Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 4 [PS4] και απορίες για τηλεόραση


mixalis1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω έπαιζα κανα 2 χρονια ps3 σε crt 14-15 ινστες :P

Πάρ' το εκεί το ps4 και αφου έχεις σκοπό να αλλάξεις ΤV όλα καλά. Φυσικά άμα έχεις games σε ο,τι άλλο δε σε βιάζει και τόσο το ps4 για killzone και Knack. Οπότε μπορείς να τα πάς και ανάποδα. Πρώτα TV μετα ps4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα τι θα καταλάβεις αν πας να τη δεις από κοντά; Ξέρεις τι ρυθμίσεις έχει; Οι τηλεοράσεις δεν είναι ποτέ καλιμπραρισμένες στα καταστήματα, και, ακόμα χειρότερα, είναι με το contrast και το brightness ανεβασμένα για να φαίνονται, πρώτον, μες στα φώτα του καταστήματος, και για να σου τραβάνε το μάτι οι πιο έντονες εικόνες. Υπάρχουν, επίσης, παραδείγματα τηλεοράσεων που με default ρυθμίσεις δεν έχουν ισορροπημένα χρώματα, αλλά αν τις ρυθμίσεις σωστά αποδίδουν παραπάνω από ικανοποιητικά. 

 

Εκτός αν εννοείς ότι την παίρνεις σπίτι σου, τη ρυθμίζεις και τη δοκιμάζεις στις συνθήκες όπου θα τη βλέπεις εσύ, κι αν δε σου κάνει τη γυρνάς πίσω και παίρνεις άλλη (όπως είπα παραπάνω), οπότε πάσο. 

Kαλα δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα ...Πανω κατω καταλαβαινεις πως παιζει μια και πως παιζει η αλλη ,ασε που μπορει να στην ρυθμισει και ο υπαλληλος στο μαγαζι να την δεις μια τηλεοραση και στο εντονο χρωμα και στο λιγοτερο εντονο .Εξαλλου στις περισσοτερες των περιπτωσεων οπως τις βγαζουν απο το κουτι τις συνδεουν και παιζουν δηλαδη σε normal εικονα .Η samsung παντα ειχε πιο δυνατη εικονα απο ολες τις αλλες και πιο εντονα χρωματα .Η LG προσωπικα για μενα ειναι ενα επιπεδο πιο κατω απο samsung και sony σε εικονα .Στο λεω επειδη εχω παρει και LG και Sony led (οχι για μενα) και πραγματι αυτο που βλεπεις σε ενα μαγαζι μην νομιζεις οτι διαφοροποιειται σε σχεση με το να την παρεις σπιτι σου και να την ρυθμισεις .Δεν μιλαω τωρα να αυξησεις για παραδειγμα την φωτεινοτητα αλλα σαν εικονα αν τις δεις καταλαβαινεις ,λιγο πειρα να εχεις .Για παραδειγμα αν κατσεις και δεις διπλα διπλα ενα μοντελο της samsung με CMR 600ΗZ οπως το δικο μου και στο τελευταιο με CMR 1000Hz παρολο που η δευτερη μπορει να ειναι ρυθμισμενη αλλιως απο το menu, βλεπεις ενα κλικ διαφορα στην ποιοτητα τους οχι κατι σπουδαιο αλλα αν το ματι σου ψαχνει γενικα το βλεπεις .Εγω σε οσα μαγαζια εχω παει παντα βλεπω οτι η samsung εχει παντα  πιο εντονα και φωτεινα χρωματα(λιγο ή πολυ)  σε σχεση με την sony και σιγουρα αποκλειεται σε ολα τα μαγαζια να την ρυθμιζουν την samsung καλυτερα .Εγω προσωπικα ειτε σε sony πηγαινα ειτε σε samsung το ιδιο πιστευω ευχαριστημενος θα ημουν ,απλα ειναι ποια θα μου κανει καλυτερο κλικ σε εικονα οταν τις δω απο κοντα και στην προκειμενη περιπτωση για το budget που ηθελα να διαθεσω μου αρεσε πιο πολυ η samsung απο το αντιστοιχο μοντελο της sony .Για το συγκεκριμενο θεμα του φιλου εγω που διαθετω το αντιστοιχο μοντελο μπορω να του πω οτι δεν θα εχει το παραμικρο προβλημα με input lag εφοσον αυτο πολυ απλα εχει προβλεφθει απο την εταιρεια .:) Tωρα επειδη ομως ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο ας τσεκαρει και τις sony που εχουν οπως λετε χαμηλοτερο input lag ,απλα για μενα κριτηριο αγορας τηλεορασης ειναι πρωτιστως αλλο πραγμα και επειδη γενικα η sony πρωμοταρει κατι τετοια χαρακτηριστικα για να δικαιολογησει την υπεραξια που πληρωνεις για τα προινοντα της εγω δεν θεωρω οτι ειναι κανει καποια διαφορα απο την στιγμη που και οι αλλοι εχουν προβλεψει για αυτο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον κι εγώ πάντα σε Samsung ή Sony καταλήγω (με μόνη εξαίρεση αυτή την Panasonic που είπα, αλλά γι' αυτή βασίζομαι μόνο στα reviews, ούτε την έχει αγοράσει κανείς γνωστός μου ούτε την έχω δει από κοντά - απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον), είτε όντως έχεις πολύ καλό μάτι είτε έχεις και την τύχη με το μέρος σου (που η τύχη ίσως να συμπεριλαμβάνει και το καλό μάτι :P ).

 

Στην Cometron πας και για τις τηλεοράσεις της Sony για support, να υποθέσω; Επειδή αυτό και μόνο θα ήταν λόγος να προτιμήσει Samsung, ακόμα κι αν ήταν ένα κλικ κάτω από τις Sony.

 

 

Μάκη, επειδή έχουμε ξεφύγει λίγο μεταξύ μας με τον Κωνσταντίνο και ίσως σε μπερδεύουμε περισσότερο, για να συνοψίσω, η Samsung που έδωσες στο αρχικό σου post φαίνεται αρκετά καλή τηλεόραση γενικά, με μόνο λίγο τσιμπημένο το input lag. Αν θες τηλεόραση αποκλειστικά για gaming και τίποτα άλλο ίσως να έχει νόημα να βρούμε μια γρηγορότερη. Αν βλέπεις και μπόλικες ταινίες/σειρές νομίζω ότι είναι αποδεκτά ισορροπημένη περίπτωση αυτή, οπότε προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα PS3 σε 14άρα CRT. Είχε και καμπύλη; 

Κι εγώ από CRT ξεκίνησα με το 360, αλλά τουλάχιστον ήταν 21" :P

 

Οπως και να έχει, σαν να βλέπεις Wii δε θα είναι. Το 720 σε 1080 TV το βλέπεις, και δύναται να σε ενοχλήσει, περισσότερο απ' ό,τι το αντίστροφο. Τουλάχιστον αυτό μπορώ να πω από προσωπική πείρα. Πιο πολύ "προσέχω" τη διαφορά ανάλυσης όταν συνδέω PS360 σε 1080 TV, παρά όταν συνδέω PS4 σε HD Ready. Ειδικά αν δεν έχεις δεύτερη τηλεόραση να κάνεις άμεση σύγκριση μια χαρά, λέω, θα σου φανεί το PS4 στην τηλεόραση που έχεις. 

 

Επίσης, οι τιμές στις τηλεοράσεις πέφτουν με πολύ γρηγορότερους ρυθμούς απ' ό,τι στις κονσόλες, οπότε καλύτερα πρώτα κονσόλα και μετά τηλεόραση, επειδή είτε θα βρεις πιο φτηνή την τηλεόραση που θα έπαιρνες τώρα είτε θα βρεις στα ίδια λεφτά νεότερο μοντέλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λεφτά ΚΑΙ για αναβάθμιση τηλεόρασης δεν υπάρχουν, αν αγοραστεί το PS4 κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα μπεί αναγκαστικά σε HD Ready τηλεόραση (τουλάχιστον τον πρώτο καιρό). 

 

Θα ήθελα λοιπόν να ξέρω ακριβώς τι χάνω σε ποιότητα απεικόνισης σε σχέση με μια Full HD TV, δεδομένου του οτι τα περισσότερα παιχνίδια απο εδώ και πέρα θα τρέχουν σε 1080p. Θα υπάρξει τόσο σημαντικό "bottleneck", έτσι ώστε η διαφορά ποιότητας στην ανάλυση σε σχέση με μια FullHD να είναι αισθητή; Ή η διαφορά θα είναι σε λογικά επίπεδα και δεν θα φαίνεται τόσο μεγάλη διαφορά on-screen;

Οπότε μιας και δεν υπάρχουν πάνω από 500 ευρώ προτείνω να πάρεις πρώτα μια τηλεόραση 1080p και να αφήσεις πιο μετά το ps4 που ακόμα δεν έχει κάτι αξιόλογο να δώσει
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάκη, επειδή έχουμε ξεφύγει λίγο μεταξύ μας με τον Κωνσταντίνο και ίσως σε μπερδεύουμε περισσότερο, για να συνοψίσω, η Samsung που έδωσες στο αρχικό σου post φαίνεται αρκετά καλή τηλεόραση γενικά, με μόνο λίγο τσιμπημένο το input lag. Αν θες τηλεόραση αποκλειστικά για gaming και τίποτα άλλο ίσως να έχει νόημα να βρούμε μια γρηγορότερη. Αν βλέπεις και μπόλικες ταινίες/σειρές νομίζω ότι είναι αποδεκτά ισορροπημένη περίπτωση αυτή, οπότε προχώρα.

φιλοι μου τελικα στη samsung θα καταληξω γιατι την θελω για "λιγο απο ολα" κ για αγωνες δλδ και για ταινειες κ για game..

την ψιλο εψαξα και ειναι νορμαλ το input lag (αυτο που λεει ο Κωσταντινος).συγκεκριμενα o βαθμος που δινουν στο input lag ειναι "recommended", και το "τελειο" το δινουν με βαθμο "highly recommended"..οταν την παρω (με το καλο) τι μπορω να κανω για να βρω ακριβες μετρησεις ms?ρωταω για να μου πειτε μετα αν ειναι "καλη" αλλα και για να μπορειτε να βοηθησετε και αλλους σαν και εμενα με ακριβες μετρησεις!!σας ευχαριστω παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη για όταν την πάρεις, λοιπόν.

 

Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, αφού μετρήσεις υπάρχουν σε review site. Απλώς φρόντισε όταν παίζεις παιχνίδια να έχεις ενεργοποιημένο το Game Mode από τις ρυθμίσεις της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατι τελευταιο για τις Panasonic που ειπε ο φιλος Vole ,πραγματικα οσες ετυχε να δω απο κοντα μπορω να πω οτι εχουν πολυ καλη εικονα και ισως ειναι αδικημενες εδω στην Ελλαδα γιατι απο οσο μπορω να γνωριζω τα περισσοτερα μαγαζια προωθουν LG,Samsung ,Sony πλεον..Θυμαμαι παντως με σιγουρια στις Plasma ηταν απο τις κορυφαιες τηλεορασεις .Δεν ξερω γιατι εχουν περιοριστει οι μαρκες στα μαγαζια ισως και λογω κρισης ,οπως πολυ καλες ειναι και οι Τοshiba .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη για όταν την πάρεις, λοιπόν.

 

Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, αφού μετρήσεις υπάρχουν σε review site. Απλώς φρόντισε όταν παίζεις παιχνίδια να έχεις ενεργοποιημένο το Game Mode από τις ρυθμίσεις της.

ευχαριστω  φιλε μου θα το εχω υποψη..εν το μεταξυ βρηκα αυτο για τεστ η κατι τετοιο αλλα δεν βγαζω ακρη

 

 

http://tft.vanity.dk/

 

πατασ λεει στο input lag HTML και κανεις το τεστ αλλα εγω δεν σκαμπαζω χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί μέχρι τον Σεπτέμβρη να κονομήσω κάποια λεφτά οπότε μπορεί να τα συνδυάσω και τα δύο. Θα δούμε, απλά κυρίως θέλω να τεκμηριώσω το πως θα φαίνεται το PS4 σε μια HD Ready TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί μέχρι τον Σεπτέμβρη να κονομήσω κάποια λεφτά οπότε μπορεί να τα συνδυάσω και τα δύο. Θα δούμε, απλά κυρίως θέλω να τεκμηριώσω το πως θα φαίνεται το PS4 σε μια HD Ready TV.

Αν δεν έχεις ps plus πάρε τώρα με 30 ευρώ για ένα χρόνο και μέχρι να πάρεις το ps4 θα έχεις μαζέψει παιχνίδια για να έχεις κάτι να παίζεις. Εφόσον έχεις ps3 θα σου δώσει και εκεί παιχνίδια.

Και επίσης, αφού έχεις ps3 έχεις κονσόλα αξιόλογη. Παίρνεις την οθόνη μιας και να το πάρεις τώρα το ps4 πάλι στο ps3 θα παίζεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως έχει μια λογική αυτό που λέει ο efo, αλλά εφόσον είσαι ΟΚ με την τηλεόραση που έχεις τώρα για το PS3, θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τώρα τηλεόραση νέα και το PS4 6-8 μήνες μετά. Μάζεψε απλώς λεφτά και πάρ' τα μαζί τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούμπανη αγορά ps4 πακετάκι με ολόφρεσκη τηλεορασίτσα εδω που τα λέμε ;)

 

Βασικά και γαμώ τις αγορές. Σκεψου το. Δεν έχεις να χάσεις κάτι αμα δεν πάρεις τώρα είτε το ένα είτε το άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λεφτά ΚΑΙ για αναβάθμιση τηλεόρασης δεν υπάρχουν, αν αγοραστεί το PS4 κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα μπεί αναγκαστικά σε HD Ready τηλεόραση (τουλάχιστον τον πρώτο καιρό). 

Θα ήθελα λοιπόν να ξέρω ακριβώς τι χάνω σε ποιότητα απεικόνισης σε σχέση με μια Full HD TV, δεδομένου του οτι τα περισσότερα παιχνίδια απο εδώ και πέρα θα τρέχουν σε 1080p. Θα υπάρξει τόσο σημαντικό "bottleneck", έτσι ώστε η διαφορά ποιότητας στην ανάλυση σε σχέση με μια FullHD να είναι αισθητή; Ή η διαφορά θα είναι σε λογικά επίπεδα και δεν θα φαίνεται τόσο μεγάλη διαφορά on-screen;

 

Tilemaxx στις 32 ίντζες 2,5 μέτρα απόσταση δεν χρειάζεσαι 1080p τηλεόραση. Δεν υπάρχει διαφορά με τα 720p όσο αετομάτης και να είσαι.

 

Για να δείς κάποια ουσιαστική διαφορά, θα πρέπει να έρθεις κάτω από τα 1,8 μέτρα ή να πάς σε μεγέθη 42 ιντζών και άνω.

 

Συνεπώς  θα είσαι μιά χαρά με το PS4 για την απόσταση που λές και να μήν σε απασχολεί.

 

Αργότερα που θα αποφασίσεις να πάρεις νέα τηλεόραση, να φροντίσεις απλά να είναι πιό μεγάλη για την απόσταση που είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...