Προς το περιεχόμενο

H HP επαναφέρει τα Windows 7 στα PC της "κατόπιν λαϊκής απαίτησης"


ntg1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε οχι και ομορφα και ωραια τα metro apps σε windows mode!τι απεγινε το γουστο?

 

Περα απο αυτα ενω δηλωνω ενθερμος υποστηρικτης των windows 8.1 για λογους αποδοσης κυριως και νεων λειτουργιων (δεν χρησιμοποιω καν metro apps και το συστημα bootαρει κατευθειαν σε desktop mode αφου τα 8.1 εχουν τετοια επιλογη,οπως και να απενεργοποιησεις εντελως τα charms οι οποιες ρυθμισεις ειναι 2 ΚΛΙΚ ελεος!)

 

Αλλα για να αποδειξω οτι δεν ειμαι κολλημενος με τα 8.1 να σας πω κατι που ελαχιστοι το ξερουν γιατι δεν εχουν laptop με οθονη αφης.Επειδη λοιπον εχω τετοιο laptop να σας πω οτι δεν χρησιμοποιω την οθονη αφης ΠΟΤΕ (μονο οταν κανω power off η restart επειδη ειναι πολυ πιο ευκολο με την αφη απ'οτι με το mouse) και ο λογος ειναι αλλος απο αυτον που φανταζεστε.

 

Λοιπον τα windows 8 δεν εχουν φτιαχτει ΚΑΝ για οθονη αφης σε laptop παρ'οτι οι περισσοτεροι αυτο νομιζουν!Και ο λογος ειναι πολυ απλος και πρακτικος και τον καταλαβαινεις μονο αν εχεις laptop με touch screen και ειναι αυτος: οποτε ακουμπας την οθονη για να χρησιμοποιησεις την αφη η οθονη παει μπρος πισω,ταλαντευεται δηλαδη και ειναι απολυτως φυσιολογικο γιατι η στηριξη της γινεται στο κατω μερος.Ε λοιπον ειναι πολυ σπαστικο οποτε ακουμπας την οθονη να ''παιζει''. Και αυτο δεν συμβαινει σε κανα φτηνο μοντελο με ''φτωχη'' κατασκευη,συμβαινει σε ΟΛΑ τα touch laptop που δοκιμασα.Δεν γινεται αλλιως,ειναι τετοια η κατασκευη ολων των οθονων που αν τις πιεσεις θα πανε πισω λογω της ελαστικοτητας των ''μεντεσεδων'' .

 

Συμπερασμα ειναι οτι το metro ui ειναι ΜΟΝΟ για tablets και κινητα,ουτε για desktop ουτε για laptop.Eιναι απλα μια προσπαθεια της microsoft απο την μια να εξοικιωσει (σπρωξει) τους χρηστες στα surface και απο την αλλη να μην εχει πολλαπλα λειτουργικα για τις διαφορετικες συσκευες. Προσοχη ομως,ειπα οτι το metro δεν κανει για desktop/laptop,οχι ολοκληρα τα windows 8! Tα οποια ειναι σαφως ανωτερα απο τα 7 και δεν σκεφτηκα καν να γυρισω ποτε πισω.Ο μονος τροπος να ξαναβαζα 7 θα ηταν σε dualboot αν ειχα καποια συσκευη που οι drivers της δεν υπηρχαν σε w8.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου άποψη τα 8 είναι πολύ πιο όμορφα απο τα 7. Επίσης είναι έχουν ελάχιστη κατανάλωση πόρων. Τα πάντα γινονται με ένα κουμπί (win) και με τνν αναβάθμιση σε 8.1 μπορείς να τρέχεις δυο εφαρμογές ταυτόχρονα π.χ. να βλεπεις ένα βιντεο και παράλληλα να επεξεργάζεσαι ένα αρχείο Excel. Τέλος έχεις market με εφαρμογές και παιχνίδια που ούτε τα είχες φανταστεί με τα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος έχεις market με εφαρμογές και παιχνίδια που ούτε τα είχες φανταστεί με τα 7.

Ποιά η ουσιαστική διαφορά των "apps" με τα προγράμματα που είχαμε τόσα χρόνια; Εκτός ότι όλα περνάνε από την MS πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η ουσιαστική διαφορά των "apps" με τα προγράμματα που είχαμε τόσα χρόνια; Εκτός ότι όλα περνάνε από την MS πλέον..

Μεγαλύτερη ασφάλεια, ευκολία εντοπισμού και αξιολόγηση προιόντος, και εν κατακλείδι μεγαλύτερη ευχαρίστιση.

Πάντως μονο αυτό σχολιασες τα άλλα δεν σου έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερη ασφάλεια, ευκολία εντοπισμού και αξιολόγηση προιόντος, και εν κατακλείδι μεγαλύτερη ευχαρίστιση.

Πάντως μονο αυτό σχολιασες τα άλλα δεν σου έκαναν.

Δεν είπα ποτέ ότι τα Win 8 δεν είναι γρηγορότερα, έχουν λιγότερη κατανάλωση πόρων κτλ.

 

Είπα ότι είναι άσχημα. Και επίσης δεν με βολεύουν στην δουλειά μου. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα άσχημα μου φαίνονται..

 

Προσωπική μου άποψη πάντα.

 

Με το όμορφα και ωραία δεν μιλάω για την εμφάνιση που είναι προσωπικό γούστο του καθ' ενός, αλλά το πως μπορεί να τροποποιήσει κάποιος το UI ώστε να δουλεύει όπως τα 7 και επιπλέον να δουλεύει και τα apps στο desktop. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ ότι τα Win 8 δεν είναι γρηγορότερα, έχουν λιγότερη κατανάλωση πόρων κτλ.

 

Είπα ότι είναι άσχημα. Και επίσης δεν με βολεύουν στην δουλειά μου.

Απο οτι καταλάβα είσαι η γνωστή φισιογνωμία του ελληνάρα, του τύπου δλδ που δεν έχει τη να πεί και απλά κατηγορεί χωρίς τεκμήρια. γιαυτό αγαπητέ απαξιώ να συνεχίσω την κουβέντα μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλάβα είσαι η γνωστή φισιογνωμία του ελληνάρα, του τύπου δλδ που δεν έχει τη να πεί και απλά κατηγορεί χωρίς τεκμήρια. γιαυτό αγαπητέ απαξιώ να συνεχίσω την κουβέντα μαζί σου.

1. Είναι γνωστό ότι μόνο εδώ στην Ελλάδα κατηγορούμε χωρίς τεκμήρια και η έκφραση αυτή είναι γνωστή παγκοσμίως ως "Greekaras".

2. Επειδή εσύ δεν καλύπτεσαι με το ότι ΟΠΤΙΚΑ δεν αρέσουν τα Win8 σε ΠΟΛΥ κόσμο, κάποιος που το λέει αυτό δεν τεκμηριώνει την απάντηση του.

3. ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρερμηνεία που γίνεται από πολλούς είναι το ότι η Microsoft έφτιαξε το metro για να βολέψει και να εξυπηρετήσει αυτούς που που έχουν touch screen laptops και tablets. Περισσότερο σωστό είναι ότι έφτιαξε το metro για να ωθήσει τον καταναλωτή στο να αγοράσει touch screen laptop και tablets. Πριν το metro θα έπαιρνε κανένας laptop με touch screen ή tablet αν είχε windows 7; πόσο πιο δύσχρηστο θα ήταν; Το ότι δεν έπιασε το "metro" όμως δε σημαίνει ότι τα win8 είναι δύσχρηστα. Άμα έχεις οθόνη αφής και σε βολεύει το metro το χρησιμοποιείς. Άμα δεν έχεις χρησιμοποιείς το desktop. Πού είναι το πρόβλημα; Προσωπικά, μόνο και μόνο για τον νέο file explorer και για το ότι μπορώ να κάνω copy paste από διαφορετικούς φακέλους ταυτόχρονα και να κάνω pause/resume όποτε θέλω και να μην αναγκάζομαι να περιμένω 10-15 λεπτά να τελειώσει το copy ενός μεγάλου αρχείου δεν θα ξαναγύριζα στα 7. Επίσης με βόλεψε αρκετά το ότι μπορείς να κάνεις refresh και δεν χρειάζεται να κάνεις συνέχεια format και επανεγκατάσταση του λογισμικού. Οι διαφορές μεταξύ 7 και 8 δεν είναι μόνο το start, έλεος. Ok με ξένισε λίγο που έφυγε το aero αλλά δεν είναι λόγος να γυρίσω στο προηγούμενο λογισμικό. Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα συνήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ... το MetroUi δεν χρειάζεται οθόνη αφής, αρκεί απλά ένα ποντίκι με ροδάκι (ή touch mouse). Επίσης, καταντάει λίγο θλιβερό ύστερα από τόσο καιρό που τρέχουν τα 8αρια, να γκρινιάζουμε ακόμα για το start menu, ενώ υπάρχει εναλλακτική λύση, δωρεάν και αυτόματη. Ειμαι από τους πρώτους εδώ που κατέκρινα τις κινήσεις της MS καθώς προσπαθούσε να επιβάλλει το metro και να δημιουργήσει ανάγκες. Αλλό όμως η φιλοσοφική συζήτηση τύπου blabla κι άλλο η δουλειά που πραγματικά γίνεται ωραία και γρήγορα και χωρίς touch screen.

 

Τώρα, ο άλλος μου λέει: δηλαδή πρέπει να συνδέσω ποντίκι στο λαπτοπ; Και μετά "δεν είμαι αργόσχολος (σαν κι εσένα)". Εμ για πες μου, γίνεται να είσαι τόσο δουλευταράς, με λαπτοπ, και να λιώνεις με touchpad; Δεν γίνεται. Προσωπικά στο λαπιτόπι ούτε σοβαρό browsing δεν μπορώ να κάνω με το touchpad, πάντα βάζω ένα μικρό ασύρματο ποντικάκι που έχω πάντα μαζί. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις το λειτουργικό και τις συνήθειές σου αλλά δεν είναι δα και κάτι τρομερό. Απλά αυτό.

 

Για να το κλείσω, για μένα μοναδικός λόγος αναβάθμισης/υποβάθμισης λειτουργικού ήταν και θα είναι 1. το performance και 2. οι drivers των συσκευών. Σιγά να μην περιμέναμε την microsoft, κάποιοι από εμάς που τυχαίνει να γουστάρουμε τα custom desktops. Στους 2 παραπάνω τομείς τα win8 πέτυχαν όσο και να μην αντέχουμε/γουστάρουμε/συνηθίζουμε το metroUI (το οποιό παρεμπιπτόντως είναι μακραν καλύτερο -και γρηγορότερο- από την συνήθη τακτική 300 εικονίδια στο desktop).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι power user αλλά διαβάζοντας τυχαία ένα windows topic βρήκα αυτό : http://techverse.net/download-windows-7-iso-x86-x64-microsofts-official-servers/

Δεν έχει τα ελληνικά , αλλά όλο και κάποιος που ασχολείται με windows θα σε βοηθήσει.....

ΥΓ. Νομίζω θα υπάρχει έστω και ένας χρήστης με ελληνικά που θα μπορεί να δια μοιράσει το ISO......

Αγγλικά έχω ούτως ή άλλως. Μια χαρά. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογική κίνηση μιας και τα windows 8 δεν είχαν την αναμενόμενη επιτυχία που νόμιζαν ότι θα είχαν γιατί δεν είναι και πολύ πρακτικά εκτός touchscreen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω που εχω αυτο εδω Laptop http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=35354 μετα την αναβάθμιση σε 8.1 η RAM που ειναι 6 giga τα τρεια giga πανε για το λειτουργικό με w 7 max θα ηταν 1 1.5 giga RAM,τελος εχω κλειδη w 8 pro και θελω να το κανω w 7 μπορω να το κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...