Προς το περιεχόμενο

Darkest Dungeon


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kοίταξε, εξαρτάται και από το πώς θα παίξεις το ΟοΒ: λ.χ., εγώ δεν φορτώνω ποτέ παιχνίδι εκεί. Σενάριο, αρχή με τέλος, κι ό,τι βγει.

 

Βέβαια, το ΟοΒ δεν είναι τόσο "απόλυτο" στην καταστροφή μιας μονάδας, μπορείς να την ανασυγκροτήσεις (με τεράστια απώλεια εμπειρίας, οπότε αν χαθεί πολύ νωρίς ίσως να μην αξίζει καν), όπως ήταν λ.χ. στο Panzer General, που έχανες μια μονάδα και ήταν ανεπανόρθωτη η ζημιά.

 

Αλλά, όπως είπα, είναι τελείως διαφορετικά παιχνίδια. Άσχετα με το τι θα προτιμήσεις τελικά, κάποια στιγμή να το δεις οπωσδήποτε το Darkest Dungeon. Είναι έξυπνο παιχνίδι και μπορείς να παίξεις ένα μπουντρούμι και να σταματήσεις (ή ακόμη και στη διάρκεια της εξερεύνησης). Στο ΟοΒ, όποτε έχω αφήσει σενάριο στη μέση (και στα μεγαλύτερα αυτό -για το χρόνο που μπορώ να διαθέσω, τουλάχιστον- είναι αναπόφευκτο) έχω σκαλώσει άσχημα, καταλήγω να κρατάω σημειώσεις για να μην ξεχνάω τι έκανα, πού είχα δει τους αντιπάλους να υποχωρούν κτλ. 

 

Οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όταν μπορείς γράψε εντυπώσεις για το Morning Sun στο thread του OoB:P, γιατί βγαίνει 28 Γενάρη και αν βγει σε προσφορά και το base game ίσως τα πάρω και τα δύο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 694
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως κακά τα ψέματα, το Order of Battle συν το expansion θα κινούνται γύρω στα 45 - 50 ευρώ με βάση την πολιτική της Slitherine (ακόμα και στο G2A που κοίταξα η τιμή του απλού είναι ίδια με του Steam), που δεν το λες αμελητέο ποσό. Καταλαβαίνω γιατί σε προβληματίζει το Darkest Dungeon, οπότε σαν πιο value for money επιλογή μήπως να σκεφτόσουν το Grim Dawn.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Tη στηρίζω τη Slitherine/Matrix όσο μπορώ, αλλά δυστυχώς ακολουθούν μια πολιτική αδιέξοδη, κι ας έκαναν ένα σχετικό άνοιγμα με τη διάθεση των τίτλων τους μέσω Steam.

 

Πάρτε για παράδειγμα την επανέκδοση του Divided Ground (με τίτλο Campaign Series, Middle East: 1948-1985): εξαιρετικά ενδιαφέρον wargame, καλύπτει ορισμένους από τους πλέον ταμπού πολέμους του 20ου αιώνα, τις συγκρούσεις μεταξύ του Ισραήλ και των Αράβων γειτόνων του.

 

Στιβαρή μηχανή (γερασμένη, βέβαια, αφού μιλάμε για παιχνίδι 15ετίας που πατούσε σε ακόμη παλιότερη μηχανή), αξιοπρεπής ΑΙ, πολεμικές επιχειρήσεις σχεδόν ανέγγιχτες. Τέλεια.

 

Και πάνε και μου το κυκλοφορούν στα 39 ευρώ. Ε, τι να πεις τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GOG link http://www.gog.com/game/darkest_dungeon

 

Reddit megathread https://www.reddit.com/r/darkestdungeon/comments/41pahy/darkest_dungeon_release_megathread/

 

Εξαιρετικές κριτικές ως τώρα post-release. http://www.metacritic.com/game/pc/darkest-dungeon

 

Εντωμεταξύ έγινε αύξηση στην τιμή του από Early Access στο Steam?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω πως θα αυξανόταν η τιμή με την κυκλοφορία, αλλά δεν το παρακολούθησα.

 

Τίποτε, είδα άλλη μια φορά την έξοχη εισαγωγή, αλλά δε με βλέπω να κάνω κάτι περισσότερο από την εισαγωγική μάχη απόψε, αύριο να είμαστε καλά.

 

Το Σ/Κ είναι μακριά, μακριά, μακριά.

 

Υ.Γ. Ο πρόγονος/αφηγητής είναι πάρα πολύ καλός, αξίζει να ακούσετε τις ατάκες του. Και τα κείμενα, πολύ καλογραμμένα.

 

Υ.Γ.2 Στην επίσημη ιστοσελίδα του παιχνιδιού, έχουν αρχίσει να ανεβάζουν εδώ και μερικές ημέρες σύντομα origin stories για τους χαρακτήρες του παιχνιδιού. Είναι πάρα πολύ καλοφτιαγμένα, έξυπνα, τραγικά και συγκινητικά, αξίζει να τα δει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σνουμπ μαν, περιμένω εντυπώσεις απ' το Darkest Dungeon. (όχι το παιχνίδι, το τελευταίο dungeon. Αλήθεια, πώς πρέπει να το λέμε; Darkest Dungeon dungeon; :D )

 

Μόλις βγήκα απ' την πρώτη mission και είμαι σχεδόν σε κατάσταση σοκ...

 

Μα τι παιχνιδάρα.-

 

έντιτ: Το ξανάρχισες απ' την αρχή; Χαρά στα κουράγια σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nαι, από την αρχή, αλλά όπως βλέπω είναι απολύτως συμβατά και τα προηγούμενα saves.

 

Απλά, ένα παλιό (με ολοκληρωμένο το τότε υλικό) που έχω κρατήσει ήταν από εποχές που τα χρήματα συγκεντρώνονταν ευκολότερα, οπότε θεωρώ πως "κλέβω" λιγάκι αν συνεχίσω από εκεί. Είχα κι ένα σωρό heirlooms, όλα τα κτίρια full upgrades, δεν έχει γούστο.

 

Τέλος πάντων, θα το δω σιγά-σιγά. Περίμενα πως το Darkest θα "ξεκλείδωνε" στην πορεία, να έχει λίγο περισσότερο σασπένς, αλλά κι έτσι καλά είναι.

 

Απόψε δεν αντέχω να παίξω αποστολή, ούτε την πρώτη μικρή. Θα την έβγαζα, αλλά δεν αξίζει "ξεπέτα" αυτό το διαμάντι.

 

Το κακό είναι ότι (εκτός των δύο πρώτων ηρώων που κουβαλάνε γνωστά κουσούρια) και η Plague με τη Vestal που μου έβγαλε βγήκαν με κουσούρια που "απλώνουν χέρι" σε αντικείμενα, θα χάσω πολύτιμα χρήματα στην αρχή, μέχρι να στρώσω τους χαρακτήρες ή να βρω καλύτερους στη συνέχεια.

 

Ωραία πράγματα.

 

Κι ακόμη ωραιότερη η αίσθηση να έχεις παρακολουθήσει ένα παιχνίδι από την αρχή, να το έχεις πιστέψει, και με την κυκλοφορία του να δικαιώνει τις προσδοκίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το έκανα debate για new game ή όχι, αλλά με το new game plus που χώθηκε και τα achievements, multiple new games are in order, so αποφάσισα να το τελειώσω με το παλιό save, αν τα καταφέρω προφανώς, και μετά έχουμε δρόμο ακόμα.

 

Καλά τα συναισθήματά μας όσοι το παρακολουθούμε από KS campaign ακόμα είναι δύσκολο να περιγραφούν. Σαν παιδί μας το έχουμε λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρώτη αποστολή στα ruins, πολύ καλά αποτελέσματα: αρκετό χρυσάφι, 12/0/2/8 heirlooms, 3 trinkets (το 1 διπλό με το standard που έδινε η αποστολή, άρα τουλάχιστον άλλα 750 φλουριά στο πουγκί), και με λιγότερο στρες από ό,τι ξεκίνησαν οι 3/4, και των τεσσάρων διαχειρίσιμο, και η plague doctor που ήταν και η μόνη που πήρε χαρακτηριστικό, τσίμπησε το -ενίοτε υπερπολύτιμο- healer's gift.

 

Θα ανεβάσω screenshots το βράδυ μετά τη δουλειά, παίζει να ήταν η καλύτερη πρώτη αποστολή μου, μετά το patch που εισήγαγε στο παιχνίδι τα πτώματα, τις καρδιακές προσβολές κτλ.

 

Αναμένεται παλούκωμα στην επόμενη, τόση τύχη συνιστά σκάνδαλο.

 

Υ.Γ. Παρατήρησα ότι σου δίνει λίγες προμήθειες στην πρώτη αποστολή, δεν το θυμόμουν καθόλου αυτό στις προηγούμενες εκδόσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρόλαβα και ανέβασα τα screenshots από την πρώτη αποστολή:

 

2016-01-20_00001_zpsephkpc1v.jpg

 

(στο inventory του χαρακτήρα φαίνονται και δύο από τα trinkets που βρήκα)

 

2016-01-20_00002_zpsyubz6eyy.jpg

 

 

Η σούμα

 

2016-01-20_00003_zpsf81szo2o.jpg

 

Η plague doctor με τη healer's gift στο τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, ενώ το Steam λέει ότι δέχεται κάρτες χρεωστικές visa προσπαθώ εδώ και ώρα να αγοράσω το Darkest Dungeon, βάζω στοιχεία της χρεωστικής κάρτας Alpha Bank [VISA] και δεν την δέχεται. Βγάζει αυτό το μήνυμα:

Your purchase has not been completed. Your credit card information has been declined by your credit card company.

Note that in some cases, your credit card company may put a 'hold' on funds in your account, but you will not be charged. After correcting any errors in the information displayed below, please try your purchase again.

 

Επειδή είναι κάρτα από Ελλάδα γι'αυτό άραγε δεν μ'αφήνει; :/

Εσείς με τί κάρτα το αγοράσατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Paypal account και έχει balance μέσα, δοκίμασε θα περάσει. Εγώ αν το αγοράσω θα το πάρω με Steam Wallet, έχω 15€ μέσα από προηγούμενο refund

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...