Προς το περιεχόμενο

Εσείς θα το ρισκάρατε;


Sova

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού δεν γνωρίζεις, τι μιλάς; Χιλιάδες άτομα πηγαινοέρχονται κάθε μέρα από Ιταλία και Γαλλία να δουλέψουν Μονακό.

Και όχι μόνο νταντάδες, όπως προτιμάς να το υποτιμάς, αλλά και σε σούπερ, μαγαζιά, καφέ, κτλ

 

Σχεδόν όλοι ζουν σε κοντινές περιοχές και πολλοί πηγαινοέρχονται καθημερινά 200 χλμ.

 

Και η "νταντά" στο εξωτερικό, είναι νταντά, ούτε καθαρίστρια, ούτε μαγείρισσα. Ιδίως σε πλούσιες οικογένειες. Αυτός που τα φυσάει, το άτομο που θα προσλάβει για τα παιδιά του, θα το έχει να ασχολείται ΜΟΝΟ με τα παιδιά του, όχι να πρέπει να τα παραμελεί για να καθαρίσει κρεμμύδια για να φτιάξει φαί.

 

Συγκρίνεις καταστάσεις Ελλάδας με τους δήθεν νεόπλουτους μιας εποχής που για ένα καρβέλι ψωμί και μια στέγη φέρναν άτομα που πεθαίναν της πείνας στις χώρες τους και έρχονταν εδώ να επιβιώσουν. Και τα αφεντικά τους καμάρωναν που είχαν "υπηρετικό προσωπικό". Και δεν έχεις ιδέα του τι επικρατεί και πως στο εξωτερικό.

 

Και επειδή με πρόλαβε η κοπέλα, αφού δεν με πιστεύεις, δες τις προυποθέσεις και παροχές της εργασίας που της προσέφεραν και πες μου πόσες φιλιππινέζες είχαν τους ίδιους μισθούς και παροχές και υποχρεώσεις στις εργασίες τους.

Εγω αυτο που ακουσα στο δελτιο ειδησεων ειναι οτι προτιμουν Ελληνιδες γιατι μαγειρευουν καλα. Εσυ τι καταλαβαινεις απο αυτο; Δεν μιλαμε μονο για την περιπτωση της κοπελας. Κοιτα εννοειται δεν μας παιρνουν για φιλλιπινεζους ακριβως..ειμαστε μορφωμενοι φιλιπινεζοι. Λιγο καλυτερα. Παλι ο Γαλλος η ο Ιταλος πρεπει να συντηρει σπιτι.. της δινουν σπιτι δικο τους .Προφανως τους ανηκει για μικροτερα εξοδα. Αλλα επιμενω οτι εχω ακουσει για πολλες παρομοιες περιπτωσεις. Η κοπελα ανηκει στην κορυφη του παγωβουνου. Απο καθε αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που ακουσα στο δελτιο ειδησεων ειναι οτι προτιμουν Ελληνιδες γιατι μαγειρευουν καλα. Εσυ τι καταλαβαινεις απο αυτο; Δεν μιλαμε μονο για την περιπτωση της κοπελας. Κοιτα εννοειται δεν μας παιρνουν για φιλλιπινεζους ακριβως..ειμαστε μορφωμενοι φιλιπινεζοι. Λιγο καλυτερα. Παλι ο Γαλλος η ο Ιταλος πρεπει να συντηρει σπιτι.. της δινουν σπιτι δικο τους .

Ναι, μια που όλες οι μαλακίες που λένε οι δημοσιογράφοι στην τηλεόραση ισχύουν...

 

Μια φορά πριν κάποια χρόνια καιγόταν το Παρίσι και οι Βρυξέλλες από τις πυρκαγιές που έβαζαν αντιφρονούντες κουκουλοφόροι, ούτε εγώ στις Βρυξέλλες, ούτε η γκόμενα στο Παρίσι είχαμε καταλάβει τίποτα....αλαφιασμένοι με έπαιρναν τηλέφωνο οι δικοί μου από την ανησυχία. Την άλλη μέρα στην εφημερίδα διάβασα ότι είχαν κάψει ένα αμάξι στα προάστια του Παρισιού (ότσν λέμε Παρίσι και προάστια, να φανταστείς Αθήνα και Λαμία) και κάτι διαδηλώσεις στην Βαλλονία του Βελγίου χωρίς επεισόδια. Όσους Έλληνες, ελληνίδες μάλλον, γνωρίζω που δουλεύουν νταντάδες στο Βέλγιο, σε άλλους έλληνες που δουλεύουν στην ευρωπαική ένωση είναι, και τους προτιμούν όχι για την μαγειρική αλλά να μιλάνε ελληνικά με τα παιδιά και να τα βοηθάνε με τα ελληνικά τους μαθήματα. Και μισθός 1300 παρακαλώ με ένσημα κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο γινεται σε μια , δυο γειτονιες. Βλεποντας το στις ειδησεις νομιζεις οτι καιγεται ολη η πολη. Ειναι δυνατον; Ξερω να τα ξεχωριζω αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι τα πράγματα δεν είναι ρόδινα στην Κύπρο πάντως γιατί Κύπρο βρήκα δουλειά κι εγώ.

Είναι περίεργα αλλά μου δίνουν οι Κύπριοι την εντυπωση πως η δε καταλαβαίνουν τι γίνεται η έχουν καβατζάρει στην άκρη χρήματα η όλοι χρωστάνε.Οταν είσαι σε μια χώρα είναι κρίση που δεν ο καθένας έχει Mercedes η τεράστιο τζιπ η έστω ένα Astra και τα χρήματα που ξοδεύουν σε χαζομάρες είναι απίθανα τοτε τι σκ@τ@ κρίση είναι αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κυπρο τελικα με αυτην την κινηση που εκαναν οτι επιβαρυναν τους πλουσιους και οχι ολους πρεπει να ηταν σωστη. Γιατι η Κυπρος παει πολυ καλυτερα. Ανεκαμψε.. βεβαια δεν ειναι οπως ηταν.αλλα καμια σχεση με εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο γινεται σε μια , δυο γειτονιες. Βλεποντας το στις ειδησεις νομιζεις οτι καιγεται ολη η πολη. Ειναι δυνατον; Ξερω να τα ξεχωριζω αυτα.

 

Ξέρεις εσύ να ξεχωρίσεις σε ποια περιοχή και πού ακριβώς είναι το πλάνο που δείχνουν τη φωτιά.

Και αν πράγματι είναι από τωρινή κατάσταση και δεν το πήραν από το αρχείο...

 

 

Άσε μας γιατί οπως βλέπω τζάμπα χάνω τον χρόνο μου στο πληκτρολόγιο.

Χρόνο για να γράφω μαλακίες δεν έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω να ξεχωριζω οτι υπερβαλλουν. Αν καιγεται η οχι η δικη σου γειτονια συγνωμη κιολα αλλα δεν σε γνωριζα αρα δεν με αφορουσε. Απο εδω και περα θα σε εχω υποψην. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σου κανει εντυπωση; Οταν εγιναν τα γεγονοτα στην Αθηνα το 2008 μιλουσα στο ιντερνετ με ξενους . Τους ελεγα παω βολτα εξω . Και μου ελεγαν να προσεχεις. Νομιζαν οτι ηταν ολη η Ελλαδα εμπολεμη ζωνη. Σιγουρα μια εικονα επηρεαζει αυτον που την βλεπει. Εκεινη την περιοδο ειχε μειωθει και ο τουρισμος.Αυτο μεχρι το γεγονος οτι καποιοι ξενοι που δεν ανηκουν στις πλουσιες οικογενειες ψαχνουν να προσλαβουν Ελληνες ως ντανταδες και για να βοηθουν στο σπιτι και πολλοι θα πανε εσι οπως παει η κατασταση εχει τεραστια διαφορα. Δεν καταλαβαινω γιατι θυμωνεις. Πολλοι πηγαν εξωτερικο, αλλα τους εταξαν αλλα βρηκαν. Και δεν μπορουν να φυγουν. Και αυτο το ειχαν αναφερει. Οτι υπαρχουν και Ελληνικες οικογενειες που προσλαμβανουν Ελληνες για να μιλαει το παιδι ελληνικα.

 

Mην τσαντιζεσαι.. εφοσον δεν σε γνωριζα πως να ανησυχω. Το αυτονοητο σου ειπα. Εισαι λιιιγο οξυθυμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα διαφέρει πολύ από την Κύπρο πάντως. Και ναι, εδώ όλοι κυκλοφορούν με πολυτελή αυτοκίνητα τα οποία αγοράστηκαν πριν την κρίση προφανώς, αλλά και πάλι νομίζω ότι η κρίση δεν τη χτύπησε στο βαθμό που χτύπησε την Ελλάδα. Οικονομικά είναι καλά ακόμα, αλλά δεν έκανα καλές παρέες και αυτό μου λείπει εδώ.. Οπότε η μοναξιά στο Μονακό δε με τρόμαξε ιδιαίτερα. Αποκτάω πείρα εδώ, προυπηρεσία, χτίζω την πορεία μου όμως και έτσι κατέληξα στο ότι προς το παρόν θέλω να συνεχίσω εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι και στην Ελλαδα αν δεν τους μαμουσαν με τα τελη και τον φορο πολυτελειας λετε να μην κυκλοφορουσαν με τα πολυτελη αμαξια που εχουν οι ελληνες...

 

Απλα πρεπει να προσεχουμε τι λεμε, ποιοι ειναι οι παραγοντες που ευθυνονται γι αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν θες παντως εσυ παω εγω να προσεχω τα παιδια με 2100 το μηνα και δικο μου σπιτι,αμαξι,σκ ρεπο και μια βδομαδα καθισιο να αναστεναξουν οι ρουλετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν θες παντως εσυ παω εγω να προσεχω τα παιδια με 2100 το μηνα και δικο μου σπιτι,αμαξι,σκ ρεπο και μια βδομαδα καθισιο να αναστεναξουν οι ρουλετες

Ποιες ρουλέτες να αναστενάξουν με 2.100 μισθό;

Για τράβα να δεις ποιο είναιι το μίνιμουμ πονταρίσματος στα τραπέζια του Μόντε Κάρλο και τα ξαναλέμε.

Το πολύ πολύ καμιά κολονίτσα να ποντάρεις, και αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι όροι ήταν να μου νοίκιαζαν άλλο διαμέρισμα για να έχω παράλληλα και την προσωπική μου ζωή και θα οδηγούσα καινούριο αυτοκίνητο για να πηγαίνει με καλό αυτοκίνητο το παιδί στο σχολείο.Τα καθήκοντά μου θα ήταν να πηγαίνω και να φέρνω το μεγάλο γιο στο σχολείο και να κάνουμε μαζί όλα τα μαθήματά του. Θα βοηθούσα και με το βρέφος, αλλά ελάχιστα επειδή το θηλάζει. Τα σ/κ όπως και 1 εβδομάδα το μήνα δε θα δούλευα γιατί τότε επισκέπτεται την οικογένειά του και δε θα με χρειάζονται. Μετά τα 2 χρόνια είπε ότι θα με βάλει σε κάποια εταιρία του (έχουν πολλές εκτός κι αν από μόνη μου προτιμήσω κάτι άλλο και θελήσω να φύγω). Όταν απέρριψα την πρόταση για τους λόγους που εξήγησα και πιο πάνω είπε ότι στεναχωριούνται μεν, αλλά ότι είναι έτοιμοι να παράσχουν ό,τι εγγυήσεις ζητήσω (δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό εφόσον δεν είναι Ευρωπαίοι) και να εκπληρώσουν όλους τους όρους μου. Δε νιώθω άνετα όμως να διεκδκήσω το οτιδήποτε γιατί τους ξέρω πολύ καλα και ντρέπομαι να έχω οικονομικές συναλλαγές μαζί τους.. Τελοσπάντων, για εμένα το θέμα έκλεισε, αλλά θα τους δω έτσι κι αλλιώς το καλοκαίρι και ποιος ξέρει τί άλλο μπορεί να προκύψει μέχρι τότε. Τώρα αποταμιέυω κάπου 1000+ και μου αρκούν.

 

Αμα σου δωσουν τις εγγυησεις που χρειαζεται σου προτεινω να πας δοκιμαστικα (εαν γινεται με καμια αδεια εαν εχεις) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...