Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostiger είπε

Επειδη πολλων απο εμας τα ανηλικα τεκνα ασχολουνται με διαφορα οχι και τοσο αθωα παιγνια, δειτε εδω τα (αναμενομενα κατα τη γνωμη μου) αποτελεσματα της πολυ ενδιαφερουσας ερευνας σχετικα με τις επιπτωσεις των βιαιων βιντεοπαιχνιδιων στην παιδικη ψυχολογια..

https://unboxholics.com/news/tech/81762-ta-viaia-video-games-se-mikri-ilikia-de-se-kanoun-viaio-anthropo

Έχουν γίνει και στο παρελθόν έρευνες και έχει αποδειχθεί πολλάκις ότι όχι μόνο δεν οδηγούν σε βίαιες συμπεριφορές, αλλά είναι και μέσο εκτόνωσης για ένα παιδί.

Αυτοί που λένε ότι αν το παιδί τους παίξει GTA, θα βγει μετά στο δρόμο και θα πατάει κόσμο με το αυτοκίνητο, να το πάνε να το κοιτάξουν, γιατί έχει πολύ σοβαρότερα θέματα απ' το αν θα ασχοληθεί με ένα videogame, όταν δεν μπορεί να ξεχωρίσει την εικονική από την πραγματικότητα.

Στις 2/1/2021 στις 3:41 ΜΜ, firepc είπε

Ο ανθρωπος των σπηλαιων

Το προιστορικο πλατφορμερ Jet Kave Adventure βγανει στις 15 Ιανουαριου

ss_80131001bcf06c66865ba4e68db4042f3746774d.600x338.jpg?t=1608735388

ss_ba94e726279cf899ba17dec47f14178075656ec9.600x338.jpg?t=1608735388

Διαθεσιμο το Demo

https://store.steampowered.com/app/1383700/Jet_Kave_Adventure/

Επανέρχομαι με εντυπώσεις απ' το demo. Μ' αρέσει πάρα πολύ, έχει ενδιαφέροντες μηχανισμούς και καταφέρνει και στην πράξη να σου τριγκεράρει retro αναμνήσεις. Το artstyle πολύ όμορφο επίσης.

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οι επιλογές των κουμπιών αν παίξεις με πληκτρολόγιο, σκύβει με Α, βαράει με D, κάνει power dash με F (το οποίο απαιτεί κι άλλο κουμπί ταυτόχρονα για κατεύθυνση) και τρώει με G. Και τα 4 καλείσαι να τα συνδυάζεις γρήγορα στα bosses και μπερδεύεσαι εύκολα όπως είναι στη σειρά. Σε ωθεί σε χειριστήριο, το οποίο για κάποιους ίσως να μην είναι αρνητικό.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, kostiger είπε

Επειδη πολλων απο εμας τα ανηλικα τεκνα ασχολουνται με διαφορα οχι και τοσο αθωα παιγνια, δειτε εδω τα (αναμενομενα κατα τη γνωμη μου) αποτελεσματα της πολυ ενδιαφερουσας ερευνας σχετικα με τις επιπτωσεις των βιαιων βιντεοπαιχνιδιων στην παιδικη ψυχολογια..

https://unboxholics.com/news/tech/81762-ta-viaia-video-games-se-mikri-ilikia-de-se-kanoun-viaio-anthropo

όσες λένε για βίαιες σκηνές κλπ ειναι άσχετες, αμαθείς και βάζουν φατσούλες στην μούρη των παιδιών τους που μας διαφημίζουν οτι θηλάζουν δημόσια, λες και μας ενδιέφερε ποτέ να το μάθουμε. Επίσης είναι συνήθως μέλη αντιεμβολιαστικών ομάδων και ομάδων ανατροφής με γάλα κινόα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το red dead redemption 2 βγηκε τελος του 2019 για steam,αρα ηταν υποθετω υποψηφιο οπως ηταν υποψηφιο και το περσινο Star Wars στα game awards.

Για τον ιδιο λογο που ηταν υποψηφιο και το Control/Metro Exodus παρολο που κυκλοφορησαν περυσι για epic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 8:56 ΜΜ, p4n0s86 είπε

Εννοώ να το κάνουν remake. Τόσα και τόσα έχουν κάνει (πχ Oddworld: Abe's Oddysee), ας βρεθεί κάποιος να κάνει κι αυτό.

θα προτιμουσα remake του Another World και του sequel του Heart of the Alien, ο ιδιος Γαλλος δημιουργος του ειναι αυτος που εφτιαξε και το Heart of Darkness. μαλιστα ειναι μετανιωμενος για το πως εληξε το πρωτο παιχνιδι, οποτε θα ηταν μια καλη ευκαιρια να το αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2020 στις 5:20 ΜΜ, chek2fire είπε

Αυτό εδώ δείχνει φοβερό game 

https://store.steampowered.com/app/1194050/Orange_Cast_SciFi_Space_Action_Game/

έχει ήδη free demo και θα κυκλοφορήσει στις 21 Ιανουαρίου

έπαιξα το free demo εντάξει αν το έδιναν τζάμπα καλό θα ήταν :D

Έχει ένα cult χαρακτήρα με όλα αυτά τα ρώσικα που ακούς και με το παράξενο κόσμο του αλλά από gameplay είναι ότι νάναι.

Μόνο ένα θα πω. Οτι είναι fps και δεν έχει καθόλου cover... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC Game από EPIC ή από Steam;

Παιζω στο PS3 το Beyond: two souls και ειναι ο τυπος παιχνιδιου που μου αρεσει. Δεν ειμαι ο τρελος gamer και αμα κολλαω καπου ξενερωνω... Εχω παιξει και το Heavy Rain και με καλυπτει και αυτο. Εχω βαλει στο ματι το Detroit: Become Human, το οποιο ειχα σταμπαρει απο πριν, οταν ηταν αποκλειστικο του PS4. Περιμενα την epic μηπως μας το εκανε δωρο (αλητηριος😆😆) αλλα σκεφτομαι πλεον να το αγορασω, και σκεφτομαι να παρω και τα αλλα δυο παιχνιδια που ειναι της ιδιας εταιριας. 

Το διλημμα ομως ειναι απο το epic ή απο το steam? Παραπλήσιες τιμες εχουν, λογαριασμο εχω και στα δυο με αρκετες παιχνιδαρες, ενω εχω και τις δυο εφαρμογες.

Γενικα ειμαι τυπος περισσοτερο epic που εχει πιο απλη εφαρμογη και μοιαζει πιο ελαφρυ. Με προβληματισε ομως καποιος που εγραψε οτι στις εκδοσεις του επικ χανεις τις επιβραβευσεις, τα μοντ κτλ. Γενικα εσεις τι προτιματε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καν ερωτημα. Εννοειται steam,ειδικα αν σκεφτουμε το γεγονος του τι βιβλιοθηκη τωρινων παιχνιδιων εχει.

Το Epic Store ακομα,οχι μονο achievements δεν εχει αλλα και καλαθι αγορων,τι να λεμε τωρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eko13 είπε

PC Game από EPIC ή από Steam;

Παιζω στο PS3 το Beyond: two souls και ειναι ο τυπος παιχνιδιου που μου αρεσει. Δεν ειμαι ο τρελος gamer και αμα κολλαω καπου ξενερωνω... Εχω παιξει και το Heavy Rain και με καλυπτει και αυτο. Εχω βαλει στο ματι το Detroit: Become Human, το οποιο ειχα σταμπαρει απο πριν, οταν ηταν αποκλειστικο του PS4. Περιμενα την epic μηπως μας το εκανε δωρο (αλητηριος😆😆) αλλα σκεφτομαι πλεον να το αγορασω, και σκεφτομαι να παρω και τα αλλα δυο παιχνιδια που ειναι της ιδιας εταιριας. 

Το διλημμα ομως ειναι απο το epic ή απο το steam? Παραπλήσιες τιμες εχουν, λογαριασμο εχω και στα δυο με αρκετες παιχνιδαρες, ενω εχω και τις δυο εφαρμογες.

Γενικα ειμαι τυπος περισσοτερο epic που εχει πιο απλη εφαρμογη και μοιαζει πιο ελαφρυ. Με προβληματισε ομως καποιος που εγραψε οτι στις εκδοσεις του επικ χανεις τις επιβραβευσεις, τα μοντ κτλ. Γενικα εσεις τι προτιματε??

Ναι, αφού έχεις παίξει και το heavy χrain, μπορείς να κρίνεις αν ο χειρισμός ήταν βολικός με το χειριστήριο.
Γιατί στο επίκ δεν υπάρχει υποστήριξη χειριστηρίου για την ώρα, ενώ στο στημ υπάρχει.
Με ποντίκι και πληκτρολόγιο εγώ στο τσακ ήμουν να σπάσω την οθόνη με το ποντίκι μου στο HR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eko13 είπε

 

κατευθειαν Epic, απλο και καθαρο interface, με πολυ προσεγμενη βιβλιοθηκη που περιεχει μονο αξιολογους τιτλους. το EGS υποστηριζει achievements, αλλα μπορει οχι για το συγκεκριμενο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως steam uplay και origins. Εχω δωσει ομως χρηματα και στο epic πχ odyssey/far cry 4 gold. Του λειπουν αρκετα πραγματα ακομα με πρωτο και σημαντικοτερο το cloud save σε ολα τα παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, eko13 είπε

PC Game από EPIC ή από Steam;

Παιζω στο PS3 το Beyond: two souls και ειναι ο τυπος παιχνιδιου που μου αρεσει. Δεν ειμαι ο τρελος gamer και αμα κολλαω καπου ξενερωνω... Εχω παιξει και το Heavy Rain και με καλυπτει και αυτο. Εχω βαλει στο ματι το Detroit: Become Human, το οποιο ειχα σταμπαρει απο πριν, οταν ηταν αποκλειστικο του PS4. Περιμενα την epic μηπως μας το εκανε δωρο (αλητηριος😆😆) αλλα σκεφτομαι πλεον να το αγορασω, και σκεφτομαι να παρω και τα αλλα δυο παιχνιδια που ειναι της ιδιας εταιριας. 

Το διλημμα ομως ειναι απο το epic ή απο το steam? Παραπλήσιες τιμες εχουν, λογαριασμο εχω και στα δυο με αρκετες παιχνιδαρες, ενω εχω και τις δυο εφαρμογες.

Γενικα ειμαι τυπος περισσοτερο epic που εχει πιο απλη εφαρμογη και μοιαζει πιο ελαφρυ. Με προβληματισε ομως καποιος που εγραψε οτι στις εκδοσεις του επικ χανεις τις επιβραβευσεις, τα μοντ κτλ. Γενικα εσεις τι προτιματε??

Αν είναι στην ίδια τιμή, δεν υπάρχει σύγκριση, προφανώς Steam. Το Epic αξίζει για τις προσφορές που βγάζει κατά καιρούς που είναι τρελό vfm και συνεχώς ιστορικά χαμηλά για δυνατούς τίτλους. Το Detroit μπορούσες να το πάρεις μέχρι και χθες (αν δεν κάνω λάθος) -10€ με κουπόνι στις γιορτινές εκπτώσεις του Epic. Εντελώς λάθος timing.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...