Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω ακούσει το αντίθετο

Αλλά και χειρότερο να είναι, ο καπνιστής τσιγάρου κάνει 1-2 πακέτα τη μέρα ενώ ο ναργιλές είναι περιστασιακός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκεφτομαι να αγορασω ναργιλε. Αλλα δεν ξερω τι παιζει απο αποψη υγειας. Εχω ακουσει οτι ειναι κατα πολυ χειροτερο απο το τσιγαρο, απο την αλλη το κανει για πλακα και ενα 14χρονο. Σου γαμαει καθολου τα πνευμονια?

Λοιπον, ολα τα προιοντα καπνου κανουν κακο. Αποδεδειγμενα. Προκαλουν καρκινο (και πολλα αλλα). Δεδομενο.

Χειροτερο ολων το τσιγαρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις

 

α. Γιατί μερικές φορές που ανοίγω μερικά προγράμματα μαυρίζει η οθόνη και βγαίνει το γνωστό μήνυμα "θέλετε το τάδε πρόγραμμα να κάνει αλλαγές στον υπολογιστή σας" ; Απλώς για να ανοίξει το πρόγραμμα αυτό, και μου σπάει τα νεύρα. Πριν λίγο μου το έκανε ο bs player αυτό, ίσως για πρώτη φορά

 

β. Πως κάνω τον bsplayer να μην είναι το προεπιλεγμένο πρόγραμμα για όλους τους τύπους βίντεο; Το κάνω χειροκίνητα πατώντας "άνοιγμα με", επιλέγοντας τον mpc(θέλω αυτός να είναι ο μόνιμος προεπιλεγμένος για όλους τους τύπους) και κλικάρω την επιλογή να γίνει το προεπιλεγμένο πρόγραμμα. ΑΛΛΑ όταν απλώς ανοίγω το αρχείο με τον bs τότε αυτόματα γίνεται αυτός η προεπιλογή. Ανοίγω μετά με το mpc και δεν ξανααλλάζει η προεπιλογή. Έχει την τάση δλδ ο bs να γίνεται από μόνος του προεπιλογή, ο πούστης. Πως το αλλάζω μια για πάντα, για όλους τους τύπους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) User Account settings (start -> στο "search programs"), άλλαξε την ρύθμιση εφόσον σε ενοχλεί αυτό

β) ΔΓ/ΔενΧρησιμοποιώ bsplayer για να σου πω πια ρύθμιση του πρέπει να πειράξεις =p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις

 

α....

 

β...

 

α. Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε win vista και μετά.

Είναι το UAC, μια δικλίδα ασφαλείας που εμποδίζει εφαρμογές να κάνουν αλλαγές στον υπολογιστή από μόνες τους και ειδοποιεί το χρήστη.

Μπορείς να το απενεργοποιήσεις από τον λογαριασμό στον πίνακα ελέγχου αν & δε θα το συνιστούσα.

 

β.

 

register.gif

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

b. thanks

 

a. Για ποιο λόγο να πρέπει να εμφανίζεται η μαλακία κατά το άνοιγμα του αρχείου;; Μόνο εγώ το βλέπω παράλογο; Δεν θέλω να μην ξαναβγεί ποτέ το παράθυρο, απλώς θέλω να βγαίνει μόνο κατά την εγκατάσταση ενός προγράμματος και όχι όποτε του καπνίσει στο άνοιγμα. Διότι και καθυστερεί, και σπάει και νεύρα. Πως το απενεργοποιώ μόνο για το άνοιγμα και όχι για την εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a. Για ποιο λόγο να πρέπει να εμφανίζεται η μαλακία κατά το άνοιγμα του αρχείου;; Μόνο εγώ το βλέπω παράλογο; Δεν θέλω να μην ξαναβγεί ποτέ το παράθυρο, απλώς θέλω να βγαίνει μόνο κατά την εγκατάσταση ενός προγράμματος και όχι όποτε του καπνίσει στο άνοιγμα. Διότι και καθυστερεί, και σπάει και νεύρα. Πως το απενεργοποιώ μόνο για το άνοιγμα και όχι για την εγκατάσταση;

 

Εμφανίστηκε το UAC γιατί πήγε να γίνει αλλαγή στο σύστημα. Ο bsplayer πήγε να αλλάξει τον προεπιλεγμένο player για τα αρχεία και έτσι το UAC σου ζητάει να δώσεις άδεια στον BS να το αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτησης.... εχω βρει σε ενα χωματοδρομο κατι μαυρες πετρες με ιδιαιτερη μορφολογια και τρυπουλες. Πως μπορω να δω τι ακριβως ειναι και αν ειναι κατι το αξιολογο εκτος απο την εμφανηση τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ασφαλης ειναι η αγορα απο ιντερνετ μεσω πιστωτικης? ακομα και αν γινεται σε γνωστες αλυσιδες τυπου Plaisio, plublic, multirama, mediamarkt κτλ? Μπορει καποιος να παρεμβει και να μαθει τα στοιχεια, η οι εταιριες αυτες να με χρεωσουν μελλοντικα για κατι ανευ υποψιας μιας και εχουν τα στοιχεια μου και να μην το παρω χαμπαρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανίστηκε το UAC γιατί πήγε να γίνει αλλαγή στο σύστημα. Ο bsplayer πήγε να αλλάξει τον προεπιλεγμένο player για τα αρχεία και έτσι το UAC σου ζητάει να δώσεις άδεια στον BS να το αλλάξει.

Δεν είμαι σίγουρος ότι εμφανιζόταν το uac και τις προηγούμενες φορές που άλλαζε η προεπιλογή... Τώρα δηλαδή που ρύθμισα να μην αλλάζει πλέον η προεπιλογή δεν θα το ξαναβγάλει; Και με τα άλλα προγράμματα πχ antimalware τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ασφαλης ειναι η αγορα απο ιντερνετ μεσω πιστωτικης? ακομα και αν γινεται σε γνωστες αλυσιδες τυπου Plaisio, plublic, multirama, mediamarkt κτλ? Μπορει καποιος να παρεμβει και να μαθει τα στοιχεια, η οι εταιριες αυτες να με χρεωσουν μελλοντικα για κατι ανευ υποψιας μιας και εχουν τα στοιχεια μου και να μην το παρω χαμπαρι?

 

Απόλυτη αφάλεια δεν υπάρχει για αυτό πρέπει να κοιτάς συνέχεια τον λογαριασμό αλλά το καλύτερο είναι να συνδέσεις μία προπληρωμένη που να έχεις λίγα ευρώ και μια στραβή να γίνει να μην πέσει το σύμπαν ή μια χρεωστική συνδεδεμένη πάλι με λογαριασμό που να έχει πάλι μονίμως μικρά ποσα.Και όποτε θες να αγοράσεις κάτι θα καταθέτεις το ποσό της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι εμφανιζόταν το uac και τις προηγούμενες φορές που άλλαζε η προεπιλογή... Τώρα δηλαδή που ρύθμισα να μην αλλάζει πλέον η προεπιλογή δεν θα το ξαναβγάλει; Και με τα άλλα προγράμματα πχ antimalware τι κάνω;

 

Και το antimalware όπως και άλλα προγράμματα ζητάνε δικαιώματα διαχειριστή για να λειτουργήσουν σωστά. Απο θέμα ασφάλειας καλό είναι να μην το απενεργοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτησης.... εχω βρει σε ενα χωματοδρομο κατι μαυρες πετρες με ιδιαιτερη μορφολογια και τρυπουλες. Πως μπορω να δω τι ακριβως ειναι και αν ειναι κατι το αξιολογο εκτος απο την εμφανηση τους;

 

Βγάλε καμιά φωτογραφία και ανέβασε την σε κάνα φόρουμ γεωλογίας και μην λυπηθείς το ζούμ-κοντινό δεν βγάζεις τοπίο ώστε να μην ξέρει και κάποιος την μυστική τοποθεσία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...