Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 minutes ago, Spiros2332 said:

Χρησιμοποιω τον παρακατω:

https://www.soundimage.gr/product/pro-ject-phono-box-e-black-phono-stage

Απ’ ό,τι βλέπω δεν έχει Line In, οπότε ναι, πας για Switcher. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν είχε line in τι θα το έκανε μετά το πικάπ που δεν έχει line out για να συνδεθεί στα ηχεία απ' ευθείας; Ο προενισχυτής Phono είναι αυτό που λέει η λέξη. Δηλαδή προενισχυτής που κάνει αποέμφαση της καμπύλης RIAA (τα άσχημα του βινυλίου είναι αυτά) για να μπορέσει στη συνέχεια το σήμα να συνδεθεί σε είσοδο γραμμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Pleo said:

Αν είχε line in τι θα το έκανε μετά το πικάπ που δεν έχει line out για να συνδεθεί στα ηχεία απ' ευθείας; Ο προενισχυτής Phono είναι αυτό που λέει η λέξη. Δηλαδή προενισχυτής που κάνει αποέμφαση της καμπύλης RIAA (τα άσχημα του βινυλίου είναι αυτά) για να μπορέσει στη συνέχεια το σήμα να συνδεθεί σε είσοδο γραμμής.

Αν είχε 2 line in και μία Phono, θα έπαιζε και τον ρόλο τού switcher. Όταν λέει "έχω προενισχυτή phono" δεν ξέρω αν εννοεί αποκλειστικά phono ή προενισχυτή που έχει κι άλλες εισόδους. Δεν είπα να έχει μόνο Line In και τίποτα άλλο. Ήταν ξεκάθαρη η ερώτηση νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αν είχε 2 line in και μία Phono, θα έπαιζε και τον ρόλο τού switcher. Όταν λέει "έχω προενισχυτή phono" δεν ξέρω αν εννοεί αποκλειστικά phono ή προενισχυτή που έχει κι άλλες εισόδους. Δεν είπα να έχει μόνο Line In και τίποτα άλλο. Ήταν ξεκάθαρη η ερώτηση νομίζω.

Λάθος κάνεις γιατί ψάχνουμε για μια επιπλέον είσοδο line στα ηχεία. Μάλλον δεν γνωρίζεις για ποια χρήση είναι ο προενισχυτής phono. Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Χρειάζεται κάτι που να συνδεθεί το πικάπ του σε μια line-in. Ο προενισχυτής Phono δεν έχει line in γιατί είναι προενισχυτής phono. Ακόμα και να είχε line in δεν θα συνδεόταν το πικάπ εκεί αλλά σε Phono in. Απλό είναι.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Pleo said:

Λάθος κάνεις γιατί ψάχνουμε για είσοδο line. Μάλλον δεν γνωρίζεις για ποια χρήση είναι ο προενισχυτής phono. Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Χρειάζεται κάτι που να συνδεθεί το πικάπ του σε μια line-in. Ο προενισχυτής Phono δεν έχει line in γιατί είναι προενισχυτής phono. Ακόμα και να είχε line in δεν θα συνδεόταν το πικάπ εκεί αλλά σε Phono in. Απλό είναι.

Ρε συ Pleo, τι δεν καταλαβαίνεις; ΔΥΟ είσοδοι Line και μια Phono. Εννοείται ότι θα έχει έξοδο line για τα ηχεία.
Ποια είσοδο Line ψάχνετε; Δεν σε κατάλαβα. 
 

7 minutes ago, CheOnWeb said:

Όταν λέει "έχω προενισχυτή phono" δεν ξέρω αν εννοεί αποκλειστικά phono ή προενισχυτή που έχει κι άλλες εισόδους.

Ούτε αυτό κατάλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ρε συ Pleo, τι δεν καταλαβαίνεις; ΔΥΟ είσοδοι Line και μια Phono. Εννοείται ότι θα έχει έξοδο line για τα ηχεία.
Ποια είσοδο Line ψάχνετε; Δεν σε κατάλαβα. 
 

Ούτε αυτό κατάλαβες;

Επαναλαμβάνω, δεν έχεις καταλάβει τι θέλει ο φίλος, ούτε τις εισοεξόδους του προενισχυτή. Είναι πολύ απλό, δες τα ηχεία του και το πικάπ του. Δεν υπάρχει περίπτωση line in στον προενισχυτή για να δουλέψει ο ίδιος ως switcher line, αφού το πικάπ έχει έξοδο phono μόνο.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Pleo said:

Επαναλαμβάνω, δεν έχεις καταλάβει τι θέλει ο φίλος, ούτε τις εισοεξόδους του προενισχυτή. Είναι πολύ απλό.

Έχεις δίκιο, είμαι άσχετος. Συγνώμη για την ενόχληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Έχεις δίκιο, είμαι άσχετος. Συγνώμη για την ενόχληση.

Τίποτε, νά σαι καλά. Θέλει switcher για line-in, όχι για line-out όπως εσύ του έλεγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Spiros2332 said:

Εχω προενισχυτη phono.

 

3 hours ago, CheOnWeb said:

Αυτός ο προενισχυτής δεν έχει Line Inputs?

 

1 hour ago, CheOnWeb said:

Απ’ ό,τι βλέπω δεν έχει Line In, οπότε ναι, πας για Switcher. 

 

2 minutes ago, Pleo said:

Τίποτε, νά σαι καλά. Θέλει switcher για line-in, όχι για line-out όπως εσύ του έλεγες.

Πού ακριβώς είπα για Line Out?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αν είχε 2 line in και μία Phono, θα έπαιζε και τον ρόλο τού switcher. Όταν λέει "έχω προενισχυτή phono" δεν ξέρω αν εννοεί αποκλειστικά phono ή προενισχυτή που έχει κι άλλες εισόδους. Δεν είπα να έχει μόνο Line In και τίποτα άλλο. Ήταν ξεκάθαρη η ερώτηση νομίζω.

Surprise...

4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Πού ακριβώς είπα για Line Out?

Εκεί που λες για switcher. Έχεις καταλάβει τι ζητάει ο φίλος; Επαναλαμβάνω γιατί βλέπω ότι δεν έχεις καταλάβει καθόλου το θέμα.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Για δείξε μου τη λέξη "out", γιατί εγώ δεν το βλέπω.

Αφού γράφεις για switcher από τον προενισχυτή Phono, τι δεν έχεις καταλάβει; Να σου πω εγώ. Δεν ξέρεις τι είναι ο προενισχυτής Phono, ούτε τι switcher χρειάζεται. Δείξε μου λοιπόν κάτι αντίστοιχο σε προενισχυτή phono αν μπορείς. Που να είναι αυτό που θα έκανε στο φίλο. Γιατί έτσι έχεις γράψει, αλλά επιμένεις ενώ δεν έχεις καταλάβει καν τι θέλει ο φίλος, ούτε τις εισοεξόδους, ούτε τι κάνει ο προενισχυτής phono.

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Απ’ ό,τι βλέπω δεν έχει Line In, οπότε ναι, πας για Switcher. 

Ιδού το εντελώς άσχετο ποστ. Ακόμα και να είχε Line in τι θα γινόταν και πως θα χρησιμοποιούταν ως switcher, όταν στην άλλη πλευρά των ηχείων υπάρχουν δυο κατηλειμένες line in; ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΗΜΑ ΑΠΟ TO ΠΙΚΑΠ ΛΕΜΕ!

Βλέπεις που δεν έχεις καταλάβει καν τι ρόλο βαράει ο προενισχυτής phono;

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Pleo said:

Αφού γράφεις για switcher από τον προενισχυτή Phono, τι δεν έχεις καταλάβει; Να σου πω εγώ. Δεν ξέρεις τι είναι ο προενισχυτής Phono, ούτε τι switcher χρειάζεται. Δείξε μου λοιπόν κάτι αντίστοιχο σε προενισχυτή phono αν μπορείς. Που να είναι αυτό που θα έκανε στο φίλο. Γιατί έτσι έχεις γράψει, αλλά επιμένεις ενώ δεν έχεις καταλάβει καν τι θέλει ο φίλος, ούτε τις εισοεξόδους, ούτε τι κάνει ο προενισχυτής phono.

Άκου Pleo για να μην το κουράζουμε. Ξέρω απ' αυτά. Έπαιζα με πικάπ μίκτες κλπ, πριν 40 χρόνια. Έστησα ηχοληπτικό στούντιο, το 1989. Πίστεψέ με.
Αυτό που ρώτησα είναι αν μιλάμε για καθαρό ενισχυτή Phono ή για κάποιον που έχει ΚΑΙ line In. Μου απάντησε ο άνθρωπος και είδα ότι δεν έχει, άρα θέλει switcher.
Μη μου απαντήσεις "όταν λέμε προενισχυτή phono εννοούμε καθαρά phono", γιατί δεν ξέρω τι εννοεί ακριβώς ένας άγνωστος στο internet, όταν λέει "προενισυτή phono". Έκανα μια διευκρινιστική ερώτηση και μου απάντησε.

Με έναν τέτοιο δεν θα έκανε τη δουλειά του;

Rotel_RC1572_back_1024x1024.jpg.8ea4a0f49a770689d4c40be3cb93348f.jpg

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι παληκάρι μου, ΟΥΤΕ με έναν τέτοιο θα έκανε τη δουλειά του. Το κούρασες. Δες τι έχει γράψει ο ίδιος. Έχει ένα πικάπ το οποίο μέσω του προενισχυτή Phono που έχει, θέλει να το συνδέσει σε μια είσοδο των ηχείων. Οι είσοδοι των ηχείων είναι κατηλημένες και χρειάζεται switcher. Όχι έξτρα προενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Pleo said:

Όχι παληκάρι μου, ΟΥΤΕ με έναν τέτοιο θα έκανε τη δουλειά του.

Αν δεν μπορείς να συνδέσεις εσύ ένα PC, μία TV κι ένα πικάπ (είτε απ' ευθείας είτε μέσω δικού του, ξεχωριστού phono προενισχυτή) στον προενισχυτή που παρέθεσα δεν σου φταίω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...