Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακές Σπουδές στη Σκανδιναβία


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέρει κανεις καμιά σελίδα για να μπορεί να βλέπει ελληνική τηλεόραση από τον υπολογιστή?

Λογισμικό: windows 7

τα weβ-tv λενε οτι δεν λειτουργουν στη νορβηγία.

 

Στο mozilla addons hola unblocker. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ίντερνετ είναι εντός του παγιου για το σπίτι οπότε πήρε απλά ένα καλώδιο. Δυστυχώς δε γνωρίζω τη πολιτική της χώρας σχετικά με το κατέβασμα οποτε του γεμισα ένα σκληρό δίσκο 1 τερα με ταινίες και σειρές για να έχει να περνάει την ώρα του όταν δε μπορεί να κάνει τίποτα άλλο.

Από μήνα θα αναφέρω και τα συνολικά μηνιαία έξοδα του. Απλά περιμένω για να δω τι θα προκύψει στη πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίντερνετ είναι εντός του παγιου για το σπίτι οπότε πήρε απλά ένα καλώδιο. Δυστυχώς δε γνωρίζω τη πολιτική της χώρας σχετικά με το κατέβασμα οποτε του γεμισα ένα σκληρό δίσκο 1 τερα με ταινίες και σειρές για να έχει να περνάει την ώρα του όταν δε μπορεί να κάνει τίποτα άλλο.

Από μήνα θα αναφέρω και τα συνολικά μηνιαία έξοδα του. Απλά περιμένω για να δω τι θα προκύψει στη πορεία.

Καλό και κακό αυτό,γιατί συνήθως μπορείς να πετύχεις καλύτερη προσφορά μόνος σου και,από προσωπική εμπειρία,είναι κομμάτι παλούκι το θέμα κοινή σύνδεση για όλους.

Πέφτει η ταχύτητα στα τάρταρα σε απογεύματα-Κυριακές.

Το καλό είναι ότι δεν τρέχει μόνος του να δει για προσφορές.

 

Επίσης στην Σκανδιναβία γενικότερα το έξω είναι πολυτέλεια.Καφές που στην Γερμανία έχει π.χ. 2.8€ εκεί έχει 5+.

Το είδα και έφριξα.:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα! Επειδη ενδιαφερομαι κ γω για το Οσλο κ λεω να κανω τωρα τα χαρτια μου, για πες μας πως περναει ο αδερφος σου εκει τωρα που περασε κ λιγος καιρος ! Δηλαδη εξοδα, προσαρμογη, καιρος, μαθηματα, βαθμος δυσκολιας του μεταπτυχιακου... Επισης, αν επιτρεπεται ποια σχολη τελειωσε εδω κ με τι Μ.Ο.? Υποτροφια καταφερε να παρει ?

Ευχαριστω πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21 πάω πάλι όσλο οπότε θα έχετε σύντομα νεότερα. Ηδη έχω κάποια πράγματα που θέλω να πω αλλά περίμενω προκειμενου να τα περαθέσω ολοκληρωμένα μόλις επιστρέψω.
Σχολή τελείωσε το οικονομικό στα ιωάννινα. Μ.Ο. δε θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν σίγουρα πάνω απο 7.5. Θα τον ρωτήσω και θα επανέλθω.

Στα γρήγορα θα πω πως όσο αφορά τα μαθήμαρα έχει και θετικά και αρνητικά.
Τα θετικά είναι ότι ό,τι έχει να κάνει με μαθηματικά είναι υπερβολικά απλό του στυλ ότι κανουμε εμεις στην ελλάδα στο λύκειο. Ήδη πολλοί συμφοιτητές του ζητάνε βοήθεια καθώς σε αυτούς φαίνονται πολύ δύσκολα.
Αρνητικό είναι η γλώσσα, θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσεις τα αγγλικά ως κύρια γλώσσα.Βέβαια με το πέρασμα του καιρού αυτό διορθώνεται.

Έξοδα όλα μαζί είναι κάτω απο 1000 ευρώ το μήνα, περίπου 850 (380 είναι τι σπίτι).
Είναι πολύ ευκολο όμως να βρεις δουλεια, συγκεκριμένα για 5 ώρες σε κατι σαν καφετέρια εχοντας ως ευθύνη να πηγαίνει μόνο τα νεράκια κάποιος στους πελάτες που μόλις κάθονται παίρνουν μισθό περιπου 80 ευρώ την ημέρα + tips περίπου 100 ευρώ την ημέρα (για 1 ημερα την εβδομαδα). Βέβαια για κάτι σχετικό με τη σχολή είναι και αυτό ευκολο σχετικά να βρεθεί αν το ψάξεις καθώς οι εταιρίες τους ζητάνε για δουλεια πριν καν τελειώσουν το μεταπτυχιακό. Κάτι τέτοιο σκέφτεται και ο αδερφός μου για το καλοκαίρι.

Υποτροφία δε πήρε, δε ψάξαμε και ιδιαίτερα βέβαια για το τι υποτροφίες υπάρχουν και αν δικαιούτε κάτι.

Ο καιρός είναι περίεργος, πλέον μειώνεται η μέρα και μεγαλώνει η νυχτα. Η θερμοκρασία είναι κοντα στο 0 σε πολλές περιπτώσεις. Χθες χιόνιζε κιόλας για παράδειγμα.

Υ.Γ. Θα προσπαθήσω να τον πείσω να κάνει λογαριασμό στο ινσόμνια προκειμένου να μπορείτε άμεσα να επικονωνείτε μαζί του σε ότι χρειάζεστε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21 πάω πάλι όσλο οπότε θα έχετε σύντομα νεότερα. Ηδη έχω κάποια πράγματα που θέλω να πω αλλά περίμενω προκειμενου να τα περαθέσω ολοκληρωμένα μόλις επιστρέψω.

Σχολή τελείωσε το οικονομικό στα ιωάννινα. Μ.Ο. δε θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν σίγουρα πάνω απο 7.5. Θα τον ρωτήσω και θα επανέλθω.

 

Στα γρήγορα θα πω πως όσο αφορά τα μαθήμαρα έχει και θετικά και αρνητικά.

Τα θετικά είναι ότι ό,τι έχει να κάνει με μαθηματικά είναι υπερβολικά απλό του στυλ ότι κανουμε εμεις στην ελλάδα στο λύκειο. Ήδη πολλοί συμφοιτητές του ζητάνε βοήθεια καθώς σε αυτούς φαίνονται πολύ δύσκολα.

Αρνητικό είναι η γλώσσα, θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσεις τα αγγλικά ως κύρια γλώσσα.Βέβαια με το πέρασμα του καιρού αυτό διορθώνεται.

 

Έξοδα όλα μαζί είναι κάτω απο 1000 ευρώ το μήνα, περίπου 850 (380 είναι τι σπίτι).

Είναι πολύ ευκολο όμως να βρεις δουλεια, συγκεκριμένα για 5 ώρες σε κατι σαν καφετέρια εχοντας ως ευθύνη να πηγαίνει μόνο τα νεράκια κάποιος στους πελάτες που μόλις κάθονται παίρνουν μισθό περιπου 80 ευρώ την ημέρα + tips περίπου 100 ευρώ την ημέρα (για 1 ημερα την εβδομαδα). Βέβαια για κάτι σχετικό με τη σχολή είναι και αυτό ευκολο σχετικά να βρεθεί αν το ψάξεις καθώς οι εταιρίες τους ζητάνε για δουλεια πριν καν τελειώσουν το μεταπτυχιακό. Κάτι τέτοιο σκέφτεται και ο αδερφός μου για το καλοκαίρι.

 

Υποτροφία δε πήρε, δε ψάξαμε και ιδιαίτερα βέβαια για το τι υποτροφίες υπάρχουν και αν δικαιούτε κάτι.

 

Ο καιρός είναι περίεργος, πλέον μειώνεται η μέρα και μεγαλώνει η νυχτα. Η θερμοκρασία είναι κοντα στο 0 σε πολλές περιπτώσεις. Χθες χιόνιζε κιόλας για παράδειγμα.

 

Υ.Γ. Θα προσπαθήσω να τον πείσω να κάνει λογαριασμό στο ινσόμνια προκειμένου να μπορείτε άμεσα να επικονωνείτε μαζί του σε ότι χρειάζεστε.

 

Καλή αρχή,απλά να ξέρει ότι ίσως να δικαιούται και έξτρα βοήθεια από το κράτος ως φοιτητής.

Στην Δανία με ενημέρωσαν ντόπιοι ότι εάν δουλεύεις 9-10 ώρες την εβδομάδα ως φοιτητής δικαιούσαι έξτρα 900-1000€ από το κράτος σαν βοήθεια για να τα βγάλεις πέρα.

Επίσης να ψάξει μήπως μπορεί να πάρει επίδομα ως φοιτητής,ανεξαρτήτως δουλειάς,όχι υποτροφία από το πανεπιστήμιο,αλλά από το κράτος. Μου είπαν,πάλι οι Δανοί,ότι κάποια ισχύουν και για φοιτητές από την ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα,

 

Επειδή αυτή τη στιγμή συμπληρώνω τις αιτήσεις μου για Νορβηγία θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το proof financing. 

 

Από τη μια διαβάζω πως δεν αφορά πολίτες από χώρες της ΕΕ, από την άλλη πως μπορεί να ληφθεί υπόψιν. Υπάρχει τέτοια περίπτωση, διότι και σε μια από τις αιτήσεις που συμπληρώνω μου ζητά να δικαιολογήσω το πως θα καλύψω τα έξοδά μου.

 

Ευχαριστώ.

 

Φιλικά,

Ευθύμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν είναι ακριβώς αυτό που νομίζω αλλά από τον αδερφό μου είχαν ζητήσει να αποδείξει ότι έχει κάποια χρήματα ώστε να καλύψει τα έξοδα του. Νομίζω ότι είχε στειλει φωτοτυπία από το βιβλιάριο του.

Περισσότερες πληροφορίες αύριο γιατί είμαι στον δρόμο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Κώστα,

 

Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες γι αυτό το θέμα. Τη φωτοτυπία, την έδειξε αφού έφτασε εκεί ή τη συμπεριέλαβε μαζί με την αίτηση;

 

Ευχαριστώ.

 

Καλό βράδυ, καλό δρόμο.

 

Ευθύμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους.
Τελικά δεν είχε χρειαστεί να στείλει ούτε να δείξει εκ των υστέρων κάποιο αποδεικτικό στοιχείο που να πιστοποιεί την ικανότητα του να καλύψει τα έξοδα του.
Θυμόμουν ότι είχε βγάλει φωτοτυπίες αλλά τελικά δε χρειάστηκε να τις χρησιμοποιήσει.
Πιθανότατα αυτό ισχύει μόνο για τους φοιτητες εκτός εε.



Σχετικά με τα χρήματα που χρειάζετε εκεί ο αδερφός μου:
Έχει το νοίκι (το οποίο είναι μεταβλητό ανάλογα με το τι σπίτι θα βρει ο καθένας)
Στη περίπτωση του αδερφου μου ειναι 380 ευρώ περίπου.
Τα υπόλοιπα έξοδα του κάθε μήνα είναι περί τα 300 ευρώ +50 ευρώ για την κάρτα απεριόριστων διαδρομών με τα μέσα μεταφοράς.
Συνεπώς τα έξοδα του εκεί είναι περίπου 750 ευρώ το μήνα χονδρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται Κώστα,

 

Διαφωτιστική η απάντησή σου σχετικά με το "proof financing".

 

Αναφορικά με τη στέγαση, προσωπικά κοιτάζω το θέμα των φοιτητικών εστιών. Θα ήταν εξαιρετικά εάν μπορούσες να μας ενημερώσεις σχετικά.

 

Απ' ότι κοίταξα, υπάρχει δυνατότητα και ειδικά στο Τροντχάιμ, ακόμα και με περίπου 250 ευρώ το μήνα να σου παρέχουν ένα δωμάτιο σε εστία. Πάραυτα, δεν γνωρίζω την ποιότητα του οικήματος.

 

Φιλικά,

Ευθύμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις γίνεις δεκτός από το πανεπιστήμιο σου στελνουν ένα email με πληροφορίες.
Μέσα σε αυτές έχει και ένα σύνδεσμο όπου σου αναφέρουν πώς μπορείς να κάνεις αίτηση για σπίτι.
Τα σπίτι αυτά είναι στην ουσία κάτι σαν τις δικές μας εστίες. Είναι ένα ατομικό δωμάτιο και ανάλογα με την περίπτωση και ατομικό μπάνιο. Μετά έχει σίγουρα κοινούς χώρους όπως κουζίνες (πλήρως εξοπλισμένες και καθιστικό-αυτοί οι 2 χώροι μπορει να ειναι ενιαίοι).

Διαλέγεις μέχρι 7 απο αυτά αν θυμάμαι καλά (μπορεί και 6 δεν είμαι σίγουρος). Οι τιμές φυσικά ποικίλουν, υπήρχαν σπίτια πολύ φθηνά (περί τα ~2xx ευρώ) αλλά και σπίτια με πάνω απο 1000 ευρώ το μήνα.
Φυσικά μετά απο ένα χρόνο αλλά και συντομότερα αν έχεις λόγο μπορείς να αλλάξεις κτίριο. Πχ ξέρω άτομο που ζήτησε να το αλλάξουν γιατί ηταν σε σπίτι που ήταν πολλοί απο erasmus και κάνανε φασαρία και δε μπορούσε να ηρεμήσει-διαβάσει, συνεπώς ζήτησε να του αλλάξουν σπίτι -δεν εχω μάθει αν τελικά του το αλλάξανε, μολις πάω νορβηγία και τον βρω θα τον ρωτήσω.

Κάποια στιγμή σου στέλνουν ένα συμβόλαιο το οποίο εκτυπώνεις και αναφέρει πάνω τελικά το ποσό το οποίο αντιστοιχεί στο σπίτι το οποίο τελικά σου έτυχε. Μπορεί να είναι οποιοδήποτε απο τα 7 (και μέσα στα 7 μπορείς να βάλεις όχι μόνο διαφορετικά δωμάτια από το ίδιο συγκρότημα κτηρίων αλλά και δωμάτια από άλλα συγκροτήματα κτηρίων- πχ 4 απο αυτά στο χ συγκρότημα και 3 στο y, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός, απλά όπως θα δεις και εσύ κάποια θα είναι υπερβολικά μακριά απο τη σχολή σου και κάποια θα είναι πανάκριβα, οπότε θα περιορίσεις κάπως τις επιλογές σου).

Το συμβόλαιο που εκτυπώνεις το υπογράφεις και το σκανάρεις. Το στέλνεις μετά πίσω και αυτό είναι το συμβόλαιο για το σπίτι το οποίο τελικά θα πάρεις. Θα σου ζητήσουν επίσης να κάνεις μία κατάθεση πρώτα σε ένα λογαριασμό - 1 ή 2 νοίκια περίπου.
Σε κάποιους όταν πήγαν να παραλάβουν το κλειδί τους δείξανε τον χάρτι του συγκροτήματος και τους είπαν ότι με βάση το συμβόλαιο και τα χρήματα που θα δίνουν πως μπορούν να επιλέξουν κάποιο από τα 4-5 κτήρια που πληρούν τις προυποθέσεις. Δηλαδή κλείνεις δωμάτιο αλλά δεν είναι στάνταρ το σε ποιο κτήριο θα πας, το επιλέγεις εσύ αυτό, απλά όποιο και να επιλέξεις θα είναι ακριβώς όπως το λέει η περιγραφή όταν έκανες την αίτηση.

Στον αδερφό μου από την άλλη του δώσανε κατευθείαν κλειδί και δεν επέλεξε, ίσως γιατί  το ποσό ήταν σχετικά καλό για τα συγκεκριμένα κτήρια και οι επιλογές δεν ήταν πολλές - ή μπορεί και να είχαν δωσει ήδη όλα τα υπόλοιπα, δε μπορώ να είμαι σίγουρος, το σημαντικό είναι όμως ότι το σπίτι ήταν ακριβώς αυτό για το οποίο είχε κάνει αίτηση.

Kringsja που είναι ο αδερφός μου, ένα παιδί που είχε σπίτι που κόστιζε περί τα 220 το μήνα ήταν ψιλοχάλια. Δηλαδή η κοινή κουζίνα που έκατσα λίγο και είδα είχε τα χάλια της -ΔΕΝ είδα όμως το δωματιο του, μόνο στη κουζίνα έκατσα για λίγο και απογοητεύτηκα.. Βέβαια μπορεί να ετυχε στο συγκεκριμένο κτήριο και σε αλλα αντίστοιχα να είναι καλύτερα -αυτό δε μπορώ να το ξέρω καθώς δεν μπορούσα να μπω σε άλλα κτήρια. 

Η αποψη μου είναι να μην κοιτάξεις το πιο φθηνό μόνο αλλά να δώσεις προσοχή στις περιγραφές των δωματίων.
Επίσης το να παρεις επιπλωμένο είναι μία καλή λύση, στον αδερφό μου έτυχε δυστυχώς σπίτι το οποίο δεν ήταν επιπλωμένο (είχε κάνει αίτηση μέσα στις 7 για το ίδιο δωμάτιο και επιπλωμένο και χωρίς έπιπλα, η διαφορά στη τιμή ήταν περίπου 50 ευρώ το μήνα.)
Όταν πήγαμε στο όσλο, πήγαμε μια μέρα στα ικέα (τα οποία είναι πάμφθηνα σε σχέση με την ελλάδα, σε πολλές περιπτώσεις έίδαμε ακόμη και -50% αλλά κυρίως ήταν στο -30% σε σχέση με την ελλάδα. Τα μεταφορικά τους είναι σχετικά φθηνά επίσης).
Τελικά αγοράσαμε τα πάντα καινούργια απο τα ικέα και μας κόστισαν περίπου 800 ευρώ (κρεβάτι -γραφείο-καναπές-συρταριέρα-καρέκλα-μικροπραγματα όπως μαχαίρια-πιρούνια-κατσαρολακια-ποτήρια και μερικά ακόμη μικροπράγματα).

Το καλό πάντως είναι ότι όλοι είναι πολύ φιλικοί και έχουν διάθεση να σε εξυπηρετήσουν οπότε αν εχεις κάποια εξειδικευμένη ερώτηση-απορία μπορείς να ρωτήσεις απευθείας στις εστίες ή στη σχολή και θα σου απαντήσουν σχετικά σύντομα και πολύ κατατοπιστικά)

Υ.Γ. να κοιτάς στις τιμές αν περιλαμβάνουν και ρεύμα γιατί συνήθως δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή που δείχνει το δωμάτιο (το αναφέρουν βέβαια στην περιγραφή) και έχουν έχα pdf όπου λέει το κάθε δωματιο τι πληρώνει για ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα σε ευχαριστουμε πολυ! πιστευω πως δεν θα μπορουσες να εισαι πιο κατατοπιστικος.

 

Ο αδερφος σου ειναι στο UiO ? Η εστια ειναι κοντα στο πανεπιστημιο η διανυει μεγαλες διαδρομες καθημερινα ? Περσι ποτε ξεκινησε να προετοιμαζει την αιτηση του ? Πηγε σε καποιο ειδικο φροντιστηριο που ανελαβε ολα τα διαδικαστικα ? Το Motivation letter ας πουμε το κοιταξε καποιος να το "σουλουπωσει" η τα εκανε ολα μονος του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προετοιμασία ξεκινά ένα χρόνο νωρίτερα. Οι περίοδος αιτήσεων για ξένους φοιτητές σε πανεπιστήμια της Νορβηγίας είναι το πολύ μέχρι τις 15 Ιανουαρίου.

 

Δηλαδή εάν ενδιαφέρεσαι για το ακαδημαϊκό έτος 2015/16, ξεκίνα τώρα! Η διαδικασία των εγγράφων είναι σχετικά απλή. Ίσως όμως να πρέπει να δώσεις εξετάσεις TOEFL για να αποδείξεις τις γνώσεις σου στα αγγλικά.

 

Από εκεί και πέρα το motivation letter κάτι πολύ απλό. Σε τρεις παραγράφους θα πρέπει να γράψεις κάτι...

 

Εγώ ξεκίνησα την περασμένη εβδομάδα τη διαδικασία και την ολοκλήρωσα μπα-μπαμ. Μερικά Πανεπιστήμια όπως το NTNU μάλιστα, σου δίνουν τη δυνατότητα να ανεβάσεις όλα τα σχετικά έγγραφα online... γραφειοκρατία 0!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...