Προς το περιεχόμενο

Windows tablets/hybrids γενικά.


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα tablet με πληκτρολόγιο με windows 8 ή 8.1 office, 10 ίντσες ή 9.7 και να διαθέτει αν γίνεται σύνδεση είτε 3G ή 4g. Δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα και απο εμένα

Είμαι ανάμεσα στο Asus T100 32GB στα 369

https://www.skroutz.gr/s/4135796/Asus-Transformer-Book-T100TA-DK002H-Z3740-2GB-32GB.html

και στο Lenovo miix 2 10 64GB & keyboard στα 469

https://www.skroutz.gr/s/3748298/Lenovo-Miix-Z2760-2GB-64GB-Keyboard.html

Την γνώμη σας για ποιό απο τα δυο θεωρήτε καλύτερη αγορά και αν αξίζουν τα 100euro παραπάνω για το Lenovo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο εμένα

Είμαι ανάμεσα στο Asus T100 32GB στα 369

https://www.skroutz.gr/s/4135796/Asus-Transformer-Book-T100TA-DK002H-Z3740-2GB-32GB.html

και στο Lenovo miix 2 10 64GB & keyboard στα 469

https://www.skroutz.gr/s/3748298/Lenovo-Miix-Z2760-2GB-64GB-Keyboard.html

Την γνώμη σας για ποιό απο τα δυο θεωρήτε καλύτερη αγορά και αν αξίζουν τα 100euro παραπάνω για το Lenovo.

Αυτο που εχεις στο λινκ ειναι το περσινο miix και δεν αξιζει καν να το κοιτας!

Πηγενε για το asus t100 ή μπορεις να περιμενεις να ερθει στη ελλαδα το miix 2 10!

 

Αυτο ειναι το φετινο miix 2 10":

http://shop.lenovo.com/us/en/tablets/ideatab/miix-series/miix-2-10-inch/

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχεις στο λινκ ειναι το περσινο miix και δεν αξιζει καν να το κοιτας!

Πηγενε για το asus t100 ή μπορεις να περιμενεις να ερθει στη ελλαδα το miix 2 10!

 

Αυτο ειναι το φετινο miix 2 10":

http://shop.lenovo.com/us/en/tablets/ideatab/miix-series/miix-2-10-inch/

Μάλιστα, έχουν αναφέρει τίποτα για το ποτέ το περιμένουμε Ελλάδα?

Υπάρχει κάποια αλλη επιλογή μέχρι τα 500euro ή το T100 είναι μονόδρομος αυτήν την στιγμή?

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα, έχουν αναφέρει τίποτα για το ποτέ το περιμένουμε Ελλάδα?

Υπάρχει κάποια αλλη επιλογή μέχρι τα 500euro ή το T100 είναι μονόδρομος αυτήν την στιγμή?

Thanks

Tablet 10" μαζι με το keyboard μεχρι να ερθει το miix 2 10",το asus t100 ειναι μονοδρομος σ'αυτα τα λεφτα!

Σε ενδιαφερει να εχει keyboard ή οχι?

 

Κανονικα θα επρεπε ηδη να κυκλοφορει στην ευρωπη,αλλα εχει καθυστερησει και δε ξερουμε σιγουρα ποτε θα το εχουμε διαθεσιμο,τουλαχιστον στα μεγαλα ευρωπαικα καταστηματα!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tablet 10" μαζι με το keyboard μεχρι να ερθει το miix 2 10",το asus t100 ειναι μονοδρομος σ'αυτα τα λεφτα!

Σε ενδιαφερει να εχει keyboard ή οχι?

 

Κανονικα θα επρεπε ηδη να κυκλοφορει στην ευρωπη,αλλα εχει καθυστερησει και δε ξερουμε σιγουρα ποτε θα το εχουμε διαθεσιμο,τουλαχιστον στα μεγαλα ευρωπαικα καταστηματα!

Οποιαδήποτε να έχει keyboard.

Μια ακόμα ερώτηση: Το μοντέλο που βγαίνει με τον 500gb σκληρό στο πληκτρολόγιο μπορεί να αποθηκεύσει εκεί app ή λειτουργει σαν εξωτερικός σκληρός?

Αν είναι έτσι θα μπορουσα με μια extra sd να αποθηκευω εκεί εφαρμογές και παιχνιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε να έχει keyboard.

Μια ακόμα ερώτηση: Το μοντέλο που βγαίνει με τον 500gb σκληρό στο πληκτρολόγιο μπορεί να αποθηκεύσει εκεί app ή λειτουργει σαν εξωτερικός σκληρός?

Αν είναι έτσι θα μπορουσα με μια extra sd να αποθηκευω εκεί εφαρμογές και παιχνιδια?

Μονο τις εφαρμογες των windows 7&8 desktop(.exe) μπορεις να εγκαταστησεις στην sd ή στο 500 hdd,που λειτουργει σαν εξωτερικος δισκος.

Με τον μηχανικο δισκο στο keyboard θα σου μειωνει την αυτονομια οταν θα ειναι κουμπομενο.Πιστευω η καλυτερη επιλογη ειναι χωρις τον 500αρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο τις εφαρμογες των windows 7&8 desktop(.exe) μπορεις να εγκαταστησεις στην sd ή στο 500 hdd,που λειτουργει σαν εξωτερικος δισκος.

Με τον μηχανικο δισκο στο keyboard θα σου μειωνει την αυτονομια οταν θα ειναι κουμπομενο.Πιστευω η καλυτερη επιλογη ειναι χωρις τον 500αρι!

Κατανοητό.

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεραΐλα στην MWC ή έχασα κάτι.

Μόνο η HP ανακοίνωσε τα 64Bit 10ρια της και τίποτε άλλο....

Όχι νεκρα απόλυτα περα από τη HP.

Τώρα τον Ιουνίο στην Ταιβαν πλέον και Μάιο το ThinkPad το 10ιντσο από Lenovo.

 

Για όσους ενδιαφέρονται το W700 με το πληκτρολόγιο σε στυλ cover στα 670 ευρώ

http://www.amazon.de/Acer-Iconia-W700-53334G12as-Convertible-Tablet/dp/B00AWMRRP2/ref=sr_1_12?s=computers&ie=UTF8&qid=1393500292&sr=1-12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα είδαν την προσφορά του Surface Pro και ξύπνησαν;

 

Πάντως ακόμα περιμένω το Power Cover της M$, πολύ αργεί και δεν μ'αρέσει...

 

Α και μάλλον έσκασε και price match από το M$ store, πλέον στα 549/649€ το Surface Pro και δώρο το Touch cover (μάλλον το χρωματιστό πρώτης γενιάς αν κατάλαβα καλά).

Επεξ/σία από Zaknafein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Το thinkpad 8 πάει για κυκλοφορία στα μέσα Απριλίου με τιμή 449$/€; στο αμαζον.Το φημολογούμενο surface 8" θα έχει ένα υβριδικό λειτουργικό windows phone/RT ( περιορισμένα και άσχημα λειτουργικά για όποιον τα έχει δοκιμάσει,τα windows phone μου φάνηκαν πιο άθλιο λειτουργικό κι από το ios).

Πολύ αργές μνήμες eMMC σε όλα τα 8ρια windows ταμπλετακια..Από ότι κυκλοφορεί σε windows σε 8 ίντσες τίποτα δεν άξιζει να δώσεις 400€ για να το πάρεις.Ωραίο το tab pro 8.4 της Samsung , αν είχε και digitizer θα άξιζε η αγορά του.

Σε Windows 8.1 κάτι ελαφρύτερο από το SP2 δεν φαίνεται να υπάρχει.Αν δεησει η Lenovo να βγάλει ένα thinkpad 3 με i3 ,ssd,λεπτό προφίλ όπως το thinkpad 8 και wacom digitizer κάτι γίνεται.Κι αυτό όμως θα πάει από 800€ και πάνω.Μέχρι και Ιούνιο δεν φαίνεται να κυκλοφορεί κανένα αξιόλογο ταμπλετ με windows.Δοκίμασα το encore 8 της Toshiba και μου άφησε την χειρότερη εντύπωση.Να αρχίσεις από την κατασκευή,την αργή eMMC μνήμη,την άσχημη εμφάνιση των εφαρμογών σε desktop,την έλλειψη θυρών,ή τους περιορισμούς των εφαρμογών σε metro;

Τα sp2 και vaio tap 11 είναι πολύ βαριά και ακριβά.

Θα έπαιρνα ένα galaxy note 8 2 αλλά δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το thinkpad 8 πάει για κυκλοφορία στα μέσα Απριλίου με τιμή 449$/€; στο αμαζον.Το φημολογούμενο surface 8" θα έχει ένα υβριδικό λειτουργικό windows phone/RT ( περιορισμένα και άσχημα λειτουργικά για όποιον τα έχει δοκιμάσει,τα windows phone μου φάνηκαν πιο άθλιο λειτουργικό κι από το ios).

Πολύ αργές μνήμες eMMC σε όλα τα 8ρια windows ταμπλετακια..Από ότι κυκλοφορεί σε windows σε 8 ίντσες τίποτα δεν άξιζει να δώσεις 400€ για να το πάρεις.Ωραίο το tab pro 8.4 της Samsung , αν είχε και digitizer θα άξιζε η αγορά του.

Σε Windows 8.1 κάτι ελαφρύτερο από το SP2 δεν φαίνεται να υπάρχει.Αν δεησει η Lenovo να βγάλει ένα thinkpad 3 με i3 ,ssd,λεπτό προφίλ όπως το thinkpad 8 και wacom digitizer κάτι γίνεται.Κι αυτό όμως θα πάει από 800€ και πάνω.Μέχρι και Ιούνιο δεν φαίνεται να κυκλοφορεί κανένα αξιόλογο ταμπλετ με windows.Δοκίμασα το encore 8 της Toshiba και μου άφησε την χειρότερη εντύπωση.Να αρχίσεις από την κατασκευή,την αργή eMMC μνήμη,την άσχημη εμφάνιση των εφαρμογών σε desktop,την έλλειψη θυρών,ή τους περιορισμούς των εφαρμογών σε metro;

Τα sp2 και vaio tap 11 είναι πολύ βαριά και ακριβά.

Θα έπαιρνα ένα galaxy note 8 2 αλλά δεν υπάρχει.

Ποιο windows tablet εχεις και εβγαλες ολα αυτα τα συμπερασματα,ειπαμε?

1.Ποια tablets τρεχουν κανονικα windows 8.1,ξερεις?

2.Το οτι οι emmc ειναι πολυ πιο αργες απο τις ssd,δε σημαινει οτι η γενικη εμπειρια στα windows tablets δεν ειναι γρηγορη,smooth και απροβληματηστη.

3.Οι nand στα android/ios εχουν τις ιδιες ταχυτητες με τις emmc και οχι αυτες των ssd.

4.Οι τιμες των i3/i5/i7,φτανουν μεχρι και 10 φορες μεγαλυτερες απ'αυτες των bay trail!

5.Μιλας για ελληψη θυρων στο encore και στο καπακι μου λες θα παρεις galaxy note με μονο μια θυρα και ανυπαρκτη υποστηριξη στην συντριπτικη πλειωψηφια στα usb περιφεριακων που υπαρχουν στο παζαρι.

5.Τι περιορισμους εχουν οι εφαρμογες του metro?Θα ξερεις οτι οι περισσοτερες εφαρμογες βγηκαν λογο αδυναμιας των mobile os,να υποστηριξουν και διαχειριστουν το flash player και πολλες αλλες τεχνολογιες που χρησιμοποιουνται στο web?

 

Γενικα αλλαν τ'αλλων το ποστ σου!!!

 

Πηγενε στο σφερατο android σου,με τις πυραυλοκινητες nand και ασε εμας του ανιδεους να σερνομαστε με τις χελωνατες emmc! :P

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , ήρθε το dell venue 11 pro ! Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με αυτό! Αρχικά τα windows ήταν στα Ιταλικά οπότε κατέβασα το Αγγλικό language pack! Έπειτα , καθώς έκανα download το office 365 , στο 30 % έκανε restart το tablet , καθώς έπρεπε να εγκαταστήσει σημαντικά updates ! Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνεχίσω το progress από το συγκεκριμένο σημείο ή να κάνω delete το office από το control panel και download/install ξανά ?! Έπειτα φαίνεται πως έχει 52 gb συνολικό χώρο δίσκου ? Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει?! Θα αγοράσω μια micro sd σήμερα! Στην micro sd βάζουμε pdf , office files , photos , videos , και καθόλου apps έτσι?! 

Και κάτι τελευταίο ! Χθες μόλις άνοιξα το πακέτο και επεξεργάστηκα το ταμπλετ χωρίς να το έχω φορτίσει . και ενώ η μπαταρία έγραφε 76% ξαφνικά έσβησε και η μπαταρία έπεσε στο 0% ? Τι ακριβώς συνέβει ? Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει ?! Thank you ! Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι αρκετά θετικές! Βασικά το ταμπλετ αντιπροσωπεύει ότι ακριβώς χρειαζόμουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...