Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πληροφορώ οτι σε αρκετά άλλα τεχνολογικά forum η συγκεκριμένη λύση δουλεύει μια χαρά...........

 

Nαι αλλα πόσο κοσμο εχουν αυτα τα forums? Λιγοτερο απ το 1/100ό του insomnia.

Έχεις αρκετές άλλες λύσεις: πχ αγγελίες στη χρυσή ευκαιρία

 

Στην εντυπη Xρυση Ευκαιρια κοστιζει, στην ηλεκτρονικη της εκδοση θα τη διαβασουν 3 κι ο κουκος:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα κάνω copy paste ένα δικό μου σχόλιο απο άλλο thread.

 

Απορία,γιατί δεν υπάρχει κανόνας στο σύστημα αξιολογήσεων να λέει πως πρέπει πρώτα ο πωλητής να αφήσει αξιολόγηση.?

Σίγουρα σε όλους έχει τύχει να κάνουν κατάθεση σε κάποιον τα χρήματα,αυτός να στέλνει ένα προιόν κουτσουρεμένο και συ να μένεις μ*****ς και μετά να μην μπορείς να αφήσεις την αρνητική σου για να μην φάς ο ίδιος.

 

Ο πωλητής με το που πέρνει τα χρήματα να έχει ένα περιθώριο 1-2 μέρες να αφήσει αναγκαστικά θετική αξιολόγηση,ώστε μετα ο αγοραστής να είναι απόλυτα ειλικρινής.Όχι τι ωραία τι καλά πήρα το χρήμα και τώρα περιμένω τι θα πει ο άλλος και ανάλογα αφήνω και γω αξιολόγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θέλει κάποιος να μου εξηγήσει πώς φαντάζεται ότι θα υποχρεώνει το insomnia το χρήστη να αφήνει αξιολόγηση;

 

Προσωπικά, θεωρώ πως θα αποτελούσε ένα χρήσιμο βήμα προς διευκόλυνση όλων να υπάρχει υποχρεωτική αναγραφή τόπου, τιμής και τρόπων συναλλαγής. Όταν λέω υποχρεωτική, εννοώ να μη δέχεται το σύστημα την καταχώρηση αγγελίας αν δεν έχουν συμπληρωθεί τα σχετικά πεδία. Το βλέπουμε σε διάφορες φόρμες με υποχρεωτικά πεδία που πρέπει να συμπληρωθούν για να περάσουμε στο επόμενο βήμα.

 

Την αξιολόγηση, όμως, πώς θα την κάναμε υποχρεωτική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει κάποιος να μου εξηγήσει πώς φαντάζεται ότι θα υποχρεώνει το insomnia το χρήστη να αφήνει αξιολόγηση;

 

Προσωπικά, θεωρώ πως θα αποτελούσε ένα χρήσιμο βήμα προς διευκόλυνση όλων να υπάρχει υποχρεωτική αναγραφή τόπου, τιμής και τρόπων συναλλαγής. Όταν λέω υποχρεωτική, εννοώ να μη δέχεται το σύστημα την καταχώρηση αγγελίας αν δεν έχουν συμπληρωθεί τα σχετικά πεδία. Το βλέπουμε σε διάφορες φόρμες με υποχρεωτικά πεδία που πρέπει να συμπληρωθούν για να περάσουμε στο επόμενο βήμα.

 

Την αξιολόγηση, όμως, πώς θα την κάναμε υποχρεωτική; 

θα μπορούσε να προστεθεί στις αγγελίες ένα κομμάτι στο οποίο ο αγοραστής αφού καταθέσει τα χρήματα να ανεβάζει αποδεικτικό(μια φωτογραφία της απόδειξης που πέρνει απο την τράπαιζα)

Απο την στιγμή που το ανεβάσει και ανημερώσει τον πωλητή αυτός να έχει μόνο τότε το δικαίωμα αξιολόγησης ή έστω για μερικές μέρες.

 

Εαν δεν κάνει αξιολόγηση στο εν λόγω διάστημα να χάνει παντελώς την δυνατότητα αξιολόγησης του άλου μέλους-αγοραστή.

Οπότε στην χειρότερη ο αγοραστής δε θα πάρει αξιολόγηση αντί να αρπάξει μια αρνητηκή απο εκδίκηση.

 

Η επαλήθευση θα ήταν απλή σε περίπτωση διαφωνίας.Θα μπορούσε κάποιος να δει πότε ανέβηκε το απδεικτικό (ημερομηνία και ώρα) οπότε θα μπορούσε να υπολογήσει το χρονικό διάστημα που πέρασε απο το πόστ.

 

Θα μου πείς έχει και αυτό κενά και σίγουρα θα απασχολούσε τους μοντ με μηνύματα κλπ.Το ίδιο όμως συμβαίνει και όταν γίνοντε αρνητικές για εκδίκηση,οπότε ούτος η άλλως ένας μοντ θα χάσει χρόνο.

 

p.s με τον ίδιο τρόπο που υποχρεώνει κάποιον να μην βρίζει,να μην έχει 15 account κλπ κλπ αρχήστε να μοιράζεται 10ήμερα πακέτα διακοπών σε όσους δεν αφήνουν και θα δεις μετά όλοι θα αφήνουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άλλο το υποχρεωτικό λόγω συστήματος (που για μένα είναι η μόνη λύση) και άλλο το "υποχρεωτικό" κυνηγητό που, πρακτικά, δε θα αποφέρει τίποτε.

 

Για να έχει το "υποχρεωτικό" αποτέλεσμα, πρέπει να μη γίνεται η δουλειά χωρίς αυτό, όπως στο παράδειγμα που έδωσα (είναι κενό το πεδίο "τόπος", λ.χ., δε δέχεται το σύστημα την αγγελία).

 

Το να λέμε πως μετά τη συναλλαγή θα "υποχρεώσουμε" (δηλαδή, πώς; Με μοίρασμα ποινών; ) κάποιον να ανεβάσει σκαναρισμένα αποδεικτικά, λυπάμαι που το λέω, αλλά είναι ουτοπία.

 

Πάμε τώρα στο "χρονομετρημένο" σύστημα: μετά την παρέλευση ενός x διαστήματος, να μην έχει δικαίωμα αξιολόγησης ο πωλητής. Μετά, αν κατάλαβα σωστά, δε θα έχει δικαίωμα ούτε ο αγοραστής, αφού προτείνεις να πρέπει "υποχρεωτικά" να προηγείται  ο πωλητής. Άρα, το ζητούμενο ποιο είναι; Να μη μπαίνουν εκδικητικές; 

 

Τεράστιος φόρτος για τους συντονιστές (ήδη κάνουμε τους "διαιτητές", για να μην πω πόσες φορές μας ζητάνε να αλλάξουμε αξιολογήσεις άνθρωποι που μοίραζαν αφελώς θετικές προτού παραλάβουν το παραμικρό...) και το αποτέλεσμα δε θα είναι βελτιωμένο ουσιαστικά.

 

Συν του ότι, το insomnia δεν είναι site αγγελιών. Αυτά που προτείνεις, ακόμη κι αν θεωρήσουμε πως εφαρμόζονται στην πράξη, έχουν κόστος το οποίο είναι πρακτικά αδύνατο να επωμιστεί μια μικρή ομάδα εθελοντών. Βασικά, δεν ξέρω αν υπάρχει site αγγελιών που να εφαρμόζει τέτοια μέτρα (και, κρίνοντας από ένα νήμα με αγγελίες από xe που είδα πριν από λίγο, τίποτε απολύτως δεν ελέγχουν, κι ας είναι αυτή η δουλειά τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπει πεδίο "Δεκτές ανταλλαγές" όπου να επιλέγεται ναι/όχι.

 

Μπας και σταματήσουν να στέλνουν κάποιοι "το ανταλλάζεις με .....................;". Έχει καταντήσει αηδία αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα μια αγγελία ανά 7 ημέρες και για τα καινούργια μέλη  να μπορούν να κάνουν καταχώρηση αγγελίας μετά από έναν μήνα από την εγγραφή τους

Το λέω άπλα για να μην παρατηρηθούν φαινόμενα  τύπου s6 με 230 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ειμαι νεος χρηστης εδω διαβασα καποιες αποψεις δεν μπορω να εχω γνωμη τι γινοτανε οπως λενε καποια μελη το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι καλο να συμμετεχεις  σε διαφορα θεματα οχι ολα γτ δεν αφορουν τα παντα ολους ετσι με αυτο τον τροπο βοηθαει ο ενας τον αλλον και ενημερωνεσαι οσο γινετε πιο καλα. Περα απο αυτο θα ηθελα να πω κατι για τις αγγελιες....

 

Συγκεκριμενα ψαχνω να παρω μια Logitech G27  καταλαβαινω οτι ειναι περιζητητες αλλα προσπαθουσα να στειλω μνμ σε εναν που ειχε βαλει αγγελια και μαλλον βαση λογικης ειχε κλειδωσει τα μνμ (δεν το γνωριζω αν γινετε με σιγουρια αυτο) αλλα το θεμα ηταν οτι δεν μπορουσα να του στειλω  και μου ελεγε οτι ο χρηστης δεν μπορει να λαβει οποιοδηποτε μνμ...  ΑΥΤΟ ειναι ασχημο οταν εχεις βαλει αγγελια  για να μην το πω με αλλη λεξη και αφου προσπαθησα πανω απο 10 φορες ειδα εχθες οτι η αγγελια ηταν κλειδωμενη απο τον χρηστη (ΑΠΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 μου ελεγε οτι ο χρηστης δεν μπορει να λαβει οποιοδηποτε μνμ...  

Σημαινει πως εχει γεμισει το inbox του και δεν χωραει αλλα μηνυματα. Πιθανοτατα να μην το εχει προσεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά, θεωρώ πως θα αποτελούσε ένα χρήσιμο βήμα προς διευκόλυνση όλων να υπάρχει υποχρεωτική αναγραφή τόπου, τιμής και τρόπων συναλλαγής. Όταν λέω υποχρεωτική, εννοώ να μη δέχεται το σύστημα την καταχώρηση αγγελίας αν δεν έχουν συμπληρωθεί τα σχετικά πεδία. Το βλέπουμε σε διάφορες φόρμες με υποχρεωτικά πεδία που πρέπει να συμπληρωθούν για να περάσουμε στο επόμενο βήμα.

 

 

 

Οκ καλά τα λες αλλά γιατί δεν γίνεται εδώ και καμιά 5ετία που το έχουμε ζητήσει τόσα άτομα?

Είναι τεχνικά δύσκολο ή είναι θέμα βούλησης της διαχείρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σίγουρα δεν είναι θέμα απουσίας θέλησης. Κανείς μας δε θέλει να κάνει τη ζωή του δυσκολότερη.

 

Άλλωστε, από τη στιγμή που υπάρχουν οι αγγελίες, συμπληρωματικά βέβαια προς το site, θέλουμε όλοι να υπάρχει η καλύτερη δυνατή εμπειρία για τα μέλη.

 

Δε συμμετέχω στην ανάπτυξη του λογισμικού, αλλά από όσο ξέρω υπάρχει εξέλιξη. Και για το status, λ.χ., υπάρχουν σχέδια να επανέλθει εμπλουτισμένο και ουσιαστικότερο, και για πολλά ακόμη πράγματα. Απαιτείται χρόνος και χρήμα, όμως, και σίγουρα δε χρειάζεται να πούμε ότι το ευρύτερο περιβάλλον αυτά τα χρόνια δεν είναι το ιδανικότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, η αναζήτηση αγγελιών είναι απαράδεκτη..

Μιας και λέμε για αναζήτηση,παρόλο που είναι άσχετο με αγγελίες,τι θα γίνει με την αναζήτηση μελών.? κάτι μήνες το λέμε.http://www.insomnia.gr/topic/580694-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B7/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είναι θέμα απουσίας θέλησης. Κανείς μας δε θέλει να κάνει τη ζωή του δυσκολότερη.

 

Όχι δεν εννοώ απουσία θέλησης με τέτοια έννοια. Εννοώ μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που οι διαχειριστές δεν θεωρούν καλό το να μπει υποχρεωτικό πεδίο τόπου. Εγώ δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το ρώτησα γιατί μου φαινόταν παράξενο για μια 5ετία να μην έχει λυθεί τεχνικά αυτό το πράμα. Επίσης προτάθηκε μέχρι να λυθεί τεχνικά να μπει έστω μια υπόδειξη προς τα μέλη να γράφουν τον τόπο πράγμα που επίσης δεν έγινε οπότε ενίσχυσε την προηγούμενη μου υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...