Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

Hitman 3, The Medium, RE Village, New World, Deathloop, FC6, Halo Infinite, AoE 4, BF 2042, Little Nightmares 2, It takes two, Outriders, Mass Effect Legendary, Biomutant, F1 2021, Chernonylite, The Ascent, Psychonauts 2, Kena, CoD Vanguard, FH5, Jurassic World Evolution 2, Farming Sim 2022

Είναι μερικά από τα games που βγήκαν το 2021 και υπάρχουν και άλλα πολλά αξιόλογα.

Ειλικρινά τώρα, πιστεύεις ότι μερικά από αυτά που αναφέρεις είναι παιχνίδια άξια αναφοράς? Το fc6? Bf2042? Που η ίδια η game base του το έχει εγκαταλείψει ένα μήνα μετά την κυκλοφορία?

Η ίδια η λίστα που παραθέτεις είναι απόδειξη ότι το gaming καθε χρόνο έχουμε λιγότερες επιλογές σε ποιοτικούς τίτλους. Refresh των ίδιων παιχνιδιών ξανά και ξανά, ετήσια releases, έχεις συμπεριλάβει το ME σαν παιχνίδι του 2021!!!

Πόσα από αυτά στην λίστα σου είναι πραγματικά  αξιόλογες εμπειρίες που εάν δεν θα έπαιζες, θα μπορούσες να χαρακτηριστεί "απώλεια"? Ειδικά σε σύγκριση με την προηγούμενη έκδοση του ίδιου τίτλου? Πχ το ΑοΕ4 παρόλο που είναι αξιόλογο παιχνίδι, δεν είναι κάτι αξιομνημόνευτο εάν έχεις παίξει τα προηγούμενα. 

Φυσικά και βγήκαν καταπληκτικά παιχνίδια πέρυσι. It takes two, little nightmares 2, το deathloop προσπάθησε να φέρει κάτι πρωτότυπο. Σίγουρα και άλλα που δεν έχω άποψη. Αλλά από αυτά που αναφέρεις είναι πόσα? Τα μισά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ απάντησα στο ότι δεν βγαίνουν games, κάτι που δεν ισχύει. Γιατί αν το πάμε στις προσωπικές επιλογές τότε μπερδεύεται πολύ τι πράγμα. Εμένα ας πούμε μου αρέσουν τα sim οπότε τι να πω "χάλια χρονιά, μόνο 2 βγήκανε (F1 και farming sim)". Ακραίο παράδειγμα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αυτά τα είπα έτσι στα γρήγορα και σίγουρα υπάρχουν πολλά αξιόλογα games ανάμεσα τους και πέρα από αυτά υπάρχουν και πολλά άλλα. Το ότι επίσης υπάρχουν πολλές μάπες δεν είναι γεγονός. Κάθε χρόνο βγαίνουν και μάπες, όπως βγαίνουν και μάπες ταινίες, σειρές, κτλ. Πάντως το ότι δεν έχουμε τι να παίξουμε ε εντάξει νομίζω είναι υπερβολή, για να μην πω ανοησία. Έκτος αν κάποιος είναι μέσα στην κατηγορία που περιέγραψα παραπάνω να παίζει 19 ώρες τη μέρα οπότε ναι λογικό να του τελειώσουν τα καλά games και δεν θα έχει κάτι μετά παρά μόνο μάπες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνίδια βγαίνουν, παιχνίδια της προκοπής δεν βγαίνουν. Δυστυχώς αυτά είναι μετρημένα στα δάχτυλα ενός χεριού. Γενικά μετά το Witcher 3 ΔΕΝ με έχει βάλει άλλο παιχνίδι έτσι "μέσα". 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Why even bother @mike299?!

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γενικά μετά το Witcher 3 ΔΕΝ με έχει βάλει άλλο παιχνίδι έτσι "μέσα".

Μιλάς γενικά η για rpg?! Γιατί άμα μιλάς για epic ow rpg ναι δυστυχώς μετά το W3 το χάος.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανέναν δεν αρέσουν όλα τα games που βγαίνουν, ποτέ δεν συνέβαινε αυτό. Αλλά να πεις ότι δεν μου άρεσε κανένα φέτος και ότι δεν έχω τι να παίξω, ε νομίζω είναι υπερβολή. Εκτός αν είστε τοοοοοσο εκλεκτικοί και θέλετε όλα τα games να είναι Witcher 3 level..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να βρω παιχνίδι να παίξω, ευτυχώς όμως μου αρέσουν και αρκετά είδη οπότε αυτό με βοηθά. Το αγαπημένο μου είδος των εξομοιωτών πτήσεων διανύει χρυσή περίοδο (X-Plane, MFSM 2020, DCS, IL2 series), παιχνίδια με καλές ιστορίες υπάρχουν πολλά και στα MP υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Κάθε χρόνο παίζω περίπου 15-30  παιχνίδια (90% SP) που τα βρίσκω και πολλά με βάση το χρόνο που έχω ενώ το backlog μου είναι τεράστιο και απορώ πως θα το προχωρήσω.

Τώρα αν κάποιος παίζει 1-2 είδη ή/και έχει άπειρο χρόνο (βλ. μαθητής, φοιτητής, χωρίς παιδιά) μπορεί να μην βρίσκει κάτι που να τον ικανοποιεί κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Πάντως πτώση ποιότητας και ποσότητας δεν έχω δει στο PC, εκτός και αν κάποιος ενδιαφέρεται μόνο για ΑΑΑ τίτλους από μεγάλα studio.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, icenex είπε

Πραγματικα μην ακουω γκρινιες οτι δεν βγαινουν παιχνιδια τα διαβαζω αυτα τα σχολια και απορω ισως πρεπει να αλλαξω επαγγελμα, γυναικα, οικογενεια,σκυλο,γατα και καναρινι μπας και καταφερω να παιξω οτι γουσταρω. 🤪🤣

Mακάρι να μπορούσα να συμφωνήσω αλλά δυστυχώς δεν πάει έτσι , τελείωσα το στήαιμο του 12900Κ με 3080Τi και απλά δεν βρίσκω τίποτα που να μου αρέσει εκτός του ACC που παίζω από το 2019 που βγήκε και το arma 3.....

To CP 2077 το βαρέθηκα πλέον και μετά τα 110€ σε FM5 και FarCry 6 που φυσικά μου ήταν αδιάφορα μπόρεσα εν μέρει να συνηθίσω το Far Cry το FM5 έφαγε φόλα, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, itanium said:

Mακάρι να μπορούσα να συμφωνήσω αλλά δυστυχώς δεν πάει έτσι , τελείωσα το στήαιμο του 12900Κ με 3080Τi και απλά δεν βρίσκω τίποτα που να μου αρέσει εκτός του ACC που παίζω από το 2019 που βγήκε και το arma 3.....

To CP 2077 το βαρέθηκα πλέον και μετά τα 110€ σε FM5 και FarCry 6 που φυσικά μου ήταν αδιάφορα μπόρεσα εν μέρει να συνηθίσω το Far Cry το FM5 έφαγε φόλα, 

Είναι διαφορετικό πράγμα πάντως το "δεν βρίσκω κάτι να μου αρέσει" με το "δεν βγαίνει τίποτα καλό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δε βγαίνει τίποτα καλό είναι  μπούρδα όχι άποψη, αν υπάρχει κάτι που βγήκε και αρέσει σε κάποιους τότε είναι και καλό τι να λέμε τα αυτονόητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, itanium said:

To δε βγαίνει τίποτα καλό είναι  μπούρδα όχι άποψη, αν υπάρχει κάτι που βγήκε και αρέσει σε κάποιους τότε είναι και καλό τι να λέμε τα αυτονόητα?

Απλά τα διαχωρίζω γιατί αυτό διαβάσαμε παραπάνω. Ότι δεν βγαίνει τίποτα καλό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, itanium είπε

To δε βγαίνει τίποτα καλό είναι  μπούρδα όχι άποψη, αν υπάρχει κάτι που βγήκε και αρέσει σε κάποιους τότε είναι και καλό τι να λέμε τα αυτονόητα?

E το θέμα είναι ότι από αυτό άρχισε η κουβέντα, ότι δηλαδή κάποιοι δεν έχουν games να παίξουν επειδή αυτά που βγαίνουν δεν αρέσουν σε αυτούς, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν βγαίνουν καλά games. Μπορεί και σε μια πολύ δυνατή χρονιά να βγει κάποιος να πει ότι δεν έχει τίποτα να παίξει επειδή είναι ανάποδος ή επειδή του αρέσουν άλλα genres. Ίσως φαίνεται ότι τα καλά είναι λίγα γιατί τα games που βγαίνουν είναι πολύ περισσότερα σε σχέση με το παρελθόν, οπότε είναι λογικό και επόμενο αρκετά να είναι και μάπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, itanium είπε

Mακάρι να μπορούσα να συμφωνήσω αλλά δυστυχώς δεν πάει έτσι , τελείωσα το στήαιμο του 12900Κ με 3080Τi και απλά δεν βρίσκω τίποτα που να μου αρέσει εκτός του ACC που παίζω από το 2019 που βγήκε και το arma 3.....

To CP 2077 το βαρέθηκα πλέον και μετά τα 110€ σε FM5 και FarCry 6 που φυσικά μου ήταν αδιάφορα μπόρεσα εν μέρει να συνηθίσω το Far Cry το FM5 έφαγε φόλα, 

Να προτινω ορισμενους τιτλους που θελω να παιξω εγω εδω και ποσο καιρο και δεν εχω χρονο? Υποψιν καποιοι ειναι παλιοι συν καποιους που τους λατρεψα στο ps4 και τους ξαναπαιζα ανετα στο pc με 60 fps.

Prey,Moons of madness,Horizon zero dawn,god of war(φρεσκο πραγμα τουλαχιστον στο πισι),metro exodus,kena,shadow of tomb raider, little nightmares 2,days gone,detroit become human, red dead redemption 2, resident evil 2, 3(αν και δεν εχω ακουσει καλα λογια για το 3) k village, biomutant, doom, doom eternal, death stranding, control,jedi fallen order, gears 5, Πραγματικα αμα κατσω και γραψω θα τελειωσω στην κυριολεξια αυριο.Θες να μου πεις απο ολα αυτα κανενα δεν σου αρεσει και τι πηρες καρτα γραφικων για να παιζεις ενα παιχνιδι οπως εκανε ενας γνωστος μου που πηρε την εποχη της μια 2080 και παιζει μονο rainbow six siege τα τελευταια 3-4 χρονια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

metro exodus, RDR2, doom eternal, τα έχω τελειώσει εδώ και καιρό, το exodus 10δες φορές, αντίθετα control δεν το άντεξα ούτε 15 λεπτά, όπως και το SOTR δεν είναι του στύλ μου, όπως και death stranding πιστεύω, έλεγα να δοκιμάσω το pcars 3 να δούμε πως θα πάει, τα 2 πρώτα ήταν έπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, itanium είπε

metro exodus, RDR2, doom eternal, τα έχω τελειώσει εδώ και καιρό, το exodus 10δες φορές, αντίθετα control δεν το άντεξα ούτε 15 λεπτά, όπως και το SOTR δεν είναι του στύλ μου, όπως και death stranding πιστεύω, έλεγα να δοκιμάσω το pcars 3 να δούμε πως θα πάει, τα 2 πρώτα ήταν έπος

Ε αυτό. Εμένα το Control μου φάνηκε ένα από τα καλύτερα games ever. Επίσης έχω λιώσει pcars και flight sim. Ο καθένας έχει άλλες προτιμήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παίζει ρόλο και η ηλικία, όσο μεγαλώνεις λιγοστεύει ο χρόνος, είσαι πιο επιλεκτικός στο τι θα παίξεις κλπ. Δεν θες να τρως τη 1 ώρα για παράδειγμα τη μέρα που έχεις ελεύθερο χρόνο σε ένα μέτριο παιχνίδι.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...