Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 4 [PS4] και απορίες για τηλεόραση


mixalis1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεν έχεις χρηματικό θέμα, τοτε μόνο:

 

http://www.skroutz.gr/s/4452225/Sony-KDL-32W706B.html

 

Πολλά δεν είναι για 32''?

 

Επίσης δεν με ενδιαφέρει να είναι smart ή να έχει 3D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.

 

Προς το τέλος του μήνα σκέφτομαι να αγοράσω τηλεόραση κυρίως για gaming (ps4 & pc) και να μην ενοχλώ την κυρά :P

 

Η απόσταση είναι στο 1 μέτρο, οπότε λέω να πάω σε 32άρα.

 

Λίγο που έψαξα κι εδώ καλή με χαμηλό input lag και σε καλή τιμή είναι η παρακάτω

 

http://www.skroutz.gr/s/3006133/Samsung-UE32F5000.html

 

Την έχει κανείς? Τι προτείνετε?

Την έχω εγώ. Μια χαρά τηλεόραση είναι, και για gaming και για ταινίες. Προχώρα άφοβα.

 

Δες κι εδώ, αν δεν έχεις δει ήδη

 

http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsung-ue32f5000-201308253262.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω εγώ. Μια χαρά τηλεόραση είναι, και για gaming και για ταινίες. Προχώρα άφοβα.

 

Δες κι εδώ, αν δεν έχεις δει ήδη

 

http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsung-ue32f5000-201308253262.htm

 

Ναι έχω διαβάει την κριτική από το hdtvtest. Απλά ήθελα γνώμη από άτομο που την έχει.

 

Έχεις PS4 Vole? Πως τα πάει εκεί? Σε τι απόσταση είσαι? Κανα ποδοσφαιράκι παίζεις να μου πεις πως τα πάει?

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1-1μισι μέτρο είμαι συνήθως, αναλόγως αν παίζω/βλέπω μόνος ή με παρέα. Ολες τις κονσόλες της προηγούμενης γενιάς έχω πάνω συν το PS4. Μόνο το Wii κακοφαίνεται, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο. Ποδοσφαιράκια δεν παίζω καθόλου, οπότε σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Αν την πάρεις, το Game Mode το έχει "θαμμένο" στο System -> General, δεν είναι στις επιλογές εικόνας. Αλλά, απ' ό,τι λένε στο hdtvtest, έχει ίδιο latency σε όλα τα modes, άρα ίσως και να μη χρειάζεται. Προσωπικά, δεν αντιλαμβάνομαι καμία διαφορά μεταξύ game mode on/off σε απόκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μου φαίνεται λοιπόν.

 

Ωραία είναι η Sony που πρότεινε ο Σωκράτης, αλλά 100€ παραπάνω είναι αρκετά.

 

Vole, αν αφήσουμε στην άκρη τα παιχνίδια τι λέει σαν τηλεόραση γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρώματα αρκετά καλά έχει από το κουτί της, ειδικά στο Movie mode. Ghosting δεν έχω παρατηρήσει ποτέ. Ευχάριστη έκπληξη το ότι έχει σχετικά καλό ήχο για τόσο φτηνή και λεπτή τηλεόραση, το οποίο, βέβαια, μόνο αν δεν έχεις ηχοσύστημα ή ακουστικά καλά σε νοιάζει, αλλά αξίζει να αναφερθεί. 

 

Από USB παίζει mkv, οπότε και σε αυτό είσαι καλυμμένος. Αργεί λίγο στο navigation αν έχεις πολλούς φακέλους ή αρχεία, βέβαια, όπως και στην απόκριση αν βλέπεις αρχείο μεγάλης διάρκειας - ταινία, ας πούμε - και πατήσεις pause ή stop. Μπορεί να της πάρει μέχρι και μισό λεπτό να το κάνει. Σε μικρότερα αρχεία ανταποκρίνεται πιο γρήγορα. Βέβαια, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου από πέρυσι που την πήρα να δω αν έχουν βγει updates, οπότε αυτό ίσως και να έχει βελτιωθεί, ίσως και όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το PlayStation 4! Η απορία μου είναι πως δεν ξέρω αν είναι συμβατό με την τηλεόραση που έχω! Έχω την Samsung Led FullHD Η οποία γίνεται και οθόνη υπολογιστή! τι λέτε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ps4 και tv

Εχω μια απορια αν μπορει καποιος να βοηθειση.προκειται να παρω ενα ps4 η τηλεοραση που εχω ειναι lcd samsung αλλα οχι full hd βγαζει αναλυση 720p και 1080i.αυτο που θελω να μαθω ειναι αν θα βλεπω τα παιχνιδια του ps4 σωστα η σε χαμηλοτερη αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια αν μπορει καποιος να βοηθειση.προκειται να παρω ενα ps4 η τηλεοραση που εχω ειναι lcd samsung αλλα οχι full hd βγαζει αναλυση 720p και 1080i.αυτο που θελω να μαθω ειναι αν θα βλεπω τα παιχνιδια του ps4 σωστα η σε χαμηλοτερη αναλυση.

 

Αχι, βάλτο να δείχνει στα 720p και θα είσαι άρχοντας, στα 1080i ενδέχεται να έχεις θέμα με interlacing στα παιχνίδια με γρήγορα κινουμενη εικόνα/60fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία έχεις HD ready οθόνη. Όπως είπε και ο Red1 βάλε τα settings στο PS4 από automatic σε 720p και θα έχεις καλύτερη εικόνα από 1080i. Αλλά σίγουρα αξίζει full HD, εδώ στο PS3 και θυμάμαι πως είχα δει μεγάλη διαφορά από ready σε full HD.

 

 

Έτσι και αλλιώς δεν υποστηρίζουν ολα τα παιχνίδια 1080p

 

Δεν γίνονται render σε 1080p θες να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παίζοντας pes στο ps4, συνειδητοποίησα ότι το παιχνίδι έκανε ''σπασίματα''. Δοκίμασα σε 2 lcd τηλεοράσεις, χωρίς μεγάλη διαφορά (η μία είναι Samsung d 6530 40' και η άλλη πάλι Samsung, αλλά χαμηλότερων δυνατοτήτων). Με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ και στις ρυθμίσεις, βελτιώθηκε η κατάσταση, αλλά το φαινόμενο δεν εξαλείφθηκε. Η πλάκα είναι ότι σε μια ''αρχαία'' πλάσμα, που το δοκιμάσαμε, το παιχνίδι ήταν απόλυτα ομαλό. Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή θα αγοράσω καινούρια τηλέοραση (πιθανόν 60') και αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως  είναι παίζει απροβλημάτιστα παιχνίδια. Οπότε, σε τι να δώσω βάση, ώστε να αποφύγω τα παραπάνω? Στα hertz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρεις καποια TV που θα γραφει τουλαχιστον 200Hz(πραγματικα 100)

Μαλλον αυτος ειναι ο λογος για τα "σπασιματα".

 

Επισης ισως οφειλεται και στα πολλα ms.Οι Sony εχουν τα λιγοτερα ms αλλα ειναι λιγο πιο ακριβες.Οι Samsung και οι LG εχουν πιο πολλα ms που ειναι χειροτερο.Αυτο ισως να το αντιληφθεις σε "γρηγορα" games.

 

Εγω με 1 Sony Bravia 42" των 500€ ειμαι ευχαριστημενος,εχει οθονη με καλη ευκρινεια.Την εχω 1 χρονο.Επισης εχει πολυ πιο ωραιο design με πολυ μικρο πλαισιο τριγυρω.Οι Samsung ισως εχουν καλυτερα χρωματα.LG θα απεφευγα να αγορασω,ειναι κατωτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...