Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάτι άλλο που με πείραξε είναι ότι πολύ χρήστες όταν θέλουν να ρωτήσουν κάτι η να σχολιάσουν δεν το κάνουν με μήνυμα αλλά με αξιολόγηση κάτω από την αγγελία χωρίς να έχουν αγοράσει κάτι

Υπάρχει μια πολύ αυστηρή επισήμανση κάπου σχετικά με αυτό. Χρήστες που κάνουν αξιολογήσεις χωρίς να έχει προηγηθεί συναλλαγή κινδυνεύουν με μπλοκάρισμα του λογαριασμού τους. Να κάνεις αμέσως αναφορά όταν συναντήσεις το πρόβλημα.

 

 

Το θέμα του διπλού λογαριασμού είναι άλλο. Αν νομίζεις πως υπάρχει κάποιο στοιχείο που δείχνει κάτι τέτοιο ανέφερέ το σε κάποιον mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μιας και πήρατε φόρα οι περισσότεροι θέλω να κάνω και την δική μου παρένθεση.Λιπον,το site δεν είναι καθαρα για αγγελίες οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζονται αυστηροί κανόνες για τις αγγελιες,αυτό με τα ποστ είναι ρατσιστικο,δηλαδη με λίγα λόγια θέλετε να κάνετε το φόρουμ μια κλειστή κοινωνία που οποίος θέλει να γραφτεί ντε και καλά θα πρέπει να γραφεί για να νιώθετε εσείς ασφάλεια στις συναλλαγές σας.Παρατραγουδα με τις αγγελίες υπάρχουν και σε αλλά site που είναι καθαρά για αγγελιες,αυτά δεν μπορούμε να τα αποφυγουμε.Με αυτήν την λογική θα πρέπει να διαγραφούν τα μισά μέλη και παραπανω.Ειναι πολύ ρατσιστικό και βλακώδες να γράφεσαι σε ένα site και μην έχεις πρόσβαση σε όλες του τις λειτουργίες επειδή δεν ποσταρεις.Που ακουστηκε ξανά κάποιοι να ζητάνε τέτοιες αλλαγές επειδή φοβούνται να μην πέσουν θυματα απατης.Οποτε διαβαζω αυτά τα μνήματα με πιάνουν τα γελοια,ειναι σαν να λέτε επειδή σκοτώνετε τόσος κόσμος σε τροχαία να απαγορεύσουμε την κυκλοφορία των αυτοκινητων.ρε πάτε καλα!!!Παντοσ αν γίνουν όλα αυτά θα είμαι το πρώτο μέλος που θα κάνω διαγραφή αλλά σίγουρα όχι και το τελευταίο,ένα μεγάλος παράγοντας που το φόρουμ είναι στην κορυφή είναι οι αγγελίες του.Ας μην το ξεχνάμε αυτό.Μπορειτε να λέτε τις απόψεις σας αλλά μην απαιτητε και  μην κρίνετε αλλά μέλη επειδή δεν ποστάρουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

να κάνω μια απαραίτητη πρόταση κατ' εμέ επι του θέματος


 

Στο παρελθόν, υπήρχαν κάτι υποθέσεις με θέμα μερικά καταστήματα, (μιλάω αποκλειστικά για nintendo τώρα) που πουλούσαν παιχνίδια unofficial.

Δηλαδή, παιχνίδια κλεψίτιπα* που δεν ήταν από την nintendo**


 

*=Δεν μιλάω για copyες η προγραμματιστικές εταιρίες αλλά για παιχνίδια που ήταν fake (ψάξτε για παράδειγμα fake and legit leafgreen η emerald) και θα καταλάβετε τι θέλω να πω.


 

Μετά από κάποια τραβήγματα έκλεισαν 2 καταστήματα στην Αθήνα που έκαναν τέτοιο εμπόριο.


 

Πώς όμως μπορώ να ξέρω το γνήσιο με το αντίγραφο;


 

Εδώ μπαίνει ένα θέμα, γιατί σε μια αγγελία όπως αυτή, που ένα μέλος από το ξεκάρφωτο και το πουθενά, χωρίς ΚΑΜΙΑ αξιολόγηση, βγάζει μια άκρως δελεαστική αγγελία. ΟΚ μπορεί όντως να θέλει να ξε-stock-άρει.

Πως όμως εγώ θα ξέρω άμα θα μου πουλήσει το προϊόν που υπόσχεται και όχι ένα κενό κουτί με αντικαταβολή; (παλιά ιστορία από ΧΕ)

Μίλησα μαζί του, και ήταν αρνητικός και απαράδεκτος στη κουβέντα (και ας είχα προτεραιότητα γιατί έστειλα από τους πρώτους μήνυμα), όταν εγώ του ζήταγα τα αυτονόητα (για photo προϊόντος) αυτός έλεγε πρόχειρες δικαιολογίες στυλ "πουλήθηκε αλλού".

 

Συνεργάζομαι με τη Nortec, και έχω κάθε υποχρέωση τόσο για την Nintendo όσο και για τους υπόλοιπους σε sites αγγελιών να προστατεύω όσο γίνεται να μην πέφτουν θύμα απάτης γιατί επιτήδειοι υπάρχουν παντού.

 

Να δω τι θα απαντήσει και στον 2ο φίλο, γιατί δεν είμαι ο μόνος που με ενδιέφερε η αγγελία.

 

Για το θέμα πλαστό η μη, εν μέρει ένα στοιχείο είναι οι photos (κάτι που σε πολλές αγγελίες ΔΕΝ έχουν και είναι αρνητικό) Πόσο μάλλον σε νέα μέλη που δεν τα ξέρουμε καν.

Προτείνω να είναι απαραίτητη η photo σε αγγελίες όπως ισχύει στο ebay.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι φανατικός του να ποστάρω σε θέματα (εξού κ το χαμηλό μου rate)παρά μόνο σε οτι με ενδιαφέρει η έχω άποψη!Πολλή άκυρο για μένα έχει δεν έχει γνώμη κάποιος να ποστάρει σε ανάρτηση για να αυξήσει τα πόστς στο προφίλ του!

Το θεμα που μου την σπάει αρκετά σε αγγελία,είναι οτι ενώ δηλώνεται τιμή να "πετάγονται με μύνημα" ορισμένοι είτε επειδή ονειρεύτικαν το βράδυ την ιδανική τιμή η συγκρίνουνε με σκρούτζ (άσχετα το πόσο εδώσες όταν το αγόρασες)..και δίνουνε και τιμή λες και είναι δημοπρασία!

Τέλος πάντων αν μπορεί να γίνει κάποια φραγή στα "πονταρίσματα" ώστε να μην γίνεται δημοπρασία το θεμα αγγελία καλώς ειδάλως να δημιουργηθεί και κάποια καρτέλα δημοπρασία και να αποφεύγονται όλα αυτά τα "πονταρίσματα"..

Και κάτι αμελητέο εώς ασήμαντο αλλά αν γίνει στο μέλλον θα γλιτώσουνε κάποιοι "κόπο" με μυνήματα στους μοντερέιτορς

η αναρτηση στην αξιολόγηση της αγγελίας για κάποια πληροφορία

μόνο απο τον πωλητή-αγοραστή πιστέυω θα πρέπει να σχολιάσει στην αγγελία

(εφόσον αυτό και όσο ειναι εφικτό)όπως π.χ πρίν το πόστ στην αξιολόγιση της αγγελίας ενημέρωση στον πωλητή εαν ειναι ο αγοραστης κ.τ.λ..αν δεν ειναι εφικτό ειναι αμελητέο..

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από snip3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυνατότητα ποστ?

φραγη στα πονταρίσματα?

Δημιουργια τιμών δημόσια απο υποψηφιους αγοραστες?

δημοσιος σχολιασμος αγγελιών?

 

 

Σε κάποιο αλλο φόρουμ αναφερεσαι μαλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυνατότητα ποστ?

φραγη στα πονταρίσματα?

Δημιουργια τιμών δημόσια απο υποψηφιους αγοραστες?

δημοσιος σχολιασμος αγγελιών?

 

 

Σε κάποιο αλλο φόρουμ αναφερεσαι μαλλον!

 

Παρενεργειες  απ  τα   γενοσημα? :-)  :eek:  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα άμα κάποιος παρεμβαίνει στην αγγελία και την "κάνει δημοπρασία"

πως ονομάζεται? (στο φινάλε λέγεται όπως αναφέρει ο cris41)

Να κάνω ταλιράκια το τι αναφέρθηκα επειδή κάποιοι "στραβώσανε"

(Ούτε ψεκασμοί,ούτε αλογίσιο κρέας ούτε κάποιο εμβόλιο προσφατα επείσης..να ξεκαθαρίσω σε κάποιους)

Όπως ανέφερα κ στην αρχική μου ανάρτηση δεν "ποστάρω(απαντώ)σε θεματα"

μα μόνο σε όσα ενδιαφέρομαι και αναφερώμενος στην πρώτη ανάρτηση στο παρών θέμα απο το παλικάρι που το δημιούργησε αναφέρει μεταξύ άλλων

"Προτείνω προς σκέψη-συζήτηση να επανέλθουν οι ωραίοι κανόνες του..μετα από xxx posts μπορείς να βάλεις αγγελία, μιας και η κατάσταση τείνει να ξεφύγει.."

'οπου απλά είπα την αποψή περί "φουσκώματος προφίλ"από τα πολλά ποσταρίσματα

σε θέματα και οχι ποσταρίσματα σε προφιλ(αν και είδα αρκετά "φουσκώματα" και σε αγγελίες) !

λίγο ενδιαφέρει η αποψή μου σε αρκετους με χχχ ποσταρίσματα,αλλά την είπα μιάς

και μελέτησα απαντήσεις απο πολλά παλικάρια (με χ πόστς,με χχ πόστς και με χχχχχχ πόστς)

Το "φραγή στα πονταρίσματα" το έχω σε εισαγωγικά..όποιος μελέτησε σε τι αναφέρθηκα θα καταλάβαινε ότι αναφερόμουνα σε άτομα που ενω δηλώνεται η τιμή σε μια αγγελία για το προιόν (π.χ 100 ευρω)στέλνουνε εξής μύνημα (φιλαράκι στο skroutz έχει 80 ευρώ το παίρνω άμμεσα 40 ευρώ).

Δέν κατάλαβα την αντίδραση κάποιων πως "την είδατε" ή τι είχατε κατα νού για αναφορα σε άλλα Σάιτ!

(ίσως το έχετε κάνει και εσεις..οπότε no problem)

Για τα άλλα 2 παρακάτω που αναφέρατε δεν μπορώ να τα κάνω "ταλιράκια"

*Δημιουργια τιμών δημόσια απο υποψηφιους αγοραστες?

*δημοσιος σχολιασμος αγγελιών? "

επειδή δεν τα ανέφερα....

Μάλλον συμπεράσματα δικα σας!

υ.γ

Ξέχασα στο "φραγη στα πονταρίσματα" να αναφέρω επακριβώς πώς το εννοώ (κοινώς φραγκοδίφραγκα)..Ότι σε αγγελίες που υπάρχει αναγραφώμενη τιμή να μην δίνετε η δυνατότητα στον όποιο να στέλνει μύνημα με δική του τιμή την οποία ονειρεύτηκε την νύχτα!!

Δηλαδή "φιλτράρισμα" στο μύνημα απο μοντερέιτορς σε αγγελία κ ζητάει με τρόπο "δημοπρασίας" ενώ υπάρχει τιμή να μην επιτρέπεται έγκριση στο μύνημα να αποσταλεί!! (Αλλά ξέχασα εδώ Ελλάδα,δεν γίνονται αυτά..Απλά θα συνεχίσει το βιολί-βιολάκι,και θα σπαζόμαστε)

...την Καλημέρα μου!

 

Επεξ/σία από snip3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε ρε φίλε, και ποιος απαγορεύει στον οποιονδήποτε χρήστη, να σου κανει μια ΑΛΛΗ πρόταση?

Γραψε στην αγγελία σου, τιμή ΜΗ διαπραγματευσιμη, σε παζάρια δεν απαντάω, και καθαρισες.

Τι ειναι οι μοντς, μπαμπούλες?

Επίσης, αν πουλάς κατι 100, και στο σκρουτζ εχει 80, σορρυ, αλλα εχει δικιο αυτος που το χρησιμοποιεί για να σε επαναφέρει στην "τάξη"!

Αν αγορασες το golf το 2003, 22 χλδ, και τωρα ζητας να το δώσεις 20χλδ ευρω, ενώ καινουργιο εχει 17χλδ, τι θέλεις? αυτός που ενδιαφερεται να το πάρει απο σενα, γιατί ειδε πχ τις φωτό σου, να το πάρει πάνω απο την αξία που έχει σημερα καινουργιο?

Είναι παράλογο αυτό που λες.

Συμφωνα με τη δικη σου παράλογη λογική, οι μοντς θα επρεπε να τσεκαρουν το σκρουτζ καθε φορα, και αν κάποιος παράλογος χρήστης κανει το παραπάνω, να σβήνουν την αγγελία του.

Δε γίνονται αυτα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατσε ρε φίλε, και ποιος απαγορεύει στον οποιονδήποτε χρήστη, να σου κανει μια ΑΛΛΗ πρόταση?

Γραψε στην αγγελία σου, τιμή ΜΗ διαπραγματευσιμη, σε παζάρια δεν απαντάω, και καθαρισες.

Τι ειναι οι μοντς, μπαμπούλες?

Επίσης, αν πουλάς κατι 100, και στο σκρουτζ εχει 80, σορρυ, αλλα εχει δικιο αυτος που το χρησιμοποιεί για να σε επαναφέρει στην "τάξη"!

Αν αγορασες το golf το 2003, 22 χλδ, και τωρα ζητας να το δώσεις 20χλδ ευρω, ενώ καινουργιο εχει 17χλδ, τι θέλεις? αυτός που ενδιαφερεται να το πάρει απο σενα, γιατί ειδε πχ τις φωτό σου, να το πάρει πάνω απο την αξία που έχει σημερα καινουργιο?

Είναι παράλογο αυτό που λες.

Συμφωνα με τη δικη σου παράλογη λογική, οι μοντς θα επρεπε να τσεκαρουν το σκρουτζ καθε φορα, και αν κάποιος παράλογος χρήστης κανει το παραπάνω, να σβήνουν την αγγελία του.

Δε γίνονται αυτα!

 

Να μου κάνει ΑΛΛΗ πρόταση??? Τι ειναι η αγγελία antreaslam...μέρος για "ανταλλαγή" τιμών?

Μου συνέβει 10 φορες + γι' αυτό και το ανέφερα το παραδειγμα παραπανω,και συμμετήχα στο θέμα με την αποψή μου...δεν χρειάζεται να γίνεσαι "εξυπνάκιας"!..(Επαναφορά στην τάξη,[..σιγά την αταξία...] ενώ μπορεί όμορφα κ ωραία να πάει στον επόμενο μην μου πρίζη τα "*******" )

Δεν ήξερα οτι στο σάιτ υπάρχουνε "βλαμμένοι"που χρειάζονται ταμπέλα,(πέρα απο την τιμή) που να εξηγεί "οχι παζαρέματα η δημοπρασία"...Ευχαριστώ για την πληροφορία!! να είσαι καλά!

παμπούλες" οι μοντρέιτορς όχι (εγώ όμως να έχω έναν "μπαμπούλα" να με επαναφέρει στη ΤΑΞΗ όπως είπες) αλλά ενα συμμάζεμα μπορούνε να το κάνουνε πρίν το σάιτ να καταλήξει "ΛΥΚΟΠΑΡΕΑ" όπως ένα παρόμοιο σάιτ πληροφορικής (hwbox λέγεται)

Αν ξεφύγης απο τις "παρωπίδες"της επιλεκτικής ανάγνωσης του τι γράφω και δεν προσπαθής να το κάνεις "προσωπικό θέμα"

θα μπορέσουνε να γράψουνε και άλλοι τις ιδέες τους η τις παρατηρήσεις τους..για διορθώσεις...(Χωρίς να γίνονται εξυπνάκιδες η να τρολάρουνε σε απόψεις άλλων)

Καταντάει αηδία αν πηγαίνει επι προσωπικού το να διατυπώνης μια άποψη.... και είναι κρίμα (για το σάιτ)..επειδή "υποβαθμίζεται" ενώ είναι απο τα καλύτερα στον χώρο!!

Επεξ/σία από snip3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snip3r, ειλικρινά, δε μπορώ να ακολουθήσω τη συλλογιστική σου, με τίποτα.

Δε φταίει ότι διαφωνώ, φταίει είτε ότι αυτά που προτείνεις, είναι αστεία, είτε ότι είμαι ηλίθιος. και τα 2 αποδεκτα.

 

Πάντως, εγω, δεν επιθυμώ τους μοντς "μπατσους αγγελιών". Μπορώ να βαλω στη θέση του τον καθενα που ζητάει ενα προιόν των 100 ευρω, στα 20, οπως εκανε καποτε ο legendary tsampaS!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πήρατε φόρα οι περισσότεροι θέλω να κάνω και την δική μου παρένθεση.Λιπον,το site δεν είναι καθαρα για αγγελίες οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζονται αυστηροί κανόνες για τις αγγελιες,αυτό με τα ποστ είναι ρατσιστικο,δηλαδη με λίγα λόγια θέλετε να κάνετε το φόρουμ μια κλειστή κοινωνία που οποίος θέλει να γραφτεί ντε και καλά θα πρέπει να γραφεί για να νιώθετε εσείς ασφάλεια στις συναλλαγές σας.Παρατραγουδα με τις αγγελίες υπάρχουν και σε αλλά site που είναι καθαρά για αγγελιες,αυτά δεν μπορούμε να τα αποφυγουμε.Με αυτήν την λογική θα πρέπει να διαγραφούν τα μισά μέλη και παραπανω.Ειναι πολύ ρατσιστικό και βλακώδες να γράφεσαι σε ένα site και μην έχεις πρόσβαση σε όλες του τις λειτουργίες επειδή δεν ποσταρεις.Που ακουστηκε ξανά κάποιοι να ζητάνε τέτοιες αλλαγές επειδή φοβούνται να μην πέσουν θυματα απατης.Οποτε διαβαζω αυτά τα μνήματα με πιάνουν τα γελοια,ειναι σαν να λέτε επειδή σκοτώνετε τόσος κόσμος σε τροχαία να απαγορεύσουμε την κυκλοφορία των αυτοκινητων.ρε πάτε καλα!!!Παντοσ αν γίνουν όλα αυτά θα είμαι το πρώτο μέλος που θα κάνω διαγραφή αλλά σίγουρα όχι και το τελευταίο,ένα μεγάλος παράγοντας που το φόρουμ είναι στην κορυφή είναι οι αγγελίες του.Ας μην το ξεχνάμε αυτό.Μπορειτε να λέτε τις απόψεις σας αλλά μην απαιτητε και  μην κρίνετε αλλά μέλη επειδή δεν ποστάρουν.

Πεστα γιωργο!!!!!! :devil: :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Επειδή χρησιμοποιώ τις αγγελίες σας εδώ και λίγο καιρό θα ήθελα να κάνω τις εξής προστάσεις - παρατηρήσεις που πιστεύω θα βοηθήσουν:

Α) Οι οθόνες είναι από μόνες τους ΜΕΓΑΛΗ κατηγορία. Καλό θα ήταν να τις διαχωρίσετε από τα δικτυακά - routers και ή να φτιάξετε άλλη κατηγορία για αυτά ή απλά να πηγαίνουν να τα βάζουν στα διάφορα.

Β) Βάλτε την επιλογή να μπορούν να αλλάζουν σε κάποια αγγελία τις κατηγορίες. Πολλοί κάνουν λάθος και μετά δεν μπορούν να το αλλάξουν. Η απλά να διαλέγει όταν πατάει "Νεα αγγελία" και την κατηγορία που επιθυμεί να τα βάλει.
Γ) Ανεξαρτητοποιήστε την επιλογή "Νέα υποβολή" από την "Νέα αγγελία". Να μην μετράει στις 2 αγγελίες ανά 7 ημέρες.
Και στην ίδια κατηγορία θα ήθελα να προσθέσει να ανεβάσετε λίγο το όριο των αγγελιών. Έτσι θα γλιτώσετε από 2-3-4-5 προφίλ που μπορεί να φτιάξει κάποιος εαν έχει να πουλήσει πολλά. Και επίσης δεν θα βάζει μαζί με τις πχ οθόνες " α έχω και ένα ποντίκι για πούλημα, και μια κάρτα δικτύου και δεν βαριέσε και 2 σκληρούς και μία κάρτα γραφικών". Πολλοί εδώ μέσα προσπαθούν σε μια αγγελία να χωρέσουν 2-3-4 πράγματα από διαφορετικές κατηγορίες λόγω ορίου. Αν το ανεβάσετε θα γλιτώσετε και από αυτά και οι αγγελίες θα είναι πιο σωστά τοποθετημένες.
Δ) Τέλος, νομίζω ότι το search θέλει φτιάξιμο. σου βγάλει 10 αποτελέσματα (πολλές φορές άσχετα) και δεν μετράει στο search την δεύτερη λέξη παρά μόνο την πρώτη και δεν χρησιμεύει πουθενά.
Στην τελική φτιάξτε ένα ξεχωριστό search για τις αγγελίες.

Αυτά, και ελπίζω να μην σας κούρασα.
Για οποιαδήποτε απορία - διευκρίνιση - πρόταση - βοήθεια είμαι στη διάθεση σας.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας και τον χρόνο σας και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλεία που κάνετε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...