Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το Winamp


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανενας δεν εχει το προβλημα που χω εγω με το winamp??

 

ειστε ευχαριστημενοι απο την ποιοτητα ήχου ???

 

αν παιζεις το ιδιο τραγουδι σε winamp και σε wmp ή το jetaudio βλεπεις απιστευτη διαφορα στα μπασα/πριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποποοο, από την αρχή μέχρι και σήμερα αυτό χρησιμοποιώ για μουσική. Κάπως στεναχωρέθηκα τώρα που διάβασα τα νέα. Θα μπορούσαν σίγουρα να το κάνουν opensource εκτός αν έχουν ενσωματώσει τα codecs τόσο βαθειά που υπάρχουν θέματα με Licences.

 

Κρίμας. RIP Winamp :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενας δεν εχει το προβλημα που χω εγω με το winamp??

 

ειστε ευχαριστημενοι απο την ποιοτητα ήχου ???

 

αν παιζεις το ιδιο τραγουδι σε winamp και σε wmp ή το jetaudio βλεπεις απιστευτη διαφορα στα μπασα/πριμα

κι εγώ νομίζω σε default καταστασεις άκουγα χειρότερο ήχο απο το winamp αλλα δεν παιρνω και ορκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πως είμαι παλιό-γερος ...

 

Σε 80386 DX της AMD στα 40 Ghz με 1 MB Ram "έτρεχα ... λέμε τώρα" (με υπέρβαση στο Hardware) τα Windows 95 και το Winamp ...

ήταν έτος 1997

ήμουν νέος τότε

τα MP3 έτρεχαν με κοψίματα οπότε με το WinAmp έτρεχα μόνο αρχεία MOD και S3M ...

Μετά που το έκανε Pentium στα 133 (με αναβάθμιση μητρικής), έτρεχα και Mp3 ...

 

ΠΑΠΠΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΟΥΟΥ !!!!

 

Νέε μου, ήμουν ήδη μεγάλος όταν άλλαζα κρύσταλο στα πρώτα 286 για να τους υπερχρονίσω από τα 8 στα 12MHz. :D

 

Και για όσα γατάκια λένε για ΟΤΕ, dial-ups κλπ, τι να σας πει ο CoSysOp των Games της BBS (!!!!) HOL όταν πρωτοάνοιξε στην Ελλάδα, που έμπαινε με το modemάκι των 360bps (ναι, καλά διαβάσατε, BPS γράφω και ουχί Kbps) ;).....και μετά όταν αναβάθμισα (!!!) στα 720bps νόμιζα ότι πέταγε το εργαλείο....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα την ποιοτητα του ηχου, θυμαμαι πριν πολλα χρονια σε συγκριτικο σχετικων προγραμματων σε περιοδικο υπολογιστων, εβγαζαν οτι ειχε κατωτερη ποιοτητα ηχου σε σχεση με WMP..

 

ισως ειναι καιρος να δοκιμασω και καποιο αλλο προγραμμα.

το AIMP βλεπω οτι εχει εμφανιση player στυλ Winamp.. το Foobar2000 οχι..εχει μεγαλο παραθυρο.

 

Ποιο απο τα 2 ειναι το καλυτερο; σε ποιοτητα ηχου και σε χρηση;

Και ενα απαραιτητο χαρακτηριστικο για μενα που δεν κανω χωρις, ειναι η δυνατοτητα να προχωρας μεσα στο κομματι μπρος ή πισω 5 secs πατωντας τα βελακια αριστερα ή δεξια.. Ποιο απο τα δυο το εχει;

 

και επισης οι playlist τους ειναι συμβατες με τo Winamp και το αντιστροφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά κρίμα. Με αυτό μεγάλωσα. Όλοι στην παρέα αυτό χρησιμοποιούσαμε και με αυτό ψαχνόμασταν στις μουσικές που ακούγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα την ποιοτητα του ηχου, θυμαμαι πριν πολλα χρονια σε συγκριτικο σχετικων προγραμματων σε περιοδικο υπολογιστων, εβγαζαν οτι ειχε κατωτερη ποιοτητα ηχου σε σχεση με WMP..

 

ισως ειναι καιρος να δοκιμασω και καποιο αλλο προγραμμα.

το AIMP βλεπω οτι εχει εμφανιση player στυλ Winamp.. το Foobar2000 οχι..εχει μεγαλο παραθυρο.

 

Ποιο απο τα 2 ειναι το καλυτερο; σε ποιοτητα ηχου και σε χρηση;

Και ενα απαραιτητο χαρακτηριστικο για μενα που δεν κανω χωρις, ειναι η δυνατοτητα να προχωρας μεσα στο κομματι μπρος ή πισω 5 secs πατωντας τα βελακια αριστερα ή δεξια.. Ποιο απο τα δυο το εχει;

 

και επισης οι playlist τους ειναι συμβατες με τo Winamp και το αντιστροφο;

Το AIMP εχει παραπανω απο καλη παραμετροποιηση. Εγω αλλαζω κομματια ενω κανω αλλες δουλειες σε άλλα παραθυρα στο pc χωρις να πρεπει καθε φορα να πηγαινω στο παραθυρο του player. Πας settings>player>Hot keys και βαζεις οτι θελεις (αν του βαλεις global keys θα γινει αυτο που ανεφερα).

Ενα ακομα ωραιο ειναι αν καποιος πχ μελεταει κιθαρα ή κατι σε ενα τραγουδι, μπορεις να επιλεξεις 2 σημεια στο τραγουδι (start end) και να κανει λουπα συνεχεια. Πολυ βολικος και ο ενσωματωμενος audio converter που εχει.

Αλλα μη χαλαω το τοπικ, περισσοτερα σε ειδικο ποστ για τον Aimp, αν υφισταται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντα υπήρχαν καλύτερα προγράμματα απο το winamp, (foobar, musicmatch jukebox 2 που θυμάμαι εν τάχει), απλά ήταν το πιό διαδεδομένο και ίσως το πιο εύχρηστο σαν interface, αλλιώς ο ήχος του ήταν πολύ μέτριος ( οχι δεν είναι 15 και ασχολούμαι απο το 97-98 με τον υπολογιστή )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα πρώτη φορά broadcast απο εκεί! και ακόμα το χρησιμοποιώ για το ραδιόφωνο όταν κάνω.... εμένα λοιπον θα μου λείψει, και ας είμαι παιδί των windows XP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...