Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα 2.0 που άκουσα στο κανάλι τα presonus eris 5 φαίνονται πολύ καλά και πολύ κοντά στα JBL των 300€. Μάλιστα έτσι όπως τα ακούω από το μικρόφωνό του μου φαίνονται λίγο πιο φυσικά τα Eris σε κάποια tracks. Και καλύτερα από edifier του ίδιου κόστους. [Τα M Audio AV32(και 32.1 με το γούφερ) δεν αξίζουν. Τα κρεμ Edifier που σε ενδιαφέρουν χάνουν σε μπάσο και φαίνονται λίγο προβολικά(=κουραστικά) στις μεσαίες προς υψηλές νότες.]

Με την προϋπόθεση ότι θα συνδυαστούν με γούφερ. Αλλιώς ένα σύστημα πακέτο σαν αυτό, ελπίζοντας ότι θα παίζει όπως τα καλά edifier:  https://www.skroutz.gr/s/12728426/Edifier-S350DB.html

Το γούφερ προσθέτει σημαντικά στην όλη εμπειρία και είναι βασικός λόγος για να προτιμήσει κάποιος ηχείο έναντι ακουστικού. Το γούφερ γεμίζει το δωμάτιο με μπάσο με τέτοιο τρόπο που ακόμα και ηχοστήλες δεν μπορούν.

υ.γ.: Η ισοστάθμιση δίνει τσάμπα επιδόσεις. Το ξέρω γιατί το δοκίμασα με κάτι μέτρια-μπουμαριστά-creative ηχεία που έχω για σερφάρισμα και μπορώ πλέον να ακούσω όλα τα όργανα της μπάντας μαζί με γεμάτο μπάσο της προκοπής. Σαν να ακούω άλλο σύστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τα Vanadoo όσο καλά και να είναι δεν φτάνουν με την καμία κάτω από 40Hz-50Hz με τέτοιο μέγεθος

Εκεί είναι, στα 48hz, με extra modes για sub στα 80 κ 120hz. Δεν θα μου έλειπαν τα 28 extra hz του sub σε τέτοιου τύπο ηχεία με extended bass response, εδικά σε γραφείο. Είναι καθαρά υποκειμενικό και σε σχέση με το τι ακούει ο καθένας βέβαια.

SD έχει sub συνδεδεμένο στην αρχή και το βγάζει στη μέση του πρώτου κομματίου  https://www.youtube.com/watch?v=jjm-8IzOSGs

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και καλη χρονια ! 

για βελτιωση του ηχου σε imac ?

Ειμαι μεταξυ AudioEngine A5 ή Α2 - Focal XSBook used  - Edifier Luna HD 

 

Εκτος αν εχετε κατι αλλο γενικα να προτεινετε ! 

Κυριως για μουσικη και απλα ηχο υπολογιστη που να μην ερχεται απο οπου ναναι ! 

Επεξ/σία από themis_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kaspito είπε

Εκεί είναι, στα 48hz, με extra modes για sub στα 80 κ 120hz. Δεν θα μου έλειπαν τα 28 extra hz του sub σε τέτοιου τύπο ηχεία με extended bass response, εδικά σε γραφείο. Είναι καθαρά υποκειμενικό και σε σχέση με το τι ακούει ο καθένας βέβαια.

SD έχει sub συνδεδεμένο στην αρχή και το βγάζει στη μέση του πρώτου κομματίου  https://www.youtube.com/watch?v=jjm-8IzOSGs

Τα Focal παρακάτω επίσημα λένε ότι φτάνουν μέχρι τα 60Hz. Άρα κάπου στα -3db για 60Hz. Και τα vanadoo έτσι όπως τα ακούω τώρα από τα ισοσταθμισμένα T7700 της creative δεν φτάνουν εκεί που φτάνουν τα Focal. Ούτε αντιλαμβάνομαι subwoofer effect που υπάρχει κάπως στα Focal. Τα Vanadoo δεν έχουν καν τα 6,5" μεγάφωνα των φθηνών pc speakers που φτάνουν μέχρι τα 45Hz περίπου. Πώς είναι δυνατόν να ακούσεις πραγματικά βαθύ μπάσο. 01:50.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2019 στις 7:25 ΜΜ, lnwolfgr είπε

Μόλις τσίμπησα αυτόν τον ενισχυτή. https://www.skroutz.gr/s/7817182/Onkyo-A-9010.html

Και είμαι ανάμεσα στα. https://www.skroutz.gr/s/4821664/Monitor-Audio-MR2.html

https://www.skroutz.gr/s/10885035/Dali-Spektor-2.html

https://www.skroutz.gr/s/9478722/Mission-MX1.html

Με μια έφεση πρός τα dali, λόγω μπάσου.

Είμαι ανοικτός σε προτάσεις σε αυτην την κατηγορία τιμής +/- 50 ευρώ με την προυπόθεση οτι είναι διαθέσιμα για να τα τσιμπήσω αύριο.

Δεν σε πρόλαβα...

Ειδικά επειδή ήθελες έφεση στο μπάσο, τα MX1 έχουν αυτό:

mission_mx_1_summed_response.jpg
Διάγραμμα ευαισθησίας (dBSPL/2.83V/1m) με εξομάλυνση 0.33oct. Συνδυασμός far field/near field μέτρησης. Μέτρηση επί του άξονα (πράσινη καμπύλη), μέση τιμή μετρήσεων εκτός άξονα (κόκκινη καμπύλη) και απόκριση με την εισαγωγή των αποσβεστικών στο bass reflex (μαύρη καμπύλη).

Και καταλήγει ως εξής η δοκιμή:

Τελικώς...

... όσο και αν φαίνεται περίεργο, είναι τελικώς δυνατόν ένα ηχείο με πολύ χαμηλή τιμή να σε κερδίσει με την απόδοσή του: Το MX1 είναι μια άριστα εκτελεσμένη σχεδιαστική άσκηση σε περιβάλλον όπου το κόστος παίζει πρωταρχικό ρόλο και αποδεικνύει ότι ένα ηχείο με μικρό όγκο και χαμηλή τιμή μπορεί όχι μόνο να καλύψει τις στοιχειώδεις απαιτήσεις της υψηλής πιστότητας αλλά να κάνει και ένα-δύο βήματα παραπάνω, αποκαλύπτοντας μερικές από τις πραγματικές της αξίες. Προτείνεται ανεπιφύλακτα, ειδικά για όποιον θέλει να στήσει ένα οικονομικό σύστημα σε έναν μικρό χώρο.

https://avmentor.gr/reviews/mission_mx_1_0.htm

Στις 5/1/2019 στις 7:34 ΜΜ, lnwolfgr είπε

Τελικά τσίμπησα αυτά https://www.skroutz.gr/s/6827982/Monitor-Audio-Bronze-2.html

Αρκετά ευχαριστημένος, σε 600 ώρες που θα έχουν στρώσει θα είναι φοβερά.

Τα ηχεία τα σπάνε

Τελικά πήγες σε ακριβότερα. Ωραία είναι αυτά, αλλά ποιος σου είπε για 600 ώρες; Δηλαδή θες κοντά δυο χρόνια με ακρόαση 2 ωρών ανά ημέρα μέχρι να τα ακούσεις να παίζουν σωστά; Δεν νομίζω.

Κάντες 60 τις ώρες και πάλι πολλές λέω. Και φυσικά δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το πότε θα στρώσουν. Θα γίνει μόνο του. Υπάρχει βέβαια κόλπο να τα κάνεις να στρώσουν πολύ γρήγορα, αλλά και πάλι δεν αφορά τους χομπίστες.

(Τα βάζεις να ακουμπάνε οι προσόψεις το ένα το άλλο, τους βάζεις μονοφωνικό πρόγραμμα και συνδέεις το ένα με ανάποδη φάση. Έτσι οι κινήσεις των μεγαφώνων λειτουργούν ανάποδα στο ένα από τα δυο ηχεία με αποτέλεσμα να ακυρώνουν το ένα το άλλο. Συνεπώς όσο και να αυξήσεις την ένταση θα ακούς ψίθυρο. Τα αφήνεις έτσι καναδυο μερούλες να παίζουν σε μεσαία στάθμη - που εσύ δεν θα ακούς και ούτε θα ενοχλείς - και μετά τα βγάζεις και τα βάζεις να παίζουν κανονικά. Βουαλά! Έτοιμα στρωμένα)

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pleo είπε

Δεν σε πρόλαβα...

Ειδικά επειδή ήθελες έφεση στο μπάσο, τα MX1 έχουν αυτό:

mission_mx_1_summed_response.jpg
Διάγραμμα ευαισθησίας (dBSPL/2.83V/1m) με εξομάλυνση 0.33oct. Συνδυασμός far field/near field μέτρησης. Μέτρηση επί του άξονα (πράσινη καμπύλη), μέση τιμή μετρήσεων εκτός άξονα (κόκκινη καμπύλη) και απόκριση με την εισαγωγή των αποσβεστικών στο bass reflex (μαύρη καμπύλη).

Και καταλήγει ως εξής η δοκιμή:

Τελικώς...

... όσο και αν φαίνεται περίεργο, είναι τελικώς δυνατόν ένα ηχείο με πολύ χαμηλή τιμή να σε κερδίσει με την απόδοσή του: Το MX1 είναι μια άριστα εκτελεσμένη σχεδιαστική άσκηση σε περιβάλλον όπου το κόστος παίζει πρωταρχικό ρόλο και αποδεικνύει ότι ένα ηχείο με μικρό όγκο και χαμηλή τιμή μπορεί όχι μόνο να καλύψει τις στοιχειώδεις απαιτήσεις της υψηλής πιστότητας αλλά να κάνει και ένα-δύο βήματα παραπάνω, αποκαλύπτοντας μερικές από τις πραγματικές της αξίες. Προτείνεται ανεπιφύλακτα, ειδικά για όποιον θέλει να στήσει ένα οικονομικό σύστημα σε έναν μικρό χώρο.

https://avmentor.gr/reviews/mission_mx_1_0.htm

Τελικά πήγες σε ακριβότερα. Ωραία είναι αυτά, αλλά ποιος σου είπε για 600 ώρες; Δηλαδή θες κοντά δυο χρόνια με ακρόαση 2 ωρών ανά ημέρα μέχρι να τα ακούσεις να παίζουν σωστά; Δεν νομίζω.

Κάντες 60 τις ώρες και πάλι πολλές λέω. Και φυσικά δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το πότε θα στρώσουν. Θα γίνει μόνο του. Υπάρχει βέβαια κόλπο να τα κάνεις να στρώσουν πολύ γρήγορα, αλλά και πάλι δεν αφορά τους χομπίστες.

(Τα βάζεις να ακουμπάνε οι προσόψεις το ένα το άλλο, τους βάζεις μονοφωνικό πρόγραμμα και συνδέεις το ένα με ανάποδη φάση. Έτσι οι κινήσεις των μεγαφώνων λειτουργούν ανάποδα στο ένα από τα δυο ηχεία με αποτέλεσμα να ακυρώνουν το ένα το άλλο. Συνεπώς όσο και να αυξήσεις την ένταση θα ακούς ψίθυρο. Τα αφήνεις έτσι καναδυο μερούλες να παίζουν σε μεσαία στάθμη - που εσύ δεν θα ακούς και ούτε θα ενοχλείς - και μετά τα βγάζεις και τα βάζεις να παίζουν κανονικά. Βουαλά! Έτοιμα στρωμένα)

Έλα τώρα που σε βρήκα μάστορα. Πως κρίνεις αυτό το ηχείο βάση αυτού του διαγράμματος ;

 

02CE4E19-A4FE-49ED-83B3-8AF47F88723C.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pirmen56 είναι πολύ πιθανό να τα έχει σε setting με κόφτη, τα 2 normal modes που έχει είναι κάτω από 60. Ένα 58 κι άλλο 52 ονομαστικά. Σε όγκο πάντως δεν συγκρίνονται, τα focal είναι άλλη κατηγορία (κι αυτοί με passive woofer). Από εκεί έρχεται το extra μπάσο. Δες ακόμα πιο πάνω (και σε ποιότητα και οικονομικά) τα buchardt s300-400 (πάνε 33 και είναι normal bookself).

Άλλη προσέγγιση σε μικρότερα ηχεία με πιο ανεβασμένο μπάσο από τα vanatoo http://noaudiophile.com/IK_Multimedia_iLoudMM/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για ηχεία 2.1 (είμαι bass lover) θα συνδεθούν σε τηλεόραση, δωμάτια μεταξύ 20-30τμ, οικονομική πρόταση μεταξύ 30-100€ τείνοντας προς το φθηνότερο (η τηλεόραση είναι των 100€), μάλλον θα χρειαστούν χαρακτηριστικά όπως bt - remote control για αργότερα που θα πανε επαρχία χωρίς όμως να είναι 100% απαραίτητο, το μέτρο σύγκρισης είναι Teac X-20 (6 Watt) 15ετιας οπότε είμαι έτοιμος για το σοκ, θα μου άρεσε πολύ η ποικιλία επιλογών, η βοήθεια σας απαραίτητη όπως και πολύτιμη! 

Υ.Γ. : Δεν θα ήθελα σίγουρα χαρακτηριστικά όπως energy saving mode θα υπάρχουν ώρες που θα παίζουν σε χαμηλή ένταση και αν μπορούμε να αποφύγουμε το white-hiss noise ευπρόσδεκτο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Έλα τώρα που σε βρήκα μάστορα. Πως κρίνεις αυτό το ηχείο βάση αυτού του διαγράμματος ;

02CE4E19-A4FE-49ED-83B3-8AF47F88723C.jpeg

Ποιο από τα δυο, το R ή το απλό; 😉

Δεν έχει σχέση όλη αυτή η σειρά με τα ηχεία που συζητάμε εδώ. Είναι αλλού. Ιταλικό χειροποίητο με μασίφ ξύλο στις ενώσεις στο ένα από τα δυο μοντέλα. Σχεδιασμένο από μάστορα της ψυχοακουστικής. Άλλη κατηγορία. Εμείς εδώ συζητάμε κυρίως για πριονίδια. Αυτή η σειρά έχει ηχειάρες.

Δεν υπάρχει πάντως διαθέσιμο. Υπάρχει το αμέσως μικρότερο που είναι ταμάμ για ένα μέσο τυπικό σαλόνι. Αυτό που κοιτάς είναι για πιο μεγάλο χώρο.

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Pleo είπε

Δεν σε πρόλαβα...

Ειδικά επειδή ήθελες έφεση στο μπάσο, τα MX1 έχουν αυτό:

mission_mx_1_summed_response.jpg
Διάγραμμα ευαισθησίας (dBSPL/2.83V/1m) με εξομάλυνση 0.33oct. Συνδυασμός far field/near field μέτρησης. Μέτρηση επί του άξονα (πράσινη καμπύλη), μέση τιμή μετρήσεων εκτός άξονα (κόκκινη καμπύλη) και απόκριση με την εισαγωγή των αποσβεστικών στο bass reflex (μαύρη καμπύλη).

Και καταλήγει ως εξής η δοκιμή:

Τελικώς...

... όσο και αν φαίνεται περίεργο, είναι τελικώς δυνατόν ένα ηχείο με πολύ χαμηλή τιμή να σε κερδίσει με την απόδοσή του: Το MX1 είναι μια άριστα εκτελεσμένη σχεδιαστική άσκηση σε περιβάλλον όπου το κόστος παίζει πρωταρχικό ρόλο και αποδεικνύει ότι ένα ηχείο με μικρό όγκο και χαμηλή τιμή μπορεί όχι μόνο να καλύψει τις στοιχειώδεις απαιτήσεις της υψηλής πιστότητας αλλά να κάνει και ένα-δύο βήματα παραπάνω, αποκαλύπτοντας μερικές από τις πραγματικές της αξίες. Προτείνεται ανεπιφύλακτα, ειδικά για όποιον θέλει να στήσει ένα οικονομικό σύστημα σε έναν μικρό χώρο.

https://avmentor.gr/reviews/mission_mx_1_0.htm

Τελικά πήγες σε ακριβότερα. Ωραία είναι αυτά, αλλά ποιος σου είπε για 600 ώρες; Δηλαδή θες κοντά δυο χρόνια με ακρόαση 2 ωρών ανά ημέρα μέχρι να τα ακούσεις να παίζουν σωστά; Δεν νομίζω.

Κάντες 60 τις ώρες και πάλι πολλές λέω. Και φυσικά δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το πότε θα στρώσουν. Θα γίνει μόνο του. Υπάρχει βέβαια κόλπο να τα κάνεις να στρώσουν πολύ γρήγορα, αλλά και πάλι δεν αφορά τους χομπίστες.

(Τα βάζεις να ακουμπάνε οι προσόψεις το ένα το άλλο, τους βάζεις μονοφωνικό πρόγραμμα και συνδέεις το ένα με ανάποδη φάση. Έτσι οι κινήσεις των μεγαφώνων λειτουργούν ανάποδα στο ένα από τα δυο ηχεία με αποτέλεσμα να ακυρώνουν το ένα το άλλο. Συνεπώς όσο και να αυξήσεις την ένταση θα ακούς ψίθυρο. Τα αφήνεις έτσι καναδυο μερούλες να παίζουν σε μεσαία στάθμη - που εσύ δεν θα ακούς και ούτε θα ενοχλείς - και μετά τα βγάζεις και τα βάζεις να παίζουν κανονικά. Βουαλά! Έτοιμα στρωμένα)

Τα ηχεία θα παίζουν τουλαχιστον 6 ωρες καθημερινα, 60 ώρες ήθελα να πω και είπα 600!! χαχαα

Οπότε σε 2-3 εβδομάδες θα είναι κομπλε.

Τα ακουσα τα mission και ολα τα ηχειά που είπα πρίν. Ναι καλο μπασο σφιχτό αλλά πολυ λιγο soundstage ακουγώνταν τα ηχεία σαν να πνίγονται, πολυ κλειστόηχα.

Το ίδιο και η μικρότερη σειρά των monitor audio mr2 όπως και τα dali spektor 2, τα dali zensor 3 ήταν καλύτερα.

Με το που άκουσα τα bronze άλλαξε ολόκληρος ο χώρος, έγινε ποιό μεγάλος και το soundstage άνοιξε, και περισσότερο puncy πιό παιχνιδιάρικος ήχος.

Ε είπα να δώσω λοιπόν κάτι παραπάνω και να πάρω αυτο που έλεγε το αυτί μου.

Ολα τα ηχεία δοκιμάστικαν σε εναν advance acoustics ix75 με συγκεκριμένο κομμάτι. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει άποψη κανείς για αυτή τη soundbar?

Για σύνδεση σε pc, tv με ps4 και κινητό για internet radio streaming. Έχει ακόμη και hdmi arc

https://en.creative.com/p/speakers/creative-stage

Φαίνεται τίμια επιλογή για 80 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά από το επίσημο site. Ελλάδα μόνο e-shop με 109 από το τελευταίο newsletter. 

https://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=1901047h2m3z36427ayx5f8k6s&o=51268

Δυστυχώς δεν βρίσκω reviews αφού ειναι καινούρια. Μου κάνει εντύπωση πάντως που έχουν bluetooth 2.1 σε καινούριο μοντέλο...

Επεξ/σία από giorgionats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, giorgionats είπε

Έχει άποψη κανείς για αυτή τη soundbar?

Για σύνδεση σε pc, tv με ps4 και κινητό για internet radio streaming. Έχει ακόμη και hdmi arc

https://en.creative.com/p/speakers/creative-stage

Φαίνεται τίμια επιλογή για 80 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά. Δυστυχώς δεν βρίσκω reviews αφού ειναι καινούρια. Μου κάνει εντύπωση πάντως που έχουν bluetooth 2.1 σε καινούριο μοντέλο...

Από κάπου έπρεπε να κόψουν για να βγει η τιμή τόσο χαμηλά. Όπως και στη σύνδεση του subwoofer που δεν είναι ασύρματη. Αυτή η εταιρία είναι ωραία γιατί εστιάζει στο ουσιαστικό και όχι στα φρου φρου και αρώματα.

Για μένα χτύπα τη ασυζητιτί. Στα λ7 της δεν νομίζω να μπορέσεις να βρεις άλλη με sub και διαχείριση ήχου.

19 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Τα ηχεία θα παίζουν τουλαχιστον 6 ωρες καθημερινα, 60 ώρες ήθελα να πω και είπα 600!! χαχαα

Οπότε σε 2-3 εβδομάδες θα είναι κομπλε.

Τα ακουσα τα mission και ολα τα ηχειά που είπα πρίν. Ναι καλο μπασο σφιχτό αλλά πολυ λιγο soundstage ακουγώνταν τα ηχεία σαν να πνίγονται, πολυ κλειστόηχα.

Το ίδιο και η μικρότερη σειρά των monitor audio mr2 όπως και τα dali spektor 2, τα dali zensor 3 ήταν καλύτερα.

Με το που άκουσα τα bronze άλλαξε ολόκληρος ο χώρος, έγινε ποιό μεγάλος και το soundstage άνοιξε, και περισσότερο puncy πιό παιχνιδιάρικος ήχος.

Ε είπα να δώσω λοιπόν κάτι παραπάνω και να πάρω αυτο που έλεγε το αυτί μου.

Ολα τα ηχεία δοκιμάστικαν σε εναν advance acoustics ix75 με συγκεκριμένο κομμάτι. 👍

Σα να μου λες ότι σε κέρδισε το ακριβότερο tweeter από όσα άκουσες. Εντάξει καλό είναι το Bronze 2, επί της ουσίας θυσιάζει το χαμηλό που θα μπορούσε να βγάλει λόγω μεγαλύτερου woofer και θα περίμενες πιο μεγάλο ήχο από τέτοιο κώνο, αλλά ψιλά γράμματα. Μια χαρά είναι.

Η αλήθεια είναι ότι ιδανικά θα έπρεπε να τα ακούσεις με τον δικό σου ενισχυτή. Ο Advance Acoustic (χωρίς -s) X-i75 είναι πιο smooth από τον δικό σου και οδηγεί πολύ καλύτερα από τον δικό σου. Ενδέχεται να μην έχεις πετύχει το απόλυτο ματσάρισμα. Αλλά εσύ θα το δεις (ή μάλλον ακούσεις) αυτό.

Επεξ/σία από Pleo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Pleo είπε

Από κάπου έπρεπε να κόψουν για να βγει η τιμή τόσο χαμηλά. Όπως και στη σύνδεση του subwoofer που δεν είναι ασύρματη. Αυτή η εταιρία είναι ωραία γιατί εστιάζει στο ουσιαστικό και όχι στα φρου φρου και αρώματα.

Για μένα χτύπα τη ασυζητιτί. Στα λ7 της δεν νομίζω να μπορέσεις να βρεις άλλη με sub και διαχείριση ήχου.

Σα να μου λες ότι σε κέρδισε το ακριβότερο tweeter από όσα άκουσες. Εντάξει καλό είναι το Bronze 2, επί της ουσίας θυσιάζει το χαμηλό που θα μπορούσε να βγάλει λόγω μεγαλύτερου woofer και θα περίμενες πιο μεγάλο ήχο από τέτοιο κώνο, αλλά ψιλά γράμματα. Μια χαρά είναι.

Η αλήθεια είναι ότι ιδανικά θα έπρεπε να τα ακούσεις με τον δικό σου ενισχυτή. Ο Advance X-i75 είναι πιο smooth από τον δικό σου και οδηγεί πολύ καλύτερα από τον δικό σου. Ενδέχεται να μην έχεις πετύχει το απόλυτο ματσάρισμα. Αλλά εσύ θα το δεις (ή μάλλον ακούσεις) αυτό.

Ναι ίσως έχεις δίκιο για τα tweeter.

Ο δικός μου ενισχυτής είναι ο nad c-356 bee, και οδηγεί τα b&w 603s2

Είναι αρκετά "κοντά" στον advance acoustics αν και προτιμώ τον nad. οπότε είχα πάνω κάτω στο κεφάλι μου πως θα ακουστεί και έπεσα μέσα.

Ο onkyo είναι ενας μικρός αρχικός ενισχυτής για την γυναίκα μου, να μπαίνει σιγά σιγά στον κόσμο του hi-fi που αρχίζει και γουστάρει.

Οπότε κάποια στιγμή ο onkyo θα φύγει, τα ηχεία όμως θα μείνουν.

Πάντως τα monitor audio με τον nad = a pair made of heaven

Επεξ/σία από lnwolfgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lnwolfgr είπε

Ο δικός μου ενισχυτής είναι ο nad c-356 bee, και οδηγεί τα b&w 603s2

Είναι αρκετά "κοντά" στον advance acoustics αν και προτιμώ τον nad. οπότε είχα πάνω κάτω στο κεφάλι μου πως θα ακουστεί και έπεσα μέσα.

Ο onkyo είναι ενας μικρός αρχικός ενισχυτής για την γυναίκα μου, να μπαίνει σιγά σιγά στον κόσμο του hi-fi που αρχίζει και γουστάρει.

Οπότε κάποια στιγμή ο onkyo θα φύγει, τα ηχεία όμως θα μείνουν.

Πάντως τα monitor audio με τον nad = a pair made of heaven

Αλλάζουν τα κόζια έτσι όμως. Με τον Advance και τον NAD το ματσάρισμα είναι καλό καθώς έρχεται το φωτεινό tweeter και ταιριάζει στο smooth ήχο και των δυο(νώνε), αλλά με τον Onkyo?

Θα βάλεις λίγο eq και θα τον φέρεις εκεί που πρέπει θα μου πεις, οπότε... . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Pleo είπε

Αλλάζουν τα κόζια έτσι όμως. Με τον Advance και τον NAD το ματσάρισμα είναι καλό καθώς έρχεται το φωτεινό tweeter και ταιριάζει στο smooth ήχο και των δυο(νώνε), αλλά με τον Onkyo?

Θα βάλεις λίγο eq και θα τον φέρεις εκεί που πρέπει θα μου πεις, οπότε... . 

Ακριβός αυτό!! και ο nad και o advance είναι λίγο "μουντοί" στο ηχητικό φάσμα τους οπότε η λαμπερότητα των monitor audio έρχεται και κουμπώνει ακριβός!!

Αυτά είναι πολύ εύκολα recommended συστηματάκια, και κάλο είναι να τα έχει κάποιος στα υπ΄οψιν.

Επεξ/σία από lnwolfgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...