Προς το περιεχόμενο

Κουζινα υγραεριου VS ηλεκτρικης κουζινας


mitsoschios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γυναίκα που δεν θέλει να κάνει οικονομία στο σπίτι;;;

Μήπως αν της πεις ότι το κέρδος θα μπορεί να το "τρώει" στον χόντο; ;)

Καλη ιδεα :-D

Πριν κάνεις την επιλογή σου, δες το video, είναι διαφωτιστικό.

 

Ναι αλλα δε μας λεει τι καταναλωση εχει σε ρευμα.Επισης στο ερωτημα αν οι επαγωγικες εστιες ειναι πιο οικονομικες σε σχεση με απλες κεραμικες,υπαρχει τεκμηριωμενη απαντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το ανέφερε ήδη κάποιος για τα θετικά της κουζίνας αερίου. Το φαγητό όχι μόνο γίνεται πιο γρήγορα αλλά είναι και πιο νόστιμο απ'της ηλεκτρικής κουζίνας. Περίπου 10 χρόνια έχουμε μια κουζίνα αερίου Whirlpool στο εξοχικό και τα ψήνει όλα τέλεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους το έχουν αποφασίσει για αέριο και όσους θέλουν να πείσουν τις γυναίκες τους...

 

1. όποιος έχει τη δυνατότητα να βγάλει τη φιάλη έξω από το σπίτι σε μπαλκόνι, μειώνει κατά πολύ τα ρίσκα (δυστυχώς εγώ δεν τα έχω καταφέρει).

2. προσοχή στην εγκατάσταση αν θέλετε κάτι σοβαρό (ελάχιστοι τεχνικοί γνωρίζουν να κάνουν σωστές εγκαταστάσεις και δύσκολο να εμπιστευτείτε κάποιον)

3. όσον αφορά τα λάστιχα παροχής παίζουν διάφορες ποιότητες.

πχ. Link.png Site: http://gasexpress.gr/fittings/

Link.png Site: http://www.ydrogaz.gr

το έψαξα αρκετά, πήγα από κοντά και από τους 2 και φαίνονται επαγγελματίες.

σε λάστιχα πήρα την καλύτερη ποιότητα που έπαιζε (70€ τα 2.5μ ενώ στο απλό λάστιχο θα μου στοίχιζε 5-10€). καμία σχέση και δεν χρειάζεστε αλλαγές.

αντίστοιχες ποιότητες παίζουν και στους ρυθμιστές, αλλά όχι με τόσες μεγάλες διαφορές στις τιμές...

 

επίσης επιλέξτε επώνυμη συσκευή με αισθητήρες και πιστεύω ότι όλα θα είναι κομπλέ.

πάρτε και ένα πυροσβεστήρα που έτσι και αλλιώς πρέπει να βρίσκετε σε κάθε σπίτι.

για τους εντελώς φοβισμένους, υπάρχουν μέχρι και αισθητήρες διαρροής γκαζιού.

καλές αγορές!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το ανέφερε ήδη κάποιος για τα θετικά της κουζίνας αερίου. Το φαγητό όχι μόνο γίνεται πιο γρήγορα αλλά είναι και πιο νόστιμο απ'της ηλεκτρικής κουζίνας. Περίπου 10 χρόνια έχουμε μια κουζίνα αερίου Whirlpool στο εξοχικό και τα ψήνει όλα τέλεια.

 

εδώ ο...έφορος της περιοχής σας!!!

 

είπατε έχετε εξοχικό;;; χμμμμ ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγω το θεμα,αυτη τη φορα εκ μερους ενος φιλου που εχει ορισμενες αποριες για τις επαγωγικες εστιες.Εχει ακουσει οτι ειναι πιο οικονομικες απο τις απλες κεραμικες,αλλα εχει διαβασει επισης οτι εχουν και ακτινοβολια.Ψαχνει να δει τι ισχυει τελικα.Εδω να προεθεσω οτι εγω του προτεινα να παει σε υγραεριο αν μπορει,αλλα δεν...Παντως σε σχεση με τις απλες κεραμικες,πρωσοπικα πιστευω οτι δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες.
Καθε γνωμη σεβαστη.

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το ανέφερε ήδη κάποιος για τα θετικά της κουζίνας αερίου. Το φαγητό όχι μόνο γίνεται πιο γρήγορα αλλά είναι και πιο νόστιμο απ'της ηλεκτρικής κουζίνας. Περίπου 10 χρόνια έχουμε μια κουζίνα αερίου Whirlpool στο εξοχικό και τα ψήνει όλα τέλεια.

να μας καλεσεις να φαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Είναι ηλίθιο να βάλει κάποιος υγραέριο σε εσωτερικό χώρο και να μή προσθέσει ένα alarm διαρροής υγραερίου.

Και αν έχει συναγερμό μαζί με την πυρασφάλεια να συνδέσει και το παραπάνω αλαρμ.

 

Για να γίνει η καταστροφή θα πρέπει να υπάρξει διαρροή και σπίθα πριν προλάβει κάποιος να αντιδράσει.

Αφήστε που υπάρχουν και ηλεκτροβάνες που κλείνουν αυτόματα μόλις βρεί διαρροή το αλαρμ μέσα στο σπίτι/μαγαζί.

 

Περισσότερο φοβάμαι το ρεύμα παρά το υγραέριο/φ.α.

 

Επαγγελματίας στον κατασκευαστικό κλάδο και να μιλάει αρνητικά για τα υγρά καύσιμα είναι σπάνιο φαινόμενο!

 

Όλα ξεκινάνε απο τη σωστή εγκατάσταση όπως και με το ρεύμα/νερό/μπετά κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους το έχουν αποφασίσει για αέριο και όσους θέλουν να πείσουν τις γυναίκες τους...

 

1. όποιος έχει τη δυνατότητα να βγάλει τη φιάλη έξω από το σπίτι σε μπαλκόνι, μειώνει κατά πολύ τα ρίσκα (δυστυχώς εγώ δεν τα έχω καταφέρει).

2. προσοχή στην εγκατάσταση αν θέλετε κάτι σοβαρό (ελάχιστοι τεχνικοί γνωρίζουν να κάνουν σωστές εγκαταστάσεις και δύσκολο να εμπιστευτείτε κάποιον)

3. όσον αφορά τα λάστιχα παροχής παίζουν διάφορες ποιότητες.

πχ. Link.png Site: http://gasexpress.gr/fittings/

Link.png Site: http://www.ydrogaz.gr

το έψαξα αρκετά, πήγα από κοντά και από τους 2 και φαίνονται επαγγελματίες.

σε λάστιχα πήρα την καλύτερη ποιότητα που έπαιζε (70€ τα 2.5μ ενώ στο απλό λάστιχο θα μου στοίχιζε 5-10€). καμία σχέση και δεν χρειάζεστε αλλαγές.

αντίστοιχες ποιότητες παίζουν και στους ρυθμιστές, αλλά όχι με τόσες μεγάλες διαφορές στις τιμές...

 

επίσης επιλέξτε επώνυμη συσκευή με αισθητήρες και πιστεύω ότι όλα θα είναι κομπλέ.

πάρτε και ένα πυροσβεστήρα που έτσι και αλλιώς πρέπει να βρίσκετε σε κάθε σπίτι.

για τους εντελώς φοβισμένους, υπάρχουν μέχρι και αισθητήρες διαρροής γκαζιού.

καλές αγορές!

διαβάζοντας αυτό πως κανείς λοιπόν να προχωρήσει σε μία τέτοια κίνηση, αφού εμμέσως πλήν σαφώς είναι λόττο η ασφαλής εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μιλάμε για επαγγελματική χρήση θέλει εγκαταστάτη.

Αν είναι για οικιακή χρήση, προχώρα μόνος σου δεν είναι πυρηνική φυσική.

εγώ είμαι ήδη 2 μήνες με τη νέα κουζίνα αερίου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...