Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 4 [PS4] και απορίες για τηλεόραση


mixalis1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ps4 αλλά μ αυτά που διάβασα περί inputs lags στις τηλεοράσεις ,σκέφτομαι να την ακυρώσω.Τώρα έχω μία lg 42 (LG 42LS4200) και δεν γνωρίζω αν θα μπορέσω τα παίξω τα παιχνίδια μ αυτήν την τηλεόραση,ικανοποιητικά .Δεν ξέρω τι input lag έχει.

Οπότε διερωτώμαι,πρέπει σώνει και καλά να αγοράσω νέα tv για να παίξω τα παιχνίδια ή θα μπορέσω να ευχαριστηθώ το gaming με την υπάρχουσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οι top για gaming αυτή την περίοδο είναι Sony 705b/706b

 

και μήν ψαρώνετε όταν βλέπετε τηλεόρασεις γενικά σε μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων δίπλα δίπλα. φτιάχνουν τα contrast και τα settings ανάλογα με το τι θέλει να πουλήσει το μαγαζί τους.

 

ετκός ότι είναι άσχετοι οι περισότεροι πωλητές, ψάξτε πρώτα στο ίντερνετ. μην τους ρωτάτε!

 

επι του παρόντος αρχηγός είναι Sony 705b/706b με το χαμηλότερο lag.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/input-lag

 

 

Επίσης για 4κ είναι πάααααααρα πολύ νωρίς! δεν υπάρχουν κάρτες γραφικών στο εμπόριο να τις υποστηρίζουν, και δεν πρόκειται οι κονσόλες ps4/one να βγουνε μοντέλα που να υποστηρίζουν 4κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, πες τα, βρε άνθρωπε. Προσωπικά, έχω σταματήσει να προσπαθώ να πείσω ανθρώπους που επιμένουν ότι θέλουν "να δουν με το μάτι" την τηλεόραση πριν την πάρουν. 

 

Βέβαια, οι τιμές των Sony είναι λίγο τσουχτερές, γι' αυτό κι εγώ συνήθως προτείνω την UE32F5000. Αν παίζουν τα φράγκα, φυσικά, πας για Sony. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για 4κ είναι πάααααααρα πολύ νωρίς! δεν υπάρχουν κάρτες γραφικών στο εμπόριο να τις υποστηρίζουν, και δεν πρόκειται οι κονσόλες ps4/one να βγουνε μοντέλα που να υποστηρίζουν 4κ.

 

Άσε που το upscale που θα πέσει λόγω διαφορετικής ανάλυσης είναι σίγουρο ότι θα προκαλέσει θολούρα στην εικόνα. Ένας τιτλος 1080p (για κονσόλα) πχ σε μια 4k θα έδειχνε όπως ένας SD τίτλος σε μια 1080p. Δηλαδή μαύρα χάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επίσης μέχρι 200hz πιάνει το μάτι, μην ψαρώνετε με κάτι 400αρια που πάνε πολλοί κοτσοβολοπλαισιομεντιαμαρκτπαμπλικο να σας πουλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον η τηλεοραση σου εχει game mode τοτε μια χαρα θα εισαι. 

 

Δεν θα το λεγα αυτό στανταρ. Η δικιά μου LG LW4500 ακόμα και σε game mode παρατηρώ input lag. Και έχω διαβάσει πως γενικά έχει μεγάλο input lag η συγκεκριμένη. Δεν τη σώζει πάντα την κατάσταση δηλαδη το Game Mode

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν αναμεσα σε Sony και Samsung και πηρα Sony για το χαμηλο lag γιατι η κυρια χρηση της ειναι το gaming.Δεν εχω διακρινει το παραμικρο lag.

 

Samsung και LG χτυπανε 30-40 ms.Πριν παρω την Sony εψαξα στο ιντερνετ ποσα ms εχει και εχει 17ms το συγκεκριμενο μοντελο,σιγουρος δεν ειμαι,παντως εχει χαμηλοτερο lag απο τι αλλες.Ισως βοηθα πολυ το οτι ειναι στα 200Hertz(100-120 πραγματικα?)Το game mode δεν το βαζω ποτε γιατι τα δειχνει ολα υποβαθμισμενα.Αντιθετως αλλαζω τις ρυθμισεις εικονας οπως με βολευει στο ματι αναλογα το game.

 

Σχετικα με την εικονα μου φαινεται οτι οι Samsung εχουν καλυτερη ακριβεια χρωματων αλλα οι Sony καλυτερη ευκρινεια-καθαροτητα.

 

Ισως οι LG να εχουν μεγαλυτερο lag απο τις Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς υποβάθμιση κάνει το game mode; γιατί εγώ το έχω μόνιμα εκεί στη Samsung. Βέβαια διαφορετικά δε πολύ παλεύεται...

Τι ακριβώς υποβάθμιση κάνει το game mode; γιατί εγώ το έχω μόνιμα εκεί στη Samsung. Βέβαια διαφορετικά δε πολύ παλεύεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Game Mode, βασικά, απενεργοποιεί φίλτρα, απ' όσο γνωρίζω, για να γίνεται όσο το δυνατόν λιγότερο επεξεργασία της εικόνας από την τηλεόραση. Ετσι μειώνει το input latency. Επίσης, by default, τουλάχιστον στις Samsung, έχει ανεβασμένο πολύ το contrast και το sharpness. Αυτό, ειδικά σε παλιά παιχνίδια με μπόλικο aliasing, έχει ώς αποτέλεσμα να φαίνονται πολύ πιο έντονα τα jaggies. Αυτό ίσως να εννοεί ως υποβάθμιση ο AntiCambeR. 

 

Αυτά, φυσικά, ρυθμίζονται, οπότε μπορείς να τη φέρεις στα μέτρα σου την εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με το game mode.Απλα το ειχα βαλει 1-2 φορες να δω πως ειναι και το εβγαλα γιατι θυμαμαι οτι αλλαξε τελειως η εικονα προς το χειροτερο,νομιζω και πιο σκοτεινη.

 

Ναι,εφοσον βαλεις game mode μπορεις να αλλαξεις μετα τις ρυθμισεις αλλα μαλλον δεν θα εχει νοημα γιατι οι default ρυθμισεις που αλλαζουν αυτοματα οταν βαζεις game mode γινονται για να μειωνεται το lag.Και για να γινει αυτο,αλλαζουν οι ρυθμισεις.Πχ η φωτεινοτητα απο το 70 παει στο 50,αλλαζει η αντιθεση και πολλα αλλα.Αν δεν ειναι ετσι και αλλαζοντας τις ρυθμισεις εφοσον εχεις βαλει game mode δεν αλλαζει το lag τοτε δεν υπαρχει προβλημα,αλλα δεν νομιζω να γινεται.Αυτο βεβαια πρεπει να το δει καποιος στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.

 

Προς το τέλος του μήνα σκέφτομαι να αγοράσω τηλεόραση κυρίως για gaming (ps4 & pc) και να μην ενοχλώ την κυρά :P

 

Η απόσταση είναι στο 1 μέτρο, οπότε λέω να πάω σε 32άρα.

 

Λίγο που έψαξα κι εδώ καλή με χαμηλό input lag και σε καλή τιμή είναι η παρακάτω

 

http://www.skroutz.gr/s/3006133/Samsung-UE32F5000.html

 

Την έχει κανείς? Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...