Προς το περιεχόμενο

Windows tablets/hybrids γενικά.


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι βρε συ, αλλά δες τι γίνεται με παλαιότερες εφαρμογές...

 

post-61034-0-34192900-1392395160_thumb.jpg

 

Δεν έχουν όλοι τελευταίες εκδόσεις κτλ, γι'αυτό είπα ότι θέλει δουλειά ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι βρε συ, αλλά δες τι γίνεται με παλαιότερες εφαρμογές...

 

 

Δεν έχουν όλοι τελευταίες εκδόσεις κτλ, γι'αυτό είπα ότι θέλει δουλειά ακόμα.

Ναι γι'αυτο λεω οτι ειναι κυριως ευθηνη των προγραμματηστων και οχι τοσο των windows!

 

Σκεψου η adobe αν δε λυσει το θεμα,τι θα γινει με τις 4k αναλυσεις σε 18-24" οθονες?Θα ριξεις στην αναλυση σε fullhd για να μπορεσεις να δουλεψεις σαν ανθρωπος?

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι είναι ευθύνη των Windows, απλά ως feature έχει δρόμο ακόμα, γιατί χρειάζεται και υποστήριξη από τις εφαρμογές.

Η adobe το έχει λύσει το θέμα νομίζω (αλλά θέλει 50€/μήνα συνδρομή :P), αλλά υπάρχουν άλλα προγράμματα εκεί έξω που δεν το έχουν ή καθυστερούν κτλ.

 

Εγώ δεν έχω παράπονο so far, για αντικαταστάτη laptop το πήρα το SP και την κάνει τη δουλειά του μια χαρά. Έχει και τα pen flicks που βοηθάνε να παρακάμψεις το πληκτρολόγιο για μερικά πράγματα (Undo, copy/paste κτλ) αλλά το πληκτρολόγιο δεν το γλυτώνεις. Μόλις βρω μια καλή τσάντα μεταφοράς θα πάρω κι ένα BT πληκτρολόγιο και λογικά θα είμαι κομπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ενδιαφέρεται το surface pro το 128αρι στα 639 και 64αρι στα 559.

http://www.fnac.com/Microsoft-Surface-Pro-10-6-128-Go/a5957571/w-4

http://www.fnac.com/Microsoft-Surface-Pro-10-6-64-Go/a5957570/w-4

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε τιποτα για το power cover,που θα βελτιωσει αρκετα τη πολυ χαμηλη αυτονομια?

Αρχές 14 ειπε η ms αλλα πως το ορίζει αυτο ειναι άγνωστο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε να δουμε και τιμες!

Αν και θα ειναι κοντα στο 200αρι!

Στανταρ εκει θα ειναι αφου 130 κάνει το type cover 2.

 

Επιςης Στη Γερμανία το ThinkPad 8 το 64αρι η τιμη του σταθεροποιήθηκε απο 410 εως 430 ευρω απο τη μεθεπόμενη εβδομάδα σταδιακά σε κυκλοφορία.

http://skinflint.co.uk/eu/lenovo-thinkpad-tablet-8-64gb-20bn000uge-a1064905.html

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μετά από μια εβδομάδα χρήσης μπορώ να πω και 2-3 πράγματα για το Surface Pro, χωρίς να είναι εντελώς επιφανειακές οι εντυπώσεις μου.

 

Form Factor και ποιότητα κατασκευής

 

 

Θα αρχίσω λέγοντας ότι κατά την άποψη μου, είναι λάθος ο χαρακτηρισμός του ως tablet. Μπορεί να μοιάζει σαν tablet λόγω form factor αλλά η συμπεριφορά του παραπέμπει σε laptop/ultrabook. Για να το εξηγήσω λίγο καλύτερα, έχει αρκετό βάρος που να μην είναι ακριβώς εύχρηστο κρατώντας το στο ένα χέρι όπως ένα iPad ή ένα Nexus 10" πχ. (αναφέρω αυτά τα 2 γιατί με αυτά έχω επαφή για να κάνω τις συγκρίσεις σε πρακτικό επιπέδο). Επίσης με το πενάκι, σε ωθεί να το βάλεις σε σταθερή επιφάνεια για να το δουλέψεις καλύτερα & με ακρίβεια, χωρίς αυτό βέβαια να το κάνει δύσχρηστο αν το έχεις ακουμπισμένο στα πόδια σου πχ στον καναπέ.

 

Άλλο κομμάτι της συμπεριφοράς που "θυμίζει" laptop είναι η ύπαρξη ενεργής ψύξης (ΑΚΑ ανεμιστηράκια, τα οποία βέβαια είναι αρκετά διακριτικά) και η χλιαρή θερμοκρασία που αναπτύσσει, κυρίως κατά τη χρήση της GPU ή γενικότερου στρεσσαρίσματος του επεξεργαστή. Να τονίσω ότι αυτό φυσικά δεν συμβαίνει κατά τη διάρκεια "συμβατικής" χρήσης tablet (βλ. σερφάρισμα, ηλ. αλληλογραφία, αναπαραγωγή μουσικής/βίντεο, χρήση office ή light gaming) αλλά κυρίως κατά τη διάρκεια χρήσης "βαριών" εφαρμογών και 3D gaming.

 

Τέλος για την ποιότητα κατασκευής, τόσο το πλαίσιο της συσκευής όσο και το kickstand είναι στιβαρά χωρίς να λυγίζουν, ενώ η αίσθηση στην αφή ξεφεύγει απ΄τη συνηθισμένη αίσθηση του πλαστικού και προσδίδει μια διακριτική νότα πολυτελείας. Το αυτό και για την αίσθηση του γυαλιού της οθόνης, το οποίο είναι σχετικά σκληρό και καθαρίζεται από τις δακτυλιές με μεγάλη ευκολία.

 

 

 

Φορητότητα και αυτονομία

 

 

Εδώ σίγουρα δεν τα πάει και τόσο καλά, κυρίως στο θέμα της αυτονομίας. Η φορητότητα είναι μια σχετική έννοια, κάποιοι πχ προβληματίζονται απ'το πάχος (~13χιλ.) ή το βάρος (~917γρ.). Για εμένα τίποτα απ'τα δύο δεν είναι πρόβλημα, ενδεικτικά 13χιλ είναι το πάχος ενός αναπτήρα. Όσο για το βάρος, μοιρασμένο στα 2 χέρια δεν είναι κουραστικό, ενώ η μεταφορά σε μια τσάντα ώμου δεν κουράζει.

 

Η αυτονομία απ'την άλλη θα αποτελέσει πρόβλημα για όσους ταξιδεύουν πολύ ή γενικότερα απαιτούν χρήση 5+ ωρών χωρίς φόρτιση. Ενδεικτικά, σε ~1.5-2ώρες Hearthstone η μπαταρία από πλήρης έπεσε περίπου στη μέση, ενώ για ένα x264 video διάρκειας ~40 λεπτών, η μπαταρία αποφορτίστηκε κατά 15%.

Σε sleep χάνει περίπου 1% / ώρα ενώ δεν υποστηρίζει connected stand-by.

 

 

 

Εμπειρία Χρήσης

 

 

Εδώ είναι το δυνατό σημείο του Surface Pro. Η οθόνη είναι εντυπωσιακή, τόσο σε χρωματική απόδοση όσο και σε απόκριση αφής, είτε με τα δάκτυλα είτε με το πενάκι. Η ανάλυση (1920*1080) ίσως είναι λίγο κουραστική σε desktop mode λόγω μεγέθους οθόνης και σχετικά μικρού μεγέθους των διαφόρων στοιχείων του interface, στις εφαρμογές που δεν υποστηρίζουν σωστά το scaling, αλλά στα metro apps είναι τέλεια.

 

Το πενάκι δικαίωσε τις προσδοκίες μου, είναι σχεδόν τέλειο και σε συνδυασμό με προγράμματα τύπου Fresh Paint (δωρέαν από το Store btw) που αντιλαμβάνονται τη διαφορά της ασκούμενης πίεσης, είναι απίστευτο πραγματικά. Η Wacom ξέρει τι κάνει με λίγα λόγια και δεν είναι τυχαίο που όσοι ασχολούνται με τις ψηφιακές γραφικές τέχνες στρέφονται κυρίως προς λύσεις που φέρουν την υπογραφή της.

 

Τώρα όσον αφορά τα Win 8.1 Pro, να πω ότι ο συνδυασμός του i5 και του SSD της Samsung επιτυγχάνει πάρα πολύ γρήγορη αποκρισιμότητα, ενώ το boot ή η επαναφορά από hibernate γίνεται σε πολύ μικρούς χρόνους, που δεν μπήκα καν στον κόπο να χρονομετρήσω, υποθέτω κάτω από 15". Γενικότερα δηλαδή, οι επιδόσεις με εξέπληξαν ευχάριστα. Για playability 3D παιχνιδιών κτλ, θα επανέλθω σε 2ο χρόνο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη πρωτη αναφορα!

Ειναι φυσικο να ξενιζει το βαρος του για tablet χρηση,δεν ειναι και λιγα 900gr!!!:P

Απλα το καλο στα windows tablet ειναι οτι τα windows 8(metro ui) ειναι προσανατολισμενο να δουλευει κατα κυριο λογο με τους δυο αντιχειρες και δυο των χεριων μας,οποτα μειωνει λιγο το βασανο των 900gr!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω στην κατοχή μου ακόμα κάποιο windows tablet, αλλά με όσα έχω «παίξει» έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα.

 

Το λειτουργικό είναι φτιαγμένο για οθόνες άνω των 11-12 ιντσών, για να μην πω τίποτα μεγαλύτερο και ακουστώ υπερβολικός.

 

Όσα 8άρια έχω πιάσει, είναι εκπληκτικά μικρά και δυσλειτουργικά τα tiles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω στην κατοχή μου ακόμα κάποιο windows tablet, αλλά με όσα έχω «παίξει» έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα.

 

Το λειτουργικό είναι φτιαγμένο για οθόνες άνω των 11-12 ιντσών, για να μην πω τίποτα μεγαλύτερο και ακουστώ υπερβολικός.

 

Όσα 8άρια έχω πιάσει, είναι εκπληκτικά μικρά και δυσλειτουργικά τα tiles.

Tα title εχουν ακριβως το ιδιο μεγεθος σε ολες τις οθονες,ανεξαρτητος μεγεθους και αναλυσης της οθονης!

Αυτο ειναι το πρωτο που θα επρεπε να ειχες προσεξει,αν ειχες "παιξει" με windows tablets και γενικα με windows 8 συστηματα!

Απλα οσο μεγαλωνει η οθονη εχεις περισσοτερα titles στην οθονη και μεσα στα ιδια τα apps περισσοτερες πληροφοριες και οχι πιο μικρα ή πιο μεγαλα εικονιδια ή γραμματα κ.τ.λ!

Αυτο που βελτιωνεται ουσιαστικα σε πιο μεγαλες οθονες ειναι το desktop ui και οχι το metro ui(δλδ το tablet κομματι) και οι εφαρμογες του!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις τον ειδικό, αλλά μάλλον δεν το κατέχεις και πολύ. Δεν είναι κακό να σκέφτεσαι πριν να μιλάς.

 

Τα tiles αλλάζουν μέγεθος.

 

Όλα τα default configuration στα 8ρια έχουν τα μικρά tiles, για να χωρέσουν στην οθόνη, ενώ στις μεγάλες οθόνες μπορείς να σετάρεις τα large tiles και να είσαι άνετος, χωρίς θυσία στον αριθμό που θα χωρέσουν.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνεις τον ειδικό, αλλά μάλλον δεν το κατέχεις και πολύ. Δεν είναι κακό να σκέφτεσαι πριν να μιλάς.

 

Τα tiles αλλάζουν μέγεθος.

 

Όλα τα default configuration στα 8ρια έχουν τα μικρά tiles, για να χωρέσουν στην οθόνη, ενώ στις μεγάλες οθόνες μπορείς να σετάρεις τα large tiles και να είσαι άνετος, χωρίς θυσία στον αριθμό που θα χωρέσουν.

 

;)

Παρα να κανεις το ειδικο σε θεματα που δεν τα κατεχεις,καλυτερα να ενημερωθεις καλυτερα!

Αυτο το θεμα δεν εχει ανηχτει για τυπους που θελουν να τρολλαρουν,αλλα για αυτους θελουν καποια βοηθεια ή καποια ΣΩΣΤΗ ενημερωση στα windows tablet!

 

 

10" vs 12.5" με την ιδια αναλυση!!!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...