Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Pleo είπε

Ο κλασικός μικρός ολοκληρωμένος στερεοφωνικός Hi-Fi ενισχυτής της Denon. Αντίστοιχος με τον σημερινό PMA520 ας πούμε. Τα ηχεία είναι πολύ καλά. Ιδανικά θα ήθελες μεγαλύτερο ενισχυτή, στα 70-80Watt για να εκμεταλευτείς τα ηχεία σου καλύτερα, αλλά και με αυτόν θα έχεις πολύ καλό ήχο.

Εκείνο που χρειάζεσαι, εάν δεν αλλάξεις ενισχυτή, είναι ένα DAC. Μεταξύ της πηγής και του ενισχυτή αυτό. Ή ακόμα καλύτερα, να πας σε έναν ολοκληρωμένο στερεοφωνικό ενισχυτή με την ισχύ που σου είπα, ο οποίος να έχει ενσωματωμένο DAC.

Κάτι σαν αυτόν εδώ ας πούμε:

https://advance-acoustic.com/en/hifi-elements/integrated-amplifier/118-x-i-75

παρα πολυ ακριβος ειναι αυτος ο ενισχυτης .

το dac τι ειναι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, sakisaudi είπε

παρα πολυ ακριβος ειναι αυτος ο ενισχυτης .

το dac τι ειναι ? 

Στο έγραψα. Είναι ψηφιοαναλογικός μετατροπέας.

Σε τι budget κινείσαι; Γιατί αν σου φαίνεται ακριβός, τότε κρατάς αυτόν που έχεις και βολεύεσαι όπως μπορείς, συν ένα DAC εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Pleo είπε

Στο έγραψα. Είναι ψηφιοαναλογικός μετατροπέας.

Σε τι budget κινείσαι; Γιατί αν σου φαίνεται ακριβός, τότε κρατάς αυτόν που έχεις και βολεύεσαι όπως μπορείς, συν ένα DAC εξωτερικό.

βασικα ηθελα να μαθω αν ειναι οκ ο ενισχυτης με τα συγκεκριμενα ηχεια, δεν ηθελα τωρα να δωσω χρηματα.

μπορεις να μου προτεινεις καποιο dac ? 

ενισχυτη και ηχεια τα εχω γυρω στα 10 με 15 χρονια και δεν εχουν παθει κατι

Επεξ/σία από sakisaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sakisaudi είπε

βασικα ηθελα να μαθω αν ειναι οκ ο ενισχυτης με τα συγκεκριμενα ηχεια, δεν ηθελα τωρα να δωσω χρηματα.

Μια χαρά είναι, απλώς απέφευγε τις υπερβολές στις στάθμες για να μην πάρεις κανένα κανένα tweeter στο χέρι. Ιδανικά θα ήθελες κάποιον πιο ισχυρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sakisaudi είπε

βασικα ηθελα να μαθω αν ειναι οκ ο ενισχυτης με τα συγκεκριμενα ηχεια, δεν ηθελα τωρα να δωσω χρηματα.

μπορεις να μου προτεινεις καποιο dac ? 

ενισχυτη και ηχεια τα εχω γυρω στα 10 με 15 χρονια και δεν εχουν παθει κατι

Επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο για ένα πολύ φθηνό dac , έχω την εντύπωση ότι πιο αξιοπρεπές σε αυτά τα λεφτά δεν έχει

https://www.amazon.co.uk/Decoder-Amplifier-TOPPING-ES9018K2M-OPA2134/dp/B07B46KQVP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, sakisaudi είπε

βασικα ηθελα να μαθω αν ειναι οκ ο ενισχυτης με τα συγκεκριμενα ηχεια, δεν ηθελα τωρα να δωσω χρηματα.

μπορεις να μου προτεινεις καποιο dac ? 

ενισχυτη και ηχεια τα εχω γυρω στα 10 με 15 χρονια και δεν εχουν παθει κατι

 

5 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο για ένα πολύ φθηνό dac , έχω την εντύπωση ότι πιο αξιοπρεπές σε αυτά τα λεφτά δεν έχει

https://www.amazon.co.uk/Decoder-Amplifier-TOPPING-ES9018K2M-OPA2134/dp/B07B46KQVP

Εφόσον χρειάζεται τόσο φτηνό DAC χωρίς να ξεπαραδιαστεί και δεδομένου ότι έχει πολύ αξιόπιστα ποιοτικά Denon και ειδικά Dali, διαβάζω συχνά καλές κριτικές γι αυτό το NEOTECK, νομίζω είχε αναφερθεί παλιότερα εδώ σαν πρόταση. Εξαρτάται βέβαια και τι πηγή θέλει να βάλει, το πλεονέκτημα αυτού του  DAC είναι ότι έχει και οπτική και ομοαξονική και διαχειρίζεται 192 kHz και 24 bit. Το έχω στα υπόψη σαν μια εναλλακτική πολύ οικονομική λύση για να πειραματίζομαι με παλιά cd και dvd  player.

https://www.amazon.co.uk/dp/B01MD0KHK1/ref=sspa_dk_detail_6?psc=1&pd_rd_i=B01MD0KHK1&pd_rd_w=9qJuz&pf_rd_p=8e5be0e3-b258-4b06-8b6e-695b24f935a4&pd_rd_wg=tS4F2&pf_rd_r=7K2VTCYWGS8PHNE1VJ6X&pd_rd_r=df1d4b12-0f50-11e9-9c7c-3562603f8f47

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να λέμε τώρα... . Ανοίγω σήμερα το site της Creative και βλέπω επιτέλους αυτό εδώ:

https://en.creative.com/p/super-x-fi/creative-sxfi-amp

Και δωράκι ακουστικά over-ear.

Game Over!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pleo είπε

Τι να λέμε τώρα... . Ανοίγω σήμερα το site της Creative και βλέπω επιτέλους αυτό εδώ:

https://en.creative.com/p/super-x-fi/creative-sxfi-amp

Και δωράκι ακουστικά over-ear.

Game Over!

Ναι αλλά είναι μόνο για χρήση για ακουστικά, εδώ συζητάμε για ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2019 στις 1:10 ΜΜ, Pleo είπε

Το πρώτο link είναι σαν μενού εστιατορίου ή τιμοκαταλογος. Τι μας το έβαλες; Δεν μας λέει τίποτε απολύτως, είναι σαν να ξεφύλλιζεις μπροσούρα.

Το δεύτερο που είναι πιο σοβαρό, το διάβασες; Λέει ότι έχουν θέμα στις μεγάλες διαδρομές του κώνου. They are struggling.

Φίλε μου μην το ψάχνεις. Πρόκειται για σαβουρα ηχεία.

Επίσης κάτι ακόμα. Έχω γράψει ήδη ότι για πραγματικό χαμηλό θα χρειαστείς subwoofer. Εδώ εξετάζουμε κατ' αρχήν ηχεία που παίζουν αξιοπρεπώς ανεξάρτητα από το ποιο έχει περισσότερο χαμηλό από το άλλο. Για να το κάνω πενηνταράκια, ένα Mackie ή ένα Presonus π.χ. παίζει απείρως καλύτερα από οποιοδήποτε edijunkfier κι ας μην κατεβαίνει χαμηλότερα. Είναι προτιμότερο να παίζεις σωστά μέχρι εκεί που μπορείς να παίξεις, παρά να προσπαθείς να κοροιδέψεις το αυτί, σαν τα σκουπιδοφάηερ. 

Ώπα ρε αποικιακέ, κόψε λίγο γιατί σε βλέπω να καταλήγεις στο χαντάκι με τόσα που στρίβεις.

Αν θες να βοηθήσεις πραγματικά τα μέλη να διαλέξουν ηχεία, δεν φτάνει να παραθέτεις link με τιμές. Αυτό μπορεί να το κάνει και η Κούτση Μαρία. Το θέμα είναι να μπορείς να εξηγήσεις κι από πάνω το γιατι. Προσπάθησε να μάθεις 5 πράματα από την κουβέντα που γίνεται εδω. Που ξέρεις, μπορεί και να καταλάβεις γιατί τα edifier είναι σκουπιδαριο.

Το σκορβούτο να προσέχεις.

Πρόταση/συμβουλή: Ξαναγύρνα στα μπλα μπλα θέματα (π.χ. Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;, Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο κλπ) όμως αυτή τη φορά σε πιο low στυλάκι γιατί εκεί κράζουν κανονικά -ξέρεις εσύ- και οι διαχειριστές αναγκάζονται να τα κλείσουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Πρόταση/συμβουλή: Ξαναγύρνα στα μπλα μπλα θέματα (π.χ. Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;, Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο κλπ) όμως αυτή τη φορά σε πιο low στυλάκι γιατί εκεί κράζουν κανονικά -ξέρεις εσύ- και οι διαχειριστές αναγκάζονται να τα κλείσουν...

Πάμε άλλη μια

Εδώ κάνουμε τεχνική συζήτηση. Αν σου αρέσει, έχει καλώς. Αν δεν σου αρέσει, το supermarket σου και σε άλλη παραλία. Γκέγκε;

3 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Ναι αλλά είναι μόνο για χρήση για ακουστικά, εδώ συζητάμε για ηχεία.

Σωστά. Προσπαθώ να βρω βέβαια πόσα Volt βγάζει στην έξοδο και δεν το βρίσκω πουθενά. Αν είχε και μια ρύθμιση για στάνταρ 2, ή 2 και κάτι V, θα έπαιζε κανονικά ως DAC για ηχεία.

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Pleo είπε

Πάμε άλλη μια γιατί βλέπω ότι δεν παίρνεις ούτε με μανιβέλλα.

Εδώ κάνουμε τεχνική συζήτηση. Αν σου αρέσει, έχει καλώς. Αν δεν σου αρέσει, το supermarket σου και σε άλλη παραλία. Γκέγκε;

Αν μπορούσα να σου δείξω κάποια από τα μυνήματα που έχω πάρει σχετικά με αυτή την...τεχνική συζήτηση σε νήμα για φθηνά ηχεία υπολογιστή σίγουρα θα το ξανασκεφτόσουν πιο σοβαρά...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zacharis1955 είπε

Αν μπορούσα να σου δείξω κάποια από τα μυνήματα που έχω πάρει σχετικά με αυτή τη συζήτηση σίγουρα θα το ξανασκεφτόσουν πιο σοβαρά...

Παρομοίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μαλώνετε, να είστε αγαπημένοι.

Να ξεκαθαρίσουμε δυο τρία πράματα. Πέφτουν ερωτήσεις και προτάσεις πάντοτε σχετικά με την οικονομική δυνατότητα του καθενός. Αν κάτι είναι υπερβολικά φτηνιάρικο, σαφώς προτρέπουμε με ένα ελάχιστο δυνατό παραπάνω κόστος (εξοικονομήστε από καφέδες και ρακές που λέει ο Tim Cook, LOL) να το σκεφτεί να πάρει το καλύτερο δυνατό στις ανάγκες του. Δεν πάμε να προτείνουμε "εξωτικές" λύσεις, μένουμε στα όρια του οικονομικά εφικτού στον υποψήφιο αγοραστή. Όπως με το οικονομικό DAC που ψάχνει παραπάνω ο φίλος, σύμφωνα με το σύστημα που παρέθεσε, που είναι πολύ καλό στα χρήματά του, έκανα μια ανάλογη πρόταση που μπορεί να τον καλύψει. Ας προσπαθήσουμε να λειτουργούμε έτσι, έχω κάποιες διαφωνίες τόσο με τον Ζαχαρία όσο με τον Pleo αλλά μείνετε στο θέμα. Να βοηθήσουμε όλοι θέλουμε ώστε να γίνεται μια πρόταση αποτελεσματική στον τελικό αποδέκτη.

Κι εδώ είναι που μετράει κάτι πολύ σημαντικό: να έχουμε μια προσωπική εμπειρία αλλά με τόσες προτάσεις για αγορές δεν είδαμε να επανέρχονται αυτοί που πήραν το ηχείο που τους προτάθηκε ώστε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα για το πόσο αξίζει. Αυτό είναι το σημαντικό μείον της συζήτησης. Εγώ προσωπικά κατέθεσα μερικές εμπειρίες μου, θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης μέχρι να δω τα όρια και να πω στη συνέχεια αν βελτιώνεται η κατάσταση.

ΥΓ. Ζαχαρία, τα πμ σου λένε και για μένα; (καρδούλα)

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό θα είναι να είμαστε ήρεμο κλίμα... Τα όποια προβλήματα έχετε παρακαλώ να διορθωθούν!! Στο θέμα μας τώρα, για προτεινεται μου subwoofer καθώς θέλω να αλλάξω με ένα trust wave που έχω (είναι 4ohm 20w) Ευχαριστώ! Χρήμα μέχρι 100 δυστυχώς και άμα κατεβαίνει κι άλλο κάτω ακόμα καλύτερα!! 

Επεξ/σία από olimpiakos 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...