Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αλήθεια ;; διάβασες κάπου στον ΚΒΣ για μαγαζια ότι από συναλλαγή μεταξύ ιδιωτών και μεταχειρισμενων δεν είναι υποχρεωτική η παροχή απόδειξης;; οταν ενα κινητο αγοραζεται απο καπου χωρις αποδειξη, και το ξαναπουλας εσυ, τι ειναι μεταχειρισμενο η καινουριο;;; οταν πουλάς μεταχειρισμενο αυτοκίνητο δεν κόβεις αποδεικτικό για εφορία ;; ξερεις τα αφορολόγητα καταργηθηκαν. Τραβα στο, expansys, και παρε το q10 που το εχει ελαφρώς μεταχειρισμενο στα 300 κάτι και θα δεις αν θα σου κοψει αποδειξη.... Και δν μπορω να καταλαβω με την επιμονη σου για αποδειξη τι θες να αποδείξεις;; Οταν θες να παρεις κατι με λιγοτερα χρηματα, ρισκαρεις. Ρισκαρεις κ το ξερεις. Αν τα θες ολα, ξαναλεω σε μαγαζι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια ;; διάβασες κάπου στον ΚΒΣ για μαγαζια ότι από συναλλαγή μεταξύ ιδιωτών και μεταχειρισμενων δεν είναι υποχρεωτική η παροχή απόδειξης;; οταν ενα κινητο αγοραζεται απο καπου χωρις αποδειξη, και το ξαναπουλας εσυ, τι ειναι μεταχειρισμενο η καινουριο;;; οταν πουλάς μεταχειρισμενο αυτοκίνητο δεν κόβεις αποδεικτικό για εφορία ;; ξερεις τα αφορολόγητα καταργηθηκαν. Τραβα στο, expansys, και παρε το q10 που το εχει ελαφρώς μεταχειρισμενο στα 300 κάτι και θα δεις αν θα σου κοψει αποδειξη.... Και δν μπορω να καταλαβω με την επιμονη σου για αποδειξη τι θες να αποδείξεις;; Οταν θες να παρεις κατι με λιγοτερα χρηματα, ρισκαρεις. Ρισκαρεις κ το ξερεις. Αν τα θες ολα, ξαναλεω σε μαγαζι!

Αληθέστατα. Διάβασε προσεκτικά αυτό που παρέθεσα και έγραψα. Εγώ αναφέρθηκα στους ιδιώτες και εσύ απάντησες σα να είσαι επαγγελματίας  B)

Δε χρειάζεται λοιπόν να διαβάσω τον ΚΒΣ γιατί δεν είμαι επαγγελματίας. Διαβάζω τον οδηγό συμπλήρωσης της φορολογικής δήλωσης όπου δεν υπάρχει τέτοιο πεδίο να συμπληρώσεις.

Αν είσαι επαγγελματίας όπως το expansys, δηλαδή ασκείς οικονομική δραστηριότητα, τότε πρέπει να κόβεις αποδείξεις, άσχετα με τι πουλάς.

Η περίπτωση να αγοραστεί από κάπου χωρίς απόδειξη είναι εξαρχής παράνομη, οπότε δε μπορεί να υπάρξει περαιτέρω συζήτηση. 

Όπως είπα, θέλω να βλέπω απόδειξη, γιατί με ενδιαφέρει η νομιμότητα και νομίζω ότι αυτό δεν είναι θέμα ρίσκου. Είτε πρόκειται για κλεπταποδοχή, είτε για φοροδιαφυγή, δε θέλω να εμπλακώ σε μια παράνομη πράξη. Με απογοητεύει που δεν το συμμερίζεσαι. 

 

Και αφού λες ότι πάρα πολλοί πωλητές εδώ μέσα είναι επαγγελματίες που φοροδιαφεύγουν, ίσως να τους ενδιαφέρει αυτή η περίπτωση: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=82122

 

ή για την περίπτωση του κλεμμένου αυτή: http://www.insomnia.gr/topic/438636-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BE%CE%B7/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σαφως και το συμμεριζομαι... Μα δεν ειπα οτι ειναι αθεμιτο να ζητας αποδειξη, αλοιμονο... εγω κανω λογο ομως για την δικαιολογια που βρισκουν καποιοι την ελειψη αποδειξης για να μειωσουν την τιμη... δεν πιστευω να ελεγε κανεις μας οχι σε ενα 5ς πχ σφραγισμενο στα 300 ευρω αν δν υπηρχε αποδειξη... οσο για το αν ειναι οι μισοι σχεδον επαγγελματιες που τα σπρωχνουν εδω, για σκεψου το... κατσε κ δες ποσα "δωρα, εταιρικα, διαγωνισμοι" κινητα χωρις αποδειξη δινονται καθε μερα και θα καταλαβεις... εμενα γτ κανενας θειος/νονος/κοπελα/αφεντικο/τζοκερ/το κοπη τη πιτα δεν μουχει φερει καποιο κινητο των 500 ευρω, ακομα απορω!!!!! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Ουδέποτε έχω θήξει θέματα του site και δεν έχω σκοπό να αναφερθώ πάλι.

 

Δεν είμαι χθεσινό μέλος όπως πολλοί άλλοι, αλλά έχω ένα θέμα.

 

Το ινσομνια είναι μια σελίδα που πολλοί εμπιστευομαστε και χρησιμοποιουμε, Και για την ενημέρωση μας και για τις συναλλαγές μας. Δεν είναι λίγο να πούμε πως πολλοί, δε θα είχαμε ούτε το μισό απο το hardware, αν αναγκαζομασταν να το αγοράσουμε καινούργιο απο μαγαζί. Άρα χωρίς κάποια υπερβολή για κάποιους - που αγαπάνε το αντικείμενο -  είναι κι ένας τρόπος να συντηρήσουμε το χόμπι μας τέτοιες εποχές που έχουν σφίξει τα πράγματα.

 

Πόσο δύσκολο θα ηταν ενα ακόμα φίλτρο στις αγγελίες, υποχρεωτικό να συμπληρωνεται, με μια φθηνότερη τιμή του αντικείμενου που πουλάει κάποιος στην αγορα. Στο σκρουτζ πχ. Οχι ρε παιδί μου στο ευρώ,απλά κατι για να υποχρεώνει τον οποιοδήποτε που μπαίνει εδώ μέσα να ρίχνει μια μάτια πόσο έχει καινούργιο.ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.

 

Ενημερώνω πως τελευταία παρουσιαζονται πολλά κρούσματα διαφόρων, οι οποιοι αγοράζουν ψιλολογια και μπαίνουν να τα πουλήσουν ακριβότερα. Μάλιστα πολλοί αναφέρουν παράδοση σε μια εβδομάδα κλπ.Να το παραλάβουν πρώτα.

 

Εντάξει εγώ. Υπάρχουν και καινούργιοι όμως που όταν καταλάβουν τη φόλα δε θα ξαναμπούν.

 

Το μεταχειρισμενο ειναι μεταχειρισμενο.Αν το έχεις πάρει 1000 και εχει 100 στην αγορά θα το δώσεις στην τιμή του μεταχειρισμενου των 100. Αν θες να το δωσεις. Το να το εχεις 4 μήνες και να λες καινούργιο, ειναι λάθος. Είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. Το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ είναι σφραγισμένο, με απόδειξη στο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ, απο το ΜΑΓΑΖΙ σου.

 

Αν πάρω τη γκόμενα κανενός, για κανα μισάωρο σε καμια πλαγιά δε θα τη δώσω πίσω και θα πω ειναι καινούργια αφού έχει μόνο μισή ωρα χρήση ρε...Μια gpu πως είναι καινούργια μετά από ενα 6αμηνο?

 

Ελα δηλαδή εντάξει. Σε τελική τελική βαλτε μια παρατηρηση κατω απο τις αξιλογησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές ειναι είναι θέμα προσφοράς-ζήτησης.

Υποχρέωση του αγοραστή ειναι να κάνει έρευνα αγοράς. 

Αν ο αγοραστής δεν μπορεί να καταλάβει τη διαφορά καινουργιο-μεταχειρισμένο και δεν ξέρει να δει τιμές στο skroutz, πρόβλημα του. 

 

Ένα σχόλιο για την κατωτατη τιμή στο σκρουτζ. Οι περισσότερες κατώτατες τιμές ειναι μουφα (δεν υπάρχει, αχ λάθος, πουλήθηκε, παραδοση σε 1 μηνα, κλπ) αρα μη το παίρνεις σαν δεδομένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το παίρνω σαν δεδομένο. Το αν είναι κάτι παραδοτέο σ εναν μήνα, δε σημαίνει πως αν γίνει ετοιμοπαραδοτο αύριο θα ανέβει η τιμή του 150% επάνω, Ενδεικτική εικόνα είναι του πόσο ΠΑΙΖΕΙ στην αγορά.

 

Την ελεύθερη αγορά την ξέρω. Και τις δυο λέξεις όπως και τις έννοιές τους. Εσένα σε φτιαχνει αυτή η μαγκιά δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είναι κάτι ετοιμοπαράδοτο σημαίνει δεσμευση κεφαλαίου, ρίσκο, μεταφορικά, αποθήκη, κλπ καλούδια που στη σημερινή εποχή ειναι πολυτέλεια. Σαν αγοραστής λατρεύω όλα να ειναι ετοιμοπαράδοτα σε χρόνο dt, αλλά το όριο είναι πόσα είμαι διατεθειμένος να δώσω. Είναι κοινή λογική, αν το θέλω εδω «χτες», θα πρέπει να τα σκάσω. Το θες με παράδειγμα; Αγόρασα καλώδιο otg από Ελλάδα με 4 ευρω γιατί καιγόμουν και την ίδια μέρα εβαλα παραγγελία από Κίνα για 2 ακομα τεμάχια (συνολικό κόστος μαζί με μεταφορικά 1,60 ευρω αλλά χρονος παραδοσης 20 ημέρες). 

 

Δεν με φτιάχνει καμία μαγκιά και κανένας μάγκας (πέρα από μια μαγκισα barwoman που ξέρω). Απλώς έχω μάθει να ψάχνω και να κρίνω. Τις πρώτες φορές ήταν δύσκολο, αλλά τώρα είναι πολύ πιο εύκολο.

 

Το κουτάκι ελάχιστης τιμής ειναι πρακτικά ανουσιο. Αν θες να βοηθήσεις αγοραστες κατσε και φτιάξε ενα οδηγό για το τι ειναι μεταχειρισμένο και καινουργιο και τι ειναι τα sites τυπου skroutz, bestprice, κλπ. 

 

Απατεώνες θα υπάρχουν, όσο υπάρχουν θύματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση πηγαινε στο παλικαρι που μιλησε για ελευθερη αγορα.

 

Δε θεωρω κοινη λογικη το να διαφημιζεις κατι το οποιο δε μπορεις να πουλησεις εκεινη τη στιγμη, αλλα δε διαφωνω οτι αυτο συμβαινει.

 

Με τη λογικη αυτη το πλαισιο πχ θα ειχε τιμες για να αγορασεις σημερα και τιμες για να αγορασεις μετα απο ενα μηνα. Μεχρι ωρας το εχω συναντησει σε αγγουρακια, καρπουζια, φραουλες κλπ. Εποχιακα. Οταν λες το πουλαω το πουλας. Ας πουμε οτι καλυπτεται απο το καθε μαγαζι με το να αναφερει απλα πως δεν ειναι ετοιμοπαραδοτο. Αλλα δεν πιανουμε αυτη την περιπτωση. Αλλωστε δεν αναφερω αυτο.

 

Η τελευταια σου κουβεντα ειναι το θεμα. Για το αν υπαρχει επιλογη να μαζευτει. Για μενα θα ηταν καλυτερο. Καποιος αλλος μπορει να θελει να τα βλέπει. Καλώς. 

 

Τωρα το τι ειναι μεταχειρισμενο και τι δεν ειναι δε νομιζω πως χριζει ιδιαιτερης αναλυσης,οποτε δε βλεπω ιδιαιτερο λογο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το παίρνω σαν δεδομένο. Το αν είναι κάτι παραδοτέο σ εναν μήνα, δε σημαίνει πως αν γίνει ετοιμοπαραδοτο αύριο θα ανέβει η τιμή του 150% επάνω, Ενδεικτική εικόνα είναι του πόσο ΠΑΙΖΕΙ στην αγορά.

 

Την ελεύθερη αγορά την ξέρω. Και τις δυο λέξεις όπως και τις έννοιές τους. Εσένα σε φτιαχνει αυτή η μαγκιά δηλαδή?

Με αφηνει απλα αδιαφορο... Εγώ θακατσω θα ψάξω και θα δω αν ο αλλος προσπαθεί να με ληστέψει. Όποιος ειναι πρόβατο και δςμεν το κάνει αυτο κακό του κεφαλιού του. Δεν υπάρχει καμια λογική στο να απαγορεύσεις κάποιον να πουλήσει όσο θέλει για να προστατεύσεις κάποιον που απλα βαριέται να ψαχτεί.ω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αφου σε αφηνει αδιαφορο εσενα λοιπον λες να κανω μια προσπαθεια να αφηνει και τους αλλους...

 

Τρολλαρεις (και αυτη) την κουβεντα χωρις νοημα...Το πες πριν...Εξω απο τα χωραφια σου?...Πας παρακατω κι αφηνεις οποιον εχει κατι ουσιαστικο να το πει.

 

Εκτος κι αμα πουλας 650 με 120 ευρω και σε καιει. Δε φανταζομαι.

 

Το να εχει καποιος καθυστερηση στο κεφαλι και να προσπαθει να βρει κοροιδα ειναι δικαιωμα του, αλλα αυτο δε σημαινει αυτοματα οτι με υποχρεωνει να μην θελω να τον εξαφανησω.ω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αφου σε αφηνει αδιαφορο εσενα λοιπον λες να κανω μια προσπαθεια να αφηνει και τους αλλους...

 

Τρολλαρεις (και αυτη) την κουβεντα χωρις νοημα...Το πες πριν...Εξω απο τα χωραφια σου?...Πας παρακατω κι αφηνεις οποιον εχει κατι ουσιαστικο να το πει.

 

Εκτος κι αμα πουλας 650 με 120 ευρω και σε καιει. Δε φανταζομαι.

 

Το να εχει καποιος καθυστερηση στο κεφαλι και να προσπαθει να βρει κοροιδα ειναι δικαιωμα του, αλλα αυτο δε σημαινει αυτοματα οτι με υποχρεωνει να μην θελω να τον εξαφανησω.ω

Απο την στιγμη που δεν κανει κατι παρανομι να τον εξαφανίσεις όχι δεν το έχεις δικαίωμα. Να ενημερώσεις όμως τον κόσμο όμως τον κόσμο για το που πρέπει να παιζουν οι τιμές των μεταχειρισμένων μπορείς να το κανεις γράφοντας ένα οδηγό εδώ στο φόρουμ ... Χωρίς βέβαια να στοχοποιεις συγκεκριμένους πωλητές που κατά την δικη σου γνωμη πουλάνε πολύ ακριβά. Το είπαμε ειναι δικαιωμα του , όπως και ειναι υποχρεώσει του αγοραστή να ψαχτεί πριν πάρει κάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, υπαρχει επιλογη στις αγγελιες ωστε να τις βλεπουμε με οριο τιμης πχ;;

Εννοω να μου βγαζει αγγελιες απο 1 ευρω εως 50 ευρω πχ, και οχι ολες, και αναγκαζομαι να ψαξω σε περισσοτερες σελιδες για αυτα που με ενδιαφερουν.

Ετσι οπως ειναι τωρα, οπου οι αγγελιες εμφανιζονται μονο με την ημερομηνια τροποποιησης ειναι λιγακι σπαστικο.

 

Αν δεν το εχετε σαν επιλογη, καλο θα ηταν να το βαλετε πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...