Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ θέλω να δω σε game το εχθρικό AI να σκέφτεται και όχι απλά να κρύβεται για 4'' πίσω από ένα βαρέλι, μετά να βγάζει το κεφάλι του για 2'', μετά ξανά να κρύβεται για 4'', κτλ κτλ.. Μέχρι τώρα η δικαιολογία ήταν οι τραγικοί cpu των old gen (που εν μέρη ισχύει όντως), για να δούμε τώρα..

Δεν νομίζω να παίζει οποιαδήποτε σημασία το CPU. Έχω δεί καλύτερη AI από την σημερινή σε παιχνίδια του 2005 και πίσω. Fear 1, goldneye κλπα. 

Για να γίνει κάτι φοβερό από θέμα ΑΙ πιστεύω θα πρέπει να συνεργαστούν 2-3-5-10 studios να δημιουργησούν κάτι κοινό και να βγάλουν τα σπασμένα δίνοντας το και στους υπόλοιπους. 

22 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Το πρόβλημα του κακού AI λύνεται στα multiplayer γιατί έχεις να κάνεις με πραγματικούς ανθρώπους. Το κακό όμως εκεί είναι ότι σε βάζει να παίζεις με τη Σάρα και τη Μάρα οπότε 8 στα 10 games είναι bloodbath, είτε για σένα είτε για τους άλλους. Αυτή τη στιγμή υπάρχει σοβαρό online game που να σε κάνει matchmaking μόνο με παίκτες που έχουν αντίστοιχα στατιστικά με 'σένα;

Dota 2 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν νομίζω να παίζει οποιαδήποτε σημασία το CPU. Έχω δεί καλύτερη AI από την σημερινή σε παιχνίδια του 2005 και πίσω. Fear 1, goldneye κλπα. 

Για να γίνει κάτι φοβερό από θέμα ΑΙ πιστεύω θα πρέπει να συνεργαστούν 2-3-5-10 studios να δημιουργησούν κάτι κοινό και να βγάλουν τα σπασμένα δίνοντας το και στους υπόλοιπους. 

Dota 2 :P 

Στο WRC 10 με ΕΝΑ αυτοκίνητο να τρέχει σε μια ευθεία το παιχνίδι έχει παγώματα άνω των δύο δευτερολέπτων(!!!!) σε 2/4 επεξεργαστή που δοκίμασε το DSOG. Γεγονός που δείχνει ότι τα games σήμερα τρέχουν άχρηστο κώδικα μόνο και μόνο για να πετάς CPU. Η βιομηχανία software είναι ό,τι πιο anti-consumer και κακόβουλο υπάρχει με το θράσος να απαιτεί σεβασμό και 60ευρα.

Δεν είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά. Ένα καταραμμένο ράλι με μόνη ουσιαστική διαφορά από τις παλιότερες εκδόσεις τα γραφικά τι game logic μπορεί να τρέχει για να ζητάει τόσα threads;

Προφανώς και δεν υπάρχει καμία ουσιαστική εξέλιξη σε AI τα τελευταία 20 χρόνια.

Σχετικά με τη δεύτερη παράγραφο σου, μόνη ελπίδα είναι AI βασισμένη σε νευρωνικά δίκτυα που σε κάθε playthrough θα γίνεται καλύτερη. Δεν είναι μικρό το κόστος ούτε τόσο εύκολο να βγουν γενικευμένες λύσεις. Με τον τρόπο που λες όμως κάτι γίνεται.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το software έχει πολλές δυνατότητες να το τεντώσεις. Αλλά θέλει ταλέντο και γνώσεις που μπορεί να μην έχουν όλοι, θέλει χρόνο, άρα λεφτά και είναι πιο δύσκολο απ' το απλά να bruteforcάρεις υλικό. Ε και σίγουρα οι εταιρείες θέλουν να πουλήσουν cpu και gpu οπότε δεν θα τρέξουν να κάνουν το τέλειο optimized software.

Y.Γ. Στο pc είναι και πιο δύσκολο γιατί πρέπει να παίζει παντού, σε οποιοδήποτε συνδυασμό gpu-cpu ενώ στις κονσόλες είναι στάνταρ υλικό και μπορούν το κάνουν να τρέχει όσο καλύτερα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΑΙ κάποια στιγμή θα έχει πρόοδο όταν θα πουν να ασχοληθούν σοβαρά μαζί του γιατί αυτή τη στιγμή είναι ίσως low priority στα περισσότερα studios. Το matchmaking δε θα λυθεί ποτέ. Όσο υπάρχουν άνθρωποι θα υπάρχουν και smurfs, trollers και toxic players.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά λύνεται το matchmaking αν σε βάζει με παίκτες που έχουν ανάλογα στατιστικά με σένα. Ένας troller ή ένας νέος παίκτης προφανώς δεν θα έχει καλά στατιστικά οπότε δεν θα πέσει με σένα. Τώρα οι toxic αντιμετωπίζονται με hardware bans και άλλα τέτοια μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μια χαρά λύνεται το matchmaking αν σε βάζει με παίκτες που έχουν ανάλογα στατιστικά με σένα. Ένας troller ή ένας νέος παίκτης προφανώς δεν θα έχει καλά στατιστικά οπότε δεν θα πέσει με σένα. Τώρα οι toxic αντιμετωπίζονται με hardware bans και άλλα τέτοια μέτρα.

Το smurf/δανεικό account έχει χειρότερα stats από σένα και θα σε πάει μη πώ. 😁 Καλά εδώ θυμάμαι στο chivalry μπορούσα να μπω αν ήθελα μέσω family share σε low rank servers χωρίς να χρειάζεται καν να το ξανααγοράσω.😁 Αν έριχνα 80ρες στο κεφάλι σε pub servers φαντάσου εκεί τι θα έπαιζε, RQ+RU ή rage sleep αν είναι προχωρημένη η ώρα.

Το νούμερο 1 πρόβλημα παγκοσμίως στο MM είναι τα smurfs και δυστυχώς δεν υπάρχει λύση.

Στο overwatch πχ υπάρχουν πχ ένα σωρό άτομα που τρολάρουν bronze/silvers με τον λογαριασμό της γκόμενας/αδερφής τους. Την πάνε diamond και μετά από 2-3 μήνες θα πέσει μόνη της.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε εντάξει από τα smurfs δεν γλιτώνεις αλλά τουλάχιστον να γλιτώσουμε από τους άχρηστους. Το μόνο online που παίζω πλέον είναι το World of Tanks στο οποίο δεν είμαι pro αλλά είμαι άνω του μετρίου. Έπαιξα χθες ένα 2ωρο και ήμουν πάντα στους 5 (από τους 15) πρώτους της ομάδας σε damage και xp αλλά και όλα τα games ήταν bloodbath είτε από τη μία είτε απ' την άλλη μεριά. Πως να το ευχαριστηθείς έτσι; Τα match τελείωναν σε λιγότερο από 5 λεπτά. Δηλαδή βλέπεις άτομα που πεθαίνουν στα 2 πρώτα λεπτά χωρίς να κάνουν τίποτα απολύτως, ε εντάξει τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ilos είπε

Το ΑΙ κάποια στιγμή θα έχει πρόοδο όταν θα πουν να ασχοληθούν σοβαρά μαζί του γιατί αυτή τη στιγμή είναι ίσως low priority στα περισσότερα studios. Το matchmaking δε θα λυθεί ποτέ. Όσο υπάρχουν άνθρωποι θα υπάρχουν και smurfs, trollers και toxic players.😁

Και εγώ είμαι smurf  (technically not, μιας και τα 3 account που έχω είναι δικά μου, μόνο εγώ έχω παίξει).


Δεν έχω επιλογή, όταν είμαι 6000 mmr και δεν με αφήνει παίξω ranked με φίλους γιατί είναι από 800 έως 3000 αναγκάζομαι να smurfaro. Ακόμα και non ranked games ναι μεν σε αφήνει να παίξεις, αλλά οι αντιπάλοι είναι 5 Guti ενώ εμείς έχουμε έναν Κριστιάνο Ρονάλντο και 4 Βύντρες. Ε δεν γίνεται δουλειά :P 

Θα προτιμούσα ένα matchmaking βασιζόμενο στο hours played. Όταν "smurfaro" και οι αντίπαλοι έχουν τα διπλάσια games από εμένα, δεν μπορούν να παραπονιούνται. Ας ήταν εξίσου καλοί. Να βλέπω κόσμο με 10-12 ΧΙΛΙΑΔΕΣ hours played να με κράζει που smurfaro είναι αστείο. Δηλαδή ποιό είναι το παράπονο του, ότι είμαι καλύτερος παίκτης? 😮 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο αν χάνεις ή κερδίζεις ή αν οι άλλοι είναι καλύτεροι. Άλλωστε το αν είσαι εσύ καλός ή όχι εξαρτάται μόνο από σένα. Το πρόβλημα είναι ότι τα games δεν είναι διασκεδαστικά και στην τελική κερδίζει η ομάδα που απλά έτυχε να έχει τους λιγότερους άχρηστους. Τουλάχιστον στο World of Tanks αυτό βλέπω. Όταν παίζω και έχω ένα αργό heavy tank θέλω 1-2 λεπτά να φτάσω στο σημείο που πρέπει. Ε αν σε αυτά τα 1-2 λεπτά έχει ξεπαστρευτεί η μισή ομάδα επειδή είναι sitting ducks τι να παίξεις μετά. Ενώ σε games που τυχαίνει να έχεις παίκτες με ισάξια statistics με σένα (άντε και να είναι 2-3 άχρηστοι στους 15 δεν πειράζει, θα σκοτωθούν αμέσως έτσι και αλλιώς) οι μάχες κρατάνε αρκετά και έχουν ενδιαφέρον. Σίγουρα και εγώ κάνω λάθη κάποιες φορές αλλά δεν κάνω βλακείες και αυτό δεν μπορώ. Θέλω τις 3-4 ώρες που θα κάτσω το ΣΚ να παίξω με άτομα που ξέρουν τι τους γίνεται και ας μην είναι pro, ούτε εγώ είμαι. Και αυτό λύνεται εύκολα με το MM αλλά δεν το κάνουν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε συνήθως το MM έχει σαν 1ο στόχο να σου βρεί game. Παιχνίδι που θα κάνει 5-10-15 λεπτά queue κανείς δεν θέλει. Οπότε βάλτους όλους χύμα εκεί και ότι κάτσει. Πχ. dota 2 όταν παίζω με το main account, παρόλο που έχει πολλούς players online κάνω 15 λεπτά για queue, γιατί δεν υπάρχουν πολλοί σε αυτό το rank. Και όσο ανεβαίνεις χειροτερεύει η κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Herald είπε

Να βλέπω κόσμο με 10-12 ΧΙΛΙΑΔΕΣ hours played να με κράζει που smurfaro είναι αστείο. Δηλαδή ποιό είναι το παράπονο του, ότι είμαι καλύτερος παίκτης? 😮 

 

Το παράπονο τους είναι ότι ακριβώς επειδή είσαι καλό παίκτης δεν θα έπρεπε να βρίσκεσαι σε τέτοια queue. Επειδή το ΜΜ γίνεται με βάση το mmr και όχι το hours played. Εσύ είσαι καλό παίκτης και παίζεις με noobades εκείνη την ώρα και τους διαλύεις. Υποτίθεται το ΜΜ υπάρχει για να κάνει το game διασκεδαστικό ακόμα και στους κακούς παίκτες.

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, golden33 είπε

Το παράπονο τους είναι ότι ακριβώς επειδή είσαι καλό παίκτης δεν θα έπρεπε να βρίσκεσαι σε τέτοια queue. Επειδή το ΜΜ γίνεται με βάση το mmr και όχι το hours played. Εσύ είσαι καλό παίκτης και παίζεις με noobades εκείνη την ώρα και τους διαλύεις. Υποτίθεται το ΜΜ υπάρχει για να κάνει το game διασκεδαστικό ακόμα και στους κακούς παίκτες.

Αυτό ναι, αλλά από την άλλη είναι πρόβλημα του ΜΜ που βάζει τους καλούς μαζί με την πλέμπα. Ο καλός φταίει σε τίποτα να τον κράζουν επειδή οι άλλοι δεν ξέρουν να πάρουν τα πόδια τους; Αυτός τους φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...