Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 4 [PS4] και απορίες για τηλεόραση


mixalis1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα το θεμα δεν ειναι να εξαφανιστει ,που δεν γινεται ετσι και αλλιως, αλλα να μην το αντιλαμβανεσαι στην κινηση του mouse αν συνδεσεις pc .Eγω στο gaming mode επαιζα πολυ καλα bf4 με mouse χωρις να αντιλαμβανομαι το παραμικρο lag ,ποσο μαλλον αν παιξεις με pad .

Καλά ναι, απλώς εννοώ ότι δεν κάνει θαύματα. Αν έχεις μια τηλεόραση με 80-100ms input lag δε θα το δεις να πάει στα 20 στο game mode πιθανότατα.

 

με μπερδεψατε και σορρυ κιολας,αλλα ποια απο τις 2 λετε εσεις ρε παιδια τη γνωμη σας σαν πιο εμπειροι!!ευχαριστω

H Samsung έχει καλή εικόνα, αλλά σε Game Mode έχει 41 ms lag (γενικό ξεπερνά τα 100 - αυτό που λεώ από πάνω, ότι δεν κάνει θαύματα το game mode αν είναι υψηλό γενικά το input lag). Δεν είναι και η καλύτερη περίπτωση, αλλά δεν είναι και πολύ άσχημα. Αν, ας πούμε, παίζεις κυρίως RPG ή χαλαρά πράγματα πιθανότατα θα είσαι ΟΚ. Αν παίζεις fighting games, shooters, sports games ίσως να ψάξεις για καμιά άλλη τηλεόραση. Ισως κι όχι. Αν έχεις τώρα καμία που κυμαίνεται στα 100, ας πούμε, αυτή θα σου φανεί γρήγορη :P

 

http://www.avforums.com/review/samsung-ue40f6500-led-television-review.9680

 

Για την LG δεν μπορώ να βρω νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, απλώς εννοώ ότι δεν κάνει θαύματα. Αν έχεις μια τηλεόραση με 80-100ms input lag δε θα το δεις να πάει στα 20 στο game mode πιθανότατα.

 

H Samsung έχει καλή εικόνα, αλλά σε Game Mode έχει 41 ms lag (γενικό ξεπερνά τα 100 - αυτό που λεώ από πάνω, ότι δεν κάνει θαύματα το game mode αν είναι υψηλό γενικά το input lag). Δεν είναι και η καλύτερη περίπτωση, αλλά δεν είναι και πολύ άσχημα. Αν, ας πούμε, παίζεις κυρίως RPG ή χαλαρά πράγματα πιθανότατα θα είσαι ΟΚ. Αν παίζεις fighting games, shooters, sports games ίσως να ψάξεις για καμιά άλλη τηλεόραση. Ισως κι όχι. Αν έχεις τώρα καμία που κυμαίνεται στα 100, ας πούμε, αυτή θα σου φανεί γρήγορη :P

 

http://www.avforums.com/review/samsung-ue40f6500-led-television-review.9680

 

Για την LG δεν μπορώ να βρω νούμερα.

To gaming mode απο οσο εγω τουλαχιστον ξερω και βλεπω και στην πραξη κανει αυτο που ειναι να κανει για να παιζεις games με σωστη αποκριση .Μαλιστα στο gaming mode σου γραφει οτι ειναι για συνδεση σε κονσολες κτλ ,δηλαδη οι ανθρωποι το εχουν προβλεψει και επειδη η πραξη ειναι καλυτερη απο οποιαδηποτε μετρηση στο επιπεδο της αισθησης εγω που ειμαι pc gamer στο bf4 οταν την συνδεσα με τον υπολογιστη διαφορα απο το monitor μου δεν ενιωθα .Προσεξτε δεν λεω οτι δεν εχει αλιμονο ,το monitor εχει 5ms ,απλα οπως ειπα ολη η ιστορια ειναι τι αντιλαμβανεσαι γιατι απο νουμερα οπως input lag,αντιθεση,χρωματα  κτλ στις τηλεορασεις κυκλοφορουν πολλα τα οποια ειναι ως επι το πλειστον ανουσια και χρησιμευουν για διαφημιστικους λογους.Εγω εχω υποψη την UEF55 6670SS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το game mode αυτό που λες είναι, δε διαφωνώ σε αυτό. Απλώς λέω πως αν η τηλεόραση έχει input lag στα ουράνια γενικά, όσο και να το ρίξει στο game mode θα εξακολουθεί να είναι υψηλότερο - πιθανότατα - από μια τηλεόραση που θα έχει χαμηλότερο γενικό. Υπάρχουν, βέβαια, και περιπτώσεις, όπως αυτή η Panasonic που λίνκαρα πιο πάνω, που και δεν έχει game mode και είναι το input lag χαμηλότερο από το game mode πολλών άλλων τηλεοράσεων :P

 

Τώρα, όσον αφορά τα υπόλοιπα περί εικόνας, επειδή τα μάτια του καθενός, αναλόγως τα γονίδια, τις παθήσεις και την ηλικία, βλέπουν διαφορετικά, η "καλή" εικόνα είναι αρκετά υποκειμενικό ζήτημα. Γι' αυτό ξεκινάς με τις μετρήσεις, να δεις πού κυμαίνονται τα χρώματα και τα μαύρα, και παίρνεις ό,τι είναι καλύτερο σε απόδοση στα χρήματα που διαθέτεις. 

 

Μην ξεχνάς κι ότι πολύς κόσμος, είτε λόγω συνήθειας είτε λόγω λανθασμένης αντίληψης, εντυπωσιάζεται από τα έντονα χρώματα. Αν, δε, είσαι και κάποιας ηλικίας το contrast των ματιών σου (για να το πω τελείως χοντρικά) πέφτει, οπότε είναι κι αυτό ένα ζήτημα. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να έχουν έρθει σπίτι μου άτομα που δεν ασχολούνται με τεχνολογίες ή παιχνίδια και να βλέπουν καλιμπραρισμένη εικόνα στην τηλεόρασή μου (η οποία έχει αρκετά καλή απόδοση χρωμάτων, γενικά) και να μου λένε "πολύ μουντή δεν είναι;" ή "πολύ σκοτεινά δεν είναι όλα;", απλώς επειδή έχουν συνηθίσει το contrast και το brightness στο τέρμα. Πολλές τηλεοράσεις, ας πούμε, έχουν default ρύθμιση το dynamic contrast, οπότε αν ο άλλος δεν μπει να το τσεκάρει/αλλάξει συνηθίζει σε αυτό το έκτρωμα και μετά όταν δει σωστά χρώματα του φαίνονται "μουντά". Συν ότι τα έχουν όλα αυτά τέρμα στα καταστήματα για να σου τραβάνε το μάτι στις τηλεοράσεις που θέλουν να σπρώξουν.

 

Οπότε, αν είναι να προτείνω μια τηλεόραση κοιτάω να είναι τα νούμερά της όσο σωστά γίνεται, κι από κει και πέρα ας την κάνει ο άλλος την εικόνα όπως θέλει. Η βάση θα είναι καλή τουλάχιστον.

 

Πάντως, τα 40 ms παλεύονται, εκτός αν έχεις καλομάθει σε πολύ χαμηλά. Τα 100 δεν παλεύονται ό,τι και να παίζεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ενταξει τα 100ms τι να παλεψεις χαιρω πολυ ...Απλα οπως εκανα καποτε και την ιδια συζητηση με τον Panther για μενα η τηλεοραση ειναι να την δεις απο κοντα σαν εικονα .Τωρα απο τα reviews δεν καταλαβαινεις τιποτα για μενα .Επειτα ειναι και θεμα γουστου ,εγω πχ προτιμω την εικονα της Samsung την θεωρω ανωτερη ποιοτικα απο ολες κατα την ταπεινη μου αποψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει δίκιο ο robinblack δυστυχως.

 

Δεν μπορείς να κάνεις οικονομία να πάρεις τουλάχιστον την φθηνότερη αξιοπρεπή fullHD 1080p τηλεόραση γύρω στα 160€? 22" βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν μπορείς να κάνεις οικονομία να πάρεις τουλάχιστον την φθηνότερη αξιοπρεπή fullHD 1080p τηλεόραση γύρω στα 160€? 22" βέβαια

Δεν αξίζει με την καμία να πάει σε 11 ίντσες μικρότερη τηλεόραση, ειδικά για μια διαφορά που σε αυτό το μέγεθος δε θα τη δει καν. 

 

Εγώ νομίζω ότι δε θα είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, ειδικά εφόσον λες ότι θα είναι προσωρινό. Εξάλλου, δε μιλάμε για φάση "έχω CRT, αξίζει να βάλω πάνω το 360;", όπου η διαφορά ήταν μέρα με νύχτα σχεδόν. 

 

Στο PS3 δεν ξέρω τι διαφορά είδε ο Ρόμπιν, αφού τα παιχνίδια και πάλι σε 720 τρέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι θα καταλάβεις αν πας να τη δεις από κοντά; Ξέρεις τι ρυθμίσεις έχει; Οι τηλεοράσεις δεν είναι ποτέ καλιμπραρισμένες στα καταστήματα, και, ακόμα χειρότερα, είναι με το contrast και το brightness ανεβασμένα για να φαίνονται, πρώτον, μες στα φώτα του καταστήματος, και για να σου τραβάνε το μάτι οι πιο έντονες εικόνες. Υπάρχουν, επίσης, παραδείγματα τηλεοράσεων που με default ρυθμίσεις δεν έχουν ισορροπημένα χρώματα, αλλά αν τις ρυθμίσεις σωστά αποδίδουν παραπάνω από ικανοποιητικά. 

 

Εκτός αν εννοείς ότι την παίρνεις σπίτι σου, τη ρυθμίζεις και τη δοκιμάζεις στις συνθήκες όπου θα τη βλέπεις εσύ, κι αν δε σου κάνει τη γυρνάς πίσω και παίρνεις άλλη (όπως είπα παραπάνω), οπότε πάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PS3 εγώ έχω δεί μικρές διαφορές απο 720p σε 1080p τηλεόραση, αφού έτσι κι αλλιώς το 90% των παιχνιδιών εκεί είναι 720p. Μιλάμε για PS4 τώρα όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, απλώς εννοώ ότι δεν κάνει θαύματα. Αν έχεις μια τηλεόραση με 80-100ms input lag δε θα το δεις να πάει στα 20 στο game mode πιθανότατα.

 

H Samsung έχει καλή εικόνα, αλλά σε Game Mode έχει 41 ms lag (γενικό ξεπερνά τα 100 - αυτό που λεώ από πάνω, ότι δεν κάνει θαύματα το game mode αν είναι υψηλό γενικά το input lag). Δεν είναι και η καλύτερη περίπτωση, αλλά δεν είναι και πολύ άσχημα. Αν, ας πούμε, παίζεις κυρίως RPG ή χαλαρά πράγματα πιθανότατα θα είσαι ΟΚ. Αν παίζεις fighting games, shooters, sports games ίσως να ψάξεις για καμιά άλλη τηλεόραση. Ισως κι όχι. Αν έχεις τώρα καμία που κυμαίνεται στα 100, ας πούμε, αυτή θα σου φανεί γρήγορη :P

 

http://www.avforums.com/review/samsung-ue40f6500-led-television-review.9680

 

Για την LG δεν μπορώ να βρω νούμερα.

καλα με εχεις μπερδεψει γιατι δεν τα πολυ γνωριζω θα πω αν ειναι ενα φιλο να την ψαξει τι παιζει με τα ms παντως ευχαριστω για τις απαντησεις σας..

ειδαλιως τι να σας πω ρε παιδια προτεινετε μου κ καμια εσεις με αυτα τα χρηματα κ με τα ιδια χαρακτηριστικα,για να δω αν ειναι κ καποιες αλλες σαν επιλογη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε τετοια αποσταση λογικα δεν θα δεις διαφορα!

Αν παιζεις το 2κ14, στα γραφικα απο το ps3 ειναι αρκετα καλυτερο, στο gameplay δεν ξερω!

 

Εγώ πάντως με 1080p 32άρα στα 2,5 μέτρα, ενοχλούμαι αρκετά από τα 720p του PS3. Το PS4 σε HD-Ready θα είναι σα να παίζεις Wii :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...