Προς το περιεχόμενο

Darkest Dungeon


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν χαλασει το immersion και την εμπειρια καποιου οποτε θα το βαλω σε σποιλερ γιατι προσωπικα με βοηθησε απειρα

Ειναι ενα cheat sheet για τα διαφορα interactions των provisions με τα αντικειμενα που συναντας στα dungeons

 

 

 

bpYYb71.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και να πεις ότι το παιχνιδι δεν σε προειδοποιεί;

 

"Remind yourself that overconfidence is a slow and insidious killer".

 

Ξεκινάω short/weald, και παίρνω μόνο έναν self-healer. Έχω φτάσει στο δεύτερο από τα 6-7 δωμάτια, και ο jester μου είναι σακατεμένος, ήδη έφτασε μια φορά στο κατώφλι του θανάτου (at death's door) και το ερώτημα είναι: τα παρατάω και τον γλιτώνω ή ποντάρω στο ότι ο houndmaster που έχω μαζί θα τον προστατεύσει αρκετά με το guard ally;

 

Είναι εξαιρετικό όταν την πατάς και δεν σου φταίει κανένας, παρά μόνο τα δικά σου λάθη. Ας πρόσεχα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω γι αυτό το παιχνίδι . Υπερβολικά εθιστικό αλλά και ταυτόχρονα απίστευτα εκνευριστικό!

Ξεκινάω πρώτο run χωρίς να ξέρω πολλά και μετά από 9-10 dungeons έχω full roster με μερικούς έως και 2 lvl guys αλλά οι περισσότεροι full stressed με afflictions και άσχημα quirks (ειδικά όταν έχεις 5 άτομα που δέχονται μόνο meditation και πρέπει και οι 5 να πάνε)  καθώς και πεταμένα/βιαστικά upgrades στο hamlet. Επίσης οι μοναδικοί που δεν είναι stressed είναι 4 crusaders(μέγα ατυχία στο rng του roster)....

Οπότε αποφασίζω να ξεκινήσω νέο run, σίγουρος ότι θα τα πάω καλύτερα τώρα που "ξέρω". Και φτάνω στο week 3 σε ένα short ruins dungeon, με τους περισσότερους από το βασικό team αλλά χωρίς την healer μου που τα έπινε στην ταβέρνα(doctor, highwayman,man at arms, crusader ). Η αποστολή ήταν να καθαρίσω όλα τα battle rooms. Ξεκίνησα πολύ ωραία με το να σφάζω τα πάντα με ευκολία μέχρι που για κάποιο λόγο μου τελείωσαν οι πυρσοί, οπότε βλέπω το map ,2 διάδρομοι + 2 δωμάτια μου είχαν μείνει, οπότε λέω σιγά τι θα συμβεί. Έλα που και στους δύο διαδρόμους είχε το βουνό και δεν είχα φτυάρια και για κάποιο λόγο με χτύπησε και η πείνα 2η φορά χωρίς τρόφιμα, ενώ σε όλο το προηγούμενο run στα short, μόνο μια φορά γινόταν, με αποτέλεσμα να φτάνουμε στο τελευταίο room πεινασμένοι, με ελάχιστη ζωή , χωρίς healer και σχεδόν full στρεσαρισμένοι , χωρίς φως και φυσικά suprised.

Με το που γίνεται το πρώτο deaths door , το stress τερματίζει και στους τέσσερις με μη ηρωικά αποτελέσματα για όλους. Οπότε είμαι σε δίλημμα ,προσπαθώ να φύγω ή κάνω την μάχη μέχρι τέλους με φόβο ότι μπορώ να μην τα καταφέρω κιόλας. Τελικά ακολουθώ το δεύτερο με αποτέλεσμα να μείνει μόνο ένας ζωντανός και αυτός μάλιστα ήταν ο rookie man at arms, ο μοναδικός που επιβίωσε το deaths door πάνω απο 1 φορά.  

 

Τελικά το απο κάτω ισχύει και πολύ μάλιστα:

"Remind yourself that overconfidence is a slow and insidious killer".

 

Μάλλον θα ξαναπιάσω το 1ο run όπου τα έχω πάει καλύτερα και θα δοκιμάσω να βγάλω το dungeon με τους 4 crusaders και ότι γίνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τον έχασα τελικά τον jester, και μάλιστα με τρόπο που ξεκλείδωσε ένα από τα έξι κρυφά achievements στο steam... που να μην το ξεκλείδωνε, αλλά τέλος πάντων.

 

Όπως προανέφερα, δε μου έφταιγε κανένας, κατέβηκα με λάθος ομάδα και το πλήρωσα. 

 

Ολοκλήρωσα 2 αποστολές μετά από αυτή τη σφαλιάρα, συνέρχεται το πράγμα, αρρώστιες/αρνητικά quirks υπό έλεγχο. Θέλω άλλα 59 busts για να έχω 3 θέσεις στο σανατόριο για να αφαιρώ/κλειδώνω quirks, και ταυτόχρονα πρέπει να μαζεύω πάπυρους και πορτραίτα για το σιδερά και το guild.

 

Η arbalester σπέρνει αυτή τη στιγμή, έχει τρελαθεί στα criticals, έχω κάμποσους καλούς και μόνο 2-3 στους 18 πλακωμένους στα κουσούρια. Τα easy πλέον φεύγουν εύκολα (όσο εύκολο μπορεί να είναι κάτι σε αυτό το φρενοκομείο...), τα medium με προσοχή παλεύονται, έχει αρχίσει και μου βγάζει και δύσκολα. Θεωρητικά, και με 3ρηδες μπαίνω μέσα, αλλά χωρίς τα upgrades, δε με βλέπω να τα επιχειρώ, η μία σφαλιάρα μου στοίχισε 2 τουλάχιστον αποστολές για να ψιλό-ρεφάρω.

 

Ψήνομαι για ένα long/easy τώρα, να ανεβάσω τον καινούργιο jester και να ψήσω occultist/λεπρό. Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο εκνευριστικό μέχρι στιγμής είναι το farming κυρίως για healing trinkets και για το κλείδωμα κάποιων καλών quirks (7.5k gold έκαστο για κάθε level 6 char). ΚαΙ πάλι όλα αυτά μπορούν να πάνε στράφι σε κάποιο medium/long champion dungeon (για DD δε το συζητάμε καν χωρις όλα τα καλά quirks και trinkets). Collector btw σκάει μύτη ακόμα και στα short, Shambler σε champion dungeons μόνο αν είσαι S&M φάση. Το πιο αποδοτικό farming μέχρι στιγμής είναι στα ruins με vestel, jester και 2 tanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελικά, το long/apprentice/weald βγήκε μια χαρά με δύο ολοκαίνουργιους (helion και jester) και δύο άσσους (occultist και bounty hunter) που (δεν ξέρω αν είναι spoiler, ούτε τι ακριβώς κάνει, το βάζω όμως σε spoiler για τους πολύ hardcore φίλους που θέλουν να τα ανακαλύψουν όλα μόνοι τους

σχηματίζουν ως helion, bounty hunter, jester και occultist ομάδα με τον τίτλο The Mad Gamble, που ουδόλως mad ήταν γιατί έσκισαν και βγήκαν με στρες 0/2/0/0)

).

 

Τόσο καλά που κατέληξα να πετάξω και τα δύο δεμάτια με ξύλα, δεν έκανα καθόλου camping σε long μπουντρούμι αφού το scouting πήγε πολύ καλά και στις μάχες έπεσαν τρελά crits -ειδικά από τον bounty hunter.

 

Αποτέλεσμα να φύγω με κάμποσα heirlooms (αν και όχι αρκετά για άμεσο upgrade) και συμπαθητικό χρυσάφι. Στο hamlet κλειδώνω ένα θετικό και αφαιρώ ένα αρνητικό quirk, αρρώστιες δεν είχαμε και πάμε παρακάτω.

 

Πάντα τέτοια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Snoob

 

Οσον αφορα το spoiler

 

 

 

Μονο cosmetic ειναι , δεν προσφερει κατι ως προς το gameplay

Απλα για καποια ( αρκετα ) combos χαρακτηρων υπαρχουν preset names

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γώ ανεβάζω έναν Jester σιγά σιγά, του έχω φορτώσει διάφορα +bleed αντικείμενα, αλλά είναι κάπως περισσότερο situational απο τους άλλους, και υποφέρει απο positioning syndrome :P

Τουλάχτιστον έτσι μου φάνηκε, μάλλον επειδή δεν τον χρησιμοποίησα τόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόλις "επέστρεψα" από ruins/long μεσαίας δυσκολίας, όπου κατέβασα Man-at-Arms, Crusader, Arbalelest και Vestal.

 

Συμπαθητική ομάδα, αν και παιδεύτηκα άσχημα με τον collector που μου έβγαλε: για 2500 που πήρα, χίλιες φορές να έπαιζα 2 άλλες ομάδες σε δωμάτια. Το πρόβλημα ήταν πως ο Crusader δεν "έβλεπε" καθόλου πίσω από rank 1-2 και ο M-a-A καθόλου 4. Σκέφτηκα ένα setup στα skill που μπορεί να βελτιώσει τα πράγματα, θα πρέπει να το ψάξω κάποια στιγμή...

 

Πάντως, μετά την αρχική ψυχρολουσία, και με τη βοήθεια δύο εξομολογητηρίων, το πράγμα έστρωσε και τελικά έκλεισα με μόνο 1 camp, ελάχιστο στρες (μονοψήφιο σε 1/4) και αρκετά καλά αποτελέσματα σε χρήμα, συν ένα πάρα πολύ ωραίο trinket για τον Abomination. Χρειάστηκε, βέβαια, να πετάξω καμιά 40αρια shields, αλλά τι να γίνει, you can't take it everything with you...

 

2016-01-28_00001_zpseuklsnev.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε την τράπεζα και ενημέρωσε, τα ίδια μου έκαναν και εμένα τις προάλλες και πέρασε. Επίσης, σήμερα πήρα απο steam με mastercard εθνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένο μου party ειδικά για warrens/weald αυτή τη στιγμή είναι MAA (Guard+retribute aggro tank me healing+HP trinket buffs) Abom (καθαρά DPS trinkets + quirks) Hound Master (mass bleed/dps trinkets + bit stress relief όταν καθαρήσει την μάχη η abom) occultist (healing trikets + mark για τον hound master). Ruins φαρμάρω με 2 tanks, jester και vestel πάρα πολύ απροβλημάτιστα. Cove δε πατάω χωρίς 2 tanks μπροστά και plague doctor, αλλά και πάλι υπάρχει θέμα - στα provisions εννοείται 6 bandages :-D .. H μόνη περίπτωση που μπορεί να χρειαστώ ειδικά parties είναι shambler που χρειάζεται marking nuke party και hag που χρησιμοποιώ κάτι σαν snipe party πχ helion highwayman/hound master occultist arbalest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω πλέον 5ρηδες για δύσκολες αποστολές και θεωρητικά, το darkest dungeon.

 

Πρακτικά, χρειάζομαι ακόμη αρκετά χρήματα και trinkets για όλα τα upgrades σε πανοπλίες και skills.

 

Το σανατόριο είναι σχεδόν έτοιμο, αλλά σιδεράς και συντεχνία θέλουν ακόμη δουλειά. Την ταβέρνα και το αβαείο ούτε που τα έχω αγγίξει για αναβάθμιση, στις 32 εβδομάδες, προέχουν άλλα. Επίσης ακόμη δεν έχω ασχοληθεί με τον survivalist, αν και πλέον στο τρίτο επίπεδο πρέπει να ρυθμίσω και τα camping skills.

 

Γενικά, ανεβαίνοντας επίπεδο οι αρρώστιες είναι πολύ πιο συχνές, οπότε χαίρομαι που αναβάθμισα πλήρως τα medical wards (3 θέσεις και μέγιστη έκπτωση).

 

Το βασικό θέμα, αυτή τη στιγμή, είναι η διαχείριση του στρες στη διάρκεια της αποστολής: στην τελευταία, είχα φτάσει στο 70 μετά τις τρεις πρώτες μάχες, αλλά ευτυχώς στη συνέχεια έβγαλε περισσότερες ομάδες που προκαλούσαν physical και όχι stress damage.

 

O occultist μεγάλη λοταρία. Έριξε κάτι 10αρια και ένα 20+ heals, αλλά και το 0-2-6 έφυγε σύννεφο.

 

Το cove από μέσης δυσκολίας και πάνω, θέλει επιδέσμους.

 

Τώρα, δίλημμα: να πάω για ένα ancestral στο weald ή να φάω ένα boss στο cove για να ανεβάσω τους νιούφηδες; Εντωμεταξύ, δεν είμαι σίγουρος πόσους apprentice bosses έχω ακόμη, ελπίζω 1-2 γιατί δεν λέει να κρατάω μια 4αδα χαμηλά για πολύ ακόμη.

 

(Houndmaster, λατρεία. Όλοι, βέβαια, έχουν τις καλές στιγμές τους, αλλά το guard του συγκεκριμένου με κάποια trinkets με έχει σώσει από πολλές κακοτοπιές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...