Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Που αλλού έχει διαφορά; Ναι πράγματι έχω δει διαφορά από τον nmve στον HDD, στην HDD κάνει μισό λεπτό loading το AC για παράδειγμα που παίζω τώρα, ενώ στον nvme είναι σχεδόν ακαριαίο. fps, 1%, 0.1% τα ίδια, που αλλού είναι μέρα με τη νύχτα;

H μερα με την νυχτα ειναι στο loading , αλλα υπαρχουν περιπτωσεις π.χ στο flight simulator που γεμιζει η vram και η ram σε hdd εχει microstuttering , κατι που δεν υπαρχει με εναν nvme . Λιγες περιπτωσεις ακομα αλλα με τα νεα παιχνιδια θα γινονται πιο συχνες. Αν σε απασχολει το κοστος παντως ενας sata ssd ειναι αρκετα κοντα στον nvme και η διαφορα με εναν hdd σε τιμη ειναι πολυ μικρη. HDD μονο για αποθηκευση αρχειων και για παλια/indie παιχνιδια θα τον προτεινα. 

Φυσικα η διαφορες ειναι πολυ μεγαλυτερες απεξω απο το gaming , oπως αντιγραφη και μεταφορα αρχειων , αποσυμπιεση αρχειων ,  ταχυτητα ανοιγματος  εφαρμογων κτλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να παω να δώσω 520€ να πάρω 4ΤΒ nvme (της κακιάς ώρας για να λέω οτι έχω nvme) οοοοοοοοοοοοοοοοοκ για να έχω σχεδόν ίδια απόδοση στα παιχνίδια με έναν ssd, οοοοοοοοοοοοοοκ!

όχι πως σε ssd θα έδινα πολύ λιγότερα,αλλά ναι, έχουμε ακόμα οταν με τα λεφτά αυτά που έδωσα θα μπορώ να πάρω ίδια χωρητικότητα, επίσης,δεν είναι όλα gaming

43 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχει ανεβει στο steam η σχετικη σελιδα με αυτο με καποιες πληροφοριες .

30ευρω αρχικη τιμη

https://store.steampowered.com/app/1328660/Need_for_Speed_Hot_Pursuit_Remastered/

Και για τις οπτικες διαφορες κλασσικα θα πρεπει να περιμενουμε οταν γινει διαθεσιμο στο steam.

το 30αρι είναι επειδή, θα τους πούμε ότι είναι ίδιο με το heat 🤣

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tantalord είπε

Καταρχάς τι νόημα έχει να ψάχνεσται για NVME. Και εγώ που πήρα τι κατάλαβα. Είχα απλα το Slot και δεν με έπαιρνε για 3o ΗDD.

Μερικοί απλά δεν ξέρουν από τεχνολογία και πάνε στα τυφλά.

NVME με SSD ελάχιστη ως μηδαμινή διαφορά στα games και το loading time. Μην τρελαίνεστε και τρέχετε να αγοράσετε από άγνοια επειδή θέλετε το τελευταίο τεχνολογικά gadget.

Η μόνη επιλογή να πάρει κάποιος NVME αυτό τον καιρό είναι αν χρησιμοποιεί προγράμματα επεξεργασίας βίντεο-γραφικών ή κανει συχνά μεταφορές αρχείων για να αξιοποιείται η υψηλή ταχύτητα μεταφοράς. Αλλιως με SSD μια χαρά επίσης γίνεται η δουλειά για το μέσο χρήστη.

Με την έλευση επίσης των RTX 30xx και αν έχει καποιος κάρτα αυτης της σειράς ίσως ωφεληθεί με το νέο NVIDIA I/O. Αλλά αν σκέφτεστε τα 30-40€ διαφοράς δεν φαντάζομαι να πάτε σε κάρτα γραφικών αξίας 500€-950€

Είπαμε παίρνεις nvme τώρα ΑΝ τον χρειάζεσαι. Αν δε τον χρειάζεσαι κακώς τον πήρες.

Αυτό όμως δε τον βγάζει γενικά άχρηστο. Απλά δεν ήταν συμφέρουσα αγορά την παρούσα στιγμή για τα σενάρια χρήσης σου.

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Για παιχνίδια λογική και οικονομική λύση είναι HDD+SSD caching. ΤΕΛΟΣ. Όλα τα άλλα είναι "γιααααααα Ηλίθιους!" που  θα έλεγε και ο Κυρίτσης.

Καλή εναλλακτική, αρκεί να μη παίζεις άπειρα games και τον ξεφτυλίσεις στο γράψε-σβήσε. Ειδικά αν κάποια games σαν το warζώον μετράνε 250 GB πια. Υπάρχει επίσης και η ιδιάζουσα περίπτωση του ARMA3 που έπαιρνε 20%+ παραπάνω performance αν έβαζες το map του σε RAM drive.😁

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Που αλλού έχει διαφορά; Ναι πράγματι έχω δει διαφορά από τον nmve στον HDD, στην HDD κάνει μισό λεπτό loading το AC για παράδειγμα που παίζω τώρα, ενώ στον nvme είναι σχεδόν ακαριαίο. fps, 1%, 0.1% τα ίδια, που αλλού είναι μέρα με τη νύχτα;

Κανένα παιχνίδι δεν έχει σοβαρή διαφορά από sata ssd σε nvme γιατί πολύ απλά δεν είναι γραμμένα ώστε να αξιοποιούν τα παραπάνω sequential και IOPS. Το πολύ πολύ να γλιτώσεις 5-10 secs ανά λεπτό loading με nvme and thats it Από την στιγμή που τα περισσότερα είναι ports από τις current gen κονσόλες και πρέπει να μπορούν να φορτώνουν σε ευλογο χρονικό διάστημα πάνω σε 5400 rpm hard drive, καταλαβαίνεις. Ούτε uncompressed asset streaming χρειάζεται να κάνουν απευθείας στην vram, ούτε τίποτά άλλο εξωτικό από αυτά που θα έρθουν σε λίγα χρόνια.

Για αυτό πχ και είναι απίστευτη η δουλειά/τεχνολογία που έχουν κάνει στο ghost of tsushima που φορτώνει σχεδόν αστραπιαία (κρατάει στη μνήμη τα περισσότερα assets και φορτώνει ξανά μόνο τα απολύτως απαραίτητα) και είναι λες και έχεις κάποιο πολύ γρήγορο ssd. Μακάρι να υπήρχε και να είχε αξιοποιηθεί αυτή η τεχνολογία νωρίτερα, γιατί τώρα θα είναι λίγο πολύ αχρείαστη στις next gen.😁

Όπως και να έχει, ναι οι nvme είναι αχρείαστοι και πολυτέλεια σήμερα στο gaming, αλλά σε 2-3 χρόνια από τώρα η έννοια του game drive θα μπει για τα καλά στη ζωή μας. Εδώ θα είμαστε και θα μετράμε specs να το θυμηθείς όπως στις gpu. Μη ξεχνάμε ότι και το ps5 θα παίρνει secondary nvme και μάλιστα έχει και steep requirements ακόμα και για gen4 drive.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Που αλλού έχει διαφορά; Ναι πράγματι έχω δει διαφορά από τον nmve στον HDD, στην HDD κάνει μισό λεπτό loading το AC για παράδειγμα που παίζω τώρα, ενώ στον nvme είναι σχεδόν ακαριαίο. fps, 1%, 0.1% τα ίδια, που αλλού είναι μέρα με τη νύχτα;

Δοκιμασε να παιξεις Horizon Zero Dawn σε HDD και σε SSD , nvme ή απλο και θα δεις αρκετο microstuttering . Οποτε ναι εχει διαφορες πλεον περαν του Loading.

Επισης στο Anthem αρκετα μεγαλη διαφορα και σε Loading και στο smoothness του gameplay.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλα σημερινα open world υπαρχει διαφορα , και θα αυξηθουν τα επομενα χρονια. Οι HDD εχουν ακομα πολλα ψωμια να φανε ,ειναι αψογοι φθηνη αποθηκευτικοι χωροι αλλα μεχρι εκει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Το μόνο κομμάτι που μου άρεσε ήταν η γυναίκα του που έχει φάτσα "όχι πάλι!". Θα προτιμούσα η ΕΑ να μας δείξει σε τι ακριβώς θα είναι καλύτερο το remaster στα γραφικά.
Συνήθως δεν ασχολούμαι τόσο, αλλά είχα παίξει αρκετά το NFSHP2010 παρά τα διάφορα porting προβλήματα και ανύπαρκτο DLC που είχαν οι κονσόλες μόνο.

Και -3 αμάξια και always online. Pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπιζω να ποσταρω στο σωστο thread μια και δεν νομιζω να αξιζει να ανοιξω καινουριο θεμα.

Μια απορια που εχω, μια και σκεφτομαι να αναβαθμισω κατα της γιορτες 'η λιγο μετα απο αυτες. Οταν σταθεροποιηθει

λιγο η κατασταση με νεους επεξεργαστες και καρτες γραφικων.

 

 

Οι αποριες μου ειναι λιγο χαζες, μια και παντα ημουν low budget gamer,  αλλα επειδη τωρα που μου πανε λιγο καλητερα τα

πραγματα σκεφτομαι να χαλασω παραπανω χρηματα και φοβαμαι μην το μετανιωσω γιατι ακουω διαφορα και στο τελος με βλεπω

να περνω ΧBOX series X.

 

 

1. Παω για 2Κ 144Hz gaming, ειναι αυτο εφικτο με 1000€ χωρις ΦΠΑ (1240€) μονο για τον πυργο;

2. Ειναι αληθεια οτι η 3080 λογο 10GB Vram δεν την παλευει με 2Κ textures γιατι γεμιζουν την μνημη;

    Τι καρτα πρεπει να παρει κανεις για να παιξει 2Κ;

3. Υπαρχει περιπτωση να παρεις SSD/Nvme και σε 2 χρονια να μην παιζουν παιχνιδια απο αυτον λογο χαμηλης ταχυτητας του δισκου;

     Ετσι δεν θα "θαβουν" τα ιδια τους τα παιχνιδια οι developers; 

Επεξ/σία από vtsuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, vtsuk είπε

Ελπιζω να ποσταρω στο σωστο thread μια και δεν νομιζω να αξιζει να ανοιξω καινουριο θεμα.

Μια απορια που εχω, μια και σκεφτομαι να αναβαθμισω κατα της γιορτες 'η λιγο μετα απο αυτες. Οταν σταθεροποιηθει

λιγο η κατασταση με νεους επεξεργαστες και καρτες γραφικων.

Οι αποριες μου ειναι λιγο χαζες, μια και παντα ημουν low budget gamer,  αλλα επειδη τωρα που μου πανε λιγο καλητερα τα

πραγματα σκεφτομαι να χαλασω παραπανω χρηματα και φοβαμαι μην το μετανιωσω γιατι ακουω διαφορα και στο τελος με βλεπω

να περνω ΧBOX series X.

1. Παω για 2Κ 144Hz gaming, ειναι αυτο εφικτο με 1000€ χωρις ΦΠΑ (1240€) μονο για τον πυργο;

2. Ειναι αληθεια οτι η 3080 λογο 10GB Vram δεν την παλευει με 2Κ textures γιατι γεμιζουν την μνημη;

    Τι καρτα πρεπει να παρει κανεις για να παιξει 2Κ;

3. Υπαρχει περιπτωση να παρεις SSD/Nvme και σε 2 χρονια να μην παιζουν παιχνιδια απο αυτον λογο χαμηλης ταχυτητας του δισκου;

     Ετσι δεν θα "θαβουν" τα ιδια τους τα παιχνιδια οι developers; 

1. Ναι. 3070 χρειάζεσαι ή την αντίστοιχη AMD. Φαντάζομαι 2Κ εννοείς τα 1440p.

2. Όχι. Ίσως στο μέλλον να μην αρκούν τα 10GB για 4Κ σε κάποια games.

3. Όχι

Άνοιξε ένα θέμα εδώ για προτάσεις https://www.insomnia.gr/forums/forum/49-νέα-συστήματα-αναβαθμίσεις/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

1. Ναι. 3070 χρειάζεσαι ή την αντίστοιχη AMD. Φαντάζομαι 2Κ εννοείς τα 1440p.

2. Όχι. Ίσως στο μέλλον να μην αρκούν τα 10GB για 4Κ σε κάποια games.

3. Όχι

Ναι 1440p εννοω, αλλα οσον αφορα τα 10GB Vram, εννοω αν  θα ειναι αρκετα για 1440p, οχι για 4Κ.

Εχω διαβασει εδω οτι τα 10GB δεν θα φτανουν ουτε για 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vtsuk είπε

Ναι 1440p εννοω, αλλα οσον αφορα τα 10GB Vram, εννοω αν  θα ειναι αρκετα για 1440p, οχι για 4Κ.

Εχω διαβασει εδω οτι τα 10GB δεν θα φτανουν ουτε για 1440p.

Που το διάβασες; Ψέμματα είναι. Ξεφεύγουμε όμως από το topic. Άνοιξε ένα θέμα εκεί που σου είπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Που το διάβασες; Ψέμματα είναι. Ξεφεύγουμε όμως από το topic. Άνοιξε ένα θέμα εκεί που σου είπα..

ε τότε για 4k θέλουμε 20gb vram :P , αυτό θα του απαντούσα να ξες κυρ Γιάννη μου για να το πει και εκείνος σε αυτούς που το λένε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...