Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Adoland είπε

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω για καινούρια ηχεία για μετάβαση από τα αγαπημένα Logitech Χ230, που κράτησαν μια δεκαετία+ και σιγά - σιγά αποχαιρετούν. Δεδομένου του ότι κατά βάση ακούω μουσική από τον υπολογιστή, -δε βλέπω ποτέ ταινίες από εκεί-, ενώ για gaming καλύπτομαι από headset, σκέφτομαι αντί του 2.1 να πάω σε 2.0. Είμαι μεταξύ των Edifier R1600T III και των R1280t. Θα ήθελα να ρωτήσω αφενός κατά πόσο η διαφορά των περίπου 30 euro στην τιμή τους αξίζει, και αφετέρου η διαφορά των 20w παίζει μεγάλη σημασία; Φυσικά αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση κοντά  στα ίδια λεφτά καλοδεχούμενη Σας ευχαριστώ!

 

7 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Edifier R1280T, δες και τα https://www.websupplies.gr/iheia-edifier-20-r1800tiii...

 

11 ώρες πριν, Pleo είπε

Ξέχνα τα edifier.

Δες κανονικά ηχεία https://www.thomann.de/gr/active_nearfield_monitors.html?oa=pra

Σαφώς καλύτερα τα R1800Tiii από τα άλλα που πρότεινες, πολύ καλύτερη διαχείριση ειδικά στα μπάσα, τον όγκο και καλύτερα πρίμα αν δεν χρειάζεσαι τις λοιπές "ευκολίες" τύπου bluetooth που κατεβάζουν λόγω κόστους την ποιότητα. Ο Pleo προτείνει ως φανατικός αντεντιφιερικός επίσης καλά ηχεία, έχω ιδιαίτερα υπόψη τα Mackie CR4 που είναι σχετικής ποιότητας στον ήχο με τα 1800 αλλά δεν με πολυικανοποιούν σε κατασκευή και συνδεσιμότητα. Δες και τα Alesis αλλά το κλασικό πρόβλημα παραμένει: δεν τα έχουν στα μαγαζιά σε έκθεση για δοκιμή οπότε πας με τις απόψεις μας δηλαδή... τυφλά.

 

Και με την ευκαιρία, ο Ζαχαρίας είχε προτείνει πριν πολλές σελίδες κάποιες εξωτερικές κάρτες ήχου αν δεν κάνω λάθος; Πειραματίζομαι αυτές τις μέρες, η σύνδεση των 1800 με το Marantz CD 53 παραμένει ανώτερη για σιντί απ' ό,τι αν τα παίξω από τον υπολογιστή (κι όχι με τον player των Windows, πχ το VLC βγάζει πολύ καλύτερο ήχο). Όμως οι απαιτήσεις ανεβαίνουν πια, τα Mackie CR4 που έλεγα τα έχει φίλος με αυτή την εξωτερική κάρτα Creative Sound Blaster X-Fi HD  και με ικανοποίησε πολύ ο συνδυασμός, σαφώς καλύτερη από την τυπική Behringer UCA 222 που έχω. Προτάσεις επ' αυτού θα περιμένω γιατί είναι κάπως δύσκολη η αναζήτηση λόγω σχετικής απειρίας σε κάρτες που να με καλύπτουν, να έχουν οπωσδήποτε RCA, οπτική καλόδεχτη και να μην είναι εξωφρενικά "πλαστικές". Γενικά να έχουν επαρκή συνδεσιμότητα και λογική τιμή, αν είναι φτηνά απέξω (να μην έχει δηλαδή και τελωνείο) τότε ακόμα καλύτερα. Pleo σε περιμένω και σένα αλλά τα Έντιφιερ δεν θα τα ξαναβρίσεις, τα Έντιφιερ. 🤗

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτ' απ' όλα να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι αντι- τίποτε απολύτως. Απλά δεν μπορώ τα σκουπίδια. Και δεν ισχύει μόνο για τα ηχεία, αλλά για όλα τα ηλεκτρονικά προϊόντα. Στην ανακύκλωση κατ' ευθείαν.

Πάμε παρακάτω. Η καρτούλα της creative πολύ απλά δεν έχει ανταγωνισμό στα λ7 της (το λες και κλοπή). Είναι θα έλεγα το εισαγωγικό σκαλοπάτι για να διορθώσεις τον ήχο της ενσωματωμένης κάρτας ήχου της motherboard (μπλιαχ) που επίσης είναι της πυρκαγιάς.

Αν θέλετε χαμηλό (μπάσο) προσθέστε ένα subwoofer. Οτιδήποτε άλλο απλά προσπαθεί να σας κοροϊδέψει και εσείς να προσπαθείτε να τα βολέψετε όπως όπως με τα γνωστά τραγελαφικά αποτελέσματα. Αν προσπαθείτε κερνώντας μια μπύρα (edifier) να κοιμηθείτε με μια σούπερ γκόμενα (καλός ήχος) τότε το μόνο που θα καταφέρετε είναι να έχετε βαβούρα. Ψήνεστε για πάρτυ απόψε; Δεν θα το βγάλετε με ηχεία τύπου edifier. Τόσο απλά. Είτε θα μπουμάρουν, είτε θα είναι ανεπαρκή. Που να έχετε και κόσμο στο σπίτι, εκεί να δείτε ανεπάρκεια. 20 και 25 Watt για πάρτυ; Ούτε για πλάκα, πάρτε ακουστικά καλύτερα.

Εφ' όσον δεν μπορείτε να πάτε σε ενεργά ηχεία, δηλαδή εκείνα που χρησιμοποιούν crossover πριν τον ενισχυτή και έχουν ξεχωριστό ενισχυτή για κάθε μονάδα (woofer-tweeter), σύνολο 4 ενισχυτές ανά ζεύγος, τότε κάποιες προτάσεις αυτοενισχυόμενων (δηλαδή crossover παθητικό μετά τον ενισχυτή μην τα ξαναλέμε) από το link που παράθεσα και σημειώθηκαν από τον vangelis_D9 είναι άξιες λόγου και επιλογής.

Αλλιώς μείνετε με τα κομπιουτεροηχεία καλύτερα και δώστε τα λ7 σας σε κάτι άλλο. Ρεβεγιόν έχουμε βγείτε έξω και ξοδέψτε!

Αυτά.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Pleo είπε

Πρώτ' απ' όλα να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι αντι- τίποτε απολύτως. Απλά δεν μπορώ τα σκουπίδια. Και δεν ισχύει μόνο για τα ηχεία, αλλά για όλα τα ηλεκτρονικά προϊόντα. Στην ανακύκλωση κατ' ευθείαν.

Πάμε παρακάτω. Η καρτούλα της creative πολύ απλά δεν έχει ανταγωνισμό στα λ7 της. Είναι θα έλεγα το εισαγωγικό σκαλοπάτι για να διορθώσεις τον ήχο της ενσωματωμένης κάρτας ήχου της motherboard (μπλιαχ) που επίσης είναι της πυρκαγιάς.

Αν θέλετε χαμηλό (μπάσο) προσθέστε ένα subwoofer. Οτιδήποτε άλλο απλά προσπαθεί να σας κοροϊδέψει και εσείς να προσπαθείτε να τα βολέψετε όπως όπως με τα γνωστά τραγελαφικά αποτελέσματα. Αν προσπαθείτε κερνώντας μια μπύρα (edifier) να κοιμηθείτε με μια σούπερ γκόμενα (καλός ήχος) τότε το μόνο που θα καταφέρετε είναι να έχετε βαβούρα.

Εφ' όσον δεν μπορείτε να πάτε σε ενεργά ηχεία, δηλαδή εκείνα που χρησιμοποιούν crossover πριν τον ενισχυτή και έχουν ξεχωριστό ενισχυτή για κάθε μονάδα (woofer-tweeter), σύνολο 4 ενισχυτές ανά ζεύγος, τότε κάποιες προτάσεις αυτοενισχυόμενων (δηλαδή crossover παθητικό μετά τον ενισχυτή μην τα ξαναλέμε) από το link που παράθεσα και σημειώθηκαν από τον vangelis_D9 είναι άξιες λόγου και επιλογής.

Αλλιώς μείνετε με τα κομπιουτεροηχεία καλύτερα και δώστε τα λ7 σας σε κάτι άλλο. Ρεβεγιόν έχουμε βγείτε έξω και ξοδέψτε!

Αυτά.

Εντάξει, με το πολύπαθο μπάσο δεν περιμένουμε πολλά αρκεί στις αρμονικές, δηλαδή πάει πιο ψηλά, να βγαίνει σωστό και καλό στη διαχείριση της αποκοπής συχνοτήτων (αν τα λέω σωστά). Σημειωτέον ο κατασκευαστής του 1800 δίνει 30Hz στις χαμηλές πράμα που φυσικά δεν ισχύει όπως και σε πολλές άλλες μάρκες που βάζουν τέτοια specs, απλά έχει προσμετρήσει τις αρμονικές που δίνουν τη ψευδαίσθηση του "χαμηλού μπάσου". Τα ξέρω αυτά εμπειρικά από το κύριο ηχοσύστημά μου με τα B&W P4 που δεν κατεβαίνουν κάτω από 50Hz, άκουσον άκουσον, ντροπής πράματα. Πχ όταν βάζω μια καλή ηχογράφηση της 3ης Συμφωνίας με εκκλησιαστικό όργανο του Σεν Σανς ή το γνωστό "κανόνι της Telarc", τα συγκεκριμένα Edifier που έχω τα καταφέρνουν να μην μπουκώνουν και να θολώνουν σε ενοχλητικό βαθμό διατηρώντας καθαρό τον ήχο κι ας λείπει η κατώτερη πληροφορία. Όχι, λέω, δεν είναι για την ανακύκλωση, κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους για γραφείο και μόνο κι όχι σε επίπεδο "έξαλλο πάρτι με τους φίλους".

 

Μια απορία τώρα περί "4 ενισχυτών". Δεν τα ξεκοίλιασα τα Edifier να τα δώ από μέσα, αυτονόητα ο τρόπος επεξεργασίας του ήχου είναι μετά το τροφοδοτικό να περνάει ο ήχος σε 2Χ2 + 2Χ2, δηλαδή τέσσερις ξεχωριστές ενισχύσεις στα μεγάφωνα. Το κροσόβερ σε ποιο σημείο της διαδρομής είναι υποτίθεται στα 1800; Μάλλον πρέπει να τα ανοίξω...

 

Οπότε Pleo να το εξετάσω σοβαρά αυτό το Creative αν δεν έχεις άλλη πρόταση, μου αρέσει που έχει και phono είσοδο, μια χαρά για το πικάπ μου.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη θέση σου θα τα ξεκοίλιαζα να ρίξω μια ματιά μέσα. Δεν χάνεις και τίποτε, ούτε πρόκειται να καταστρέψεις κάτι. Στο site της edifier έτσι όπως το αναφέρει 16Wx2 + 19Wx2 και κρίνοντας από το βύσμα που πάει στο άλλο ηχείο (4pin) ενδέχεται να έχει 2 ενισχυτές ανά ηχείο. Βέβαια μετά κοιτάς από κάτω το THD+N στο 10% που αφορά την ισχύ που ανακοινώνουν και... κυλιέσαι στο πάτωμα από τα γέλια... .

Το ηχειάκι χρησιμοποιεί Dynamic Range Compensation (DRC) που σημαίνει ότι για να μην ξεκοιλιαστεί το ίδιο μόνο του (ως θα όφειλε) προσπαθεί να κάνει αυτό που έγραψες. Δηλαδή να μεταφέρει συχνότητες σε πιο... βατές διαδρομές του κώνου. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, ας πούμε στα φορητά bluetooth ηχεία δεν γίνεται κι αλλιώς, αλλά όπως καταλαβαίνεις ενώ το μέγεθος του ηχείου προδιαθέτει για το κάτι παραπάνω, εν τέλει δεν παύει να συμπεριφέρεται σαν κομπιουτεροηχείο... enlarged! Γι' αυτό και γράφω να απομακρυνθείτε γρήγορα φτύνοντας πίσω σας.

Η ηχογράφηση της Telarc θέλει σοβαρά ηχεία για να βγουν τα κανόνια. Κοινώς θέλει sub (άντε και κανένα μεγάλο ηχείο με τίποτε 15ιντσα μεγάφωνα).

Σχετικά με την κάρτα, νομίζω ότι δεν θα βρεις πιο φτηνή για να κάνεις δουλειά. Μέχρι τα 200 ευρώ πάντως υπάρχουν αξιόλογα DACάκια, καλύτερα από αυτήν. Αλλά βλέπεις με αυτά δεν θα έχεις ευκολίες τύπου να παίρνει και πικάπ. Παίζει και να την χτυπήσω κι εγώ μόλις τη βγάλουν σε προσφορά free shipping πάντως να ξέρεις, αν δεν με ξελογιάσει ένα Meridian που έχω βάλει στο μάτι που το θέλω για το MQA μια και χρησιμοποιώ Tidal Hi-Fi.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pleo είπε

Στη θέση σου θα τα ξεκοίλιαζα να ρίξω μια ματιά μέσα. Δεν χάνεις και τίποτε, ούτε πρόκειται να καταστρέψεις κάτι. Στο site της edifier έτσι όπως το αναφέρει 16Wx2 + 19Wx2 και κρίνοντας από το βύσμα που πάει στο άλλο ηχείο (4pin) ενδέχεται να έχει 2 ενισχυτές ανά ηχείο. Βέβαια μετά κοιτάς από κάτω το THD+N στο 10% που αφορά την ισχύ που ανακοινώνουν και... κυλιέσαι στο πάτωμα από τα γέλια... .

Το ηχειάκι χρησιμοποιεί Dynamic Range Compensation (DRC) που σημαίνει ότι για να μην ξεκοιλιαστεί το ίδιο μόνο του (ως θα όφειλε) προσπαθεί να κάνει αυτό που έγραψες. Δηλαδή να μεταφέρει συχνότητες σε πιο... βατές διαδρομές του κώνου. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, ας πούμε στα φορητά bluetooth ηχεία δεν γίνεται κι αλλιώς, αλλά όπως καταλαβαίνεις ενώ το μέγεθος του ηχείου προδιαθέτει για το κάτι παραπάνω, εν τέλει δεν παύει να συμπεριφέρεται σαν κομπιουτεροηχείο... enlarged! Γι' αυτό και γράφω να απομακρυνθείτε γρήγορα φτύνοντας πίσω σας.

Η ηχογράφηση της Telarc θέλει σοβαρά ηχεία για να βγουν τα κανόνια. Κοινώς θέλει sub (άντε και κανένα μεγάλο ηχείο με τίποτε 15ιντσα μεγάφωνα).

Αυτό με το THD+N δεν ξέρω ακριβώς τι είναι, αν μπορείς να το κάνεις πιο λιανά γιατί έπεσες στο πάτωμα...

 

Telarc έχω καμιά δεκαριά, αν έχεις Σοστακόβιτς στην Δέκατη Συμφωνία με Yoel Levi, τη βρίσκω καλύτερη ηχογράφηση από το κάπως γερασμένο πια "κανόνι". Και Μπραμς με Τσαρλς Μακέρας κεντάνε. Ξανάβγαλε πάντως καινούριο 1812 πριν λίγα χρόνια, δεν εδέησα να το πάρω ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Αυτό με το THD+N δεν ξέρω ακριβώς τι είναι, αν μπορείς να το κάνεις πιο λιανά γιατί έπεσες στο πάτωμα...

Telarc έχω καμιά δεκαριά, αν έχεις Σοστακόβιτς στην Δέκατη Συμφωνία με Yoel Levi, τη βρίσκω καλύτερη ηχογράφηση από το κάπως γερασμένο πια "κανόνι". Και Μπραμς με Τσαρλς Μακέρας κεντάνε. Ξανάβγαλε πάντως καινούριο 1812 πριν λίγα χρόνια, δεν εδέησα να το πάρω ακόμη.

Εγώ έχω την παλιά που για λόγους Dynamic Range (είδες πως κολλάει με τα edifier αυτό; ) η υπόλοιπη ορχήστρα είναι ηχογραφημένη χαμηλά. Φαντάσου τώρα τι αχταρμάς θα γίνεται αν βάλεις κάτι τέτοιο να παίξει στα edifier.

Total Harmonic Distorstion + Noise είναι το αρκτικόλεξο και αφορά τη μέτρηση ισχύος του/των ενισχυτών. Μέχρι 1% δέχομαι προσφορά, παραπάνω πάει ανακύκλωση (η προδιαγραφή). Αν μπω εγώ στην πρίζα με 10% παραμόρφωση, παίζει να βγάζω πιο πολλά Watt από τα edifier... . Με λίγα λόγια Ζμπρώχνουν τα νούμερα των Watt μπα και πιάσουν κανένα κορόιδο με τους αριθμούς (στο marketing κερδάει πάντα το μεγαλύτερο νούμερο).

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Εγώ έχω την παλιά που για λόγους Dynamic Range (είδες πως κολλάει με τα edifier αυτό; ) η υπόλοιπη ορχήστρα είναι ηχογραφημένη χαμηλά. Φαντάσου τώρα τι αχταρμάς θα γίνεται αν βάλεις κάτι τέτοιο να παίξει στα edifier.

Total Harmonic Distorstion + Noise είναι το αρκτικόλεξο και αφορά τη μέτρηση ισχύος του/των ενισχυτών. Μέχρι 1% δέχομαι προσφορά, παραπάνω πάει ανακύκλωση (η προδιαγραφή). Αν μπω εγώ στην πρίζα με 10% παραμόρφωση, παίζει να βγάζω πιο πολλά Watt από τα edifier... .

Χμμ, γι αυτό βάζει 86 ντεσιμπέλ ευαισθησία ακριβώς γιατί είναι ηχείο γραφείου (αυτό το "βιβλιοθήκης" που το είδα σε κάποιες κριτικές δεν το καταλαβαίνω) οπότε έτσι εξηγείται η αρμονική παραμόρφωση. Τώρα κατάλαβα τι λες.

 

Ναι αλλά στη παλιά που λέμε, του Kunzel, μπετοβενική Συμφωνία Ουέλιγκτον τα πάει αρκετά καλύτερα τουλάχιστον στη δυναμική της ορχήστρας και την άψογη στερεοφωνική εικόνα. Τελικά θα ψάξω να πάρω το πρόσφατο μπαμ μπουμ κανόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα dB έχουν νόημα σε παθητικά ηχεία. Στα ενεργά και αυτοενισχυόμενα τι νόημα να έχει η ακουστική πίεση στο ένα μέτρο με πρόσληψη ενός Watt ισχύος; Αφού έχουν ήδη ενισχυτή εντός με συγκεκριμένες μάλιστα προδιαγραφές. Τεσπα, μην το ξεχειλώσουμε. Το συμπέρασμα είναι αν θέλετε καλό ήχο για το desktop, ιδανικά θα πρέπει να κοιτάξετε ενεργά studio monitor και προσθέστε sub αν θέλετε να έχετε πραγματικό χαμηλό.

Και χαρίστε τα edifier σε κανένα ανηψάκι να παίζει... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pleo είπε


Και χαρίστε τα edifier σε κανένα ανηψάκι να παίζει... .

tenor.gif

Καλή ρεβεγιόν να έχουμε γεροστριμμένε.

Τα λέμε, όχι πως δεν βρήκα χρήσιμες τις πληροφορίες σου αλλά με βοήθησες να καταλάβω δυο πράματα. Καλή χρονιά να έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ρε σεις αράξτε με την Edifier μια χαρά εταιρεία ειναι άλλο που του βγαλα λίγο τα φώτα εγώ...🤣🤣 (κατάφερα και έκαψα κόρνα αλλά θα πάνε για αλλαγή) Έχω τα R1600T III! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, olimpiakos 7 είπε

Ωπα ρε σεις αράξτε με την Edifier μια χαρά εταιρεία ειναι άλλο που του βγαλα λίγο τα φώτα εγώ...🤣🤣 (κατάφερα και έκαψα κόρνα αλλά θα πάνε για αλλαγή) Έχω τα R1600T III! 

Μπουζί πλατίνες φίλτρο λαδιού κομπλέ; Ενδιαφέρον που κατάφερες σε ηχείο που έχει ενισχυτή ειδικά σχεδιασμένο για το ίδιο (λέμε τώρα) να κάψεις tweeter. Τα μεγάφωνα την τρώνε συνήθως από μικρούς ενισχυτές. Ζορίζεται ο ενισχυτής να αποδώσει εκείνα που του ζητούνται και ρίχνει ένα peak από την τσαντίλα και αποχαιρέτα το tweeter που αυτό ξέρεις αυτό εμπιστεύεσαι (κατά την παλιά ρεκλάμα).

Ούτε σωστές προστασίες δεν είναι ικανοί να σχεδιάσουν οι τύποι... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, olimpiakos 7 είπε

Ωπα ρε σεις αράξτε με την Edifier μια χαρά εταιρεία ειναι άλλο που του βγαλα λίγο τα φώτα εγώ...🤣🤣 (κατάφερα και έκαψα κόρνα αλλά θα πάνε για αλλαγή) Έχω τα R1600T III! 

Έκαψες κόρνα; Σίγουρα πήρες Edifier και όχι πχ Klipsh ηχεία;
Πώς το κατάφερες αυτό;
Πάντως ρε παίδες καλή είναι η συζήτηση, ο Pleo έχει άβαταρ τον νεαρό Στάλιν, τί περιμένατε; Θα βάλω κι εγώ Άρη Βελουχιώτη να κάνουμε τις κοντρίτσες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κορνα Βαγγελη.. Υποψιν οτι οταν τα πρωτοπηρα δεν εκανα το λεγομενο στρωσιμο, απλα τα τσιτωνα λιγο λιγο..... Επισης απτο δεξι ηχειο καηκε (φουσκωσε η μεμβρανη απεξω ή οπως λεγεται!), απτο αριστερα παιζει κομπλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού κακού έχετε και έναν πυροσβεστήρα δίπλα από edifier. Ποτέ δεν ξέρεις... .

Πολύ ωραίο ηχειάκι είναι αυτό, για να πιάσουμε τα αυτοενισχυόμενα με μπλε δόντι που παίζουν όμορφα.

https://www.dali-speakers.com/loudspeakers/zensor/zensor-1-ax/

Δείτε σχέδιο που έχουν κάνει οι τύποι μέσα. Ακόμα και το σήμα από το μπλε δόντι έχουν μεριμνήσει να περνάει μέσα από A/D converter πριχού πάρει το δρόμο για το DSP. Κατόπιν όλο αυτό καταλήγει σε ενισχυτή PWM ενώ η μέριμνα αφορά και στο σήμα μέχρι τα 80Hz που δρομολογείται προς την έξοδο του sub (είπαμε θα σας χρειαστεί sooner or later).

AX1.jpg

Επίσης και αυτό εδώ.

https://www.xtzsound.eu/product/tune-series

Για χρόνια το είχα να παίζει επάνω στο γραφείο. Μετά άλλαξα δουλειά και πήγα σε άλλο γραφείο με μεγαλύτερα ηχεία... .

Αυτό τώρα έχει και προρυθμίσεις Dirac (πέρα από τον πολύ ωραίο ήχο που έχει από μόνο του). Του αλλάζεις τη συμπεριφορά κατά βούληση και αναλόγως τοποθέτησης (Κοντά σε τοίχο, στη γωνία κλπ.) Και ναι, τρέχει είτε στο PC η εφαρμογή, είτε στο smartphone.
Έχει και αυτό sub out (μην ξεχνιόμαστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηχειάκι Dali που κάνει 500 ευρώ, δεν μας περισσεύουν τόσα λεφτά αλλιώς θα το είχαμε πάρει one day.

Μια μικρή ιστορία  να σας πω. Κάποτε που σύχναζα Ιταλία, Ανκόνες, Μπάρι και Βενετίες, πάω σε ένα από τα πολυκαταστήματα του περίφημου Ricordi για να εφοδιαστώ με παρτιτούρες που ήθελα για το πιάνο. Είχαν σε ένα κατάστημα ένα εντελώς θηριώδες χάι-εντ σύστημα, ηχεία κάτι μπαούλα της TANNOY, προ και τελικό της MacIntosh αλλά το σιντί δεν το θυμάμαι αλλά προφανώς εξίσου μεγάλης αξίας, μπορεί να ήταν Meridian. Και να βάζουν επίδειξη ένα σιντί που γνώριζα καλά, μια Ένατη Ντβόρζακ με τον Λέοναρντ Μπερνστάιν και τη Φιλαρμονική του Ισραήλ, πολύ ωραία ηχογράφηση. Αλλά εξαρχής να μην πάει τίποτε καλά, δεν μπορεί να έπαιζε χειρότερα από το δικό μου σύστημα. Έπαιζε χειρότερα. Τι στο διάολο. Μου κόβει και ξεφορτώθηκα τον πωλητή και κοιτάζω στα "πίσω" κι "ενδότερα" του συστήματος. Ε, τα γνωστά καλωδιάκια που είναι μαύρο και κόκκινο, αυτά του δέκα σεντς το μέτρο που συνέδεαν τον τελικό με τα ηχεία, αυτό. Δε λέμε να είχαν του πεντοχίλιαρου καλώδια αλλά 20-30 ευρώ καλώδια ήταν αρκετά να το απογειώσουν. Τι λέμε τώρα με τις αναλύσεις εδώ, ρεβεγιόν θα κάνετε ή θα το ξενυχτήσουμε;

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...