Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έδιτ, έτσι όπως το γράφει φαίνεται πως τα ρετρό παιχνίδια που δίνει η Sega θα είναι διαθέσιμα για παιχνίδι μόνο μέχρι το τέλος της εβδομάδας, αλλά μένουν κανονικά τελικά.

Για το Shogun δίνουν δωρεάν το μπόνους προπαραγγελίας από παλιά, είχαμε ακόμα Κατοχή ξέρω γω,  και στις 4/11 ξεκινάει η εβδομάδα της CA, μακάρι να υπάρχει έκπληξη για Rome1/Medieval 2 ή και 3 🙃 αν και δεν το νομίζω.
https://store.steampowered.com/app/34346/Total_War_SHOGUN_2__Battle_of_Kawagoe/

Επεξ/σία από G.TH.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

εχει συζητηθει? δεν θυμαμαι...

Διαφωνώ με το βίντεο. Πιστεύω ζούμε σε χρυσή εποχή του gaming. Δεν βγάζει η Bethesda νέα καλά rpg? Δεν πειράζει. Έχουμε cdprojekt, larian, obsidian, za/um κ.ά. Βγαίνουν remaster μετά από δύο χρόνια με ελάχιστες διαφορές? Βγαίνουν, αλλά παράλληλα βγαίνουν και remake σαν τα resident evil, final fantasy (με νέα παιχνίδια από τις σειρές να εξακολουθούν να κυκλοφορούν). Βγαίνουν πολλά  early access που μαζεύουν όλα τα λεφτά και μένουν στην ίδια κατάσταση για χρόνια? Βγαίνουν, αλλά παράλληλα βγαίνουν και παιχνίδια σαν το subnautica, το hades και το factorio. Βγαίνουν πολλά live service games που είναι ότι να ναι; Βγαίνουν και είναι πάρα πολλά. Παρόλα αυτά υπάρχουν και live service παιχνίδια σαν τα rocket league, overwatch και path of exile που δείχνουν πως μπορούν να συνυπάρχουν και αυτά αρμονικά. Τέλος, loot boxes και λοιπά microtransactions? Ισχύει πως υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια. Αλλά και αυτά υπάρχουν σε παιχνίδια που σε κάνουν να νιώθεις λες και παίζεις καζίνο (π.χ ΦΙΦΑ), ενώ υπάρχουν και σε άλλα που είναι τελείως προαιρετικά και δεν επηρεάζουν καθόλου την ευχαρίστηση του παιχνιδιού.

Κλείνοντας, υπάρχουν πάρα πολλά καλά και ποιοτικά παιχνίδια, χωρίς να βάζω καν τα indies. Υπάρχουν και ξεκάθαρα cash grabs, όπως πάντα. Δεν πιστεύω όμως ότι τα δεύτερα είναι τόσα πολλά, ώστε να δυσκολευόμαστε να βρούμε τα πρώτα. Διαλέγουμε και παίρνουμε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ , μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο ΚΟΡΕΣΜΟΣ μας ως άτομα παρά η ποιότητα/ποικιλία των games.

Κάποτε βγήκε το 1ο doom και είχαμε μείνει με τα σαγόνια στο πάτωμα για κανένα χρόνο. Τώρα αν το δείξεις σε έφηβο θα σε ρωτήσει τι χάπια παίρνεις.

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Συμφωνώ , μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο ΚΟΡΕΣΜΟΣ μας ως άτομα παρά η ποιότητα/ποικιλία των games.

Κάποτε βγήκε το 1ο doom και είχαμε μείνει με τα σαγόνια στο πάτωμα για κανένα χρόνο. Τώρα αν το δείξεις σε έφηβο θα σε ρωτήσει τι χάπια παίρνεις.

Κορεσμός σαν άτομα?Δηλαδή τι?

Σταμάτησε ο άνθρωπος να εξελίσσεται? Μετανεωτερικότητα δεν? Τίποτα?0? Που μείναμε?

Εννοείται έπεσαν τα σαγόνια του κάθε τότε εφήβου ή όποια ηλικία μπορούσε να ασχοληθεί με το τότε pc gaming, γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε τόση πληροφορία και δεν υπήρχε τόση εξέλιξη στον χώρο. Και ναι εννοείται εάν το δείξεις σε έναν τωρινό έφηβο θα σου πει τι χάπια παίρνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Συμφωνώ , μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο ΚΟΡΕΣΜΟΣ μας ως άτομα παρά η ποιότητα/ποικιλία των games.

+10000000000000000.

αλλά το ίδιο συμβαίνει και σε όλες τις άλλες τέχνες με την πάροδο των αιώνων. Δύσκολα να βρεις έναν νουβελίστα, ζωγράφο, κινηματογραφιστή που να μην έχει καταβολές/επιρροή από κάποιον προγενέστερο. Από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να επιβραβεύουμε το polishing σε κάποιο τίτλο και αν κατάφερε το σκοπό του, άσχετα αν από θέμα πρωτοτυπίας gameplay ήταν ένα μείγμα από προηγούμενα games και σου έδινε την αίσθηση been there done that. Κλασσικότερο παράδειγμα για μένα πάνω σε αυτό είναι το Ghost Of Tsushima.

Το πρόβλημα δηλαδή είναι ότι κάποιοι παίχτες παίζουν μονίμως τα ίδια πράγματα. Κάποια στιγμή θα μπουχτίσουν. Ας κάνουν ένα διάλειμμα από τα battle royale, moba's κλπ και ας παίξουν κάποιο άλλο genre που μέχρι τότε δεν είχαν ασχοληθεί και θα επανεκτιμήσουν το gaming.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, xtrmsnpr said:

Κορεσμός σαν άτομα?Δηλαδή τι?

Σταμάτησε ο άνθρωπος να εξελίσσεται? Μετανεωτερικότητα δεν? Τίποτα?0? Που μείναμε?

Εννοείται έπεσαν τα σαγόνια του κάθε τότε εφήβου ή όποια ηλικία μπορούσε να ασχοληθεί με το τότε pc gaming, γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε τόση πληροφορία και δεν υπήρχε τόση εξέλιξη στον χώρο. Και ναι εννοείται εάν το δείξεις σε έναν τωρινό έφηβο θα σου πει τι χάπια παίρνετε.

Εννοεί ότι δεν εντυπωσιαζόμαστε/ενθουσιαζόμαστε επειδή έχουμε παίξει το σύμπαν και δεν βρίσκουμε "καινούριο"/διαφορετικό/πραγματικά ενδιαφέρον κάποιο νέο game που κυκλοφορεί.

Συμβαίνει επίσης με σειρές και με ταινίες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Εμένα το "πρόβλημα" ξεκίνησε πριν 1.5 χρόνο που πήρα το καινούριο σύστημα. Πριν είχα έναν i3 και μια 1050 οπότε δεν είχα και πολλές επιλογές σε games, οπότε έπαιζα και adventure ή γενικά παλιότερα games με μέτρια ή κακά γραφικά. Τώρα μπορώ να παίξω ότι θέλω σε 1080p και έχω γίνει ολίγον graphics wh@re αλλά θέλω και καλό gameplay. Δηλαδή τα AC ενώ έχουν καλά γραφικά μετά από λίγο αρχίζω και βαριέμαι που κάνεις όλη την ώρα το ίδιο πράγμα. Εντάξει δεν παίζω μόνο games με visuals RDR2 αλλά να είναι σε ένα καλό επίπεδο ή για παράδειγμα να βελτιώνονται με mods αλλά να έχουν και ένα σωστό και ενδιαφέρον gameplay, οπότε όπως καταλαβαίνετε έχω ελάχιστες επιλογές. Δοκίμασα να παίξω κάνα adventure αλλά μετά από λίγο δεν μπορώ με τα γραφικά. Είναι ότι έχω και γενικά λίγες ώρες τη βδομάδα διαθέσιμες για gaming, κυρίως τα ΣΚ, οπότε θέλω να χορτάσει και το μάτι μου, να "ταξιδεύω"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα παρθενογενεση δεν υπαρχει οχι μονο στην τεχνη αλλα και παντου πλεον.. Και αν υπαρξει θα αποτελεσει την εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα. 

Απο εκει και περα θεωρω βλεποντας και απο τον εαυτο μου με 35 χρονια τουλαχιστον στην πλατη gaming σε διαφορες πλατφορμες και απο πολυ νωρις στον χωρο του pc gaming οτι υπαρχουν δυο πραγματα που πρεπει να εχουμε παντα κατα νου οταν κανουμε τετοια συζητηση.

1. Ειναι καποια ειδη παιχνιδιων που η χρυση εποχη τους υπηρξε στο παρελθον, ειτε ως μοδα ειτε ως ταση ειτε ως μετεξελιξη αλλων genres.. Δεν μπορω π.χ να απαιτησω απο το μεσο χρηστη (γιατι υπαρχουν και αρκετες εξαιρεσεις) να εκτιμησει την εποχη των text και point/click adventures, ουτε ενος scrolling shooter π.χ..  Καποια απο αυτα τα ειδη χαθηκαν με την παροδο των ετων και καποια εξελιχθηκαν. Τα indies βεβαια ειναι εδω παντα για να πουν το αντιθετο αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των gamers δεν ασχολειται με αυτα ή δεν εχει το χρονο να δοκιμασει τοσα πολλα, μονο οι avid και enthusiast .. Ο νεος gamer συνηθως θα παιξει οτι παιζει η παρεα του, οτι βλεπει στον μαζικο κοσμο του ιντερνετ και στον τροπο με τον οποιο σημερα το gaming εχει γινει μια βιομηχανια πολλων δις και δεν αποτελει την τρελλα μερικων studios οπως στα 90s.. Αυτο ουτε κακο ειναι ουτε καλο (ειναι αυτο που ειναι και σε οποιον απο εμας αρεσει), γιατι πολλες φορες η νοσταλγια ειναι κακος συμβουλος για να εκτιμησεις το νεο ή τουλαχιστον να το κριτικαρεις με οσο το δυνατον πιο αντικειμενικα κριτηρια λαμβανοντας υποψιν τις τασεις της εποχης.

2. Οπως και με πολλα πραγματα στην ζωη τα παντα υποκεινται σε φασεις..  Αρκετοι gamers σταματανε και εντελως για ενα διαστημα ή για παντα, αλλαζουν γουστα με τα χρονια και την εμπειρια ή  καταλαβαινουν τι τους εξιταρει στην βιομηχανια. Μην το γελατε μπορει να ειναι τοσο κολλημενος με ενα genre καποιος που να περασει και μια δεκαετια να καταλαβει οτι δεν του αρεσει πλεον ή οτι καηκε ή οτι θελει να δοκιμασει κατι νεο.  Οπως επισης δεν ειναι δυνατον να αρεσουν τα παντα σε ολους μας! Αυτο θα ηταν πραγματικα περιεργο. Εγω προσωπικα θεωρω οτι η βιομηχανια παροτι πλεον εχει ως γνωμονα κυριως το αμεσο κερδος τις περισσοτερες φορες ειδικα με τα ΑΑΑ games, υπαρχουν και θα υπαρχουν ακομη πολλα studios που θα ξεπεταγονται και θα δινουν νεα πνοη. 

Το μονο ανησυχητικο που βλεπω εγω εδω και καποια χρονια ειναι οτι καμια φορα αυτη η νοσταλγια και η εμπειρια αρκετων παλαιοτερων εκφραζεται και ως ελιτιστικη ταση.. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μην το γελατε μπορει να ειναι τοσο κολλημενος με ενα genre καποιος που να περασει και μια δεκαετια να καταλαβει οτι δεν του αρεσει πλεον ή οτι καηκε ή οτι θελει να δοκιμασει κατι νεο.

Αυτό είναι το κλασικό σύνδρομο του "main game" κυρίως σε multiplayer games και δεν είναι ότι παίζεις competitive/proffesional ή είσαι νεαρός σε ηλικία και κάπως "κόλλησες" με αυτό. Εγώ πχ είμαι 40 και ακόμα το έχω στο DNA, φαίνεται εξάλλου και από τα steam play hours. Κάποτε ήταν το Unreal Tournament 2004, μετά το Left 4 Dead 2, μετά το Chivalry και τα τελευταία χρόνια το monster hunter world. Δεν έχω και ένα συγκεκριμένο genre δηλαδή, HOMM3 παίζω αραιά και που μετά από τόσα χρόνια γιατί δεν έχει βγει κάτι που να το πλησιάζει από τότε σε TBS/RPG. Άλλοι γνωστοί μου έχουν κολλήσει με mobas/mmos/CS δεκαετίες. Έχω ένα παλικάρι από φαντάρος που ήμουν και τον γνώρισα και παίζει wow οπό τότε ανελλιπώς και ούτε πρόκειται να το σταματήσει ποτέ αν δε βγει sequel.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ilos είπε

Αυτό είναι το κλασικό σύνδρομο του "main game" κυρίως σε multiplayer games και δεν είναι ότι παίζεις competitive/proffesional ή είσαι νεαρός σε ηλικία και κάπως "κόλλησες" με αυτό. Εγώ πχ είμαι 40 και ακόμα το έχω στο DNA, φαίνεται εξάλλου και από τα steam play hours. Κάποτε ήταν το Unreal Tournament 2004, μετά το Left 4 Dead 2, μετά το Chivalry και τα τελευταία χρόνια το monster hunter world. Δεν έχω και ένα συγκεκριμένο genre δηλαδή, HOMM3 παίζω αραιά και που μετά από τόσα χρόνια γιατί δεν έχει βγει κάτι που να το πλησιάζει από τότε σε TBS/RPG. Άλλοι γνωστοί μου έχουν κολλήσει με mobas/mmos/CS δεκαετίες. Έχω ένα παλικάρι από φαντάρος που ήμουν και τον γνώρισα και παίζει wow οπό τότε ανελλιπώς και ούτε πρόκειται να το σταματήσει ποτέ αν δε βγει sequel.😁

Ναι μωρε ετσι ειναι ολοι μας λιγο ή πολυ το παθαινουμε απλα καποιοι το τερματιζουν. Βασικα πλεον δεν ειμαι στην φαση αυτη γιατι ισως ανεπαισθητα μενω μακρια απο τιτλους που θελουν ωρες ατελειωτες και ειναι ακρως εθιστικοι για να εχω και ανθρωπινη ζωη 😛

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλα μπραβο στους ιθυνοντες νοες της 2Κ..

''NBA 2K21 inserts unskippable ads into pre-game loading screens''

https://stevivor.com/news/nba-2k21-inserts-unskippable-ads-pre-game-loading-screens/

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostiger είπε

Πολλα μπραβο στους ιθυνοντες νοες της 2Κ..

''NBA 2K21 inserts unskippable ads into pre-game loading screens''

https://stevivor.com/news/nba-2k21-inserts-unskippable-ads-pre-game-loading-screens/

Τζάμπα το δίνουν και έχει/είχε ads;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2020 στις 9:13 ΠΜ, Thresh είπε

Εννοεί ότι δεν εντυπωσιαζόμαστε/ενθουσιαζόμαστε επειδή έχουμε παίξει το σύμπαν και δεν βρίσκουμε "καινούριο"/διαφορετικό/πραγματικά ενδιαφέρον κάποιο νέο game που κυκλοφορεί.

Συμβαίνει επίσης με σειρές και με ταινίες.

ε ναι, όμως δεν λέμε ότι εμείς έχουμε κορεστεί. Αν εμείς κορεστούμε, τότε σημαίνει αυτό που έγραψα.
Να έχει κορεστεί ένας κλάδος,τομέας,μια επιθυμία ναι το λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η EA δεν πολύ-ενδιαφέρεται για το PC 😪

247-B3-AF0-E48-F-4-C21-B889-E4-A57-B9-E4
1-F03-DC55-0142-42-DE-BCC7-2-F10-C9-D64-

Και μου ήρθε ένα γερό dejavu!

https://onlysp.escapistmagazine.com/ea-sports-ignite-engine-not-coming-to-pc-at-least-for-now/

Η next gen έκδοση στις ταπεινές κονσόλες. Ποιος κρατάει πίσω ΠΟΙΟΝ τελικά:

Quote

FIFA 21 PC will be based on the current-gen (PlayStation 4, Xbox One) version of the game instead of the next-gen (PlayStation 5, Xbox Series X) one, Electronic Arts confirmed in the official FAQ. FIFA 21 PC will be the same version as released on PlayStation 4 and Xbox One.

Είμαι περίεργος αν η MS θα δώσει το series X update (που είναι και η καλύτερη έκδοση αυτή τη στιγμή του Gears 5) και στο PC.....

 

Επεξ/σία από DJTaurus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...