Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 4 [PS4] και απορίες για τηλεόραση


mixalis1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον η τηλεόραση θα παίζει κυρίως PS4, όπου θα είσαι με αναλογικούς, το input lag της Samsung δεν θα σε επηρεάζει.

 

Εγώ είμαι με την Sony 50W656 και έχω input lag 15msec σε game mode και κάπου 40msec σε Cinema mode.

 

Αν παίζω με αναλογικούς και έχω ξεχασμένο το Cinema, δεν το πέρνω χαμπάρι ότι υπάρχει lag, αν και ομολογώ ότι σε action combo based παιχνίδια (όπως στο Castlevania που έπαιζα) είχα μιά ανεπαίσθητη δυσκολία να πετύχω κάποιες κινήσεις που ήθελα σε δύσκολες φάσεις.

 

Όμως, μόλις τελείωνα το παιχνίδι και έπιανα στα χέρια μου ποντίκι, ΑΜΕΣΩΣ καταλάβαινα ότι έχω input lag.

 

Συνεπώς, το gaming σε κονσόλα με αναλογικούς μοχλούς συγχωρά έως ένα βαθμό το input lag.

 

Το PC gaming όμως με ποντίκι, είναι άλλη ιστορία και εκεί οι απαιτήσεις σε input lag είναι πιό αυστηρές.

 

Τώρα για τέστ που λέτε για input lag, απαιτείται ο ανάλογος εξοπλισμός, ο οποίος περιλαμβάνει CRT monitor το οποίο έχει 0 input lag, τη τηλεόραση που θα τεστάρετε, υπολογιστή που θα δίνει σήμα ταυτόχρονα καί στις 2 οθόνες και κάμερα που θα καταγράφει τις 2 εικόνες.

 

Αν δεν έχετε τα παραπάνω, αφήστε τις μετρήσεις και πάτε σε καμιά έτοιμη database να σας φύγει η περιέργεια στο τσάκ μπάμ.

 

http://www.displaylag.com/display-database/

 

Επίσης, εμπειρικό τέστ μπορείτε να κάνετε με το Human Benchmark. Σε αυτό δεν θα βρείτε το input lag της τηλεόρασης, αλλά την διαφορά που έχουν 2 τηλεοράσεις ή settings της ίδιας τηλεόρασης.

 

Για παράδειγμα στη πρώτη τηλεόραση έχω χρόνο αντίδρασης 270msec και στη δεύτερη 310msec. Άρα η 2η τηλεόραση έχει επιπρόσθετο input lag 40msec από τη πρώτη.

 

Το ίδιο μπορείτε να κάνετε και με τα settings της ίδιας TV. Βάλτε game mode και δείτε τον μέσο όρο σας. Μετά βάλτε κάποιο άλλο mode όπως το cinema και δείτε και εκεί τον μέσον όρο για να βγάλετε τη διαφορά.

 

http://www.humanbenchmark.com/tests/reactiontime/

 

Για να είναι οι συγκρίσεις σας όσο το δυνατόν καλύτερες, να κάνετε τουλάχιστον 20 πατήματα ανα μέτρηση, για να έχετε αξιόπιστο μέσον όρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aπλα να πω οτι η Samsung οπως και η Sony φανταζομαι ,εχουν gaming mode και οποιο input lag υπαρχει γινεται override καποιων λειτουργιων οι οποιες στην περιπτωση της Samsung χρησιμευουν για ταινιες και δεν αποτελει προβλημα καθολου  .

 

Φανταζομαι οτι οι νεες τηλεορασεις θα τα καταφερνουν πολυ καλυτερα απο τη δικη μου σε αυτο το κομματι αλλα η δικη μου σε gaming mode εχει περιπου 65ms input lag ενω αν δεν ενεργοποιησω το game mode οποιοδηποτε παιχνιδι στην native αναλυση της ειναι πραγματικα unplayable (εκτος απο TBS και "αργα" παιχνιδια). 

 

Η νεα σειρα της Sony 8 ακουσα οτι προσφερει απιστευτα χαμηλο input lag και ειναι οτι πρεπει για gaming αλλα δεν ξερω αν βγαινουν σε 32" και δεν ξερω αν ειναι εχει smart εκδοσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια

 

επειδη και εγω προσανατολιζομαι σε αγορα νεα;ς τηλεορασης καθως ειναι στα αμεσα σχεδια και η αγορα

ps4 μαλλον εχω καταληξει σε αυτην

 

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/135075-samsung-ue40h6400-&-2-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC?cmicc=skroutz

 

κριτικες αποψεις προσωπικες εμπειριες ολα δεχτα!!!

 

εθχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον παιδια εγω τελικα αγορασα την samsung ue40h6500

 

προς το παρων ειναι συνδεδεμενη με το πσ3

το θεμα μου ειναι οτι βαζω παιχνιδια οπως το uncharted 3 gta5 και αλλα blue ray δισκακια αλλα μου

αλλαζει αυτοματα οταν ξεκινησω το παιχνιδι την αναλυση σε απλη HD .

 

ειναι καποια ρυθμιση μεσω του πσ3  ή θα πρεπει να κοιταξω στον μενου της τηλεορασης

 

ευχαριστω!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Kolossos: Καλυτερα να βαλεις το PS3 απο τα video settings να τρεχουν ολα τα παιχνιδια σε 720p. Μην τικαρεις καθολου το 1080 εκτος και αν βλεπεις BR discs.

Πολλα παιχνιδια εχουν καλυτερη αποκριση στα 720 με κλασσικο παραδειγμα το PES

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...