Προς το περιεχόμενο

Δημοσιογραφία η δημοσιοκαφρία?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[Μας αρεσει δεν μας αρεσει αυτη ειναι η πραγματικοτητα  οταν θα βελτιωθουμε εμεις ως πολιτες τοτε θα βελτιωθουν και ολα τα υπολοιπα .Ετσι λειτουργει η Δημοκρατια  αν δεν θελετε ευθυνες καντε τα βοδια να παμε σε καθεστωτικα πολιτευματα  να δικαιουστε τοτε να  επικαλειστε ενα σωρο δικαιολογιες...]

Αποστασιοποίησις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο λεγεται ρεαλισμος και επαφη με την πραγματικοτητα οπως επισης  αναγνωριση και των δικων μου ευθυνων για αυτο και το πρωτο κομματι ειναι στο" εμεις" .

Το δευτερο πληθυντικο αφορα  εκεινους που εχουν αντιθετη αποψη και δεν αποδεχονται το δικο τους μεριδιο ευθυνης .

Επειδη επι της ουσιας προφανως δεν εχεις να προσθεσεις τιποτα ειπες να πεις κατι και εσυ κατι ,δεν πρωτοτυπησες  να ξερεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μεριδιο ευθύνης σε κάτι το οποίο δεν μπορεις να επιλέξεις αλλά σου επιβάλλεται.

Η δημοσιογραφία είναι αυτή που ειναι παγκοσμίως. Δεν ειναι Ελληνική πρωτοτυπία. Το Αμερικάνικο πρότυπο έφερε τους εισαγγελάτους και τους δημοσιογράφους κρητές.

 

Οπως εγραψα νωρίτερα αν μπορουσα να επιλέξω θα έβλεπα ειδήσεις της ΕΡΤ1 δεκαετίας του 80. Μόνο είδηση, τίποτε παραπάνω. Αλλά δε μπορώ...δε μου δινουν την επιλογή καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εντάξει, αφού λες (σοβαρά, φοβάμαι) πως θα επέλεγες να βλέπεις την τηλεόραση της εποχής του Χατζάρα, του Μαρούδα και όλου εκείνου του... δημοκρατικού κλέους, δε νομίζω ότι υπάρχει περιθώριο να συζητήσουμε τίποτε άλλο.

 

Άκου "μόνο είδηση" η εποχή που έκανε καραμέλα τη φράση "ο κυβερνητικός εκπρόσωπος διέψευσε..."

 

Είπαμε να εξωραΐζουμε το παρελθόν, αλλά μην τρελαθούμε τελείως.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγάλο κακό έγινε επί Μαλέλη στον παλιό ΣΚΑΙ....μέχρι τότε ο ρόλος του δημοσιογράφου ήταν η παρουσίαση...Στον ΣΚΑΙ εγινε το ΜΠΑΜ με τα παράθυρα και πλέον τον σχολιασμό σε όλα τα κανάλια...ας μου εξηγήσει κάποιος το νόημα του σχολιασμού των ειδήσεων....αλλάζει κάτι στην σημασία της πληροφορίας?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγάλο κακό έγινε επί Μαλέλη στον παλιό ΣΚΑΙ....μέχρι τότε ο ρόλος του δημοσιογράφου ήταν η παρουσίαση...Στον ΣΚΑΙ εγινε το ΜΠΑΜ με τα παράθυρα και πλέον τον σχολιασμό σε όλα τα κανάλια...ας μου εξηγήσει κάποιος το νόημα του σχολιασμού των ειδήσεων....αλλάζει κάτι στην σημασία της πληροφορίας?...

Πότε ήταν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει γύρω μου. Δεν έχω TV και δεν διαβάζω κανένα δημοσιογραφικό site ελληνικό η ξένο. Αντίθετα ασχολούμαι με τον εαυτό μου, την δουλειά μου και την οικογένεια μου. 

 

Όλα καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αφού λες (σοβαρά, φοβάμαι) πως θα επέλεγες να βλέπεις την τηλεόραση της εποχής του Χατζάρα, του Μαρούδα και όλου εκείνου του... δημοκρατικού κλέους, δε νομίζω ότι υπάρχει περιθώριο να συζητήσουμε τίποτε άλλο.

 

Άκου "μόνο είδηση" η εποχή που έκανε καραμέλα τη φράση "ο κυβερνητικός εκπρόσωπος διέψευσε..."

 

Είπαμε να εξωραΐζουμε το παρελθόν, αλλά μην τρελαθούμε τελείως.

Δε σε καταλαβαίνω. Θεωρώ οτι τότε οι ειδήσεις ήταν καλύτερες. Δεν έγραψα κάπου οτι ήταν τέλειες.

Εγω επιλέγω το "ο κυβερνητικος εκπρόσωπος διεψευσε", διότι το θεωρώ καλύτερο απο το "αν ειναι δυνατόν κύριοι τηλεθεατές να ψηφίζουν κάποιοι αυτόν, εκείνον τον άλλο".

Το πρώτο αποτελεί είδηση...το 2ο προπαγάνδα.

Στο φινάλε δεν καταλαβαίνω τη σχέση του "ποιος παρουσιάζει", με το "τι παρουσιάζει". Εκτός και αν θεωρείς τον τωρινό εισαγγελάτο και τις απόψεις του ανώτερο από την τότε παρουσίαση ειδήσεων, οπότε όντως δε μπορούμε να συμφωνήσουμε.

 

Γενικά αυτό που βλέπουμε εδω και 2 δεκαετίες το θεωρώ εξευτελισμό της είδησης.

 

Οπως θα παρατηρήσετε παραπάνω, ο δημοσιογράφος (Αντώνης Ζησιμάτος)

, απλά μεταφέρει την είδηση. Δεν σχολιάζει καθόλου.

Αυτό επιλέγω να βλέπω.

Το αν το παρουσιάζει ο Χατζάρας ή ο Μαρουδας, ποσός με ενδιαφέρει. Ας το παρουσιάζει και ο ΓΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα σου πω τι θεωρώ ανώτερο:

 

Θεωρώ ανώτερο να μπορώ να επιλέξω τι θα δω, από πού θα το δω, τι ώρα θα το δω.

 

Θεωρώ ανώτερο, εφόσον θέλω να δω τηλεόραση, να μην είμαι αναγκασμένος να παρακολουθώ το κρατικό μονοπώλιο, το οποίο μάλιστα κάποιες ψυχές έδωσαν λυσσώδεις αγώνες να διατηρήσουν (εκτός αν, εκτός της χυδαίας κομματικής προπαγάνδας, δε θυμάσαι και τον Αρκουδέα, τα ντου στον Υμηττό, το κατέβασμα του ρεύματος και λοιπές πλέρια δημοκρατικές καταστάσεις).

 

Θεωρώ ανώτερο να βάζω το μυαλουδάκι μου να δουλέψει.

 

Θεωρώ ανώτερο να μην εξωραΐζω το παρελθόν.

 

Πάντως, έχει γούστο το κλιπάκι. Πάρε ένα ακόμη από την εποχή που νοσταλγείς:

 

(δες λίγο εκεί στο 5:20 αντικειμενική παρουσίαση είδησης (και όχι "σχολιασμού", βεβαίως-βεβαίως) με την "κλιμάκωση του ενθουσιασμού των κατοίκων" -της Αλεξανδρούπολης- από την παρουσία συγκεκρικένων πολιτικών προσώπων. Δες λίγο και πόσο διαρκεί η "είδηση", τα πλάνα "πηγαίου ενθουσιασμού" -αυτό για όσους νομίζουν ότι η προπαγάνδα γίνεται μόνο με τα λόγια- την "είδηση" της ομοφωνίας για την απονομή του χρυσού μεταλίου της πόλης, και πολλά άλλα που ο χρόνος έχει μετατρέψει σε τερπνά, αλλά εκείνα τα χρόνια κάθε άλλο παρά γραφικές μπουρδολογίες ήταν).

 

Έχει κι άλλα ωραία, αλλά ας μην το προχωρήσω περισσότερο. Αν εσύ νοσταλγείς τη δεκαετία του '80, ποιος είμαι εγώ που θα επιχειρήσω να σου θυμήσω την πραγματικότητα; Χαίρομαι πάντως που νομίζεις ότι η φοβερή και τρομερή "Μεταπολίτευση" που μας "κατέστρεψε" είχε και καλά πράγματα, τελικά, τουλάχιστον τηλεοπτικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι χάνεις όλο το νόημα όσων έγραψα. Σου έδωσα ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα ειδήσεων που θα μου άρεσε να βλέπω. <br><br><br>

Στο δικό μου βίντεο π δημοσιογράφος δεν σχολιάζει καθόλου.<br><br><br>

Λέω ότι αυτό το θεωρω καλύτερο απο τη τορινη αηδία. Δεν έγραψα πουθενά ότι ειναι το τέλειο.<br><br><br><br>

Εσυ μου το πας στα μεταπολιτευτικά τρικ και στο τι καταστροφή μπορεί να έκανε η μεταπολίτευση. Ειναι άσχετα με ότι γράφω εγω.<br><br><br><br>

Ειναι προφανές ότι έχεις συγκεκριμένα πράγματα στο νου σου τα οποία δεν συσχετίζονται με αυτό που θεωρω εγω καλύτερο ως παρουσίαση ειδήσεων.<br><br><br>

Μου λες ότι θεωρείς ανώτερο να έχεις επιλογή. Αυτη τη στιγμη έχεις 30 κανάλια που παρουσιάζουν την είδηση με τον ίδιο τροπο. Αν αυτό σε καλύπτει, δε μου πέφτει λόγος.<br><br>

Ούτε θέμα προτίμησης στο κρατικό μονοπωλίο τίθεται. Αν ο ίδιος δημοσιογράφος παρουσίαζε με τον ίδιο τροπο στον Αντ1 αυτό θα έβλεπα. Θέμα γουστου και μη σχολιασμού ειναι όλο το θέμα.

 

Οσο για τον εξωραισμο, δε καταλαβαίνω που είδες κάτι τέτοιο. Εκτός και αν χρησιμοποίησα κάπου πομπώδεις εκφράσεις χαρακτηρισμού των τότε ειδήσεων. Προφανώς δε το έκανα.

 

Επι της ουσίας η σύγκριση εισαγγελατων με το βίντεο που παρέθεσα ειναι μέρα με τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν είχες γράψει "εγώ θέλω να βλέπω μόνο είδηση, όχι σχολιασμό", ούτε που θα καθόμουν να ασχοληθώ.

 

Εσύ, όμως, έδωσες συγκεκριμένο παράδειγμα καναλιού και περιόδου η οποία αντιπροσωπεύει το "υποδειγματικό δελτίο ειδήσεων" που θα επέλεγες να βλέπεις.

 

Και σου απαντώ πως, εκτός κι αν είσαι πολύ μικρός στην ηλικία για να θυμάσαι τι συνέβαινε εκείνα τα χρόνια και απλά διάβασες κάπου "τι καλά που ήταν τότε" και άκριτα το αναπαράγεις, είναι εξωφρενικό να παρουσιάζεις ως υπόδειγμα αντικειμενικότητας την εποχή που μας τάραζαν στα πλάνα των εκστασιασμένων πολιτών στις ανά την επικράτεια επισκέψεις του λαοπρόβλητου ηγέτη. Γριές με λουλούδια, χαχόλοι να ρένουν την αυτοκινητοπομπή με ροδοπέταλα, σημαιάκια και λοιπές άντι μη γράψω τι.

 

Αυτές είναι οι ειδήσεις της εποχής που θα επέλεγες. Και υπάρχουν πολύ χειρότερα παραδείγματα.

 

Το ότι μέσα σε εκείνα τα δέκα χρόνια, ειπώθηκαν και σκέτες ειδήσεις από την ΕΡΤ, δε θα καθίσει κανείς εχέφρων να το αμφισβητήσει. Το ότι ήταν τα πράγματα πιο συμμαζεμένα (αισθητικά, τουλάχιστον), επίσης. Από αυτού του σημείου, όμως, μέχρι του να παρουσιάζεται η ΕΡΤ της δεκαετίας του '80 ως οιουδήποτε είδους "υπόδειγμα" ενημέρωσης, μεσολαβεί ερεβώδες χάσμα. 

 

Και, τέλος πάντων, το να παρουσιάζεται η εποχή του απόλυτου μονοπωλίου και κρατικού ελέγχου στην ενημέρωση, ως κάτι το υποδειγματικό, χρήζει απάντησης.

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά η πλειοψηφία των χρηστών του insomnia είναι νέοι άνθρωποι, ακόμη και αγέννητοι στα "υποδειγματικά" χρόνια της δεκαετίας του '80, και μπορεί να πιστέψουν πως, πράγματι, τότε μας έλεγαν μόνο ειδήσεις, χωρίς σχολιασμό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...