Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση?

Σε τη θα ωφελήσει με το να γράφουμε στην αγγελία τον τόπο διαμονής μας

Φιλε μου το εχω γραψει ηδη στο προηγουμενο post μου. Θα το βαλω και αυτο με bold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση?

Σε τη θα ωφελήσει με το να γράφουμε στην αγγελία τον τόπο διαμονής μας

Νομιζω η ερωτηση σου απανταται μονο αν διαβασεις ξανα το σχολιο του benign ξανα, πιο αργα και πιο προσεκτικα. Αντι να γεμιζουμε το τοπο με ερωτησεις μαιευτικης μεθοδου για να γινουμε ολοι Σωκρατηδες και να γεμιζουν τα νηματα με αχρηστες πληροφοριες ας γραφουμε απευθειας αυτο που θελουμε να πουμε και να ''μπαινουμε κατευθειαν στο ψητο''. Συγγνωμη για την επιθεση αλλα εχω βαρεθει να προσπαθω να διαβασω ενα θεμα και το 90% των απαντησεων να ειναι του τυπου 'Τι εννοεις;' 'Πως νομιζεις οτι γινεται αυτο;' κτλ.. Συγγνωμη επισης αν το σχολιο μου αναρταται σε  λαθος νημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Tόπος διαμονής, τρόποι συναλλαγής και τιμή δεσμευτική θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά προκειμένου να αναρτηθεί η όποια αγγελία.

 

Έτσι, και χρόνος εξοικονομείται (λ.χ. αν κάποιος έχει τόπο διαμονής Ηράκλειο Κρήτης, τρόπο συναλλαγής μόνο χέρι-χέρι και εγώ μένω Καβάλα, προφανώς δε θα ασχοληθώ) και δεν μετατρέπονται οι αγγελίες σε δημοπρασίες ("ακούω προσφορές", "στείλτε μου pm" και λοιπά φαιδρά).

 

Οι αγγελίες είναι αυτό που λένε: αγγελίες. Site δημοπρασιών υπάρχουν πάμπολλά, ας εξυπηρετηθούν όσοι θέλουν να διεκδικήσουν την καλύτερη δυνατή τιμή για το αντικείμενο που πουλάνε -ή ζητάνε- εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω η ερωτηση σου απανταται μονο αν διαβασεις ξανα το σχολιο του benign ξανα, πιο αργα και πιο προσεκτικα. Αντι να γεμιζουμε το τοπο με ερωτησεις μαιευτικης μεθοδου για να γινουμε ολοι Σωκρατηδες και να γεμιζουν τα νηματα με αχρηστες πληροφοριες ας γραφουμε απευθειας αυτο που θελουμε να πουμε και να ''μπαινουμε κατευθειαν στο ψητο''. Συγγνωμη για την επιθεση αλλα εχω βαρεθει να προσπαθω να διαβασω ενα θεμα και το 90% των απαντησεων να ειναι του τυπου 'Τι εννοεις;' 'Πως νομιζεις οτι γινεται αυτο;' κτλ.. Συγγνωμη επισης αν το σχολιο μου αναρταται σε  λαθος νημα.

Έκατσες  και έγραψες ανούσια πράματα σε μια ερώτηση  που απεύθυνα σε άλλο μέλος και όχι σε εσένα γιατί να μπεις σε τόσο κόπο δεν υπάρχει λόγος φίλε μου σε ευχαριστώ

Tόπος διαμονής, τρόποι συναλλαγής και τιμή δεσμευτική θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά προκειμένου να αναρτηθεί η όποια αγγελία.

 

Έτσι, και χρόνος εξοικονομείται (λ.χ. αν κάποιος έχει τόπο διαμονής Ηράκλειο Κρήτης, τρόπο συναλλαγής μόνο χέρι-χέρι και εγώ μένω Καβάλα, προφανώς δε θα ασχοληθώ) και δεν μετατρέπονται οι αγγελίες σε δημοπρασίες ("ακούω προσφορές", "στείλτε μου pm" και λοιπά φαιδρά).

 

Οι αγγελίες είναι αυτό που λένε: αγγελίες. Site δημοπρασιών υπάρχουν πάμπολλά, ας εξυπηρετηθούν όσοι θέλουν να διεκδικήσουν την καλύτερη δυνατή τιμή για το αντικείμενο που πουλάνε -ή ζητάνε- εκεί.

Σε ευχαριστώ μου λύθηκαν η απορίες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα έναν νέο χώρο αγγελιών,για αγγελίες εργασίας σχετικές με τη τεχνολογία.

 

Π.χ.

 

* Μπορεί κάποιος να θέλει κάποιον να του φτιάξει τον υπολογιστή που χάλασε.

* Μπορεί κάποιος να θέλει προγραμματιστές.

* Μπορεί κάποιος να θέλει να βρει κάποιον να του φτιάξει ένα site.

* Μπορεί κάποιος να θέλει κάποιον να του ολοκληρώσει όλα τα achievements σε ένα game και να είναι διατεθημένος να πληρώσει.

* Μπορεί κάποιος να θέλει κάποιον να του περάσει τα κανάλια στη τηλεόραση.

* Μπορεί κάποιος να θέλει κάποιον να του συναρμολογήσει το PC.

* Μπορεί κάποιος να μη ξέρει να κάνει format και να θέλει κάποιον να του το κάνει.

 

 

Και η λίστα θα μπορούσε να συνεχιστεί...

Αν μη τι άλλο,αν το καταφέρναμε αυτό και λειτουργούσε με τάξη,θα προσφερόταν και κοινωνικό έργο κατά κάποια άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα έναν νέο χώρο αγγελιών,για αγγελίες εργασίας σχετικές με τη τεχνολογία.

 

Π.χ.

 

* Μπορεί κάποιος να θέλει κάποιον να του φτιάξει τον υπολογιστή που χάλασε.

* Μπορεί κάποιος να θέλει προγραμματιστές.

* Μπορεί κάποιος να θέλει να βρει κάποιον να του φτιάξει ένα site.

* Μπορεί κάποιος να θέλει κάποιον να του ολοκληρώσει όλα τα achievements σε ένα game και να είναι διατεθημένος να πληρώσει.

* Μπορεί κάποιος να θέλει κάποιον να του περάσει τα κανάλια στη τηλεόραση.

* Μπορεί κάποιος να θέλει κάποιον να του συναρμολογήσει το PC.

* Μπορεί κάποιος να μη ξέρει να κάνει format και να θέλει κάποιον να του το κάνει.

 

 

Και η λίστα θα μπορούσε να συνεχιστεί...

Αν μη τι άλλο,αν το καταφέρναμε αυτό και λειτουργούσε με τάξη,θα προσφερόταν και κοινωνικό έργο κατά κάποια άποψη.

 

 

Οσα δεν μπορει δηλαδη να κανει γυναικα.....

:-D 

Η ψαχνεις γκομενα η εχεις αναδουλειες....

:-)

 

Αστειευομαι....φιλικα   παντα. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tόπος διαμονής, τρόποι συναλλαγής και τιμή δεσμευτική θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά προκειμένου να αναρτηθεί η όποια αγγελία.

 

 

Toπος διαμονης ναι, τροπος συναλλαγης και τιμη αυτα που θα συμφωνηθουν, γιατι θα πρεπει να ειναι δεσμευτικα?

 

Οι περισσοτερες αγγελιες της 'Ζητησης' λενε 'θα προτιμηθουν οσοι ζητανε λιγα', κατα τη γνωμη σου αυτο δε θα επρεπε να λεγεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας παραθέτω την εμπειρία μου σημερινή

 

 

  άλλα είπαμε άλλα έκανε ,ενώ συμφώνησε να μου στείλει ένα 3gs  σε άριστη κατάσταση και αφού το ελέγξω να στείλω ένα 4 με πρόβλημα στο wifi ,έκανε αποστολή κάτι με χρέωση δική μου (δεν συμφωνήσαμε κάτι τέτοιο ,το οποίο και δεν παρέλαβα φυσικά )και όλο αυτό το διάστημα μου ζητούσε να στείλω το δικό μου γιατί θα έμενε χωρίς τηλέφωνο (στην αγγελία πουλάει 4 τηλέφωνα αλλά το άλλο έπεσε και χάλασε πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενα του )ενώ δεν είχαμε συμφωνήσει κάτι τέτοιο και φυσικά όλο αυτό το διάστημα δεν απαντούσε στο τηλέφωνο αλλά μόνο με πμ και όταν του ζήτησα σταθερό τηλέφωνο πάλι δεν μου έδωσε οπότε όσοι το διαβάζουν αυτό ας βγάλουν τα συμπεράσματα τους.

 

αν είμαι εκτός τόπικ sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Toπος διαμονης ναι, τροπος συναλλαγης και τιμη αυτα που θα συμφωνηθουν, γιατι θα πρεπει να ειναι δεσμευτικα?

 

Οι περισσοτερες αγγελιες της 'Ζητησης' λενε 'θα προτιμηθουν οσοι ζητανε λιγα', κατα τη γνωμη σου αυτο δε θα επρεπε να λεγεται?

 

Γιατί πρέπει να υπάρχει ένα συγκεκριμένο πλαίσιο, εξαρχής δεσμευτικό. "Ψάχνω αυτό, θέλω έλεγχο στην παραλαβή, δίνω τόσα το πολύ". Αν θέλει να παζαρέψει κάποιος, ας παζαρέψει με pm όσο θέλει, αλλά πρέπει να υπάρχει μία αφετηρία. Γιατί να με παίρνουν τηλέφωνα και να με ρωτάνε αν το δίνω χέρι-χέρι για έλεγχο, όταν εγώ θέλω μόνο αποστολή; Αλλιώς, έχουμε τα (διαρκώς αυξανόμενα) παράπονα για αόριστες αγγελίες, απουσίες βασικών πληροφοριών κτλ.

 

Δεν αναφέρομαι καν σε εξώφθαλμα αναντίστοιχα πράγματα, όπως το να γράφει μία αγγελία "δωρεάν" και να πρόκειται για πώληση, προφανώς, αν και εκεί υπάρχει θέμα, υπό την έννοια ότι κάποιοι (πολλοί, αν κρινω από τον αριθμό των σχετικών παραπόνων που δεχόμαστε) χάνουν χρόνο για να ξεσκαρτάρουν αυτά που τους ενδιαφέρουν, λόγω ελλιπών πληροφοριών στην καταχώρηση. Το "δωρεάν" στο τηλεφώνημα για περισσότερες πληροφορίες αποδεικνύεται τελείως έξω από αυτά που θα ήταν διατεθειμένος να δώσει ο ενδιαφερόμενος. Ενώ, αν είχε μια εικόνα εξαρχής, και αυτός θα κέρδιζε χρόνο, και ο πωλητής δε θα αναγκαζόταν να απορρίπτει προτάσεις που δεν πλησιάζουν σε αυτά που θέλει για να παραχωρήσει το αντικείμενο.

 

Σε κάθε περίπτωση, είμαι τελείως αντίθετος με τη "δημοπρατική" λογική ορισμένων αγγελιών, ειδικά από τη στιγμή που ο αγοραστής δεν μπορεί να ελέγξει (όπως στο ebay, ας πούμε) αν υπάρχει πράγματι υψηλότερη προσφορά ή ο πωλητής απλά ανεβάζει την τιμή. Γι' αυτό και λέω για δεσμευτικές τιμές. Αν δεν ξέρω πόσο θέλω να το δώσω το μπρίκι ή αν πιστεύω ότι μπορεί να βρεθούν δύο να κονταροχτυπηθούν για το μπρίκι και να φτάσει η τιμή ψηλά, το ανεβάζω σε site δημοπρασιών.

 

Για μένα, λοιπόν, αυτα τα τρία θα έπρεπε να υπάρχουν. Αν, τώρα, μιλήσουν δύο χρήστες και συμφωνήσουν κάτι άλλο, με γεια τους με χαρά τους, αλλά το χάος χωρίς τιμές, χωρίς τόπο και χωρίς τρόπους αποστολής θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί. Αρκετά με τα "δωρεάν" και τα "επικοινωνία" στην τιμή. Πλήττεται η αξιοπιστία του συστήματος και σίγουρα δε βλέπω να κερδίζει τίποτε ο συνεπής και ειλικρινής χρήστης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να υπάρχει ένα συγκεκριμένο πλαίσιο, εξαρχής δεσμευτικό. "Ψάχνω αυτό, θέλω έλεγχο στην παραλαβή, δίνω τόσα το πολύ". Αν θέλει να παζαρέψει κάποιος, ας παζαρέψει με pm όσο θέλει, αλλά πρέπει να υπάρχει μία αφετηρία. Γιατί να με παίρνουν τηλέφωνα και να με ρωτάνε αν το δίνω χέρι-χέρι για έλεγχο, όταν εγώ θέλω μόνο αποστολή; Αλλιώς, έχουμε τα (διαρκώς αυξανόμενα) παράπονα για αόριστες αγγελίες, απουσίες βασικών πληροφοριών κτλ.

 

Δεν αναφέρομαι καν σε εξώφθαλμα αναντίστοιχα πράγματα, όπως το να γράφει μία αγγελία "δωρεάν" και να πρόκειται για πώληση, προφανώς, αν και εκεί υπάρχει θέμα, υπό την έννοια ότι κάποιοι (πολλοί, αν κρινω από τον αριθμό των σχετικών παραπόνων που δεχόμαστε) χάνουν χρόνο για να ξεσκαρτάρουν αυτά που τους ενδιαφέρουν, λόγω ελλιπών πληροφοριών στην καταχώρηση. Το "δωρεάν" στο τηλεφώνημα για περισσότερες πληροφορίες αποδεικνύεται τελείως έξω από αυτά που θα ήταν διατεθειμένος να δώσει ο ενδιαφερόμενος. Ενώ, αν είχε μια εικόνα εξαρχής, και αυτός θα κέρδιζε χρόνο, και ο πωλητής δε θα αναγκαζόταν να απορρίπτει προτάσεις που δεν πλησιάζουν σε αυτά που θέλει για να παραχωρήσει το αντικείμενο.

 

Σε κάθε περίπτωση, είμαι τελείως αντίθετος με τη "δημοπρατική" λογική ορισμένων αγγελιών, ειδικά από τη στιγμή που ο αγοραστής δεν μπορεί να ελέγξει (όπως στο ebay, ας πούμε) αν υπάρχει πράγματι υψηλότερη προσφορά ή ο πωλητής απλά ανεβάζει την τιμή. Γι' αυτό και λέω για δεσμευτικές τιμές. Αν δεν ξέρω πόσο θέλω να το δώσω το μπρίκι ή αν πιστεύω ότι μπορεί να βρεθούν δύο να κονταροχτυπηθούν για το μπρίκι και να φτάσει η τιμή ψηλά, το ανεβάζω σε site δημοπρασιών.

 

Για μένα, λοιπόν, αυτα τα τρία θα έπρεπε να υπάρχουν. Αν, τώρα, μιλήσουν δύο χρήστες και συμφωνήσουν κάτι άλλο, με γεια τους με χαρά τους, αλλά το χάος χωρίς τιμές, χωρίς τόπο και χωρίς τρόπους αποστολής θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί. Αρκετά με τα "δωρεάν" και τα "επικοινωνία" στην τιμή. Πλήττεται η αξιοπιστία του συστήματος και σίγουρα δε βλέπω να κερδίζει τίποτε ο συνεπής και ειλικρινής χρήστης.

 

Δεσμευτικο πλαισιο γιατι να υπαρχει? Οποιος θελει info τις ζηταει με pm, οι λεπτομερειες οπως ο ελέγχος κατα τη παραλαβη ή η καταθεση σε λογ/σμο κανονιζονται μεταξυ των 2 πλευρων. Τηλεφωνο δε χρειαζεται να δινεις. Οποιοσδηποτε μπορει να κρινει οποιαδηποτε αγγελια ως αοριστη.

 

Οποιες αγγελιες γραφουν 'δωρεαν' ειναι προφανως διοτι ο συντακτης της ξεχασε να ξετικαρει το τετραγωνακι.

 

Καλυτερα 'δημοπρατικη' λογικη παρα να υποχρεωνεις τον αλλον(πωλητη ή αγοραστη) να θετει συγκεκριμενη τιμη. Για μενα ειναι απαραδεκτο. Δεν πλητεται η αξιοπιστια του συστηματοςαν η τιμη ειναι συζητησιμη, αντιθετα γινεται πιο φιλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεσμευτικο πλαισιο γιατι να υπαρχει? [...]

 

 

Δε συμφωνώ. Πρέπει να υπάρχει τιμή. Αυτή είναι η έννοια της αγγελίας. Ανακοινώνω ότι διαθέτω κάτι για τόσα χρήματα, το στέλνω από το τάδε μέρος και δέχομαι τους δείνα τρόπους ολοκλήρωσης της συναλλαγής. Αντίστοιχα, διαθέτω τόσα, για το τάδε προϊόν και θέλω να το παραλάβω με τους δείνα τρόπους. Απλά και όμορφα.

 

Το αν θα διαμορφωθεί η τιμή σε άλλα επίπεδα, κατόπιν συνεννόησης των ενδιαφερομένων, είναι τελείως άλλο από το να καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να μυρίσουν τα νύχια τους για το πόσα ζητάει ο πωλητής και να διαθέτουν χρόνο και χρήμα για να επικοινωνούν και τελικά να πέφτουν σε αξεπέραστους σκοπέλους (χάσμα αποτίμησης προϊόντος, ασυμφωνία τρόπου ολοκλήρωσης της συναλλαγής, απόσταση κτλ.) Και, εν πάσει περιπτώσει, αν εγώ δω μια αγγελιά με κόστος, λ.χ., 100 ευρώ και τηλεφωνήσω για να το παζαρέψω στα 10, δε θα μου φταίει κανείς αν εισπράξω αρνητική απάντηση. Δεν είναι το ίδιο, όμως, όταν υποχρεώνομαι να επικοινωνήσω γιατί κάποιος θέλει να ψαρέψει τιμές.

 

Το "στείλε μου pm", "πάρε με τηλέφωνο και πες πόσα δίνεις" και λοιπά τερπνά, δεν είναι αγγελία, είναι δημοπρασία. Και μάλιστα, χωρίς να υπάρχει μηχανισμός προστασίας του αγοραστή, αφού δεν μπορεί να βλέπει καν τις υποτιθέμενες ή υπαρκτές αντιπροσφορές.

 

Αυτή είναι η άποψή μου, δεν εκφράζω καμία επίσημη θέση του insomnia, τη γνώμη μου διατυπώνω βάσει των όσων παρατηρώ από τις αναφορές που δεχόμαστε για την ενότητα των αγγελιών.

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ. Πρέπει να υπάρχει τιμή. Αυτή είναι η έννοια της αγγελίας. Ανακοινώνω ότι διαθέτω κάτι για τόσα χρήματα, το στέλνω από το τάδε μέρος και δέχομαι τους δείνα τρόπους ολοκλήρωσης της συναλλαγής. Αντίστοιχα, διαθέτω τόσα, για το τάδε προϊόν και θέλω να το παραλάβω με τους δείνα τρόπους. Απλά και όμορφα.

 

 

Eγω πιστευω οτι δεν ειναι σωστο να υποχρεωνεις τον αλλον να βαζει συγκεκριμενη τιμη. Πρεπει να υπαρχει η επιλογη της διαπραγματευσιμης τιμης.

Υποχρεωτικη τιμη εχουν sites οπως το avsite, αποτελεσμα? Πολυ λιγοτερο κοσμο απ το insomnia;)

 

 

Το αν θα διαμορφωθεί η τιμή σε άλλα επίπεδα, κατόπιν συνεννόησης των ενδιαφερομένων, είναι τελείως άλλο από το να καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να μυρίσουν τα νύχια τους για το πόσα ζητάει ο πωλητής και να διαθέτουν χρόνο και χρήμα για να επικοινωνούν και τελικά να πέφτουν σε αξεπέραστους σκοπέλους (χάσμα αποτίμησης προϊόντος, ασυμφωνία τρόπου ολοκλήρωσης της συναλλαγής, απόσταση κτλ.) Και, εν πάσει περιπτώσει, αν εγώ δω μια αγγελιά με κόστος, λ.χ., 100 ευρώ και τηλεφωνήσω για να το παζαρέψω στα 10, δε θα μου φταίει κανείς αν εισπράξω αρνητική απάντηση.

 

Eναι θεμιτο δικαιωμα του πωλητη να αποζητα την καλυτερη τιμη, οπως ομοιως του αγοραστη.

"Χρονος και χρημα" ειναι να κανεις ενα απλο pm? Tα pm ειναι για να διευκολυνουμε τη συννενοηση και τη ζωη μας.

Εν παση περιπτωση εσυ προτεινεις να υπαρχει μεν τιμη, αλλα να μπορει να ακυρωθει με pm?...

 

 

Δεν είναι το ίδιο, όμως, όταν υποχρεώνομαι να επικοινωνήσω γιατί κάποιος θέλει να ψαρέψει τιμές.

Το "στείλε μου pm", "πάρε με τηλέφωνο και πες πόσα δίνεις" και λοιπά τερπνά, δεν είναι αγγελία, είναι δημοπρασία. Και μάλιστα, χωρίς να υπάρχει μηχανισμός προστασίας του αγοραστή, αφού δεν μπορεί να βλέπει καν τις υποτιθέμενες ή υπαρκτές αντιπροσφορές.

 

O αγοραστης δεν ειναι υποχρεωμενος να προχωρησει στα "τερπνα".

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...