Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Pleo είπε

Και για τα πριονοφάηερ συμφωνείς απλά δεν θες να το παραδεχτείς 😜

Άντε πάλι τα ίδια... Μείνε στο θέμα γιατί η πρόσφατη πολιτική επικαιρότητα μας υπενθύμισε τον Βισίνσκι.

Μας το γάμησες το τόπικ με το βινύλιο αλλά έλεος κι εδώ.

tenor.gif

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Άντε πάλι τα ίδια... Μείνε στο θέμα γιατί η πρόσφατη πολιτική επικαιρότητα μας έβγαλε τον Βισίντσκι.

Από οπορτουνιστικά ηχεία μην περιμένεις προκοπή φίλτατε. Θα μετακυλίσουν όταν φτάσει η στιγμή στη συμπίεση. Μετά την πρώτη χαρά, θα πεις για να δούμε τι παραπάνω μπορούμε να ακούσουμε τώρα και... Ζονκ! Αναπόφευκτο είναι γιατί πρόκειται για το γνωστό αδιέξοδο της σχεδίασης. Αλλά και πάνω από 100 χρόνια να τα λες, πάλι θα προσδοκούν να πετύχουν το ακατόρθωτο, οι αδιόρθωτοι. Τεσπα.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

low budget monitors για χρήση fl studio σε δωμάτιο τι θα προτείνατε; Δεν έχω ασχοληθεί με low budget λύσεις και δεν ξέρω καθόλου τι παίζει. Το ταβάνι είναι 100 ευρώ (ζευγάρι) και ουσιαστικά πρέπει να έχουν trs σύνδεση για να πέσουν πάνω σε μια focusrite ή κάποιο άλλο audio interface. Θα συνδιαστεί και με midi keyboard που έχει ήδη το παιδί που ψάχνει ηχεία.

 

Για ρίξτε καμια πρόταση να του την μεταφέρω. έχω δει presonus eris 3.5 και swissonic mm3. (ξέρω κανονικά για την χρήση που τα θέλει πρέπει τα μονιτορς να είναι τουλάχιστον 5ιντσα αλλά δεν μπορεί να ανεβάσει το budget του ο φίλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το θέλει για παραγωγή μουσικής, άρα μακριά από πριονοφάιερ.

Το TRS δεν λύνεται με τον κατάλληλο αντάπτορα από τη μια μεριά; Τα presonus να δει αν μπορεί. Εγώ πάντως θα έδινα κάτι παραπάνω για χρήση σε Home Studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Pleo είπε

Άρα το θέλει για παραγωγή μουσικής, άρα μακριά από πριονοφάιερ.

Το TRS δεν λύνεται με τον κατάλληλο αντάπτορα από τη μια μεριά; Τα presonus να δει αν μπορεί. Εγώ πάντως θα έδινα κάτι παραπάνω για χρήση σε Home Studio.

ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις ποιο είναι το θέμα; οι περισσότερες κάρτες που έχω δει και δουλέψει, ακόμα και η entry level scarlett που έχω σπίτι μου έχει ξεχωριστή έξοδο trs για αριστερό και για δεξιό ηχείο. Υπάρχει κάποιος αντάπτορας από άλλο πρότυπο όπου να γίνεται σωστά διαχωρισμός left-right σε trs/xlr? Αν ναι τι άλλες προτάσεις παίζουν;

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως περιγράφεται στο manual της συσκευής αν γίνεται ή όχι. Εξ' όσων θυμάμαι μια τέτοια σύνδεση καταλήγει φυσικά να είναι unbalanced, απλώς δεν την κάνεις αν αναφέρεται ρητά στο manual να μην την κάνεις.

Κατά τα λοιπά...

n110fig4.png

 

Από εδώ Sound System Interconnection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, haris013 είπε

ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις ποιο είναι το θέμα; οι περισσότερες κάρτες που έχω δει και δουλέψει, ακόμα και η entry level scarlett που έχω σπίτι μου έχει ξεχωριστή έξοδο trs για αριστερό και για δεξιό ηχείο. Υπάρχει κάποιος αντάπτορας από άλλο πρότυπο όπου να γίνεται σωστά διαχωρισμός left-right σε trs/xlr? Αν ναι τι άλλες προτάσεις παίζουν;

Δες εδώ στην αναζήτηση που έκανα στο Google, στην περίπτωση σου απ' ό,τι κατάλαβα λες γι αυτό. Κι αν πιάνουν τα χέρια σας. Δεν βρήκα ακόμα έτοιμες λύσεις αλλά ψάξτο με βάση αυτά που σου παρέθεσα.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω σας μπέρδεψα λίγο. το ζητούμενο του φίλου μου είναι ηχεία. οι κάρτες ήχου που χρησιμοποιούνται για παραγωγή μουσικής, συνδεση μουσικών οργάνων κλπ έχουν έξοδο ηχείων balanced trs ή xlr. εγώ στο budget του έχω βρεί ηχεία όπως τα presonus όπου συνδέονται κανονικά σε αυτές τις κάρτες ήχου με trs. Η ερώτηση είναι αν έχω άλλες επιλογές σε ηχεία που μπορεί να μην έχουν balanced έξοδο (πχ απλό rca ) αλλά να αξίζουν να τα δει ο φίλος μου. Στην περίπτωση αυτή εφόσον υποστηρίζεται και από την καρτά, να συνδεθούν με κάποιο αντάπτορα ή customια. 

xlr σε trs υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο. τέτοιου τύπου καλόδιο έχω στα krk μου σπίτι, δεν είναι αυτό το ζητούμενο όμως, συγνώμη για το μπέρδεμα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα αυτό https://www.skroutz.gr/s/1941850/Pro-Ject-Audio-Debut-Carbon-DC-with-Ortofon-OM-10E.html σε μαύρο

Να κουμπώσω την 2m red που εχω στο essential 2? η να πάρω κατευθείαν την blue? Γιατί την κόκκινη ακουστικά την ξέρω, και θα γίνει super.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lnwolfgr είπε

Μόλις παρέλαβα αυτό https://www.skroutz.gr/s/1941850/Pro-Ject-Audio-Debut-Carbon-DC-with-Ortofon-OM-10E.html σε μαύρο

Να κουμπώσω την 2m red που εχω στο essential 2? η να πάρω κατευθείαν την blue? Γιατί την κόκκινη ακουστικά την ξέρω, και θα γίνει super.

κάνε ένα μίνι review μετά απο μερικά παιξίματα, το ζαχαρώνω καιρό :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ψήνει πήγαινε πάρτο, ΔΕΝ θα βρείς καλύτερο πικάπ στην κατηγορία τιμής του,

Εναν αντίπαλο έχει και αυτός είναι το rega planar 1 ==> https://www.skroutz.gr/s/10750401/Rega-Planar-1.html

Αλλα υπάρχει ενα σημαντικό μειονέκτιμα, ναι μεν ακούγεται καλύτερα απο το pro-ject, αλλά μην φανταστείς τρέλη διαφορά, ακούγεται ποιό ανοικτό το rega.

Το μειονέκτιμα του rega είναι οτι έχει θόρυβο!!!

Δεν έχει καλόδιο για γείωση, οι μηχανικοί της rega νομίζω τοποθετισαν την γείωση στον βραχίονα κάπως με μια πατέντα και το αποτέλεσμα είναι ενα ενοχλητικό "hum", που δεν το γλυτώνεις.

Κρίμα για το rega γιατί όντως είναι καλό πικάπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την κατηγορία τιμής, τα πικάπ μάζας δεν έχουν... μάζα, οπότε μόνο Dual με κλειστά μάτια. Δεν γίνεται να παίξουν με μια φλούδα από mdf. Δείτε επίσης και καμιά άλλη κεφαλή εκτός από ortofon... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ2 red και shure m97 xe

Γιαυτο το πικαπ μια χαρά 

Αν είναι να πας στην μπλε πας  καλύτερα  στην μπρονζ. 

Αν πας στην μπρονζ θα θες να πας και σε άλλο πικαπ και τελειωμό δε έχει ... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σημερίνα dual δεν έχουν καμία σχέση με τα dual του 80-90

Αν είναι έτσι ας δουλευουμε ακομα lin axis και systemdek!!! Mου θυμίζεις κάτι τύπους το 90 που το μόνο πικαπ που ξέρανε είναι το mk2, αυτό που δεν ξέρουν είναι οτι πρέπει να του ρίξεις εναν σκασμό λευτά να το κάνεις audiophile

Τα παλιά καλά dual δεν υπάρχουν σε προσιτές τιμές.

Έχουν περάσει αρκετά πικαπ απο τα χέρια μου και αυτήν την στιγμή το project debut carbon, είναι το ποιο value for money πικάπ που μπορείς να αγοράσεις στην κατηγορία του πάντα.

Και σε θέμα αναβάθμισης είναι το ποιό ευέλικτο στην αγορά.

12 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Μ2 red και shure m97 xe

Γιαυτο το πικαπ μια χαρά 

Αν είναι να πας στην μπλε πας  καλύτερα  στην μπρονζ. 

Αν πας στην μπρονζ θα θες να πας και σε άλλο πικαπ και τελειωμό δε έχει ... :)

Την shure την είχα πάνω σε ενα telefunken s 800 https://www.google.com/search?client=firefox-b&q=tefunken+s+800

Είναι ποιό κλειστή απο την 2m red, μοιάζει πολύ με την om10.

Δεν μπορείς να πείς οτι ακούγεται καλύτερα κάποια απο της 2, σίγουρα πάντως ακούγωνται διαφορετικές.

Μετά είναι το δικό σου το αυτί και τα μουσικά σου γούστα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Τα σημερίνα dual δεν έχουν καμία σχέση με τα dual του 80-90

Αν είναι έτσι ας δουλευουμε ακομα lin axis και systemdek!!! Mου θυμίζεις κάτι τύπους το 90 που το μόνο πικαπ που ξέρανε είναι το mk2, αυτό που δεν ξέρουν είναι οτι πρέπει να του ρίξεις εναν σκασμό λευτά να το κάνεις audiophile

Τα παλιά καλά dual δεν υπάρχουν σε προσιτές τιμές.

Έχουν περάσει αρκετά πικαπ απο τα χέρια μου και αυτήν την στιγμή το project debut carbon, είναι το ποιο value for money πικάπ που μπορείς να αγοράσεις στην κατηγορία του πάντα.

Και σε θέμα αναβάθμισης είναι το ποιό ευέλικτο στην αγορά.

Την shure την είχα πάνω σε ενα telefunken s 800 https://www.google.com/search?client=firefox-b&q=tefunken+s+800

Είναι ποιό κλειστή απο την 2m red, μοιάζει πολύ με την om10.

Δεν μπορείς να πείς οτι ακούγεται καλύτερα κάποια απο της 2, σίγουρα πάντως ακούγωνται διαφορετικές.

Μετά είναι το δικό σου το αυτί και τα μουσικά σου γούστα. :)

Το αντίθετο. Ειδικά τα Dual είναι το ίδιο αυστηρό σχέδιο που έβγαινε από πάντα. Γι' αυτό και έχουν τόσους κλώνους στα οικονομικά μοντέλα. Μην αρχίσω να αραδιάζω μάρκες γιατί θα ξεβρακωθούν πολλά πικάπ... .

Για μένα οτιδήποτε πέρα από ένα πλαστικό πικάπ βαλιτσάκι είναι υπερβολή, καθώς όσα λεφτά και να δώσεις για βινύλιο θα πρόκειται, συνεπώς όχι για κάτι σπουδαίο ή σοβαρό. Αν έχει και έξοδο USB για να ριπάρεις τους δίσκους, ακόμα καλύτερα, γλυτώνεις και τα έξοδα κάρτας με ενσωματωμένο phono. Αν έχει το πικάπ και ενσωματωμένο προενισχυτή phono το συνδέεις κατ΄ ευθείαν στα ενεργά/αυτοενισχυόμενα ηχεία σε μια line και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...