Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, lnwolfgr είπε

Αυτό ακριβός είναι θέμα μπάσου τα 5ρια είναι σαφώς καλύτερα και "βάθύτερα" στο μπάσο.

Αλλά η αληθεια είναι οτι αν θές πραγματικό μπάσο πάς απο 8 ίντσες και πάνω ηχείο.

Και συνολικής στάθμης. Αν ακούσεις δίπλα δίπλα τα Α2+ και τα Α5+ μάλλον δεν θα ξανακούσεις τα Α2+... . To καθένα όμως είναι για διαφορετική δουλειά/χρήση. Να όπως τα KRK που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Αυτά για παραγωγή είναι καλά. Άλλη χρήση αυτή.

Η Audioengine δίνει +/- 1.5dB στα 50Hz. Αυτό είναι σοβαρό νούμερο για το μέγεθος των Α5+. Και όπως θα έχεις ακούσει κι εσύ ο ίδιος, ισχύει στο ακέραιο. No bullshit specs. Πραγματικά specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, haris013 είπε

μιας και πιάσαμε την κουβέντα, για κάτι αισθητά καλύτερο ηχητικά από τα krk rokit 5's σε συνδιασμό με την focusrite 2i2, τι θα προτείνατε να δώ; το δωμάτιο έχει ελαφρύ acoustic treatment και η χρήση πέρα από ηχογράφιση, παίξιμο ηλεκτρικής κιθάρας είναι η ακρόαση μουσικής(flac).

Αν θες καθαρά πιο στουντιακό ήχο άξίζει μια ματιά σε αυτά https://www.skroutz.gr/s/3364182/Yamaha-HS7.html

Αν τα θες και λίγο πιο μουσικά ρίξε μια ματια σε αυτα https://www.skroutz.gr/s/393203/JBL-LSR2325P.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kontinos είπε

Για DAC εχω αυτο (το πηρα πολυ πιο φτηνα σε προσφορα, μην νομιζετε...) οποτε δεν ασχολουμαι. Εμενα παντως τα Α5+ σε χωρο περιπου 30+τμ. με ξεπερνουν, δεν τα χρειαζομαι, πως να το πω, δεν ακουω τον εαυτο μου αν τα ανεβασω πολυ, θεωρω οτι και τα Α2+ εχουν τη θεση τους αναλογα με τον χωρο και τη χρηση, μην νομιζει κανεις οτι θα ακουει ψιθυριστα απο αυτα.

Καλό μεν αλλά περισσότερο ενισχυτής ακουστικών είναι παρά DAC. Αρκετή μελούρα για τα δικά μου γούστα που συμφωνούν μεν αλλά υπάρχουν στα ίδια λ7 καλύτερα πια σήμερα. Σαν να παίρνεις τον ήχο ενός CD6006 ή ενός PM6006 είναι αυτό. Βασικά έχουν και το ίδιο CS4398 που έχει γράψει ιστορία... .

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kontinos είπε

Για DAC εχω αυτο (το πηρα πολυ πιο φτηνα σε προσφορα, μην νομιζετε...) οποτε δεν ασχολουμαι. Εμενα παντως τα Α5+ σε χωρο περιπου 30+τμ. με ξεπερνουν, δεν τα χρειαζομαι, πως να το πω, δεν ακουω τον εαυτο μου αν τα ανεβασω πολυ, θεωρω οτι και τα Α2+ εχουν τη θεση τους αναλογα με τον χωρο και τη χρηση, μην νομιζει κανεις οτι θα ακουει ψιθυριστα απο αυτα.

ΟΥΑΟΥ!!!!

Κι εγώ μαζεύω χρήματα για κάτι τέτοιο φτηνιάρικο... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

ΟΥΑΟΥ!!!!

Κι εγώ μαζεύω χρήματα για κάτι τέτοιο φτηνιάρικο... :-(

Τίμιο είναι και αυτό για τα λ7 του. Αλλά αν θες τη γνώμη μου δες τα iFi. Πολύ hot Dac στις μέρες μας και μάλλον χωρίς αντίπαλο από τα 200+ μέχρι το 500ρικο.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαι ξεκαθαρος, το πηρα σχεδον μιση τιμη, με πολυ οικονομια, και ο λογος ειναι οτι επειδη τα Α5+ παιζουν πολυ δυνατα (δηλαδη οπως θελω) για τα γουστα του συγκατοικου μου αλλα μαλλον και της πολυκατοικιας, επελεξα τον marantz κυριως ως headphone amplifier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kontinos είπε

Για να ειμαι ξεκαθαρος, το πηρα σχεδον μιση τιμη, με πολυ οικονομια, και ο λογος ειναι οτι επειδη τα Α5+ παιζουν πολυ δυνατα (δηλαδη οπως θελω) για τα γουστα του συγκατοικου μου αλλα μαλλον και της πολυκατοικιας, επελεξα τον marantz κυριως ως headphone amplifier.

ΟΚ, φαίνεται να γνωρίζεις καλά τα μηχανάκια που παίζουν στην αγορά και μπράβο που το παλεύεις με σοβαρά μηχανάκια και όχι χαζοηχεία ή χαζομητρικές κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Τίμιο είναι και αυτό για τα λ7 του. Αλλά αν θες τη γνώμη μου δες τα iFi. Πολύ hot Dac στις μέρες μας και μάλλον χωρίς αντίπαλο από τα 200+ μέχρι το 500ρικο.

Να σου πω γιατί το λέω. Έχω δυο γονείς κι ένα παππού στο ηχοσύστημα. Το Marantz που προανέφερα, το έχω στον υπολογιστή+Edifier, εκεί θα μείνει καθώς ταίριαξαν καλά. Το Pioneer είναι DVD-SACD, έχει πολύ ωραίο dac και το προτιμώ έτσι σκέτο. O παππούς είναι το θρυλικό Technics sl-ps770a με το καλύτερο και πιο ήσυχο τράνσπορτ που έχω ποτέ συναντήσει σε καμιά δεκάδα σιντί που είχα στην κατοχή μου, χώρια τον εξαιρετικό ήχο που αντέχει ακόμα και σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσεις μια καλή αναβάθμιση στον ήχο, και ας μην γεμίζει το μάτι σε πολλούς και την αγνοούν είναι το ρέυμα.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι διαφορά έχει ακόμα και στα χρώματα της τηλεόρασης!!

και είναι σχέτικα φτηνή αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Αν θες καθαρά πιο στουντιακό ήχο άξίζει μια ματιά σε αυτά https://www.skroutz.gr/s/3364182/Yamaha-HS7.html

Αν τα θες και λίγο πιο μουσικά ρίξε μια ματια σε αυτα https://www.skroutz.gr/s/393203/JBL-LSR2325P.html

τα έχω ακούσει τα yamaha αλλά παραήταν στουντιακά/φλατ για τη χρήση που κάνω(η πηγή είναι το pc οπότε όπως καταλαβαίνεις με τα krk πέρα από ηχογράφιση και ακρόαση μουσικής, παίζω games, ταινίες κλπ_)

 

αξίζει να δω παθητικά ηχεία με ενισχυτή και dac και πηγή πάλι το pc ή δεν έχει νόημα; πάντα για nearfield ακρόαση.

Μόλις τώρα, lnwolfgr είπε

Επίσεις μια καλή αναβάθμιση στον ήχο, και ας μην γεμίζει το μάτι σε πολλούς και την αγνοούν είναι το ρέυμα.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι διαφορά έχει ακόμα και στα χρώματα της τηλεόρασης!!

και είναι σχέτικα φτηνή αναβάθμιση.

χρησιμοποιώ power conditioner ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Να σου πω γιατί το λέω. Έχω δυο γονείς κι ένα παππού στο ηχοσύστημα. Το Marantz που προανέφερα, το έχω στον υπολογιστή+Edifier, εκεί θα μείνει καθώς ταίριαξαν καλά. Το Pioneer είναι DVD-SACD, έχει πολύ ωραίο dac και το προτιμώ έτσι σκέτο. O παππούς είναι το θρυλικό Technics sl-ps770a με το καλύτερο και πιο ήσυχο τράνσπορτ που έχω ποτέ συναντήσει σε καμιά δεκάδα σιντί που είχα στην κατοχή μου, χώρια τον εξαιρετικό ήχο που αντέχει ακόμα και σήμερα.

Ευγε αγόρι μου!!! το ίδιο cd player έχουμε!!! sl-ps770D 👍

Επεξ/σία από lnwolfgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως δεν συστηνω τον marantz σημερα, οταν τον πηρα ηταν οτι επρεπε. Δεν γνωριζω πολλα για να πω την αληθεια μου, απλα το ειχα ψαξει πολυ οποτε ηθελα να αγορασω κατι, και ακομα παρακολουθω τις εξελιξεις. 

haris013 δεν εχεις αναφερει budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lnwolfgr είπε

technics sl-ps 770D νόμιζω το δικό μου είναι με πυκνωτές απο bamboo.

Σε ζητώ τώρα σε γάμο! Ιστορικά μηχανήματα εξαιρετικής γιαπωνέζικης σχεδίασης και κατασκευής.

Αλλά να πούμε έδω ότι το ψιλογαμήσαμε το νήμα, πετάμε πολλά άσχετα πλέον οπότε ας μαζευτούμε σε άλλο νήμα μια που έχουμε άπειρα να λέμε. Καιροφυλακτεί ο ξέρετε ποιος που απείλησε να μας καρφώσει στους αντμίν να φάμε μπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...