Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 4 [PS4] και απορίες για τηλεόραση


mixalis1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτι εγραψε ο Panther. Επισης, αν παιζεις τα αθλητικα παιχνιδια ,εχει νοημα και τωρα η αγορα του. Αν οχι, εχουν δικιο τα παιδια, μπορεις να περιμενεις μεχρι τις 21 Μαρτιου( ημερομηνια κυκλοφοριας του Infamous..) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα games του PS3 παίζουν σε 720p? Είχα την εντύπωση οτι όλα έτρεχαν σε 1080p :/

 

Εγώ πάντως έσφιξα τα δόντια, άφησα το PS4 για μετά και πήγα τσίμπησα αυτό το μωρό, 

 

http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/46-47-intses/Samsung-LED-46-UE46F6320AW.htm

 

πέρα απο τα games που οκ υπάρχει διαφορά αλλα μή φανταστεις... το Last of Us μια χαρά το έπαιζα και στην 32άρα HD Ready..., βλέπεις και ταινιούλες με απίστευτη εικόνα ;)

Για μένα πάρε TV και αργότερα το PS4.. δέν έχει τίτλους ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung και ξερό ψωμί, με τις LG δέν έχω καλή εμπειρία...

 

Δές αυτο το μώρο

 

http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/46-47-intses/Samsung-LED-46-UE46F6320AW.htm

 

Βγαίνει και σε 40-42''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι τα παιχνίδια του PS3 που τρέχουν σε 1080, οπότε, ναι, καταχρηστικά μπορείς να πεις ότι όλα τα παιχνίδια του είναι σε 720p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και στο ps3 υπάρχει διαφορά από ready σε full hd. Οπότε πάνε πρωτα για αγορά τηλεόρασης και μετά κονσόλας. Και στο τρία τα περισσότερα παιχνίδι ναι upscaled οπότε θα δεις αρκετά μεγάλη διαφορά. Πόσο μάλλον για το ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το PS3, και 1080p να το έχεις στο μενού, όταν τρέχεις παιχνίδι σε 720 γυρνάει, πώς βλέπεις διαφορά προς το καλύτερο σε full HD τηλεόραση; 

 

Τέλος πάντων, όπως είπε ο Πάνθηρας, σε αυτό το μέγεθος και αυτές τις ίντσες η διαφορά είναι πραγματικά απειροελάχιστη, κι αν δεν έχει full HDTV να κάνει άμεση σύγκριση δε θα καταλάβει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις βάλει δίπλα δίπλα τις τηλεοράσεις. Ακόμα και στο 360 όταν έπαιζα στη hd ready που είχα και πήγα σε μια full hd, τη πρώτη που πήρα είδα μεγάλη διαφορά. Και μετά όταν άλλαξα πάλι δε full hd στη τωρινή μου d8000 πάλι είδα διαφορά από τη προηγούμενη που ήταν πάλι full hd. Οπότε μη λέμε ότι θέλουμε. Αν δε τις βάλεις δίπλα δίπλα. Κάτι που το έχω κάνει δε μπορείς να καταλάβεις. Υπάρχει διαφορά και μάλιστα βλέπετε με το απλό μάτι. Και το one τρέχει πολλές φορές σε 720 τι πάει να πει ότι αν το βάλεις σε μια hd ready θα είναι το ίδιο με μια οποία διποτε καλή full hd? Ούτε καν.

 

ΥΓ και οι τρεις τηλεοράσεις της δοκιμής μου ήταν ίδια μάρκα. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα games του PS3 παίζουν σε 720p? Είχα την εντύπωση οτι όλα έτρεχαν σε 1080p :/

 

Εγώ πάντως έσφιξα τα δόντια, άφησα το PS4 για μετά και πήγα τσίμπησα αυτό το μωρό, 

 

http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/46-47-intses/Samsung-LED-46-UE46F6320AW.htm

 

πέρα απο τα games που οκ υπάρχει διαφορά αλλα μή φανταστεις... το Last of Us μια χαρά το έπαιζα και στην 32άρα HD Ready..., βλέπεις και ταινιούλες με απίστευτη εικόνα ;)

Για μένα πάρε TV και αργότερα το PS4.. δέν έχει τίτλους ακόμα.

Εντυπώσεις απο την συγκεκριμένη tv? Ενδιαφέρομαι να την αγοράσω soon...σε τι απόσταση είσαι απο δ'αύτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν δε τις βάλεις δίπλα δίπλα. Κάτι που το έχω κάνει δε μπορείς να καταλάβεις. 

 

Αυτό δε λέω κι εγώ τόση ώρα; :P

 

Επιμένω, πάντως, πως 720 εικόνα σε 1080 τηλεόραση είναι χειρότερα από ό,τι σε 720 τηλεόραση. Εκτός αν μιλάμε και για αισθητή διαφορά ποιότητας στην τηλεόραση, που είναι δυνατό κι ας είναι ίδια μάρκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕ θα προσπαθήσω να σε πίσω. Αν νομίζεις ότι φαίνεται χειρότερο τότε εδώ ότι άλλο να πω. Αν κάποια στιγμή σου δοθεί η ευκαιρία να δοκιμάσεις τις διάφορες θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά η HD ready ανάλυση είναι είτε 1280x720 (είτε 1366x768 σε κάποιες tv). ps3 και xbox360 επειδή δουλεύουν σε 720p τα games τους ουσιαστικά γίνεται pixel mapping 1 προς 1 με την hd ready tv , οπότε έχεις την μέγιστη δυνατή ευκρίνεια. Ενώ όταν έχουμε 1080p tv τότε απλά έχουμε περισσότερη "θολούρα" λόγω του upscaling, δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση ότι έχουμε καλύτερη ευκρίνεια. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα όταν στο pc monitor μας κατεβάζουμε ανάλυση σε κάποιο game ωστε να μπορέσει να βγάλει ικανοποιητικό ρυθμό fps η κάρτα γραφικών. προφανώς ο φίλος πιο πάνω θα είδε την διαφορά σε κάποια 1080p tv η οποία και σαφώς θα ήταν κατα πολυ νεώτερη απο την Hd ready που είχε με αποτέλεσμα να έχει τρομερές διαφορές στην απεικόνιση των χρωμάτων,της φωτεινότητας,  του contrast ratio, του μαυρου, κλπ κλπ, οπότε εκει ναι κάνει μπαμ στο μάτι αυτή και μόνο η διαφορά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung και ξερό ψωμί, με τις LG δέν έχω καλή εμπειρία...

 

Δές αυτο το μώρο

 

http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/46-47-intses/Samsung-LED-46-UE46F6320AW.htm

 

Βγαίνει και σε 40-42''

φιλε μου τελικα την F6500 θα χτυπησω αλλα καλη και αυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως, μια νεοτερη τηλεοραση μπορει να φοραει καλυτερο επεξεργαστη εικονας, να εχει καλυτερο πανελ κτλ. Σε καθε περιπτωση διαφορα απο 720 στα 1080 απο τα 2.5 μ ουτε ο γνωστος ανοιχτοματης της αρχαιας Ελληνικης μυθολογιας Λυγκεας δεν θα μπορουσε να διακρινει σε TV 32''.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπώσεις απο την συγκεκριμένη tv? Ενδιαφέρομαι να την αγοράσω soon...σε τι απόσταση είσαι απο δ'αύτη?

Έργο Τέχνης φίλε... με κλειστά μάτια, στο ένα μέτρο εγώ κάθομαι, θέλω να τη φάω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...