Προς το περιεχόμενο

Vodafone Offers v.2 - μεταξυ αλλων Nokia Lumia 925 & 1020


etheo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά μου φαίνεται το htc 8s εδώ και 1,5 μέρα που το έχω. Μόνο ένα θέμα έχω με το office. Όταν πάω μέσω ίντερνετ να ανοίξω ένα σύνδεσμο που είναι αρχείο .doc ή .xls, άλλες φορές το ανοίγει και άλλες όχι. Ξέρει κανένας τι παίζει να φταίει;;Ας στείλει ένα pm μήπως βρούμε μια λύση, για να μη βγαίνουμε εκτός θέματος εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το 1020 διάβαζα στο gsmarena πως από φωογραφία σε φωτογραφία (σε πλήρη ανάλυση) θέλει 4 sec. Ισχύει;

 

(ακόμα και 1 sec είναι πολυ πάντως)

κατι λεει ο τυπος εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@privateer σωστός. Λάθος μου , νλμιζα είχε βγει ήδη επειδή βάλανε τιμή στο site.

 

@deathlock θέλει 3sec σε πλήρη αναλυση . Αμα σκεφτείς ότι η φωτο Είναι 40mb σε raw είναι λογικό , αν και σίγουρα ούτε σε εμένα αρεσει. Έχει όμως και smart mode όπου βγαζει πολλές φωτο μαζί σε χαμηλότερη αναλυση. Πρέπει να το βελτιώσουμε αυτο. Ας βρουνε τρόπο να κάνει το buffering μετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το 1020 διάβαζα στο gsmarena πως από φωογραφία σε φωτογραφία (σε πλήρη ανάλυση) θέλει 4 sec. Ισχύει;

 

(ακόμα και 1 sec είναι πολυ πάντως)

Δεν χρειάζεται να βγάζετε σε 38mp φωτογραφίες. Το μεγάλο πλεονέκτημα της pureview τεχνολογίας ειναι το oversampling. Οι 5mp φωτογραφίες θα ειναι υπεραρκετές για το 99% των περιπτώσεων.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι λεει ο τυπος εδω

Ο Μάρκος είναι πολύ καλός reviewer.

Παρότι κάργα androidας παραδέχεται ότι η συσκευή γενικά είναι τίμια, και σε ποιότητα φωτό εκτός συναγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δεν το πρόλαβαν το έφερε το 1020 και το πλαίσιο στα ίδια λεφτά αλλά άλλο χρώμα:

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/kinita/tilefwna/Nokia-Lumia-1020-Yellow-A00014569.htm

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/kinita/tilefwna/Nokia-Lumia-1020-Black-A00014568.htm

 

Υ.Γ. Στο πλαίσιο είναι 1€ πιο φτηνά :-P. Επίσης επειδή μίλησα χθες με την vodafone μου είπαν οτι δεν έληξε η προσφορά απλά έχουν τελειώσει τα κινητά και θα φέρει κ άλλα. Εγώ για να προλάβω το 1020 έκανα παραγγελία 5 το πρωί με το που ανανεώθηκε η διαθεσιμότητα των κινητών και το μεσημέρι είχαν πάλι τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πουθενά πήγα παντού εξαντλήθηκε και μου ηπαν θα έρθει η νέα φουρνιά με 700 ευρώ κρημα

 

παντως και να ισχυει αυτο, καντε παραγγελια απο Πλαισιο που μπορειτε!

Δηλαδη, αρκει να ριξετε την παραγγελια, αν στη vodafone εχει κατεβει απο το site Και δε μπορειτε, καντε την απο το Πλαισιο που δεν εχει κατεβει και ας λεει και 20 μερες αναμονη πχ. Αυτο, γιατι δε μιλαμε για μια συσκευη που την ξεστοκαρανε γιατι εχει καταργηθει, συνεπως θα τρωγατε ακυρο....αλλα για μια συσκευη που ειναι βεβαιο οτι θα ξαναερθει σε stock καποια στιγμη, οποτε αν εχετε ριξει την παραγγελια στη σημερινη τιμη, ακομα και να σας παρουν τηλ απο το πλαισιο να σας ακυρωσουν, επιμεινετε οτι θελετε να μεινει ανοικτη για οοοοοοποτε και αααααααν φερουν.....και αν τους παιρνει ας μη φερουν ποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη προτείνεις σε κάποιον που θέλει να διαβαζει μήνυμα να ρουταρει τη συσκευή του και να βαλει 110% φωτεινότητα; και κάθε φορά που βγαινει update αντε πάλι τα ίδια. For the record είχα φτιάξει και τα χρωμματα στο νεξους όχι μόνο τη φωτεινότητα αλλα δεν... Δεν ανέφερα ότι είναι θέμα αντροιντ αυτο. Είναι θέμα πολωτικού φίλτρου clear black που μόνο η νοκια έχει την πατέντα. Δες το gamarena που πρώτο βγαζει το 808 και δευτερο το 925 με μέτρηση με φωτόμετρο κάτω απο τον ήλιο. Δες πόσο πίσω είναι αυτα που λες. Αν εννοείς σε αναλυση έχεις δίκιο. Παρόλα αυτα ο ορισμός της ρετινα είναι τα 300ppi και αν σκεφτείς ότι αυτα είναι πάνω απο 400 και πατάνε κάτω το iPhone 5s ε δε το λες και ασχημα!! Για το πλάτος δεν είσαι σωστός. Η νοκια έχει πει ότι το έκανε 16:10 γιατι ο μέσος χρηστής μπαίνει νετ και διαβαζει κείμενα, και δεν ήθελε να είναι όπως τα πιο πολλά αντροιντ που είναι κυρίως για πολυμέσα. Στα μπεζελ συμφωνώ , μπορεί να τα μειώσει. Στην μπαταρία επίσης συμφωνώ. Είναι καλή αλλα καμμιά σχέση με g2.

Θα τα διαβάσει κάποιος που δεν ξέρει αυτά που λες και θα τα πάρει στα σοβαρά...

 

1) Είναι πλατύ το 1020 επειδή έχει 16:10 aspect ratio? Και τότε γιατί δεν έχει 16:10 ανάλυση; (1280χ800 είναι η 16:10). (Και το Nexus 4 έχει ακριβώς την ίδια ανάλυση και μάλιστα σε 4.7in και είναι πολύ στενότερο)

Είναι πολύ πλατύ απλά γιατί, όπως όλα τα WP, έχουν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ αξιοποίηση της επιφάνειας της συσκευής. Μεγάλα bezels και μεγάλα περιθώρια πάνω και κάτω. Κοινώς: ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΟΘΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ.

 

2) Φωτεινότητα οθόνης: Το Pureview 808 μπορεί να έχει κάποια πατέντα, το 1020 ΔΕΝ ΕΧΕΙ: http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_1020-review-989p2.php

Δες στο chart που βρίσκεται, χαμηλότερα από πάααρα πολλά, όπως το GS4.

 

3) Ανάλυση οθόνης: Μια και είναι Pentile matrix το 1020, τα 332+ ppi που "έχει" είναι μούφα. Έχει 2 subpixels ανά pixel οπότε στην πράξη είναι πολύ λιγότερα τα ppi. Το Motorola Moto X, από την άλλη, έχει 1280χ720 ανάλυση αλλά έχει full RGB Matrix, ήτοι κανονικά pixels.

 

Είπαμε, καλή συσκευή το 1020 αλλά τουλάχιστον σε έξυπνη σχεδίαση/αξιοποίηση χώρου και specs (πέρα από την τρομερή κάμερα) είναι μόλις 2 χρόνια πίσω.

 

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είσαι λίγο off... Έχω και τις δύο συσκευές, 808 και 1020, στο 1020 η οθόνη είναι σαφώς καλύτερη σε όλες τις περιπτώσεις, εκτός ίσως της χρήσης της σαν viewfinder. Δε συζητάμε για internet, sms, κλήσεις, εκεί δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των οθονών, ας λέει το gsmarena ότι θέλει, η δική μου εμπειρία και με τα δύο τηλέφωνα, άλλο μου δείχνει.

Η "απαράδεκτη" όπως λες αξιοποίηση της επιφάνειας, έχεις σκεφτεί ότι κάτι μπορεί να εξυπηρετεί; Οι 0,2 ίντσες που θα κέρδιζε το 1020 αν είχε άλλη σχεδίαση, είναι εξίσου σημαντικές σε αυτή τη διάσταση της οθόνης με την ανθεκτικότητα (λέω εγώ τώρα...) που θα εμφανίσει αν πχ μου πέσει κάτω; Ή αν θές, με την αίσθηση της ανθεκτικότητας που σου αποπνέει η συσκευή;

Όσο για την ανάλυση, γνώμη μου είναι πως έχει καταντήσει ανέκδοτο, μη σου πώ αηδία. Είναι μούφα γιατί έχει δύο subpixels σε σχέση με τα τρία subpixels των υπόλοιπων; Με συγχωρείς αλλά αν το θεωρείς σοβαρό επιχείρημα, με οδηγείς στο να σε ρωτήσω, καλά, ΠΟΣΟ αετομάτης είσαι πια;

 

Συμφωνώ ότι βάση των specs νιώθεις ότι είναι πίσω, σε διαβεβαιώνω όμως ότι τίποτα από αυτά που λες, δεν είναι εμφανές στη καθημερινή χρήση και τίποτα από αυτά δεν θα σε έκανε να αλλάξεις την εμπειρία χρήσης του και την απιστευτοαπίστευτη κάμερά του (στα σωστά χέρια) για κάτι που στα χαρτιά δείχνει πιο σύγχρονο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση. Έχει παραλάβει κανείς απο παραγγελία της Πεμπτης και έπειτα? Έχω παραγγείλει 8s με παράδοση κατ'οίκον την Πέμπτη το απόγευμα (κατα τις 17:00) και δεν υπάρχει καμια ειδοποίηση απο μέρους Vf/courier. (περιοχή: Κρήτη)
Μήπως πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους?  

edit: το tracking γράφει ακόμη "εκκρεμει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sigamhsoupw

 

Αν το 1020 έχει καλύτερη οθόνη κάτω από τον ήλιο τότε στο site εκείνο λένε μλκίες και προφανώς αυτό δεν οφείλεται σε κάποια πατέντα τύπου clearblack (όπως είπε ο φίλος μας) αλλά ίσως στην υψηλότερη φωτεινότητα που σηκώνει.

 

0.2 ιν διαφορά; Το μέτρησες; Και αν δεν είναι 0.2 αλλά 0.4 ή 0.5; Αίσθηση στιβαρότητας αποπνέει και το HTC One αλλά είναι στενότερο και με μεγαλύτερη οθόνη.

 

Το θέμα με τις αναλύσεις έχει καταντήσει αηδία, συμφωνώ σε αυτό. Έχοντας όμως και το Galaxy Nexus (1280χ720, 4.65in με pentile) και το Nexus 5 σου λέω ότι η διαφορά φαίνεται. Όχι παντού και πάντα αλλά σε κάποια σημεία φαίνεται. Δε θεωρώ μειονέκτημα το συγκεκριμένο, έχει επαρκέστατη ευκρίνεια το 1020, αλλά την κουβέντα περί retina και >300ppi ο άλλος φίλος την ξεκίνησε.

 

Όταν αναφέρθηκα στην οθόνη εννοούσα ότι σε άλλα χαρακτηριστικά (calibration, έτοιμα profiles, μπλε απόχρωση υπό γωνία) οι σύγχρονες AMOLED των android συσκευών είναι μπροστά. Ας διαβάσει την ανάλυση του displaymate.com για το GS4 όποιος θέλει πρισσότερες λεπτομέρειες.

 

Είναι γεγονός ότι στην πράξη δε φαίνεται η υστέρηση (σε specs) του 1020 ... αλλά αυτό είναι αναμενόμενο. Που να φανεί; Αφού δεν υπάρχει ένα σοβαρό απαιτητικό παιχνίδι για να ζορίσει τη συσκευή...  :-D  :devil:  :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση. Έχει παραλάβει κανείς απο παραγγελία της Πεμπτης και έπειτα? Έχω παραγγείλει 8s με παράδοση κατ'οίκον την Πέμπτη το απόγευμα (κατα τις 17:00) και δεν υπάρχει καμια ειδοποίηση απο μέρους Vf/courier. (περιοχή: Κρήτη)

Μήπως πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους?  

 

edit: το tracking γράφει ακόμη "εκκρεμει"

 

 

Φιλε μου καλησπερα,

διαβασε πιο πανω τι εγραψα, θα παρεις απαντηση σε αυτα που ρωτας.

Κατι ασχετο.. εγω που δεν προλαβα να παω να παρω micro-sim απο τον γερμανο σημερα τι κανω? Πιανω και ψαλιδιζω την sim που εχω? Κανα καλο tutorial?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...