Προς το περιεχόμενο

Δημοσιογραφία η δημοσιοκαφρία?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είχες γράψει "εγώ θέλω να βλέπω μόνο είδηση, όχι σχολιασμό", ούτε που θα καθόμουν να ασχοληθώ.

 

Εσύ, όμως, έδωσες συγκεκριμένο παράδειγμα καναλιού και περιόδου η οποία αντιπροσωπεύει το "υποδειγματικό δελτίο ειδήσεων" που θα επέλεγες να βλέπεις.

 

 

 

Και, τέλος πάντων, το να παρουσιάζεται η εποχή του απόλυτου μονοπωλίου και κρατικού ελέγχου στην ενημέρωση, ως κάτι το υποδειγματικό, χρήζει απάντησης.

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά η πλειοψηφία των χρηστών του insomnia είναι νέοι άνθρωποι, ακόμη και αγέννητοι στα "υποδειγματικά" χρόνια της δεκαετίας του '80, και μπορεί να πιστέψουν πως, πράγματι, τότε μας έλεγαν μόνο ειδήσεις, χωρίς σχολιασμό.

Ακριβως αυτο, το μονοπωλιο της ενημερωσης  και ο κρατικος  ελεγχος  της ειναι χαρακτηριστικο ολων των ανελευθερων καθεστωτων και δεν αρμοζει επ'ουδενι στην Δημοκρατια.

Κατι αλλο πολυ σημαντικο ειναι αυτο  με τις ηλικιες επειδη πολλοι απο εδω μεσα ειναι μεχρι 25 , και επειδη λογω της κρισης υπαρχει μια ταση  να ωραιοποιειται το προσφατο παρελθον ξεχνοντας εσκεμμενα τα σοβαρα μειονεκτηματα που ειχε  βλ. δραχμη ,ενημερωση και αλλα πολλα .

Οταν λοιπον δεν προλαβες αυτη την εποχη νομιζεις πως ετσι ειναι  ενω η πραγματικοτητα ειναι πολυ διαφορετικη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρουσιάζω κανέναν υποδειγμα αντικειμενικότητας.

Ημουν ξεκάθαρος σε αυτό που έγραψα.

 

Αν είχες γράψει "εγώ θέλω να βλέπω μόνο είδηση, όχι σχολιασμό", ούτε που θα καθόμουν να ασχοληθώ.

 

 

Αν ήταν στο χέρι μου, θα είχα μόνο την ΕΡΤ του 1980. Ειδήσεις χωρίς σχόλια, ντοκιμαντέρ και εκπαιδευτική τηλεόραση.

 

 

Οπως εγραψα νωρίτερα αν μπορουσα να επιλέξω θα έβλεπα ειδήσεις της ΕΡΤ1 δεκαετίας του 80. Μόνο είδηση, τίποτε παραπάνω

 

 

Ε μην ασχολεισαι λοιπόν :-) :P

 

Εσύ, όμως, έδωσες συγκεκριμένο παράδειγμα καναλιού και περιόδου η οποία αντιπροσωπεύει το "υποδειγματικό δελτίο ειδήσεων" που θα επέλεγες να βλέπεις.

 

Για πολλοστή φορά, δεν αναφέρω πουθενά για υποδειγμα ειδήσεων.

Η άποψή μου ειναι οτι ο συγκεκριμενος τρόπος τον οποίο παρέθεσα και σε βίντεο, ειναι καλύτερος από τον τωρινό. Ειδηση χωρις σχόλιο.

Αν η ειδηση λες οτι ειναι μάπα, πάω πάσο. Αυτό ομως ειναι η δική σου αντικειμενική η μή άποψη.

Μόνος σου κάνεις την υπόθεση επειδή κατηγορώ το παρον τρόπο παρουσίασης.


α ναι...ας μην αναφερόμαστε καλύτερα σε ηλικίες. Ειδικά οταν κοντεύουμε στα δευτερα αντα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εντάξει, πλάκα κάνεις τώρα:

 

Το "θα έβλεπα ειδήσεις της ΕΡΤ1 δεκαετίας του 80" δεν είναι αναφορά υποδείγματος ειδήσεων "χωρίς σχολιασμό";

 

Και τι είναι, δηλαδή; Συνταγή για γιουβερλάκια της Χρύσας Παραδείση; 

 

Μόνος σου τα παραθέτεις: "Αν ήταν στο χέρι μου, θα είχα μόνο την ΕΡΤ του 1980".

 

Κι εγώ απλά σου εξηγώ ποια πραγματικά ήταν αυτή η ΕΡΤ, κι όχι αυτή που "θυμάσαι" ή "νομίζεις". Για κάθε ψύχραιμο κλιπάκι με το Χατζάρα να μας λέει ότι αύριο κυκλοφορούν τα μονά και να μας υπενθυμίζει πως μεθαύριο κυκλοφορούν τα ζυγά (σαν να λέει "είστε ηλίθιοι, ας το επαναλάβω...") υπάρχουν ατελείωτα τηλεοπτικά λεπτά λιβανίσματος, προπαγάνδας λεκτικής και οπτικής και δε συμμαζεύεται.

 

Αυτή ήταν η ΕΡΤ της δεκαετίας του '80. Αυτή που θα κρατούσες, αν ήταν στο χέρι σου.

 

Ο "τρόπος" που παρέθεσες, καλός είναι. Το πρόβλημα είναι ότι ο τρόπος αυτός ήταν η εξαίρεση σε ανώδυνα θέματα, και όχι ο κανόνας σε επίμαχα θέματα.

 

Θες να το καταλάβεις, καλώς. Προτιμάς να συνεχίσεις την προσπάθεια να κρυφτείς πίσω από το δάχτυλό σου; Ελεύθερα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε δημοσιογράφους ή κουτσομποληδες;

Επίσης

Κλαίω με το γεγονός οτι ο κάθε ελληναρας θεατής βαφτίζει με οτι ετικέτα θελει αντίθετες απόψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "τρόπος" που παρέθεσες, καλός είναι. Το πρόβλημα είναι ότι ο τρόπος αυτός ήταν η εξαίρεση σε ανώδυνα θέματα, και όχι ο κανόνας σε επίμαχα θέματα.

 

Μα δεν επεκτάθηκα. Ξεκαθάρισα οτι εμένα μου άρεσε ο τρόπος.

Τωρα αν αυτοι λέγανε μπαρουφες ειναι άλλο ζήτημα. Αλλωστε και τωρα τι λένε? Διαφωνεις?

 

Καταλαβα εξ αρχης που το πας και δεν διαφωνω.. Αλλά οπως σου ειπα το βλεπω από την οπτικη της είδησης ανευ σχολίου.

Αν βέβαια στο βιντεο που παρέθεσα, το οποιο εγω θεώρησα ανωτερα από τα σημερινα, ειδες κάποιο ψεγάδι στο τρόπο παρουσίασης, μπορεις να μου το πεις.

 

Επιλέγω βάση αυτου που είχα και έχω τώρα.

Αν μπορουσα να έχω κάτι ακόμα καλύτερο, σαφως και θα το επέλεγα. Ούτε τότε μου έδιναν όμως την επιλογή ούτε τώρα το κάνουν. Κατανοητό πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάμε ένα προς ένα τα σημεία:

 

1. Μια χαρά επεκτάθηκες. Ολόκληρη δεκαετία κάλυψες με τις τοποθετήσεις σου. Μάλιστα, υποστήριξες ότι οι ειδήσεις δεν ήταν υποκινούμενες, και σε σχόλιο άλλου χρήστη απάντησες πως "δε θυμάσαι" να σχολίαζαν "πριν το '90". 

 

2. Δεν ξεκαθάρισες ότι σου άρεσε ο τρόπος. Αυτό το έβαλες εσχάτως στην κουβέντα, και πάντως όχι στα πρώτα τρία μηνύματά σου. Για το περιεχόμενο μίλησες (μη υποκινούμενες ειδήσεις, μόνο είδηση). Και, όχι, το αν "έλεγαν μπαρούφες" δεν είναι καθόλου "άλλο ζήτημα".

 

3. Το βίντεο που παρέθεσες, είναι ένα τρίλεπτο απόσπασμα από τίτλους ειδήσεων. Δεν είναι κεντρικό δελτίο ειδήσεων και προφανώς δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα, ειδικά όταν αναφερόμαστε σε ολόκληρη δεκαετία. Εντελώς συμπτωματικά προβάλλονται και οι θέσεις των Εργατικών στη Βρετανία (περιττό να ακούσουμε τι απάντησαν οι Συντηρητικοί, βεβαίως, στο όνομα της σφαιρικής ενημέρωσης. Δεν αποκλείεται να έπιασε λόξυγκας τη Θάτσερ, και να μην απάντησε τίποτε). Αυτό, ως τροφή για σκέψη στο τι ακριβώς σημαίνει "μόνο είδηση" και πώς μπορείς να διαμορφώσεις αντιλήψεις αναπαράγοντας "μόνο ειδήσεις".

 

4. Δεν είναι το ίδιο το "δε με καλύπτει αυτό που μου προσφέρουν" με το "απαγορεύεται δια νόμου να υπάρχει εναλλακτική πηγή ενημέρωσης". Εξίσου κατανοητό, ελπίζω. Εξ ου και το σχόλιό μου στο "αν ήταν στο χέρι μου, θα κρατούσα μόνο..." κτλ., κτλ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεί να είμαι γραφικός , ρομαντικός , μπορεί οτιδήποτε άλλο. Μπορεί να μην μπορώ να προσαρμοστώ σε όλη αυτή την ιδέα.

 

H προπαγανδα δεν ειναι σημειο των καιρων .Παντα υπηρχε απλα εχει οξυνθει λογω της οικονομικης κρισης.Δεν ειναι ουτε ελληνικο φαινομενο.Αρα δεν ειναι καποιος καινουργιος κοσμος χειροτερος η καλυτερος.Και το διαδικτυο λογω της φυσης του ειναι προσφορο εδαφος.Εξαλλου δεν ειναι μονο οι δημοσιογραφοι αλλα οι παντες .Και οι πολιτικοι.Παλια ο πολιτικος πηγαινε στο καφενειο του χωριου για να διατυμπανισει τα ''Θα'' του.Ε τωρα θα τιτιβιζει κυριως :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μπερδέψει τον σχολιασμό και προσωπική θέση (αυτο δηλαδή που κάνουν χρονια τωρα οι δημοσιογράφοι και που αποτελει τη θεματολογία του θρεντ) με την υποκινούμενη είδηση.

 

Εδω δεν έγινε κουβέντα για το πόσο υποκινούμενες ειναι οι ειδήσεις, αλλά για το πως τις παρουσιάζουν (υποκινούμενες ή μη) οι δημοσιογράφοι.

 

Το βίντεο που παρέθεσα παρουσιάζει έναν δημοσιογράφο να λέει τις ειδήσεις. Δεν σχολιάζει, δεν παίρνει προσωπική θέση.

Ουσιαστικά έχει μάθει απ έξω ή διαβάζει ένα κειμενο που του έχουν δώσει, το οποίο είναι τυπικότατο.

 

Αν αυτο το κείμενο έχει μέσα ψευδής ειδήσεις (αμφιβάλλω), ή υποκινούμενες ή συγκεκριμένες χωρις να παρουσιάζουν και τον αντίλογο (δεν αμφιβάλλω καθόλου), δεν έχει απολυτως καμια σχέση με τον τρόπο παρουσίασης ανευ σχολιασμου, της είδησης.

 

Το να μου παρουσιάζεις ως επιχειρημα το γεγονος οτι ο δημοσιογράφος δεν έκανε καμια αναφορά για τις θέσεις των συντηρητικών (οι οποιοι μπορει να ειχαν απαντησει την επομενη μέρα ας πουμε), δεν έχει καμία βάση στη κουβέντα περι παρουσίασης και μονο, μιας είδησης. Είναι άλλη θεματολογια.
 

 

Δεν είναι το ίδιο το "δε με καλύπτει αυτό που μου προσφέρουν" με το "απαγορεύεται δια νόμου να υπάρχει εναλλακτική πηγή ενημέρωσης". Εξίσου κατανοητό, ελπίζω. Εξ ου και το σχόλιό μου στο "αν ήταν στο χέρι μου, θα κρατούσα μόνο..." κτλ., κτλ..

 

Το οτι ο νόμος προσφέρει τη δυνατότητα να υπάρχει εναλλακτική πηγή ενημέρωσης, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση, οτι αυτή υπάρχει. Τι να κάνω εγω τις χιλιάδες πηγές, αν όλες ειναι υποκινούμενες και συγχρόνως παρουσιάζονται με αυτον τον εξεφτελιστικό κατά την άποψή μου τρόπο.

Αν ειναι να βλέπω καθαρά τέτοιες ειδήσεις, προτιμώ αυτές χωρις σχολιασμό και προσωπική θεση του παρουσιαστή.

Εδωσα ως παράδειγμα τον τρόπο παρουσίασης των ειδήσεων της δεκαετίας του 90.

Αν θεωρεις το παράδειγμά μου ατυχές, να το σεβαστώ. Μη μπλέκεις ομως άλλη θεματολογια στη μέση.

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να βλέπω καθαρά τέτοιες ειδήσεις, προτιμώ αυτές χωρις σχολιασμό και προσωπική θεση του παρουσιαστή.

Εδωσα ως παράδειγμα τον τρόπο παρουσίασης των ειδήσεων της δεκαετίας του 90.

Αν θεωρεις το παράδειγμά μου ατυχές, να το σεβαστώ. Μη μπλέκεις ομως άλλη θεματολογια στη μέση.

 

 

 

Παντα τα ιδια ηταν.Απλα τωρα εχουμε και μπολικα τζερτζελιαρικα πανελ με προσκεκλημενους για τον σχολιασμο της επικαιροτητας.Εκει μερικες φορες θελει η συμπαθεια να κρυφτει αλλα.... :-D.Για μενα βεβαια ειναι υπερεκτιμημενη η δυναμη των ΜΜΕ.Συχνα αποτελουν το αγαπημενο αλλοθι των ψηφοφορων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Απλα τωρα εχουμε και μπολικα τζερτζελιαρικα πανελ με προσκεκλημενους για τον σχολιασμο της επικαιροτητας

 

Αυτό ας πουμε το απεχθάνομαι. Δε καταλαβαίνω που κολλάει στο δελτίο ειδήσεων. Ας γινει μια εκπομπή. Απο που και ως που ένα δελτίο γίνεται κέντρο προσωπικών απόψεων καλεσμένων και δημοσιογράφων.

Η ειδηση ειναι "ατυχημα στον Πειραία, 2 τραυματίες". Δε με ενδιαφέρει να μαθω την άποψη του δημοσιογράφου και των παρευρισκόμενων για τα ατυχηματα γενικά κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμπα ασχολείστε με το τι θέλετε να βλέπετε. Το πρόγραμμα τηλεόρασης το κανονίζει η πλειοψηφία. Όσοι έχουν εκπομπές δείχνουν αυτό που με βάση τα στατιστικά , τις έρευνες και την AGP (η όπως την λένε στην Ελλάδα) θα τους φέρει τα καλύτερα αποτελέσματα. 

 

Η πλειοψηφία θέλει να βλέπει τζερτζελέ και κουτσομπολιό. Είτε τον εβαγγελάτο να είναι σε ρόλο εισαγγελέα, είτε τι χρώμα βρακί φόρεσε η χ/ψ καλλιτέχνης. 

 

deal with it. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχεις μπερδέψει τον σχολιασμό και προσωπική θέση (αυτο δηλαδή που κάνουν χρονια τωρα οι δημοσιογράφοι και που αποτελει τη θεματολογία του θρεντ) με την υποκινούμενη είδηση. [...]

 

Εγώ τα έχω μπερδέψει;

 

Είδες καθόλου το βίντεο που παρέθεσα; Η αποστροφή "κορύφωση του ενθουσιασμού των κατοίκων", τι είναι, είδηση ή σχόλιο; Ρωτάω, γιατί κάποιοι ισχυρίζονταν πως πριν τη δεκαετία του '90 οι δημοσιογράφοι δε σχολίαζαν.

 

Εσένα σε πειράζει, δηλαδή, αν πήρε την πρωτοβουλία ο παρουσιαστής και το είπε, ή αν το είχε γραμμένο;

 

Και αν δεχτούμε πως απλά διάβασε αυτό που του έγραψαν (άρα δεν εξέφραζε "προσωπική άποψη" που τόσο σε ενοχλεί) μου εξηγείς πώς, ακριβώς, συνάδει αυτό με τον ισχυρισμό σου πως την όμορφη δεκαετία του '80 δεν ήταν γλάστρες οι δημοσιογράφοι; Εσύ, δηλαδή, πώς θα χαρακτήριζες αυτόν που διαβάζει αυτά που του γράφουν; Δημοσιογράφο ή γλάστρα;

 

Πάντως, περισσότερο από όλα μου αρέσει το σκεπτικό σου πως, επειδή έχεις επιλογές αλλά δεν είναι εναλλακτικές, η λύση που προτιμάς είναι να κρατήσεις μόνο... μία. Επιστροφή στο παρελθόν. Μια χαρά. Αυτή είναι η λύση, γενικά. Κι αν δε θυμόμαστε ακριβώς το παρελθόν, δεν πειράζει. Ο χρόνος όλα τα γλυκαίνει.

 

Και σου εξηγώ πως τρόποι να περάσεις θέσεις και απόψεις υπάρχουν πολλοί και διάφοροι. Εσύ έχεις κατσικωθεί σε ένα απολίθωμα που διαβάζει με χαμηλωμένο το βλέμμα ό,τι του έχουν γραμμένο στο χαρτί, και μας λες "τι καλά που ήταν τότε".

 

Εμ, δεν ήταν καλά. Αυτός μπορεί να μη σχολίαζε (δεν τον θυμάμαι το συγκεκριμένο άνθρωπο καν, άλλους ναι, και μπορεί να ήταν αξιοπρεπέστατος) αλλά όχι και δεν ήταν υποκινούμενες οι ειδήσεις. 

 

Το ότι δεν μπορείς ή δε θες να αντιληφθείς ότι ήταν υποκινούμενες είναι άλλη ιστορία. Και ότι πας να το τουμπάρεις τώρα και να πεις ότι μιλάς για τον "τρόπο" και όχι για το περιεχόμενο, είναι αστείο, το λιγότερο.

 

Αν εγώ σου πω ότι σήμερα θα φάμε "μόνο πατάτες", τι περιγράφω; Το περιεχόμενο ή τον τρόπο παρασκευής του φαγητού;

 

Εσύ λες πως θες "μόνο ειδήσεις" και καλούμαστε τώρα να δεχτούμε ότι δεν εννοούσες το περιεχόμενο, αλλά τον τρόπο.

 

Υ.Γ. Παρενθετικά, και το "ατύχημα στον Πειραιά", σχόλιο είναι. Η λέξη ατύχημα περιγράφει ένα "τυχαίο συμβάν". Αν το αυτοκίνητο που τραυμάτισε τους δύο έπεσε πάνω τους γιατί ο οδηγός μιλούσε στο κινητό, δεν είναι ατύχημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ας πουμε το απεχθάνομαι. Δε καταλαβαίνω που κολλάει στο δελτίο ειδήσεων. Ας γινει μια εκπομπή. Απο που και ως που ένα δελτίο γίνεται κέντρο προσωπικών απόψεων καλεσμένων και δημοσιογράφων.

Η ειδηση ειναι "ατυχημα στον Πειραία, 2 τραυματίες". Δε με ενδιαφέρει να μαθω την άποψη του δημοσιογράφου και των παρευρισκόμενων για τα ατυχηματα γενικά κτλ κτλ.

 

Πλουραρισμος αποψεων, τηλεθεαση και φραγκα.Στο κοσμο του θεαματος δεν χωρανε οι μινιμαλιστικες σου αποψεις αγαπητε  και ιδιως οι κονσερβες που εχουν ληξει εδω και πολλα χρονια . :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως το τωρινο συστημα μου αρεσει περισοοτερο.

Κατ' αρχην τωρα ειναι ο παρουσιαστης και δημοσιογραφος, και οχι το 80, που απλα ηταν ενας εκφωνητης. Τωρα ξερω απο πρωτο χερι ποιος εχει την αποψη που ακουγεται (γιατι τον βλεπω), και οχι τοτε που πισω απο την καμερα, αυτος που εγραφε την ειδηση, και εβαζε και το καταλληλο βιντεο, ηταν αγνωστος και αφανης. Τωρα ξερω απο την αρχη, βλεποντας το δημοσιογραφο, τι θα ακουσω και αν θα επιλεξω τελικα να παραμεινω στο καναλι αυτο η να το αλλαξω.

Καλως η κακως, αυτος ειναι δημοσιογραφος, αυτος που την ειδηση εχει την ευχερεια να τη σχολιασει, αλλιως θα ηταν απλως εκφωνητης.

Και στην τελικη, γιατι να εχω δυο-τρεις η δεκα εκπομπες ολο το βραδυ, οπως ηταν πριν 10-15 χρονια, και να μου τα πρηζουν με αναλυσεις μεχρι τα μεσανυχτα, και να μην εχω ενα μονο ολοκληρωμενο δελτιο ειδησεων- σχολιασμων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και μόνο ότι απαλλαγήκαμε από την ψευδαίσθηση της "αντικειμενικότητας" (την οποία, περιέργως, ορισμένοι εξακολουθούν να τρέφουν, αναπολώντας τις "παλιές καλές εποχές") είναι κέρδος.

 

Δόθηκαν αγώνες για να απαλλαγούμε από τη μία και μόνη "αλήθεια". Αυτό που σήμερα θεωρούμε δεδομένο, ευτελές και ανάξιο λόγου, κάποτε απαγορευόταν δια νόμου. Δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνονται ορισμένοι αυτό. Κι αν το επίπεδο δεν είναι (που δεν είναι...) καλό, η λύση δεν μπορεί να είναι να γυρίσουμε στις εποχές που ο εκφωνητής με βλέμμα μοσχαριού μας διάβαζε το κείμενο και πέραν αυτού αντίλογος κανένας.

 

Το πρόβλημα δεν είναι το να έχει άποψη ο δημοσιογράφος. Δημοσιογράφος είναι, άποψη πρέπει να έχει. Δε σου αρέσει η άποψή του; Αλλάζεις κανάλι. Σου τη δίνει ο Παπαδημητρίου; Άκουσε Βαρουφάκη. Δε σου κάνουν τα κανάλια, γενικά; Πας στο διαδίκτυο. Στα ειδησεογραφικά site, στα blog, στα fora.

 

Το βρίσκω αδιανόητο ότι μπορεί να αποτελέσει λύση ο περιορισμός των επιλογών (αν περνούσε από το χέρι κάποιων, τουλάχιστον) ή η υιοθέτηση ενός παρωχημένου (και, τελικά, όπως προκύπτει από απλή εξέταση των γεγονότων, όχι και τόσο αντικειμενικού) μοντέλου.

 

Αυτά, καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...