Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Ναι καλά και για μένα το λέω, μη νομίζεις ότι βγάζω την πάρτη μου από έξω.😁

Μα ουτε και εγω βγαζω τον εαυτο μου απεξω στα περι pre order,γιαυτο και δεν με βλεπεις να γραφω για pre order τιποτα. Και εγω σε γενικες γραμμες δεν ειμαι  100% υπερ των pre order,ειδικα για ολα τα παιχνιδια/εταιρειες,αλλα ας κανει ο καθενας οτι θελει,οπως και ας αγορασει ο καθενας απο οπου θελει πχ steam/gog/epic,κλειδαδικα γκριζας ζωνης/κανονικους μεταπωλητες κλπ.

Μπορω να σου αναφερω παρα πολλα παραδειγματα παιχνιδιων που γινοταν αφορμη για να αναφερθει αυτο παλιοτερα,τα περισσοτερα απο τα οποια τα γνωριζεις 

Call of duty,battlefield,battlefront,Street Fighter ,Anthem,Evolve,Torchlight 3,Diablo 3,World of warcraft,Warcraft 3 Reforged,Fifa,Nba Live/2k,AC/Watch Dogs και η λιστα συνεχιζεται.

Αυτο το πραγμα ειδαμε ακομα καλυτερα και στην περιπτωση του Cyberpunk που κυριολεκτικα πεσανε ολοι με τα μουτρα για pre order και που η γνωστη ατακα''εγω το αγοραζω απο Gog για να στηριξω την εταιρεια'',δεν γερασε και πολυ καλα για πολλους.

18 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Άρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του αφού πληρώνει με τα χρήματα του και δεν έχουμε δικαίωμα να του πούμε τίποτα φυσικά.

Μα δεν ειναι και το πιο λογικο αυτο το πραγμα? Οπως πιθανως να εχεις δει και εσυ,η πλειοψηφια του κοσμου δεν ρωταει πριν αγορασει ενα παιχνιδι,ουτως ή αλλως. 

7 λεπτά πριν, firepc είπε

τα εχουμε πει τα οφέλη του pre-order απειρες φορες

Τα περι never pre order πιο πολυ αναφερονται υπο την εννοια μην τυχον και το παιχνιδι βγει για Χ λογους μαπα το καρπουζι.Και οχι τιποτα αλλο αλλα θα το εχει πληρωσει ο αλλος και σχεδον full price.

Ενα (τραβηγμενο)παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο περαν των πιο πανω που ανεφερα ειναι το No Mans Sky πως ηταν day one και πως ειναι τα τελευταια χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και το diablo 3 ίδια φάση με το no mans sky ήταν στο launch και χειρότερα, γιατί τις πρώτες μια-δυό βδομάδες δεν μπορούσες να παίξεις καν λόγω του always online DRM και είχε καταντήσει error simulator. Απλά δε το έβαλα στα fails μου γιατί έφαγα χυλόπιτα από το σκρουτζομάγαζο (είχε γίνει πανικός τότε με τις ελλείψεις) και ήρθε ένα μήνα μετά, όταν είχαν ήδη λυθεί αυτά τα προβλήματα. Σωστό παιχνίδι έγινε πολύ αργότερα (όπως και το one man's lie) όταν καταργήθηκε το real money auction house και βάλανε τα seasons με το adventure mode. Αν και πάλι προτιμούσα το 2 προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

πάτωσε..εξαφανίστηκε από τον χάρτη

Evolve Is Being Shut Down But There Will Be One Way to Play Still

 

Πράγματι πολύ unbalanced παιχνίδι. Το είχα πάρει στο Steam όταν ήταν δωρεάν (stage 2) και δεν πρέπει να έπαιξα ματσάκι που να ήταν ίσοι οι hunters με το monster. Θυμάμαι στο φόρουμ υπήρχαν μονίμως παράπονα για το παιχνίδι. Αν ήσουν νέος παίκτης, τα monsters ήταν μακράν πιο δύσκολα, ειδικά το wraith. Άν ήσουν βετεράνος, οι hunters είχαν πλεονέκτημα. Δεν έφταιγε το matchmaking προφανώς, απλά το παιχνίδι ήταν έτσι κατασκευασμένο που δεν υπήρχε καλό balance. Σαν concept ήταν πολύ καλό και οπτικά πανέμορφο, αλλά σαν παιχνίδι ήταν εντελώς tilted. Σε κάποια φάση είχαν βγάλει και PVE content που όμως ήταν εξίσου αποτυχημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και όμως το matchmaking έφταιγε και ότι δεν υπήρχε διαχωρισμός μεταξύ pub/solo queue και party queue. Είχε τύχει να παίξω 2 matches εναντίον του ίδιου wraith στα καπάκια και στο πρώτο να μην έχουμε καν voip και επικοινωνία και να χάσουμε αρχή stage 2 χαλαρά και στο δεύτερο που είχαμε έναν θεούλη Βέλγο team leader να κάνει spot το τέρας συνέχεια και να μην ανασάνει ποτέ ουσιαστικά για να κάνει evolve και όταν τελικά έκανε είχε μείνει με τόσο λίγη ζωή που οποιοσδήποτε να έπαιζε θα το είχε βγάλει. Και μόνο ένα άτομο να έχει voip και να ξέρει να κατευθύνει τους άλλους είχε τεράστια διαφορά στο gameplay experience. Ακόμα και με τους φίλους μου που έπαιζα τότε παρόλο που δεν είμαστε τίποτα σπουδαίο, σπάνια χάναμε γιατί υπήρχε ακριβώς επικοινωνία.

Όσο αφορά το back4blood. είδα λίγο streams από την alpha και έτρεχε σχετικά ομαλά και φαινόταν πολύ πιο polished από άλλα overhyped games (cp2077 γκουχ γκουχ). Έχει ένα copper/card system που δε ξέρω αν θα είναι μόνο progression based ή χρειάζεται να τα βρεις στα map ή θα κρύβονται και MTs από πίσω μελλοντικά.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

γιατι αρπαχτηκες; επειδη ο ΟΠ ειπε το αυτονοητο; 

προφανως ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι γουσταρει με τα λεφτα του, αλλα after all is said and done, οσο κανει preorders παραμενει συνυπευθυνος για την διαιωνιση της σημερινης καταστασης. οπου εχουμε την επισημη κυκλοφορια μισοτελειωμενων, κακοφτιαγμενων παιχνιδιων και τους ιδιους τους παικτες να εχουν πρακτικα μετατραπει σε beta testers των game studios.

και γιαυτο οι publishers πονταρουν τοσο πολυ στο overhype και στην παραπλανητικη διαφημιση, οπως εγινε με τα TLOUS2 και CP77,  για να εξασφαλισουν αυτα τα preorders. επειδη τους ειναι πολυ ευκολοτερο να απολογηθουν για το λειψο προιον τους, αφου εχουν εισπραξει πρωτα τα χρηματα απο τους πελατες, παρα να ειναι ειλικρινεις απεναντι τους για την κατασταση του προιοντος τους και να το καθυστερησουν μεχρι να ειναι ετοιμο. 

ο κοσμος που αγορασε το παιχνιδι, εχει απολυτο δικιο να φωναζει. η αληθεια ειναι οτι ο η CDPR τον κοροιδεψε. αλλα αυτο δεν συνεβει τωρα για πρωτη φορα, αυτο γινεται εδω και χρονια στην gaming βιομηχανια. οποτε η gaming κοινοτητα θα επρεπε σημερα να ειναι πιο αφουγρασμενη, πιο προσεκτικη, πιο υπομονετικη. ακομη και για τους publishers που εχουν κερδισει την εμπιστοσυνη τους οπως η CDPR.  δυστυχως ομως δεν ειναι. και εμεις αυτο το σημειο τονιζουμε με την κριτικη μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεο Expansion για το θρυλικο παιχνιδι του 1999

header.jpg?t=1608254017

2 New Civilizations - Burgundians and Sicilians

3 New, Fully Voiced Campaigns: Edward Longshanks, The Grand Dukes of the West and The Hautevilles

https://www.microsoft.com/en-us/p/age-of-empires-ii-definitive-edition-lords-of-the-west/9n69dq6hp313?activetab=pivot:overviewtab

*Στις 26 Ιανουαριου

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

343 Industries studio head Bonnie Ross via Halo Waypoint revealed the collection releasing on PC has brought the largest amount of new players to the franchise since the release of Halo 3 in 2007.

https://www.vgchartz.com/article/446779/master-chief-collection-on-pc-led-to-largest-addition-of-new-players-to-the-franchise-since-halo-3/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fulgore είπε

343 Industries studio head Bonnie Ross via Halo Waypoint revealed the collection releasing on PC has brought the largest amount of new players to the franchise since the release of Halo 3 in 2007.

https://www.vgchartz.com/article/446779/master-chief-collection-on-pc-led-to-largest-addition-of-new-players-to-the-franchise-since-halo-3/

 

Αυτό μάλλον συνεπάγεται ότι θα έρθει και το Halo 5 σε PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...