά θα υπάρχει ένας διαφορετικός τρόπος καταγραφής των προτάσεων σας, καλύτερος, πιο οργανωμένος και με δυνατότητα πιο άμεσης ενημέρωσης ώστε να μην δημιουργείται αυτό το πρόβλημα.

Μέχρι να γίνει αυτό δε θα 'ταν καλύτερο να γίνεται κάθε φορά μια ενημέρωση με πόστ σ' αυτό εδώ το τόπικ από κάποιον mod/admin για το τι αλλαγές γίνανε ή πρόκειται να γίνουν?

Εγώ π.χ. θεωρώ σημαντικό το να μπούνε φίλτρα ως προς την τιμή, την κατάσταση καινούργιο/μετάχειρο  κ.α.

Αυτό το είχα πει και παλαιότερα και μου 'χε απαντήσει ένας mod "ενδιαφέρον, θα το κοιτάξουμε,ευχαριστούμε για τις προτάσεις" και άλλα τέτοια, αλλά μέχρι σήμερα καμιά αλλαγή ως προς αυτό. Και ρωτάω: κάτι τέτοιο θα' ταν τεχνικά δύσκολο? (δεν το ρωτάω ειρωνικά,απλά τεχνικά μιλώντας υπάρχει κάποια δυσκολία υλοποίησης κάτι τέτοιου με την παρούσα δομή των αγγελιών? Γιατί το θεωρώ πολύ πρωταρχικό αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σε περνάω στη λίστα των αγνοημένων (μου) και δεν συναλάσσομαι ποτέ ξανά μαζί σου,ούτε κατα λάθος.Έχει αυτή την επιλογή το forum.

Απλά (υποθέτω) οι ιθύνοντες εδώ προσπάθησαν να εκμηδενίσουν το ποσοστό αψιμαχιών (εύκολο είναι,Έλληνες είμαστε),του στυλ "σου τηλεφώνησα","ναι,αλλά εσύ μου είπες πως έχεις σαράντα πυρήνες","το έχεις ακριβά,βρήκα στον Αλημπαμπά (με τους 39 κατασκευαστές κλέφτες) στη μισή τιμή" κλπκλπ...

 

Γι αυτό και βάλανε τη βαθμολογία μόνο σε τετελεσμένη πώληση.Και σαν τέτοια πιάνεται μόνο η αλλαγή αντικειμένου με λ7.Αντιθέτως αν δεν πάει να παραλάβει,θεωρείται υπαναχώρηση και δεν είναι τελειωμένη υπόθεση αλλά "αλλαγή γνώμης".Που φυσικά έχει δικαίωμα και για δυό βδομάδες ακόμα....

 

Νομίζω δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό και βάλανε τη βαθμολογία μόνο σε τετελεσμένη πώληση.Και σαν τέτοια πιάνεται μόνο η αλλαγή αντικειμένου με λ7.Αντιθέτως αν δεν πάει να παραλάβει,θεωρείται υπαναχώρηση και δεν είναι τελειωμένη υπόθεση αλλά "αλλαγή γνώμης".Που φυσικά έχει δικαίωμα και για δυό βδομάδες ακόμα....

 

Νομίζω δηλαδή.

 

Κι εγώ το ίδιο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,αλλά εσένα δεν πιάνεται η γνώμη σου γιατί εσύ είσαι κουμανταδόρος κι εγώ ένας (τι ένας,λεγεώνες είμαστε...) πτωχός πλην τίμιος τρολοχρήστης.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το ίδιο νομίζω.

 

Σε   περιπτωση   αντικαταβολης   δεν  ειναι  καθολου   το  ιδιο.

Εχει   χαθει   χρονος   και   χρημα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος πάντων, συμφωνούμε οτι διαφωνούμε.

Για μένα, ως χρήστη που έχει κανει πολλες αγοραπωλησίες μέσα από το section του insomnia, θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό να γνωρίζω την αξιοπιστία κάποιου, της οποίας μέρος, είναι φυσικά, το να τηρεί το λόγο του, και να ενημερώνει για οποιαδήποτε αλλαγή.

Αν μιλάμε μονο για τετελεσμένη συναλλαγή, τότε...δεν υπάρχει κακός αγοραστής (γιατι ο καλός αγοραστής, έχει πληρώσει για αυτό που παρέλαβε, ο κακός δεν το παρέλαβε ποτέ, αλλά εγώ εδώ μέσα,δε θα μπορώ να διακρίνω τη διαφορά μεταξύ των 2)!

 

(ασε που σε περίπτωση αντικαταβολής, έχει δίκιο ο tigergreg.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ολοκληρωμενη συναλλαγη που εχουν δικαιωμα και οι δυο να κανουν αξιολογηση αν διαφωνουν αντε να βγαλεις ακρη.

Επισης αν καποιος ειναι ...κακος και κανει αρνητικη αξιολογηση σε αγελια που δεν ειχε σχεση , αντε να αποδειξει αυτος που ειχε την αγγελια οτι ο αλλος δεν εχει καμμια σχεση με αυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πως γνωριζει το site ποτε μια αγγελια εχει ολοκληρωθει και ποτε οχι?

 

To site δεν γνωρίζει. Εναπόκειται στο μέλος που δημοσίευσε την αγγελία να την κλειδώσει (για να δείξει ότι είναι πλέον ανενεργή) ή/και να αλλάξει το πρόθεμα της αγγελίας σε [ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ] ή [ΒΡΕΘΗΚΕ]. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε   θα   επρεπε   να   μην  υπαρχει   η   δυνατοτητα    ανανεωσης   κλειδωμενης   αγγελιας   οπως   δυστυχως   κανουν   αρκετα   μελη   αγνωστο   γιατι......

 

Για   του  λογου   το  αληθες   αυτη   ανεβηκε   μπροστα   μου   την  ωρα   που   εψαχνα   κατι....

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/166192-τελος/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To site δεν γνωρίζει. Εναπόκειται στο μέλος που δημοσίευσε την αγγελία να την κλειδώσει (για να δείξει ότι είναι πλέον ανενεργή) ή/και να αλλάξει το πρόθεμα της αγγελίας σε [ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ] ή [ΒΡΕΘΗΚΕ]. 

Το οποίο και πάλι μπάζει από παντού, γιατί αν το αντικείμενο πουληθεί μετά τις 5 μέρες από την (επαν)ανάρτηση της αγγελίας, ΔΕΝ μπορείς να την επεξεργαστείς για να μπει το πρόθεμα. Σε αυτή την περίπτωση καταλήγεις είτε να την αφήνεις έτσι με αποτέλεσμα να σου έρχονται και άλλα PM, είτε να την κάνεις resubmit και έτσι να έχεις μια ολόφρεσκη [sOLD] αγγελία...

 

Επίσης το κλείδωμα δεν κάνει κάτι, εφόσον πολλά μέλη θεωρούν ότι θα μπορούν να τους "πειράξουν" την αγγελία αν δεν την κλειδώσουν, μόλις την βγάζουν στον αέρα την κλειδώνουν κιόλας, χωρίς φυσικά να έχει πουληθεί το αντικείμενο. Οπότε και σε αυτήν την περίπτωση στέλνεις PM αναγκαστικά εφόσον ενδιαφέρεσαι ή σε σπαμάρουν με PM κι ας την έχεις κλειδώσει γιατί δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν έχει πουληθεί το εκάστοτε αντικείμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Τοτε   θα   επρεπε   να   μην  υπαρχει   η   δυνατοτητα    ανανεωσης   κλειδωμενης   αγγελιας   οπως   δυστυχως   κανουν   αρκετα   μελη   αγνωστο   γιατι......

 

Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έπρεπε τα μέλη των οποίων η συναλλαγή ολοκληρώθηκε να κλειδώνουν την αγγελία. Δυστυχώς δεν γίνεται πάντα. 

 

Υπάρχει όμως και το άλλο ενδεχόμενο: ένα μέλος κλειδώνει την αγγελία πριν ολοκληρωθεί η συναλλαγή και τελευταία στιγμή η συναλλαγή ΔΕΝ ολοκληρώνεται. Τι γίνεται τότε; Το μέλος έχει ήδη κλειδώσει την αγγελία. Αντί λοιπόν να στείλει αναφορά ή μήνυμα σε κάποιον moderator να ξεκλειδώσει την αγγελία, απλώς την ανανεώνει. Κακώς. Αλλά έτσι γίνεται. 

 

 

 

 

Το οποίο και πάλι μπάζει από παντού, γιατί αν το αντικείμενο πουληθεί μετά τις 5 μέρες από την (επαν)ανάρτηση της αγγελίας, ΔΕΝ μπορείς να την επεξεργαστείς για να μπει το πρόθεμα. Σε αυτή την περίπτωση καταλήγεις είτε να την αφήνεις έτσι με αποτέλεσμα να σου έρχονται και άλλα PM, είτε να την κάνεις resubmit και έτσι να έχεις μια ολόφρεσκη [sOLD] αγγελία...

 

Επίσης το κλείδωμα δεν κάνει κάτι, εφόσον πολλά μέλη θεωρούν ότι θα μπορούν να τους "πειράξουν" την αγγελία αν δεν την κλειδώσουν, μόλις την βγάζουν στον αέρα την κλειδώνουν κιόλας, χωρίς φυσικά να έχει πουληθεί το αντικείμενο. Οπότε και σε αυτήν την περίπτωση στέλνεις PM αναγκαστικά εφόσον ενδιαφέρεσαι ή σε σπαμάρουν με PM κι ας την έχεις κλειδώσει γιατί δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν έχει πουληθεί το εκάστοτε αντικείμενο...

 

Λυπάμαι, αλλά διαφωνώ καθέτως με την εκτίμησή σου ότι μπάζει από παντού.

 

Πρέπει να μάθουν τα μέλη (πωλητές και αγοραστές) ότι κλείδωμα σημαίνει πως η αγγελία δεν είναι πλέον ενεργή. Τίποτε άλλο. Επειδή τα μέλη δεν ξέρουν ή δεν χρησιμοποιούν ένα εργαλείο σωστά, δεν σημαίνει ότι το εργαλείο δεν δουλεύει σωστά. Σημαίνει ότι πρέπει να μάθουν τα μέλη να το χρησιμοποιούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...