Προς το περιεχόμενο

Εσείς θα το ρισκάρατε;


Sova

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δεν θα εφευγα... Θα καθομουν στα αυγα μου...

 

Μονο με μια εκδοχη..

 

Να πηγαινα για διακοπες, να εβλεπα το κλιμα που επικρατει στην οικογενεια, το περιβαλλον γενικα, αν τυχει κατι στραβο να δω τι δουλειες υπαρχουν και ποια ειναι η ζητηση....

 

Το κοστος ζωης.

 

Και μετα θα τα βαζα κατω, αναλογος θα πηγαινα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλειές στο Μονακό;

χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχχαχαχχαχα!

 

Μπορεί να έχει 0% ανεργία, αλλά εννούμε τους μόνιμους κάτοικους του πριγκηπάτου, όχι όσους ζουν σε διπλανές περιοχές της Γαλλίας-Ιταλίας. Για να βρεις δουλειά στο πριγκηπάτο μόνο μέσω κοινωνικού κύκλου και γνωριμιών. Και όπως είπα, γαλλικά επιβάλλεται να γνωρίζεις, με δεύτερη γλώσσα τα ιταλικά ή τα μονεγασκικά. Τα αγγλικά έρχονται σε τέταρτη μοίρα εκεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλειές στο Μονακό;

χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχχαχαχχαχα!

 

Μπορεί να έχει 0% ανεργία, αλλά εννούμε τους μόνιμους κάτοικους του πριγκηπάτου, όχι όσους ζουν σε διπλανές περιοχές της Γαλλίας-Ιταλίας. Για να βρεις δουλειά στο πριγκηπάτο μόνο μέσω κοινωνικού κύκλου και γνωριμιών. Και όπως είπα, γαλλικά επιβάλλεται να γνωρίζεις, με δεύτερη γλώσσα τα ιταλικά ή τα μονεγασκικά. Τα αγγλικά έρχονται σε τέταρτη μοίρα εκεί....

τι σοι γλωσσα ειναι αυτη?? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν ξέρω πώς ήταν έως τώρα η χρονιά για εσάς αλλά για εμένα ξεκίνησε με εκπλήξεις - προκλήσεις. Προέκυψε μια πρόταση μέσα στην οποία νιώθω λίγο χαμένη και θα ζητούσα αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας. Καταρχάς θα αναφέρω ότι εργάζομαι σε μια εταιρία με καλό μισθό, με συναδέλφους που με εκτιμούν κι είμαι σε μια κοινωνία την οποία προσπαθώ να συνηθίσω (είμαι προς το παρόν κάπως βολεμένη από οικονομικής όμως πλευράς μόνο). 

Προτού βρω τη συγκεκριμένη δουλειά, γνώρισα έναν άνθρωπο με μεγάλη επιχειρηματική δραστηριότητα στη χώρα του τον οποίο βοήθησα πολύ (με χαρτιά, έγγραφα κλπ - νομίζω ότι δε χρειάζονται λεπτομέριες εδώ) κι εξελίχθηκε η γνωριμία μας σε οικογενειακή φιλία. Πριν μερικούς μήνες αναχώρησαν προς Μονακό μεριά. Στο μεσοδιάστημα μιλούσαμε μέσω αλληλογραφίας. Χτες όμως μου τηλεφώνησε και μου πρότεινε να μετακομίσω κι εγώ στο Μονακό με πληρωμένο ενοίκιο από τον ίδιο, με αυτοκίνητο αγορασμένο από εκείνον και διπλάσιο μισθό από τον τωρινό στην παρούσα δουλειά μου. Θεωρούν με τη γυναίκα του πως είμαι το καταλληλότερο άτομο για την ανατροφή των παιδιών τους όπως εξήγησε (θέλουν κάτι σε ρόλο παιδαγωγού λόγω σπουδών μου, αλλά και λόγω της εμπιστοσύνης που αναπτύχθηκε μεταξύ μας). Ακούστηκαν όλα δελεαστικά, όλα όμως στα λόγια και θεωρώ ότι δεν υπάρχουν εγγυήσεις για το ότι θα με χρειάζονται μετά το πέρας των 2 χρόνων - το χρονικό αυτό όριο τέθηκε αρχικά από τους ίδιους το οποίο μετά αναίρεσαν, υποσχόμενοι ότι δε θα μείνω στον αέρα μετά. Σκέφτομαι και τα υπέρ και τα κατά. Ο κύριος λόγος που θα μπορούσα να προχωρήσω σε αυτή την αλλαγή είναι για να αλλάξω το κοινωνικό μου περιβάλλον το οποίο δεν με ικανοποιεί για πολλούς λόγους. Φοβάμαι όμως ότι αν για κάποιο λόγο κάτι δεν πάει καλά, δε θα μπορέσω να επιστρέψω ξανά στην παρούσα δουλειά μου καθώς ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και θα καλυφθεί άμεσα η θέση μου. Από την άλλη αν πάω ίσως να βρω καλύτερες ευκαιρίες εκεί. Θέλω πάντως πολύ να πάω (συναίσθημα), αλλά φοβάμαι ότι το ρίσκο στην προκειμένη περίπτωση μπορεί να μη με δικαιώσει (λογική). Εσείς τί πιστεύετε και τί θα κάνατε στη θέση μου; Μου έδωσε χρόνο να το σκεφτώ.

Ευχαριστώ.

 

 

 

Δεν θελω να φανω ο παρανοικος της παρεας αλλα διπλοσιγουρεψου κιολας οτι προκειται και για θεση παιδαγωγου,αν δεν το εχεις κανεις ηδη.

Επισης λειπουν πληροφοριες.Οικογενειακη κατασταση , οικονομικες υποχρεωσεις , χρηματικες καβατζες και το κυριοτερο ηλικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Δεν έχω θέμα γλώσσας και γνωριζόμαστε πολύ καλά με την οικογένεια για να φοβάμαι κάτι πέραν του να χάσω την τωρινή δουλειά μου. Έχω περάσει ένα ολόκληρο καλοκαίρι μαζί τους όσο είχαν μόνο το μεγάλο τους παιδί και είχα την πολυτέλεια του χρόνου να τους αφοσιωθώ. Ο ενδοιασμός μου έγκειται περισσότερο στο ότι τα παιδιά θα μεγαλώσουν (7 χρόνων ο γιος και βρέφος ακόμη το 2ο παιδί) κι έπειτα κρίνω πως θα τους είμαι αχρείαστη. Εκτός αυτού και το σημαντικότερο ίσως είναι το ότι δεν είναι Ευρωπαίοι πολίτες - συγκεκριμένα η γυναίκα με τα παιδιά μένουν στο Μονακό και ο σύζυγος τους επισκέπτεται μια φορά το μήνα από τη χώρα του. Κι αν για κάποιο λόγο θελήσουν να ξαναμετακομίσουν; Καταλήγω περισσότερο στο ότι αν και θα ήθελα πάρα πολύ να φύγω από τον κοινωνικό μου περίγυρο, μάλλον θα ήταν επιπόλαιο να ρισκάρω την οικονομική μου ασφάλεια σε μια τόσο δύσκολη εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν προτίθεται να σου πληρώνει ενοίκια, παροχές, κτλ τότε δεν πιστεύω ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα να σου κάνει συμβόλαιο. 2 χρονια είναι αρκετός καιρός ποιος σου λέει ότι θα κρατήσεις την τωρινή δουλειά περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Δεν έχω θέμα γλώσσας και γνωριζόμαστε πολύ καλά με την οικογένεια για να φοβάμαι κάτι πέραν του να χάσω την τωρινή δουλειά μου. Έχω περάσει ένα ολόκληρο καλοκαίρι μαζί τους όσο είχαν μόνο το μεγάλο τους παιδί και είχα την πολυτέλεια του χρόνου να τους αφοσιωθώ. Ο ενδοιασμός μου έγκειται περισσότερο στο ότι τα παιδιά θα μεγαλώσουν (7 χρόνων ο γιος και βρέφος ακόμη το 2ο παιδί) κι έπειτα κρίνω πως θα τους είμαι αχρείαστη. Εκτός αυτού και το σημαντικότερο ίσως είναι το ότι δεν είναι Ευρωπαίοι πολίτες - συγκεκριμένα η γυναίκα με τα παιδιά μένουν στο Μονακό και ο σύζυγος τους επισκέπτεται μια φορά το μήνα από τη χώρα του. Κι αν για κάποιο λόγο θελήσουν να ξαναμετακομίσουν; Καταλήγω περισσότερο στο ότι αν και θα ήθελα πάρα πολύ να φύγω από τον κοινωνικό μου περίγυρο, μάλλον θα ήταν επιπόλαιο να ρισκάρω την οικονομική μου ασφάλεια σε μια τόσο δύσκολη εποχή.

Αν δεν έχεις θέμα με την γλώσσα και τους γνωρίζεις και καλά, εγώ στη θέση σου θα την έκανα.

Ενοίκιο δεν θα έχεις, αμάξι θα έχεις, για ψώνια πετάγεσαι Ιταλία ή Γαλλία.

 

Μένουν καιρό εκεί; Αν ναι, θα έχουν καλό κοινωνικό κύκλο και αν είσαι καλή στη δουλειά σου δεν θα χαθείς.

Και πολύ καλό μισθό, και ένσημα, και η νταντά στο εξωτερικό είναι νταντά, όχι και καθαρίστρια και μαγείρισσα ταυτόχρονα.

 

Δουλειά τέτοια που έχεις βρίσκεις εύκολα, αν όχι Ελλάδα σίγουρα Γαλλία και με καλύτερες απολαβές κιόλας.

Αντίθετα, αν αυτό που σου προσφέρουν είναι αληθινό, δεν θα έχεις ποτέ ξανά την ίδια ευκαιρία στη ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση κρισεως:

Αν στην Ελλαδα ο κοινωνικος σου κυκλος , οι σχεσεις κλπ, σε ικανοποιουσαν, θα σκεφτοσουν αυτη τη στιγμη να φυγεις ?

 

Kαι μια δευτερη ερωτηση:

Η εργασια σου στην Ελλαδα εχει μακροπροθεσμη προοπτικη ή ειναι του τυπου "σημερα ειναι/αυριο δεν ειναι" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα να κατσεις εδω,οπου ακους πολλα καλαθια....αλλωστε εδω οπως λες εχεις τη δουλεια και τον κοινωνικο σου περιγυρο...ξερω γω βρε αν δεν υπαρχουν χειροπιαστα πραγματα οπως συμβολαιο κτλ μην το κουνας,εδω δεν μπορεις να εμπιστευτεις τον αδερφο σου καλα-καλα που λεει ο λογος θα σηκωθεις να πας σε αλλη χωρα επειδη καποιος που ξερεις λιγο σου προτεινει κατι φαινομενικα πολυ καλο και σου δινει το λογο του στον αερα οτι δεν θα σε αδειασει......ειναι περιεργες εποχες ξερεις και οι ανθρωποι,πολλοι απο αυτους τουλαχιστον δεν ειναι οτι φαινοντε...για μενα οχι αλλα δικη σου η ζωη και δικη σου η αποφαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι εσωτερική και ο μισθός καταβάλλεται ατόφιος,κάν' τη να,είναι μεγάλο μπουρδέλλο η Ελλάδα.Πια.Και όπως κατάντησε θέλει μιά εικοσαετία να στρώσει.

 

Στη χειρώτερη είναι σαν να πήγες Σαουνταράμπια δυό χρόνια ή στα καράβια και γύρισες "με σπίτι".

Ή "κερατάς"{,ό,τι κάτει πρώτο}.

 

Άσε που μπορεί να "ριζώσεις" εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα αν ειχα τη δουλεια που αναφερεις και ειχα τις παρεες μου και την οικογενεια μου στην Ελλαδα,δεν νομιζω να εφευγα απο το εξωτερικο.

 

Αμα πας στο εξωτερικο σε περιμενουν πολλες αλλαγες στην καθημερινοτητα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...