Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω παντως εχω δικο μου τροπο να αντιμετωπιζω την δημοπρατικη μορφη μερικων αγγελιων.Τις κλανω απλα και παω στην επομενη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διαβάζω το insomnia εδώ και 4-5 χρόνια, σα να έχει γίνει σύστημα αυτό και μάλιστα δείχνει να γίνεται από μέλη κι όχι από περιστασιακούς. Είναι πολύ άκομψο.

 

1] Όποιου η κούτρα κατεβάζει απορία για την οποία ντρέπεται να χαλάσει το image του ΤΣΟΥΠ φτιάχνει ένα ακόμα λογαριασμό για να πει τα νέα.

2] Στις αγγελίες επίσης τα ίδια σκατά, όποιος θέλει να κάνει καμιά προσφορά του στυλ «έχω τόσα, ζεστό χρήμα και στο δίνω αύριο το πρωί» (το «τόσα» = ένα ξεφτιλισμένο ποσό για την αξία του αντικειμένου και το επιχείρημα είναι λες και συγκινηθήκαμε να τρέξουμε να δώσουμε το αντικείμενο κοψοχρονιά) ΜΠΑΠ φτιάχνει στο επί τόπου ένα account και σε σπαμάρει στα ΠΜ με τη ξεφτίλα προσφορά του - και δε νομίζω πως ενδιαφέρει κάποιον το ΠΜ που δέχεται από όσους έφτιαξαν account λίγο νωρίτερα.

 

 

 

Θα προτείνω κάτι, δε σκούζω μόνο. Επειδή το να φτιάξεις πολλαπλούς λογαριασμούς χωρίς να φαίνονται του ίδιου δεν είναι ούτε χακεριά ούτε επιστήμη, χρειάζονται διαφορετικά μέτρα από τα γνωστά κόλπα στα μπισκότα και στην αϊπι.

 

Παράδειγμα, αυτόματος χρονικός περιορισμός τύπου χρονικής διάρκειας (πχ 1 μήνας) τύπου αποκλεισμού ανάρτησης θεμάτων από νέα μέλη στην υποενότητα μπλαμπλα. Άσχετο θέμα που δεν βρίσκεται στο μπλαμπλα μπορεί από τον κανονισμό να διαγραφεί άμεσα = τέλος.

Για τα ενοχλητικά ΠΜ περί αγγελιών, σκέφτομαι τουλάχιστον τρία διαφορετικά μέτρα: α) δυνατότητα επιλογής να μη παίρνουμε ΠΜ από νεοεγγραφέντα μέλη ή β) επιλογή χρήστη να μη παίρνει ΠΜ από μέλη που δεν έχουν τουλάχιστον μία αξιολόγηση στις αγγελίες ή γ) αυτόματος χρονικός αποκλεισμός νέων μελών από το σύστημα ΠΜ με χρονικό όριο πχ 2 εβδομάδες.

Το μέλος μπορεί κανονικά να συμμετέχει ανοίγοντας οποιοδήποτε θέμα στο insomnia για μια σοβαρή απορία σχετική με τη θεματολογία του και σύντομα θα έχει και περισσότερες δυνατότητες, ένα χρόνο προσαρμογής/διαπίστευσης προτείνω. Ώστε να αποφευχθεί το «φτιάχνω επί τόπου λογαριασμό για να γράψω τη παπαριά μου, είτε στο φόρουμ, είτε σε ΠΜ».

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aν βλέπατε πόσους πολλαπλούς λογαριασμούς σβήνουμε διαρκώς και πόσοι άνθρωποι ασχολούνται με αυτό, δε θα γράφατε ούτε για αστείο την παραπάνω κουβέντα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση με αφορμη το thread.

 

Οταν λεμε "δεν επιτρεπονται πολλαπλοι λογαριασμοι", μπορει καποιος να διευκρινησει με σαφηνεια αν αυτο συμπεριλαμβανει και τους banned λογαριασμους? Διοτι μπορει να σβηνονται πολλαπλοι λογαριασμοι διαρκως, αλλα το βεβαιο ειναι οτι ενω ban-αρεται ενας χρηστης δεν τιμωρειται αναλογως οταν δημιουργησει ενα 2ο account, ακομα κι αν παραδεχθει οτι ειναι ο ιδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν βλέπατε πόσους πολλαπλούς λογαριασμούς σβήνουμε διαρκώς και πόσοι άνθρωποι ασχολούνται με αυτό, δε θα γράφατε ούτε για αστείο την παραπάνω κουβέντα.

ΟΚ, αλλά αναφέρομαι σε πιο αποδοτικά μέτρα αποτροπής δημιουργίας του πανηγυριού.

 

Θα γράψω τις προτάσεις μου σε μία φράση: αν εγώ είχα γραφτεί σήμερα να μη μπορώ να ανοίξω θέμα μπλαμπλα για 1 μήνα και να μη μπορώ να ανοίξω νέα συζήτηση μέσω ΠΜ για 2 εβδομάδες* .

Εμένα καλό μου ακούγεται.

 

 

 

(*) έτσι, ως νέο μέλος, μπορώ να συμμετάσχω στο φόρουμ, μπορώ να ανοίξω θέμα σε όλες τις θεματολογίες του φόρουμ, μπορώ να απαντήσω σε ΠΜ που έχω δεχτεί, μπορώ να απαντήσω σε μέλη/διαχειριστές που έτυχε να επικοινωνήσουν μαζί μου, μπορώ να βάλω αγγελία και να απαντήσω αν μου εκδηλώσουν ενδιαφέρον => ΔΕΝ μπορώ όμως να πάω τσάκα τσούκα στο μπλαμπλα να βγάλω θέμα τη παπαριά και δε μπορώ να εκφράσω ενδιαφέρον γι αγγελία τις 2 πρώτες εβομάδες της εγγραφής μου - problems solved σε μεγάλο βαθμό ή μου φαίνεται;

 

 

Υ.Γ. Παρατηρώ πως συγχωνεύθηκε με τις προτάσεις γι αγγελίες. ΟΚ, πάντως το θέμα με τα μέτρα κατά διπλών λογαριασμών που πρότεινα είναι πιο γενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινετε   σχετικος   χαμος   με   τους   διπλοεγγεγραμενους!

Μονο   τον  τελευταιο   μηνα   εχω   καταγγειλει  6!!!!

Και  δεν   ψαχνω  καν.

Απλα   φαινονται  απο  τις   ιδιες   αγγελιες   που  ανεβαζουν.

Μεχρι   σημερα   βεβαια   διαγραφοταν   μονο   ο   ενας   λογαριασμος   αλλα   στην   τελευταια   περιπτωση   προχθες   διαγραφηκαν  και  οι  δυο.

Η  αλλαξε   η  φιλοσοφια   η   ειχε   και  τριτο  λογαριασμο   το   λαμογιο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν θελω να φανω ουτε ερηστικος ουτε κακος αλλα δεν νομιζετε οι διαχειριστες του site οτι θα επρεπε να κανετε εναν καλυτερο management στο θεμα των αγγελιων?

 

και θα σας πω τι ενοοω , συμφορουμιτες εδω μεσα εχουν ο καθενας η καποιο ποσοστο απο εδω απο 2 εως και 5 ναι καλα ακουσατε 5 για να μην πω παραπανω λογαριασμους

και σαν να μην εφτανε αυτο απο την στιγμη που το φορουμ εδω ειναι περισσοτερο για ενημερωση για εμας που διαβαζουμε και απανταμε στα threads οι υπολιποι μπενουν με 0 posts και αρχιζουν και πουλανε πραγματα τελικα τι ειμαστε ενα φορουμε αγγελιων και μονο ? η ειμαστε ενα φορουμ ενημερωσης νομιζω οτι πρεπει να βαλετε οριο για να βαλει καποιος αγγελια θα πρεπει να εχει τουλαχιστον πχ 25 posts στο φορουμ και μετα για καθε 2 νεες αγγελιες να εχει κανει παλι post αλλες δυο φορες αυτα περιμενω τις απαντησεις σας.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν   επιτρεπεται   και  δεν  θελω   αλλα   καποιοι   παρα   ειναι  εριστικοι.....

 

Μητρικη   χαλασμενη   πωλειται   80   ενω   καινουργια   εχει   100!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομιζω οτι πρεπει να βαλετε οριο για να βαλει καποιος αγγελια θα πρεπει να εχει τουλαχιστον πχ 25 posts στο φορουμ και μετα για καθε 2 νεες αγγελιες να εχει κανει παλι post αλλες δυο φορες αυτα περιμενω τις απαντησεις σας.

 

 

Ο αριθμός των post, πώς ακριβώς σχετίζεται με την αξιοπιστία και τη σοβαρότητα αυτού που βάζει μια αγγελία; Ανώνυμοι χρήστες είμαστε όλοι μας και το forum διευκρινίζει - και σωστά - ότι δε φέρει ευθύνη σε περίπτωση προβληματικής εξέλιξης μιας συναλλαγής μέσω αγγελίας.

 

Υπάρχει κάτι που αποκλείει - ή έστω, καθιστά σχετικώς απίθανο - ότι αυτός που έχει π.χ. 5000 post, δε θα «ρίξει» τον άλλον, αν είναι έτσι ο χαρακτήρας του;

 

(Για να προλάβω πιθανή υποψία ότι έχω κάποιο συμφέρον και λέω όσα λέω, διευκρινίζω ότι δεν έχω βάλει αγγελία ποτέ στο forum και το βλέπω ιδιαιτέρως απίθανο να βάλω στο μέλλον. Απλώς δεν εντοπίζω κάποιο πρακτικό όφελος από την πιθανή εφαρμογή τής πρότασής σου.)

 

καποιοι   παρα   ειναι  εριστικοι.....

 

Μητρικη   χαλασμενη   πωλειται   80   ενω   καινουργια   εχει   100!!!!!!

 

Θα τα 'χουμε πει και ένα εκατομμύριο φορές: Τους αγνοείς και πας παρακάτω. Το forum τι να κάνει; Να παριστάνει την αγορανομία;

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως η τρομακτική πλέον δύναμη του insomnia οφείλεται καί στο γεγονός ότι κάθε νέο μέλος χωρίς παρελθόν μπορεί να ποστάρει κατευθείαν την αγγελία του. Η λύση στο πρόβλημα που περιγράφεται είναι η σωστή αναφορά από όλους μας στις περιπτώσεις των επιτήδειων εκείνων χρηστών.

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους,

 

Με λύπη διαπιστώνω ότι στις αγγελίες, κάποιοι εκμεταλλευόμενοι την ζήτηση του PS4, πουλάνε κονσόλες με καπέλα 100€. Εγώ θα ντρεπόμουν.... Αλλά δεν πειράζει, και οι μαυραγορίτες εμπόριο -έλεγαν ότι- έκαναν.

 

Μην αγοράζετε, φίλοι αγοραστές.

 

Πολλά ευρωπαϊκά καταστήματα θα το έχουν πριν τις 15 Ιανουαρίου.

 

Καλές γιορτές και καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αλλά δεν πειράζει, και οι μαυραγορίτες εμπόριο -έλεγαν ότι- έκαναν.

 

Oχι. Οι μαυραγοριτες εκμεταλλευονταν την αναγκη του κοσμου για επιβιωση. Το PS4 δε σου χρειαζεται για να επιβιωσεις αλλα για να ψυχαγωγηθεις. Συνεπως ειναι ειδος πολυτελειας. Και φυσικα δεν υπαρχει τιποτα μεμπτο στο να βαζει ο πωλητης ο,τι καπελο θελει.

Φυσικα δε θα ελεγα σε καποιον να το αγορασει με τιμη παραπανω απο αυτη του καταστηματος, αλλα για τον ιδιο λογο δε θα ελεγα σε καποιον να μην το πουλησει σε τιμη παραπανω απο αυτη του καταστηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι. Οι μαυραγοριτες εκμεταλλευονταν την αναγκη του κοσμου για επιβιωση. Το PS4 δε σου χρειαζεται για να επιβιωσεις αλλα για να ψυχαγωγηθεις. Συνεπως ειναι ειδος πολυτελειας. Και φυσικα δεν υπαρχει τιποτα μεμπτο στο να βαζει ο πωλητης ο,τι καπελο θελει.

Φυσικα δε θα ελεγα σε καποιον να το αγορασει με τιμη παραπανω απο αυτη του καταστηματος, αλλα για τον ιδιο λογο δε θα ελεγα σε καποιον να μην το πουλησει σε τιμη παραπανω απο αυτη του καταστηματος.

 

Εκμετάλλευση είναι και τα δύο. Διαφορετικά μέτρα και σταθμά, βέβαια. Αυτή ήταν η ουσία της αναφοράς στους μαυραγορίτες.

 

H ηθική είναι το ζητούμενο, όχι το αν το αντικείμενο που πουλάς θα σε βοηθήσει να επιβιώσεις. Καλώς ή κακώς, αυτή είναι προσωπική. Σέβομαι ότι δεν το βρίσκεις μεμπτό.

 

Προσοχή στις αγορές σας.

 

Καλά Χριστούγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκμετάλλευση είναι και τα δύο. Διαφορετικά μέτρα και σταθμά, βέβαια.

 

Όσο η μέρα με τη νύχτα όμως! Τόσο διαφορετικά, ώστε ο όρος «εκμετάλλευση» στην περίπτωση τού PS4, να είναι εντελώς αδόκιμος. Στη μία περίπτωση, πατάει κάποιος πάνω στην ανάγκη και την αγωνία τού άλλου να διατηρηθεί ζωντανός, ενώ στην άλλη, ποντάρει στην καταναλωτική του επιθυμία.

 

Αν είναι μία φορά αξιοκατάκριτος - κατά τη γνώμη μου δεν είναι, αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης... - αυτός που βάζει καπέλο στην τιμή τής κονσόλας, είναι εκατό φορές αξιοθρήνητος, αυτός που την αγοράζει ακόμα και με καπέλο, διότι δεν ...αντέχει(!!!) να περιμένει τη - δεδομένη - διαθεσιμότητά της στα καταστήματα, στην κανονική της τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...