Προς το περιεχόμενο

Darkest Dungeon


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλεγα να το πάρω στις προσφορές αλλα τελικα δεν έκατσε.Θελω να ρωτήσω μερικα πράγματα γιατι σκεφτομαι να το πάρω,Στο παιχνίδι προχωράς καθαρίζοντας το dungeon μεχρι το boss και μετα ξεκλειδώνει το επόμενο dungeon?Οταν τερμάτισεις το παιχνίδι και ξεκινάς καινούργιο σου βγάζει ακριβώς τα ίδια η ειναι random τα dungeon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 694
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παιχνιδακι ειναι πραγματικο διαμαντι. Αν σου αρεσουν οι hardcore καταστασεις αγορασε το 100% δεν θα σε απογοητευσει. Βασικα καθαριζεις τα dungeons και μετα απο καποιες φορες σου ανοιγει η αποστολη να φας καποιο boss. Δεν εχω ιδεα τι γινεται αν τερματισεις το παιχνιδι. Αυτο που θα σου πω ειναι οτι δεν ξερεις απο που θα σου ΄ρθει. Εχει τυχει να μπω με σουπερ ομαδα, και εκει που ολα πανε καλα να μου σκασει μια τελευταια μαχη, και να μου ρημαζει την ομαδα. Απο την αλλη εχω παει με rookies για να τους εκπαιδευσω και βγαζω ολοκληρο dungeon χωρις ουτε να ιδρωσω! Κερδιζει πολυ στην ατμοσφαιρα και στο gameplay του. Πραγματικα πρεπει να σκεφτεις πως να κινηθεις και πως να διαχειριστεις τα χρηματα σου, σκεπτομενος παντα οτι ΟΛΟΙ ειναι αναλωσιμοι!

Προσωπικα το θεωρω απο τα καλυτερα indie games που εχουν πεσει στα χερια μου τον τελευταιο καιρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν εχω ιδεα τι γινεται αν τερματισεις το παιχνιδι. 

 

Αν το τερματίσεις ξεκινάει στα καπάκια NG+, new game στην ουσία με πιο δύσκολους εχθρούς κλπ και με 2 απαιτούμενα:

 

 

Complete the game in 91 Weeks with less than 13 deaths. Failure to do so and players will be greeted with a game over, 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλεγα να το πάρω στις προσφορές αλλα τελικα δεν έκατσε.Θελω να ρωτήσω μερικα πράγματα γιατι σκεφτομαι να το πάρω,Στο παιχνίδι προχωράς καθαρίζοντας το dungeon μεχρι το boss και μετα ξεκλειδώνει το επόμενο dungeon?Οταν τερμάτισεις το παιχνίδι και ξεκινάς καινούργιο σου βγάζει ακριβώς τα ίδια η ειναι random τα dungeon?

 

Αρχικά, έχεις πρόσβαση στο Darkest Dungeon, αλλά αυτό τελείως θεωρητικά, γιατί εκεί είναι οι δυσκολότερες μάχες και απαιτούν επίπεδο 6 (το ανώτατο). Όταν λέω απαιτούν, όπως παντού στο παιχνίδι, δεν απαγορεύεται τίποτε: θες να πας με τέσσερις νιούφηδες εκεί μέσα; Πήγαινε. Θα σκοτωθούν, 99,9999999999% (βασικά, 101% αλλά τέλος πάντων) όμως το παιχνίδι δεν σε πιάνει από το χέρι σε καμία περίπτωση.

 

Μετά, υπάρχουν 4 τοποθεσίες: ruins, weald, cove, warrens, οι οποίες έχουν βατές αποστολές και ξεκλειδώνουν σταδιακά (ξεκινάς από τα ruins). 

 

Αυτές, δίνουν μια βασική κατηγορία heirloom, που τα χρειάζεσαι για upgrades των κτιρίων στον οικισμό, χρήματα και κάποιο αντικείμενο (τυχαίο το αντικείμενο, τα χρήματα εξαρτώνται από την έκταση του μπουντρουμιού). Διαλέγεις μία, ανάλογα με το τι επιδιώκεις να αναβαθμίσεις στον οικισμό (ή μπορεί να βγάλει κάποιο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει) και ξεκινάς:

 

Διαλέγεις ομάδα, την εξοπλίζεις με αντικείμενα -αν έχεις- και εφόδια, και βουρ στη μάχη: αν επιβιώσεις μέχρι να πετύχεις το σκοπό της κάθε αποστολής, φεύγεις παίρνοντας ό,τι μάζεψες στο μπουντρούμι και τη στάνταρ αμοιβή της αποστολής. Αν τραπείς σε φυγή, κρατάς ό,τι είχες μαζί σου φεύγοντας.

 

Πίσω στην πόλη, και πάλι από την αρχή.

 

Θέλεις να πάρεις τέσσερις ιέρειες και κανένα tank; Γίνεται, αλλά θα είναι ζόρικο. Θες να πάρεις τον ψυχάκια που έπαθε τραλαλά στην προηγούμενη αποστολή και τώρα πάσχει από σύνδρομο καταδίωξης; Γίνεται, αλλά θα σκίσει την ψυχολογία των υπολοίπων, θα τον ελέγχεις αραιά και πού, και γενικά θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη. Αλλά, γίνεται.

 

Το μόνο που δε γίνεται, είναι να πάρεις crusader/vestal στην ίδια ομάδα με το abomination. Κατά τα άλλα, είσαι ελεύθερος να πειραματιστείς, να κάνεις όσα λάθη θέλεις και γενικά... ελευθερία κινήσεων -και συνεπειών.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το μόνο που δε γίνεται, είναι να πάρεις crusader/vestal στην ίδια ομάδα με το abomination. Κατά τα άλλα, είσαι ελεύθερος να πειραματιστείς, να κάνεις όσα λάθη θέλεις και γενικά... ελευθερία κινήσεων -και συνεπειών.

 

Γιαυτο το λογο λοιπον επειδη θεωρω απαραιτητη τη vestal στο team δεν εχω παρει ΠΟΤΕ abomination. Αξιζει να ασχοληθω με εναν τουλαχιστον ή μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σίγουρα αξίζει, και δένει άψογα με ορισμένους χαρακτήρες. Και στην ανθρώπινη μορφή του, και μετά τη μεταμόρφωση, είναι χρήσιμος: ως άνθρωπος έχει και stun και poison, ως θηρίο σαρώνει τα πάντα, χτυπάει δύο μαζί, φτάνει μέχρι πίσω. Φορτώνει με στρες τους υπόλοιπους, βέβαια, αλλά υπάρχουν αντίμετρα. Σίγουρα δεν είναι "βασικός" χαρακτήρας, υπάρχουν πολύ πιο απλοί χαρακτήρες, και αποτελεσματικοί. Εγώ έχω έναν αυτή τη στιγμή, εξελίσσεται καλά, αλλά μέχρι στιγμής τον έχω χρησιμοποιήσει ως άνθρωπο περισσότερο.

 

Η vestal είναι ο πιο κλασικός healer στο παιχνίδι, αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις: αυτοΐαση (Crusader, Leper, Houndmaster κτλ.) αλλά και μικρότερης έντασης healer/warriors (arbalest). Με τα κατάλληλα αντικείμενα, και ο occultist μπορεί να εκμηδενίσει τη ζημιά ακόμη και από critical, αλλά θέλει περισσότερο ψάξιμο το πώς γίνεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ο Occultist ειναι ο πιο καλος healer

Ειναι RNG το ποσο heal θα κανει κ εχεις το bleed factor αλλα κανει κατι 20αρια crit heals που σπερνουν και με τα καταλληλα items το potential που εχει ειναι απειρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις  vestal τα βρισκω παντα αρκετα ζορικα. Μονο σε dungeons που εχουν camping γινεται δουλεια (λεμε τωρα) με ορισμενα camping skills που ριχνουν στο πατο το stress και ανεβαζουν αρκετα τα hp της ομαδας. Επισης αρκετα αχρηστο βρισκω τον arbalest....Δεν μπορω να τον βολεψω ευκολα.....Ο plague doctor ειναι το class που ταιριαζει παντου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Arbalest με καλά skills, ρίχνει πολλά crit και μπορεί να επιτεθεί και στις τέσσερις θέσεις, έχει και healing, μπορεί να αφαιρέσει και marked: προσωπικά, τη βρίσκω πάρα πολύ χρήσιμη: το healing της κάνει και ένα μικρό stacking, οπότε βοηθάει και αυτό.

 

Σαφώς δεν πιάνει τα επίπεδα της vestal, ούτε μπορεί να δώσει τα εντυπωσιακά νούμερα του occultist, αλλά είναι καλή περίπτωση.

 

Γενικά, πιάνεις 4 self-healers (π.χ. Leper, Crusader, Houndmaster και Arbalest) και χτυπας σε όλες τις θέσεις: τραυματίζεται κάποιος, ρίχνει ένα heal στον εαυτό του, οι υπόλοιποι συνεχίζουν. Ο Leper έχει και self-stress heal, o Crusader μπορεί να εστιάσει σε όλους (και με 1-2 upgrade να πιάνει 15αρια), και ο Houndmaster μαζικό stress heal.

 

Θέλω να πω, δεν υπάρχουν μονόδρομοι στο παιχνίδι, μόνο αυτό και τίποτε άλλο. Πειραματίζεσαι και βλέπεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως ενα απο τα δυνατα σημεια του παιχνιδιου ειναι οτι μπορεις να παιξεις με οτι combination κατεβασει ο νους σου. Κατσε να πειραματιστω λιγο και θα ανεβασω τους top ten μου συνδιασμους σε καποια φαση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι η πρωτη φορα σε παιχνιδι που σχεδον χανω σε tutorial. Στο πρωτο dungeon εχασα 3, 2 απο heart attacks και εζησε μονο ο Reynald. Jesus this game is brutal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι είχε κ

secret rooms

καλή φάση.

 

Tip που πέτυχα κ είναι καλύτερο απο ότι περίμενα, low light fighting. Τα buffs -loot,crits- υπερτερούν των debuffs. Μια απλή μάχη με 2 σκελετούς σε διάδρομο, 1500g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται για τι πας

Αν πας μονο για loot/gold κτλ ναι , το no light runs ειναι worth . Βεβαια υπαρχει περιπτωση να φας crit και να φυγεις ακλαφτος 

Σιγουρα δεν ειναι για early game και σιγουρα δεν συνισταται σε first playthrough

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι λίγο ρίσκο το low light: όσο ανεβαίνεις επίπεδο, ανεβαίνει και η πιθανότητα να σου βγάλουν surprised. 

 

Ειδικά στο weald, που υπάρχουν αντίπαλες ομάδες ακόμη και με 3/3 χαρακτήρες (ο πρώτος δίφυλλη ντουλάπα) που σου αλλάζουν τη σειρά της ομάδας, το να χάσεις και έναν επιπλέον γύρο μπορεί να αποδειχτεί μοιραίο.

 

Από εκεί και πέρα, σε medium/long εγώ δε βρίσκω σοβαρούς λόγους για low light, ούτως ή άλλως θα αφήσεις πίσω πράγματα, οι θέσεις στο inventory είναι δεδομένες, δεν αξίζει το ρίσκο να στρεσαριστούν άσχημα οι χαρακτήρες.

 

Από την άλλη, υπάρχουν αντικείμενα ξεκάθαρα φτιαγμένα για αυτή την προσέγγιση, οπότε είναι φανερό πως οι devs το έχουν σκεφτεί να είναι κι αυτό, το λιγοστό φως, μια εφικτή προσέγγιση.

 

Βέβαια, κινδυνεύεις να πας σακατεμένος στην τελευταία μάχη (ή και χωρίς μάχη, σε μπουντρούμια όπου έχεις να καθαγιάσεις τρία μολυσμένα πτώματα κτλ.) και να σου σκάσει ένας lurker ανάμεσα, οπότε έχετε γεια βρυσούλες, λόγγοι, βουνά, ραχούλες.

 

Το θέμα είναι να πετύχεις μια ισορροπία ανάμεσα στα χρήματα και τα heirlooms: αυτή τη στιγμή υστερώ στα δεύτερα, στο τέλος της 18ης εβδομάδας, οπότε θα ρίξω το βάρος στην αναβάθμιση του σιδερά και του guild, που σημαίνει βάρος στα warrens και το weald.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...