Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελεύθερη αγορά έχουμε, όσο θέλει πουλάει ο καθένας .. Δεν σου ερεσει , δεν ασχολείσαι και πας στον επόμενο.

 

Κι αν το 'χουμε πει κάτι χιλιάδες φορές αυτό...κάποιοι έχουν θέμα με την ύπαρξη κανόνων και περιορισμών στα πάντα. Δικό μου είναι το προς πώληση αντικείμενο στην τελική, όσο γουστάρω το βάζω για πώληση. Έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό κανενός, για να το αγοράσει από 'μένα, ή μήπως παραπληροφόρησα, υποστηρίζοντας ότι το αντικείμενο που πουλάω, πωλείται καινούργιο ακριβότερα απ' όσο όντως πωλείται, ώστε να παρουσιάσω τη δική μου τιμή ως συμφέρουσα;

 

Στο κάτω κάτω τής γραφής, εις βάρος τού πωλητή είναι το να ζητάει εξωπραγματικές τιμές για όσα πουλάει. Αυτός είναι που θα αργήσει, ή που δε θα βρει ποτέ αγοραστή. Αστυνομία στο μαζοχισμό του θα βάλουμε;

 

Εσένα σε φτιαχνει αυτή η μαγκιά δηλαδή?

 

Ούτε περί «μαγκιάς» πρόκειται, ούτε και «φτιάχνει» κανέναν. Το έχουμε πει αμέτρητες φορές: Το πόσο αξιολογώ εγώ, το δικό μου αντικείμενο, είναι καθαρά δικό μου θέμα. Το ότι πιθανότατα θα δυσκολευτώ, ή θα σταθεί αδύνατο να το πουλήσω, εφόσον ζητάω παράλογα λεφτά, είναι δικό μου πρόβλημα.

 

Αν ανοίξεις τη χρυσή ευκαιρία ψάχνοντας π.χ. ν' αγοράσεις σπίτι και δεις ότι κάποιος πουλάει ένα διαμέρισμα, δυο φορές ακριβότερα απ' όσο πωλούνται όλα τα υπόλοιπα διαμερίσματα των ίδιων προδιαγραφών και τετραγωνικών, τής ίδιας ηλικίας, στην ίδια περιοχή, παίρνεις τηλέφωνο στην εφημερίδα και ζητάς να κατεβάσουν την αγγελία του, ή να θεσπίσουν όρια στο πόσο πουλάει ο καθένας βάσει των πιο πάνω κριτηρίων, προκειμένου να επιτρέψουν τη δημοσίευση; Όχι προφανώς! Απλώς προσπερνάς την αγγελία και ασχολείσαι μ' εκείνες που θεωρείς ότι έχουν ρεαλιστικές τιμές.

 

Αν δεις ότι ένα συγκεκριμένο κατάστημα, πουλάει τα ίδια προϊόντα με όλα τα υπόλοιπα καταστήματα, αλλά 50% ακριβότερα, καλείς την αγορανομία; Όχι βέβαια! Απλώς το διαγράφεις από τη λίστα σου και αγοράζεις από κάποιο εκ των υπολοίπων.

 

Στο forum λοιπόν, με ποια λογική το ζητάς; Δικαίωμά σου είναι φυσικά, απλώς σχολιάζω τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά.

 

Κι αφου σε αφηνει αδιαφορο εσενα λοιπον λες να κανω μια προσπαθεια να αφηνει και τους αλλους...

Τρολλαρεις (και αυτη) την κουβεντα χωρις νοημα...Το πες πριν...Εξω απο τα χωραφια σου?...Πας παρακατω κι αφηνεις οποιον εχει κατι ουσιαστικο να το πει.

Εκτος κι αμα πουλας 650 με 120 ευρω και σε καιει. Δε φανταζομαι.

Το να εχει καποιος καθυστερηση στο κεφαλι και να προσπαθει να βρει κοροιδα ειναι δικαιωμα του, αλλα αυτο δε σημαινει αυτοματα οτι με υποχρεωνει να μην θελω να τον εξαφανησω.ω

 

Λάθος! Δεν πρόκειται περί προσπάθειας ν' αφήνει αδιάφορους και τους άλλους και βεβαίως αυτό που λέει ο walker είναι ουσιαστικό, διότι λέει το προφανές, προκειμένου να γίνει αντιληπτό ακόμα κι από εκείνους τους υποψήφιους αγοραστές που δεν το αντιλαμβάνονται: Ότι πριν αγοράσουμε, ψάχνουμε, ελέγχουμε και μετά αποφασίζουμε, διότι δεν είμαστε πρόβατα, αλλά σκεπτόμενοι καταναλωτές.

 

Τι θα πει «Θέλω να τον ...εξαφανίσω»;;; Αποκλειστικά δικαιώματα πώλησης ...ψωμιού, ή πετρελαίου έχει και υποχρεώνει τον κόσμο, ή να αγοράσει απ' αυτόν, ή να παγώσει και να πεινάσει; Άκου «να τον εξαφανίσω»! Σιγά μην τον εκτελέσουμε κιόλας...

 

Να ενημερώσεις όμως τον κόσμο όμως τον κόσμο για το που πρέπει να παιζουν οι τιμές των μεταχειρισμένων μπορείς να το κανεις γράφοντας ένα οδηγό εδώ στο φόρουμ ... Χωρίς βέβαια να στοχοποιεις συγκεκριμένους πωλητές που κατά την δικη σου γνωμη πουλάνε πολύ ακριβά.

 

Τι ποιο απλό, αλήθεια; Μακάρι κάποιος που θα είχε το χρόνο, τις γνώσεις και τη διάθεση, να αποφάσιζε να το κάνει.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

departed φαντάζομαι το έχουν σκεφτεί οι mods αλλά κατα πάσα πιθανότητα είναι μανίκι ή δεν γίνεται.

Νομίζω είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτεται κανείς μόλις κατεβάσει το app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλή ιδέα θα ταν στο app του Android τις αγγελίες να τις κατηγορίοποιουμε όπως στο Web site υπολογιστές, περιφερειακά και κλπ

 

 

departed φαντάζομαι το έχουν σκεφτεί οι mods αλλά κατα πάσα πιθανότητα είναι μανίκι ή δεν γίνεται.

Νομίζω είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτεται κανείς μόλις κατεβάσει το app.

 

Το κυριότερο θα ήταν να μπορούμε να δημοσιεύσουμε αγγελία, μέσω του mobile site ή της εφαρμογής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν το 'χουμε πει κάτι χιλιάδες φορές αυτό...κάποιοι έχουν θέμα με την ύπαρξη κανόνων και περιορισμών στα πάντα. Δικό μου είναι το προς πώληση αντικείμενο στην τελική, όσο γουστάρω το βάζω για πώληση. Έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό κανενός, για να το αγοράσει από 'μένα, ή μήπως παραπληροφόρησα, υποστηρίζοντας ότι το αντικείμενο που πουλάω, πωλείται καινούργιο ακριβότερα απ' όσο όντως πωλείται, ώστε να παρουσιάσω τη δική μου τιμή ως συμφέρουσα;

 

Στο κάτω κάτω τής γραφής, εις βάρος τού πωλητή είναι το να ζητάει εξωπραγματικές τιμές για όσα πουλάει. Αυτός είναι που θα αργήσει, ή που δε θα βρει ποτέ αγοραστή. Αστυνομία στο μαζοχισμό του θα βάλουμε;

 

 

Ούτε περί «μαγκιάς» πρόκειται, ούτε και «φτιάχνει» κανέναν. Το έχουμε πει αμέτρητες φορές: Το πόσο αξιολογώ εγώ, το δικό μου αντικείμενο, είναι καθαρά δικό μου θέμα. Το ότι πιθανότατα θα δυσκολευτώ, ή θα σταθεί αδύνατο να το πουλήσω, εφόσον ζητάω παράλογα λεφτά, είναι δικό μου πρόβλημα.

 

Αν ανοίξεις τη χρυσή ευκαιρία ψάχνοντας π.χ. ν' αγοράσεις σπίτι και δεις ότι κάποιος πουλάει ένα διαμέρισμα, δυο φορές ακριβότερα απ' όσο πωλούνται όλα τα υπόλοιπα διαμερίσματα των ίδιων προδιαγραφών και τετραγωνικών, τής ίδιας ηλικίας, στην ίδια περιοχή, παίρνεις τηλέφωνο στην εφημερίδα και ζητάς να κατεβάσουν την αγγελία του, ή να θεσπίσουν όρια στο πόσο πουλάει ο καθένας βάσει των πιο πάνω κριτηρίων, προκειμένου να επιτρέψουν τη δημοσίευση; Όχι προφανώς! Απλώς προσπερνάς την αγγελία και ασχολείσαι μ' εκείνες που θεωρείς ότι έχουν ρεαλιστικές τιμές.

 

Αν δεις ότι ένα συγκεκριμένο κατάστημα, πουλάει τα ίδια προϊόντα με όλα τα υπόλοιπα καταστήματα, αλλά 50% ακριβότερα, καλείς την αγορανομία; Όχι βέβαια! Απλώς το διαγράφεις από τη λίστα σου και αγοράζεις από κάποιο εκ των υπολοίπων.

 

Στο forum λοιπόν, με ποια λογική το ζητάς; Δικαίωμά σου είναι φυσικά, απλώς σχολιάζω τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά.

 

 

Λάθος! Δεν πρόκειται περί προσπάθειας ν' αφήνει αδιάφορους και τους άλλους και βεβαίως αυτό που λέει ο walker είναι ουσιαστικό, διότι λέει το προφανές, προκειμένου να γίνει αντιληπτό ακόμα κι από εκείνους τους υποψήφιους αγοραστές που δεν το αντιλαμβάνονται: Ότι πριν αγοράσουμε, ψάχνουμε, ελέγχουμε και μετά αποφασίζουμε, διότι δεν είμαστε πρόβατα, αλλά σκεπτόμενοι καταναλωτές.

 

Τι θα πει «Θέλω να τον ...εξαφανίσω»;;; Αποκλειστικά δικαιώματα πώλησης ...ψωμιού, ή πετρελαίου έχει και υποχρεώνει τον κόσμο, ή να αγοράσει απ' αυτόν, ή να παγώσει και να πεινάσει; Άκου «να τον εξαφανίσω»! Σιγά μην τον εκτελέσουμε κιόλας...

 

 

Τι ποιο απλό, αλήθεια; Μακάρι κάποιος που θα είχε το χρόνο, τις γνώσεις και τη διάθεση, να αποφάσιζε να το κάνει.

 

σωστα τα λες!!

 

διαβασα καποιοι να λενε για ορια μηνυματων   οριο εγγραφης  ,  δηλαδη   οποιος εχει  καποια ποστ  η ειναι παλιο μελος , θα ειναι αυτοματα και εμπιστος πωλητης???  μου εχει τυχει αρκετες φορες ατομα που εχουν αξιολογησεις (πολλες)  να παζαρευουν σαν κραχτες της λαικης .  και να μου ακυρωνουν αγορες  οπου στο παρα τσακ ειμουν για αρνητικη..   οποτε σχετικα ειναι ολα ...     οπως ειπαν καποια παλικαρια  ελευθερη αγορα εχουμε ,    εαν καποιος πουλαει  200ευρω κατι που αξιζει  100 ευρω   καλα να παθει αυτος που θα το αγορασει..   καποιοι  κανουν ευρενα αγορας και να αφιερωνουν χρονο  στο τι θα αγορασουν .   δεν ειναι θεμα γνωσης   μονο αλλα και , ποσο χρονο θα αφιερωσεις για να ψαξεις κατι.  εαν ο αγοραστης βαριεται να αφιερωσει χρονο κακο του κεφαλιου του.

 

ο καθενας μπορει να πουλαει οσο θελει αυτο γινεται    στην αγορα   αλλη τιμη  θα δεις σε εμπορικο  αλλη σε μικρο καταστημα  και αλλη σε καταστημα που πουλαει μονο το συγκεκριμενο προιον .    αυτο ειναι το ωραιο τον πωλησεων  ο ανταγωνισμος  και η ευχερια της επιλογης!  εαν  υπηρχαν στανταρ τιμες παντου πλαφον σε ολα , δεν θα υπηρχε ανταγωνισμος- προσφορες- αισχοκερδια.    εγω θελω να τα βλεπω ολα..   να κρινω και  να  αποφασιζω  πριν αγορασω  . δεν ειμαι ρομποτ  

 

εμενα οι προτασεις μου ειναι

 

στην αξιολογογησεις   " Γράψτε την αξιολόγηση σας πατώντας εδώ  "   το πατωντας εδω να αλαξει χρωμα να ειναι πιο κατανοητο για ολους. 

 

μετα απο καθε καθε αγοροπωλησια να ειναι υποχρεωτικη η αξιολογηση  , να μην χανει κανεις αξιολογησεις επειδη βαριουνται να κανουν μερικοι.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης κατι αλλο βαση κοινης λογικης.Πουλαω κατι.το αγοραζει καποιος.κλεινω την αγγελια.Γιατι δεν ανανεονεται αυτοματα η δυνατοτητα να αναιβασω αλλη αγγελια και πρεπει να περιμενω μια εβδομαδα επειδη εχω συμπληρωσει το οριο τον 2 αγγελιων ανα εβδομαδα??? Αφου πουλησα δεν υφισταται η αγγελια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης κατι αλλο βαση κοινης λογικης.Πουλαω κατι.το αγοραζει καποιος.κλεινω την αγγελια.Γιατι δεν ανανεονεται αυτοματα η δυνατοτητα να αναιβασω αλλη αγγελια και πρεπει να περιμενω μια εβδομαδα επειδη εχω συμπληρωσει το οριο τον 2 αγγελιων ανα εβδομαδα??? Αφου πουλησα δεν υφισταται η αγγελια μου

δεν είναι έτσι. παράδειγμα:

Τώρα, ανοίγεις τη 2η αγγελία σου. Σε 3 λεπτά, την κλείνεις/κλειδώνεις. Αυτή παραμένει 1η σελίδα, για να τη δω εγώ. Δεν έχει σημασία αν είναι κλειδωμένη, δεν έχει "σβηστεί"...

ταυτόχρονα, ανοίγεις 3η αγγελία σε άλλο section, και έτσι έχεις 3.

Μόνο αν μπορούσαν να εξαφανιζονται οι κλειδωμένες αγγελίες θα είχε νόημα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ αφορμή αναζήτησης ipad για εμέ κι ένα φίλο μου ερωτώ το εξής:

 

Δεν υπόκειται σε μοντερετιγνκ ο καθαρισμός των αγγελιών που έχουν κλείσει/κλειδώσει;

 

Στις 20 σελίδες που διάβασα, τουλάχιστο οι μισές είναι άκυρες/κλειδωμένες κτλ. Σβήνονται μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα;

 

Δε θα έπρεπε να σβήνονται απο κάποιον μοντ αμεσότερα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι έτσι. παράδειγμα:

Τώρα, ανοίγεις τη 2η αγγελία σου. Σε 3 λεπτά, την κλείνεις/κλειδώνεις. Αυτή παραμένει 1η σελίδα, για να τη δω εγώ. Δεν έχει σημασία αν είναι κλειδωμένη, δεν έχει "σβηστεί"...

ταυτόχρονα, ανοίγεις 3η αγγελία σε άλλο section, και έτσι έχεις 3.

Μόνο αν μπορούσαν να εξαφανιζονται οι κλειδωμένες αγγελίες θα είχε νόημα αυτό.

 

Τι αξια εχει μια κλειδωμενη αγγελια? Υπαρχει δεν υπαρχει δε παιζει καποιο ρολο.

μετα απο καθε καθε αγοροπωλησια να ειναι υποχρεωτικη η αξιολογηση  , να μην χανει κανεις αξιολογησεις επειδη βαριουνται να κανουν μερικοι.    

 

Και πως θα υποχρεωσεις τον αλλον να κανεις αξιολογηση?

Το πολυ πολυ αν πιεστει, να γραψει οτι ναναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα να πιεσεις καποιον για να κανει μια αξιολογηση , αλλα να ειναι υποχρεωτικες απο το insomnia  δηλαδη οποιος περνει μερος σε αγοροπωλησια   να του στελνουν  ενα αυτοματο μνμ  απο το συστημα  για την αξιολογογηση . εαν υπαρξει περισσοτερη οργανωση στο κομματι αυτο  θεωρω θα ειναι εφιχτο .

 

επισης κατι αλλο βαση κοινης λογικης.Πουλαω κατι.το αγοραζει καποιος.κλεινω την αγγελια.Γιατι δεν ανανεονεται αυτοματα η δυνατοτητα να αναιβασω αλλη αγγελια και πρεπει να περιμενω μια εβδομαδα επειδη εχω συμπληρωσει το οριο τον 2 αγγελιων ανα εβδομαδα??? Αφου πουλησα δεν υφισταται η αγγελια μου

 

γιατι το οριο ειναι 2 αγγελιες την εβδομαδα.    σκεψου   βαζεις 2 τα πουλας  σε  2 μερες    κλειδωνεις  - διαγραφεις    και σου αφηνει αλλες 2 μετα    ποσες αγγελιες θα εχεις βαλει σε μια εβδομαδα?  4... αρα  χανετε το οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "δωρεάν" στην τιμή που σε αναγκάζει να ανοίξεις την αγγελία για να μάθεις την τιμή από την περιγραφή είναι εκνευριστικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που με εκνευρίζει περισσότερο απ'ολα ειναι που δεν γράφουν περιοχή.

 

Αλλος δε γουστάρει αντικαταβολές, καταθέσεις, Αθήνες, Σαλονίκες, Πάτρες κτλ. Γράψε ευλογημένε που διάολο είναι το προϊον και τέλος.

 

+το δωρεάν που γράψατε πιο πάνω, αλλά και στη περιγραφή άνευ τιμής!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα να πιεσεις καποιον για να κανει μια αξιολογηση , αλλα να ειναι υποχρεωτικες απο το insomnia  δηλαδη οποιος περνει μερος σε αγοροπωλησια   να του στελνουν  ενα αυτοματο μνμ  απο το συστημα  για την αξιολογογηση . εαν υπαρξει περισσοτερη οργανωση στο κομματι αυτο  θεωρω θα ειναι εφιχτο .

 

 

γιατι το οριο ειναι 2 αγγελιες την εβδομαδα.    σκεψου   βαζεις 2 τα πουλας  σε  2 μερες    κλειδωνεις  - διαγραφεις    και σου αφηνει αλλες 2 μετα    ποσες αγγελιες θα εχεις βαλει σε μια εβδομαδα?  4... αρα  χανετε το οριο.

 

Υποχρεωση=πιεση. Αν ο αλλος δε θελει να κανει αξιολογηση, πως θα τον υποχρεωσεις? μπορεις πχ. να τον απειλησεις οτι αν δε κανει θα αποκλειστει απο το φορουμ ή τις αγγελιες. Οποτε αυτος πιθανον να γραψει στα γρηγορα μια μπουρδα για να ξεμπερδευει με την υποχρεωση.

 

Για το οριο συμφωνω οτι πρεπει 2/βδομαδα χωρις καταστρατηγηση, απλα ειπα στον φιλο οτι η ανενεργη διαφημιση δε παιζει ρολο, ειναι σα να μην υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...