Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με 30-40 ευρώ παίρνεις 1ΤΒ HDD, ακριβοί είναι. Ο HDD μια χαρά θα είναι τώρα για τα cross-gen και μετά δεν πάει χαμένος, τον έχεις για αποθήκη και για games παίρνεις έναν nvme σε δύο χρόνια που θα έχουν πέσει και άλλο οι τιμές..

Με την ίδια λογική και ο άλλος θα σου πει με τα λεφτά που παίρνεις 1 tb hd τώρα, θα πάρεις 4 tb σε 2-3 χρόνια ή κάποιον 1 tb nvme. Δεν οδηγεί πουθενά δηλαδή.😁

Απλά σχολίασα την αγορά hd τώρα μόνο ως game drive.

Εδώ υπάρχουν και τώρα ένα σωρό games που πρήζουν μπάλες στο loading σε hd (και έχω και black). Φαντάσου τι θα γίνει με τα τεράστια assets των next gen. αν σε αφήσουν κιόλας να τα τρέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Τωρα αν περιμενεις εσυ σε 2χρονια να αγοραζεις Samsung 970evo plus 1tb στα 30-40ευρω(οσο εχουν τωρα οι HDD),συγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα δεν προκειται να γινει κατι τετοιο.

Πότε το είπα αυτό; Αυτό που λέω είναι ότι τώρα επειδή crossgenίλα θα βλέπουμε δεν αξίζει να δώσεις 100 ευρώ για 1TB. Σε δύο χρόνια με αυτά τα 100 ευρώ μπορεί να παίρνεις 2TB ξέρω 'γω.

 

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Με την ίδια λογική και ο άλλος θα σου πει με τα λεφτά που παίρνεις 1 tb hd τώρα, θα πάρεις 4 tb σε 2-3 χρόνια ή κάποιον 1 tb nvme. Δεν οδηγεί πουθενά δηλαδή.😁

 

Δεν είναι το ίδιο γιατί τώρα οι HDD είναι ήδη φθηνοί και το κυριότερο αν χρειάζεσαι δίσκο για games τώρα κάτι πρέπει να πάρεις δεν μπορείς να περιμένεις δύο χρόνια, οπότε καλύτερα τώρα ένα  hdd και σε δύο χρόνια nvme..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πότε το είπα αυτό; Αυτό που λέω είναι ότι τώρα επειδή crossgenίλα θα βλέπουμε δεν αξίζει να δώσεις 100 ευρώ για 1TB. Σε δύο χρόνια με αυτά τα 100 ευρώ μπορεί να παίρνεις 2TB ξέρω 'γω.

Δεν είναι το ίδιο γιατί τώρα οι HDD είναι ήδη φθηνοί και το κυριότερο αν χρειάζεσαι δίσκο για games τώρα κάτι πρέπει να πάρεις δεν μπορείς να περιμένεις δύο χρόνια, οπότε καλύτερα τώρα ένα  hdd και σε δύο χρόνια nvme..

Απλά μην έχεις ψευδαίσθηση ότι θα κάνεις install εκεί next gen game. Αν το γνωρίζεις αυτό εξαρχής, δε θα απογοητευτείς τζάμπα και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πότε το είπα αυτό; Αυτό που λέω είναι ότι τώρα επειδή crossgenίλα θα βλέπουμε δεν αξίζει να δώσεις 100 ευρώ για 1TB. Σε δύο χρόνια με αυτά τα 100 ευρώ μπορεί να παίρνεις 2TB ξέρω 'γω.

Δεν είναι το ίδιο γιατί τώρα οι HDD είναι ήδη φθηνοί και το κυριότερο αν χρειάζεσαι δίσκο για games τώρα κάτι πρέπει να πάρεις δεν μπορείς να περιμένεις δύο χρόνια, οπότε καλύτερα τώρα ένα  hdd και σε δύο χρόνια nvme..

Καλυτερα τωρα ενα 1TB ssd που παιζουν στα 80ευρω παρα 40ευρω για σκληρο δισκο. Η διαφορα στο loading των παιχνιδιων δικαιολογει και με το παραπανω την τιμη αυτη.

Δεν ειμαστε οπως παλιοτερα που η χρηματικη διαφορα μεταξυ hdd και ssd ηταν 100ευρω και πανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ilos είπε

Απλά μην έχεις ψευδαίσθηση ότι θα κάνεις install εκεί next gen game. Αν το γνωρίζεις αυτό εξαρχής, δε θα απογοητευτείς τζάμπα και μετά.

Βρε συ, δες λίγο, είπα παίρνεις μετά nvme, λολ :P 200 φορές το είπα. Αν έχεις ένα ορισμένο budget τώρα, καλύτερα να ρίξεις αυτά τα 70 ευρά κάπου αλλού στο σύστημα και σε δύο χρόνια ή όποτε τέλος πάντων χρειάζεται σόνι και ντε ο nvme παίρνεις έναν τότε, σίγουρα φθηνότερο απ' ότι τώρα. Αν δεν έχεις θέμα budget παίρνεις και αυτόν :P

 

 

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Καλυτερα τωρα ενα 1TB ssd που παιζουν στα 80ευρω παρα 40ευρω για σκληρο δισκο. Η διαφορα στο loading των παιχνιδιων δικαιολογει και με το παραπανω την τιμη αυτη.

Δεν ειμαστε οπως παλιοτερα που η χρηματικη διαφορα μεταξυ hdd και ssd ηταν 100ευρω και πανω.

Μα παίζει και οι ssd να μην αρκούν για τα next-gen, εγώ στηρίχθηκα σε αυτό που είπε ο @ilos

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΑΝ και τι θα γινει στο μελλον,δουλεια δεν γινεται. Το τωρα(αμεσα)μας ενδιαφερει πανω απο ολα.

Δεν φτιαχνει καποιος ενα συστημα με βαση του τι θα ισχυει μετα απο 5χρονια. Σε 5χρονια σιγουρα θα κανει αναβαθμιση σε καποια πραγματα.

Παρομοια  περιπτωση που ισχυει και στις τιμες των παιχνιδιων. Υπαρχουν αυτοι που περιμενουν πχ μισο με 1χρονο για να παρουν φθηνα ενα παιχνιδι,και υπαρχουν και αυτοι που περιμενουν 4 και 5χρονια για να το παρουν ακομα φθηνοτερα,ασχετως βεβαια που μετα απο 5χρονια εχουν χασει παντελως το ενδιαφερον τους για το παιχνιδι αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Με ΑΝ και τι θα γινει στο μελλον,δουλεια δεν γινεται. Το τωρα(αμεσα)μας ενδιαφερει πανω απο ολα.

Δεν φτιαχνει καποιος ενα συστημα με βαση του τι θα ισχυει μετα απο 5χρονια. Σε 5χρονια σιγουρα θα κανει αναβαθμιση σε καποια πραγματα.

Παρομοια  περιπτωση που ισχυει και στις τιμες των παιχνιδιων. Υπαρχουν αυτοι που περιμενουν πχ μισο με 1χρονο για να παρουν φθηνα ενα παιχνιδι,και υπαρχουν και αυτοι που περιμενουν 4 και 5χρονια για να το παρουν ακομα φθηνοτερα,ασχετως βεβαια που μετα απο 5χρονια εχουν χασει παντελως το ενδιαφερον τους για το παιχνιδι αυτο .

Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο μέλλον οι τιμές των nvme θα πέσουν σε σχέση με σήμερα. Για κάποιον που είναι τέρμα σφιχτά ακόμη και τα 40 ευρώ διαφορά hdd με sdd μετράνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς τι νόημα έχει να ψάχνεσται για NVME. Και εγώ που πήρα τι κατάλαβα. Είχα απλα το Slot και δεν με έπαιρνε για 3o ΗDD.

Μερικοί απλά δεν ξέρουν από τεχνολογία και πάνε στα τυφλά.

NVME με SSD ελάχιστη ως μηδαμινή διαφορά στα games και το loading time. Μην τρελαίνεστε και τρέχετε να αγοράσετε από άγνοια επειδή θέλετε το τελευταίο τεχνολογικά gadget.

Η μόνη επιλογή να πάρει κάποιος NVME αυτό τον καιρό είναι αν χρησιμοποιεί προγράμματα επεξεργασίας βίντεο-γραφικών ή κανει συχνά μεταφορές αρχείων για να αξιοποιείται η υψηλή ταχύτητα μεταφοράς. Αλλιως με SSD μια χαρά επίσης γίνεται η δουλειά για το μέσο χρήστη.

Με την έλευση επίσης των RTX 30xx και αν έχει καποιος κάρτα αυτης της σειράς ίσως ωφεληθεί με το νέο NVIDIA I/O. Αλλά αν σκέφτεστε τα 30-40€ διαφοράς δεν φαντάζομαι να πάτε σε κάρτα γραφικών αξίας 500€-950€

Επεξ/σία από Tantalord
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Με 30-40 ευρώ παίρνεις 1ΤΒ HDD, ακριβοί είναι. Ο HDD μια χαρά θα είναι τώρα για τα cross-gen και μετά δεν πάει χαμένος, τον έχεις για αποθήκη και για games παίρνεις έναν nvme σε δύο χρόνια που θα έχουν πέσει και άλλο οι τιμές..

Eιναι η μερα με την νυχτα ο nvme με το HDD και οχι μονο σε loading times. Αν δεν θες nvme τουλαχιστον παρε ssd παλι ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το μόνο κομμάτι που μου άρεσε ήταν η γυναίκα του που έχει φάτσα "όχι πάλι!". Θα προτιμούσα η ΕΑ να μας δείξει σε τι ακριβώς θα είναι καλύτερο το remaster στα γραφικά.
Συνήθως δεν ασχολούμαι τόσο, αλλά είχα παίξει αρκετά το NFSHP2010 παρά τα διάφορα porting προβλήματα και ανύπαρκτο DLC που είχαν οι κονσόλες μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Θα προτιμούσα η ΕΑ να μας δείξει σε τι ακριβώς θα είναι καλύτερο το remaster στα γραφικά.
 

Εχει ανεβει στο steam η σχετικη σελιδα με αυτο με καποιες πληροφοριες .

30ευρω αρχικη τιμη

https://store.steampowered.com/app/1328660/Need_for_Speed_Hot_Pursuit_Remastered/

Και για τις οπτικες διαφορες κλασσικα θα πρεπει να περιμενουμε οταν γινει διαθεσιμο στο steam.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Eιναι η μερα με την νυχτα ο nvme με το HDD και οχι μονο σε loading times. Αν δεν θες nvme τουλαχιστον παρε ssd παλι ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα. 

Που αλλού έχει διαφορά; Ναι πράγματι έχω δει διαφορά από τον nmve στον HDD, στην HDD κάνει μισό λεπτό loading το AC για παράδειγμα που παίζω τώρα, ενώ στον nvme είναι σχεδόν ακαριαίο. fps, 1%, 0.1% τα ίδια, που αλλού είναι μέρα με τη νύχτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2-3 μήνες, αν και δεν είμαι φαν του είδους, είχα σκαλώσει και ήθελα ένα arcade racing. Ψάχνοντας τι επιλογές έχω και με βάση τις μέτριες κριτικές του Heat πήρα το NFSHP2010 γιατί είναι ένα από τα ελάχιστα racing που έχω παίξει και τέλος πάντων το σκεπτικό ήταν "αυτό ξέρω, αυτό εμπιστεύομαι". Το ολοκλήρωσα, με κακό stuttering, μια μέρα πριν την ανακοίνωση του remaster. Perfect timing! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...